tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie tatry-polskie
tatry-polskie
SZCZYTY
 
Tatry Zachodnie rozciągają się od Przełęczy Huciańskiej po Przełęcz Liliowe. Charakterystyczne dla Tatr Zachodnich jest duża ilość jaskiń oraz brak jezior z wyjątkiem Stawu Smreczyńskiego. Część stoków po stronie północnej należą do Polski, a pozostałe północne stoki wraz ze wszystkimi południowymi należą do Słowacji. Najwyższe szczyty w Tatrach Zachodnich to Bystra (2248 m), Raczkowa Czuba (2193 m), Baraniec (2184 m), Banówka (2178 m), Starorobociański Wierch (2178 m).
 
KOPIENIEC (1328 m)
 
Kopieniec
Na południe od Cyrhli Toporowej wznoszą się dwa wierchy reglowe o kopiastych szczytach. Szczyt na pn. – zach. nad Jaszczurówką nazywa się Mały Kopieniec (1171 m). Szczyt na pd. – wsch. to Wielki Kopieniec (1328 m). Przełęcz między Kopieńcami oddziela dwa szczyty. Górna część Wielkiego Kopieńca jest bezleśna, skalista. Ze szczytu roztacza się widok na całe Tatry od Hawrania po Osobitą. W dole widoczna jest Polana Kopieniec z szałasami. Tragiczny wypadek wydarzył się 11 sierpnia 1994 roku. Śmigłowiec TOPR wracający z akcji ratowniczej rozbił się na stoku Wielkiego Kopieńca. W wypadku zginęły cztery osoby dwóch ratowników i dwóch pilotów. Pierwszego wejścia na Wielki Kopieniec dokonali Mariusz Zaruski i Mieczysław Karłowicz zimą na nartach w 1908 r.

Możliwe szlaki turystyczne na Wielki Kopieniec:

Kuźnice > Nosalowa Przełęcz > Olczyska Polana > Polana Kopieniec > Wielki Kopieniec

Jaszczurówka > Dolina Olczyska > Wielki Kopieniec

Toporowa Cyrhla > Polana Olczyska > Maly Kopieniec > Wielki Kopieniec

linia2.gif
SARNIA SKAŁA (1377 m)
 
Sarnia SkałaWysoki szczyt reglowy. Widoczny z Zakopanego na tle Giewontu. Wznosi się pomiędzy Doliną Białego a Doliną Strążyską. Widok ze szczytu roztacza się na regle, Zakopane i Podhale oraz na północną urwistą 600-metrową opadającą ścianę Giewontu. W rejonie Sarniej Skały występuje dość nietypowa roślinność: różeniec górski, wierzba alpejska, jaskier alpejski, omieg alpejski oraz rośliny wapieniolubne: m.in. dzwonek jednostronny, dębik ośmiopłatkowy, oraz skalnice. Zbocza porośnięte są kosodrzewiną a niżej lasem. Obecnie rejon Sarniej Skały jest odwiedzany przez miłośników roślin tatrzańskich. Dawniej szukano tutaj skarbów.

Możliwe szlaki turystyczne na Sarnią Skałę:

Dolina Białego > Ścieżka nad Reglami > Czerwona Przełęcz > Sarnia Skała

Dolina Strążyska > Ścieżka nad Reglami > Czerwona Przełęcz > Sarnia Skała

linia2.gif
ORNAK (1867 m)
 
Ornak
Długi i szeroki grzbiet sięgający od Przełęczy Siwej po Przełęcz Iwaniacką. Na wschodzie oddziela Dolinę Kościeliską od Doliny Starorobociańskiej na zachodzie. Ornak składa się z trzech wierzchołków: Zadni Ornak (1867 m), Pośredni Ornak (1853 m) i Skrajny Ornak (1832 m). Od XV do XIX wieku ze zboczy Ornaka wydobywano srebro, miedź i żelazo. Strome, trawiaste zbocza opadają stromo ku Przełęczy Iwaniackiej zmieniając swoje barwy. Zimą na zboczach występują wielkie lawiny. Rozległe widoki roztaczają się ze szczytu na rejon Doliny Tomanowej i Pyszniańskiej, na szczyty Ciemniaka, Tomanowego, Smreczyńskiego Wierchu, Kamienistej, Błyszcza i Starorobociańskiego Wierchu. W 1910 r. miało miejsce pierwsze wejście na Ornak. Ornak porośnięty jest murawą granitolubną situ skuciny, boimki dwurzędowej i licznymi porostami. Wiosną zakwita dzwonek alpejski i sasanka alpejska.

Możliwe szlaki turystyczne na Ornak:

Dolina Kościeliska > schronisko „Ornak” > Iwaniacka Przełęcz > Ornak

Dolina Chochołowska > Iwaniacka Przełęcz > Ornak

linia2.gif
STOŁY (1429 m)
 
StołyLesisty grzbiet o płaskim zboczu pomiędzy Doliną Kościeliską od wschodu a Doliną Lejową od zachodu. Widok z Polany na Stołach jest bardzo piękny. Można podziwiać masyw Czerwonych Wierchów, Kominiarski Wierch, strzelisty Giewont oraz zabytkowe szałasy na polanie. Szlak wyznaczył Mieczysław Karłowicz.

Możliwe szlaki turystyczne na Stoły:

Dolina Kościeliska > Stoły

linia2.gif
TRZYDNIOWIAŃSKI WIERCH (1758 m)
 
Trzydniowiański Wierch
Wznosi się w środku długiego grzbietu, który oddziela Starorobociańską Dolinę od wschodu od Jarząbczej Doliny od zachodu oraz głównej gałęzi Doliny Chochołowskiej. Widoki są piękne i rozległe na Tatry Zachodnie, Ornak, Kominiarski Wierch i na Dolinę Chochołowską. Stoki opadają do Doliny Starorobociańskiej i Doliny Jarząbczej. Od XVIII do XIX wieku w stokach znajdowały się kopalnie. Na zachodnim zboczu znajdują się białe żyły kwarcowe. Górne stoki porasta niska murawa zwana sitem skuciną z krzakami borówek, które jesienią zmieniają kolor stoków na barwę czerwoną. Trzydniowiański Wierch przyciąga wprawnych narciarzy i turystów.

Możliwe szlaki turystyczne na Trzydniowiański Wierch:

Dolina Chochołowska > Polana Chochołowska > Szlak Papieski > Trzydniowiański Wierch

Polana Trzydniówka > Trzydniowiański Wierch

linia2.gif
KOŃCZYSTY WIERCH (2003 m)
 
Kończysty WierchKopulasty szczyt wznosi się nad Jarzabczą Doliną, Starorobociańską Doliną i Raczkową Doliną. Leży pomiędzy Starorobociańskim Wierchem i Jarząbczym Wierchem. Odchodzi od niego na północ długi boczny grzbiet, w którym znajduje się Czubik i Trzydniowiański Wierch. Przez szczyty przebiega granica polsko-słowacka. Występuje na nim murawa z psią trawką i sitem skuciną. W kierunku pólnocnego-wschodu widoczny jest Dudowy Kocioł z Dudowymi Stawkami. Widoki są piękne i rozległe. Nazwa szczytu odnotowana została na mapach z 1796 r.

Możliwe szlaki turystyczne na Kończysty Wierch:

Dolina Chochołowska > Polana Chochołowska > Szlak Papieski > Trzydniowiański Wierch > Kończysty

Wierch Polana Trzydniówka > Trzydniowiański Wierch > Kończysty Wierch

linia2.gif
WOŁOWIEC (2063 m)
 
Wołowiec
Wyniosły szczyt znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Wznosi się nad Doliną Chochołowską, Rohacką i Jamnicką. Ze szczytu roztacza się rozległy widok na Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie. Widoki są przepiękne, wysokogórskie. Dodatkowo można podziwiać widok na Rohacz Ostry (2072 m), Rohacz Płaczliwy (2126 m), na trzy Kopy, na Dolinę Rohacką i na Rohackie Stawy. Szczyt jest ostoją kozic, a świstaki zamieszkują piarżyska od północnej strony. Tutaj łączą się trzy granie: Jarząbczy Wierch i Łopata, Bobrowiec, Grześ i Rakoń oraz Rohacz Płaczliwy i Rohacz Ostry. Pierwszego zimowego wejścia dokonał Mateja Bela węgierski taternik z towarzyszem w 1906 r.

Możliwe szlaki turystyczne na Wołowiec:

Dolina Chochołowska > Schronisko Chochołowskie > Wyżnia Polana Chochołowska > Wołowiec

linia2.gif
GRZEŚ (1653 m)
 
GrześDwuwierzchołkowy szczyt znajduje się w Tatrach Zachodnich pomiędzy Bobrowiecką Przełęczą a Długim Upłazem. Na szczycie widoczny krzyż został postawiony w 1992 r. dla upamiętnienia okresu konspiracyjnych spotkań działaczy opozycyjnych z Polski i Słowacji. Dawniej Grześ był własnością górali zrzeszonych w Wspólnocie Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, którzy wypasali owce. Przebiega tutaj granica polsko-słowacka. Stoki Grzesia opadają do Polany Chochołowskiej i Bobrowieckiej Przełęczy. Łagodny szczyt Grzesia jest porośnięty sitem skuciną i kosodrzewiną. Ze szczytu rozciąga się rozległy widok na Tatry Zachodnie i na Rohacze. Jesienią widok jest wspaniały, kiedy szczyty zmieniają barwę na rudą, czerwoną i żółtą. Okresowy stawek znajduje się pomiędzy wierzchołkami Grzesia. W zimie szczyt chętnie odwiedzany jest przez narciarzy.

Możliwe szlaki turystyczne na Grześ:

Dolina Chochołowska > Schronisko Chochołowskie > Grześ

linia2.gif
RAKOŃ (1879 m)
 
Rakoń

Szczyt znajduje się w długiej bocznej grani, odgałęzionej od głównej grani Tatr w Wołowcu. Przez grań przebiega granica polsko-słowacka. Przełęcz Zawracie oddziela Rakoń od Wołowca. Zbocza są łagodne, trawiaste porośnięte kosodrzewiną. Opadają do Doliny Chochołowskiej Wyżniej. Widok z Rakonia obejmuje całe Tatry Zachodnie, Tatry Słowackie, Rohackie Stawy. Jesienią, widoki są szczególnie piękne, kiedy występują kępy borówek w kolorze jaskrawoczerwonym, fioletowe wrzosy, rude trawy situ skuciny, żółte psie trawki, ciemnozielone kosodrzewiny oraz jasnozielone gatunki traw i skalnic.

Możliwe szlaki turystyczne na Rakoń:

Dolina Chochołowska > Schronisko Chochołowskie > Grześ > Rakoń

Dolina Chochołowska > Schronisko Chochołowskie > Wyżnia Polana Chochołowska > Wołowiec > Rakoń

linia2.gif
STAROROBOCIAŃSKI WIERCH (2176 m)
 
Starorobociański WierchSzczyt w kształcie piramidy. Króluje jako najwyższy w Tatrach Zachodnich po stronie polskiej. Wznosi się nad dolinami: Gaborową Doliną, Raczkową Doliną i Doliną Starorobociańską. Stromy 500 metrowej wysokości urwisko opada do Doliny Starorobociańskiej. Nazwa wywodzi się od Hali Stara Robota w Dolinie Starorobociańskiej. Szczyt porośnięty jest pędami situ skuciny, które zmieniają kolor szczytu na czerwonawy. Już w XVI wieku wydobywano rudę żelaza. Obecnie w dolinie znajdują się nieczynne wyrobiska. Stąd rozciągają się doskonałe widoki na Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie. Widok na Ciemniak, Kamienistą, Błyszcz i Bystrą oraz Rohacze jest imponujący. Pierwsze wejście na szczyt miało miejsce w 1813 r. przez G. Wahlenberga szwedzkiego przyrodnika. W 1910 r. narciarze ZON dokonali wejścia zimą.

Możliwe szlaki turystyczne na Starorobociański Wierch:

Dolina Chochołowska > Dolina Starorobociańska > Siwa Przełęcz > Starorobociański Wierch

Dolina Kościeliska > Schronisko “Ornak” > Iwaniacka Przełęcz > Ornak > Siwe Skały > Siwa Przełęcz > Starorobociański Wierch

Trzydniówka Polana > Trzydniowiański Wierch > Kończysty Wierch > Starorobociański Wierch

linia2.gif
 

Więcej szczytów w opracowaniu.
 
tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie