tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie tatry-polskie
tatry-polskie
 
SCHRONISKA

Z chwila, kiedy Tatry zaczęły się stawać coraz większym obiektem zainteresowania turystycznego, w roku 1873 w Zakopanem zostało zorganizowane PTT (Polskie Towarzystwo Tatrzńskie), które znakowało szlaki i budowało schroniska na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwsze schronisko PTT wybudowało w roku 1874 nad Morskim Okiem, w roku 1875 w Waksmundzkiej Dolinie, a w roku 1876 w Pięciu Stawach Polskich i w Starej Roztoce.

 

Do roku 1873 schroniska nie przypominały obecnych schronisk. Były one jedynie schronami niezagospodarowanymi nieposiadającymi nadzoru. Można było w nich spędzić noc w warunkach prymitywnych i należało mieć ze sobą własną żywność. Znajdowały się one na Przełęczy pod Kondracką Kopą, na Krzyżnem, u wylotu Starorobociańskiej Doliny, na Hali Pysznej. Od 1827 do 1865 roku nad Morskim Okiem również znajdował się taki mały nie zagospodarowany schron wybudowany przez Emanuela Homolacsa, własciciela dóbr zakopiańskich. W tym samym czasie w Dolinie Kościeliskiej tj. w Starych Kościeliskach stała zagospodarowana karczma, z której korzystali nie tylko turyści, ale też malarze i badacze Tatr.

 

Z czasem schrony zastąpione zostały schroniskami zagospodarowanymi. Obecnie w Tatrach Polskich jest osiem schronisk górskich i kilkanaście w Tatrach Słowackich. We wszystkich oferowane są noclegi oraz wyżywienie.

 

Przy obecnym ruchu turystycznym schroniska stwarzają zagrożenie dla przyrody tatrzańskiej, ponieważ przyczyniają się do zanieczyszczania ściekami sąsiadujące potoki i stawy oraz zaśmiecają otoczenie przez hałdy śmieci. Z tego powodu coraz częściej są projekty, aby zlikwidować wszystkie schroniska na terenie TPNu i TANAPu.

Wszystkie schroniska w Tatrach zostały wybudowane i są własnością PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze).

SCHRONISKO PTTK NA POLANIE CHOCHOŁOWSKIEJ
 
Chochołowska
Położone jest na wysokości 1148 m. Pierwsze niezagospodarowane schronisko stało już w roku 1911. Przez lata było rozkradane. Nowe schronisko powstało w 1932 r. W czasie wojny zatrzymywali się w nim kurierzy. W 1945 r. schronisko zostało spalone przez Niemców. Ponownie zostało odbudowane w stylu podhalańskim w roku 1953. Miejsce to jest wspaniałym punktem do wycieczek w okoliczne granie Doliny Chochołowskiej. W czasie zimy schronisko służy narciarzom do uprawiania narciarstwa na wspaniałych terenach doliny. W okresie letnim schronisko jest tlumnie odwiedzane przez turystów powracających lub idących na wycieczki okolicznymi szlakami. Do historii schroniska przeszła wizyta papieża Jana Pawła II - 23 czerwca 1983 r. W schronisku znajduje się 165 miejsc noclegowych. Zapewnione jest pełne wyżywienie z bufetem i sprzedażą pamiątek.
   

SCHRONISKO PTTK IM. WALEREGO GOETLA NA POLANIE ORNAK W DOLINIE KOŚCIELISKIEJ

 
OrnakPołożone jest na wysokości 1108 m. Wybudowane zostało w latach 1947 - 49 przez PTT. Wybudowano go w miejsce schroniska na Hali Pyszniańskiej, które w czasie II wojny światowej zostało spalone przez Niemców. W 1973 r. nadano mu imię prof. W. Goetla (polski geolog, ekolog i paleontolog - 1889-1972) . Schronisko jest otoczone kompleksem leśnym, który należy do ścisłego rezerwatu przyrody. Znajduje się w nim 83 miejsc noclegowych. Zapewnione jest pełne wyżywienie z bufetem i sprzedażą pamiątek.
   
SCHRONISKO PTTK NA HALI KONDRATOWEJ
 
Kondratowa
Położone jest na wysokości 1333 m Wcześniej na miejscu schroniska od roku 1910 znajdował się schron narciarski. W roku 1913 schron został zniszczony przez lawinę. Obecne schronisko zostało zbudowane w roku 1948 a później powiększone. W roku 1953 schronisko zostało uszkodzone przez głaz ważący 30 ton, który odpadł z turniczki pod granią Długiego Giewontu. Znajduje się w nim 20 miejsc noclegowych. Zapewnione jest wyżywienie w bufecie wraz ze sprzedażą pamiątek i pocztówek.
   
SCHRONISKO PTTK NA KALATÓWKACH
 
  KalatówkiPołożone jest na wysokości 1198 m po zachodniej stronie Doliny Bystrej. Schronisko swoją architekturą przypominającą stajnię szwajcarską nie pasuje do otaczającego krajobrazu ani do tutejszego budownictwa. Dawne drewniane schronisko stało na polanie w r. 1913. Spłoneło w czasie II wojny światowej. Zostało odbudowane w 1938 r. Znajduje się w nim 104 miejsc noclegowych. Zapewnione jest wyżywienie, bufet turystyczny, restauracja, wypożyczalnia leżaków. Zima można skorzystać z wyciągu narciarskiego w Suchym Żlebie. Szkółka narciarska udziela lekcji jazdy na nartach.
   
SCHRONISKO PTTK "MUROWANIEC" NA HALI GĄSIENICOWEJ
 
Gąsienicowa
Położone jest na wysokości 1500 m niedaleko miejsca w którym w roku 1894 stało pierwsze schronisko. Obecne schronisko zostało zbudowane w latach 1921-25. Otwarcia schroniska dokonał 12 lipca 1925 prezydent RP, Stanisław Wojciechowski. Schronisko było kilkakrotnie modernizowane. W roku 1963 schronisko częsciowo uległo zniszczeniu przez pożar. W 1964 r zostało odbudowane. Schronisko tłumnie jest odwiedzane przez turystów i narciarzy przez cały rok. Znajduje się w nim 110 miejsc noclegowych. Zapewnione jest pełne wyżywienie. Można skorzystać z bufetu turystycznego i punktu sprzedaży pamiątek oraz świetlicy i biblioteki. Zimą w Kotle Gąsienicowym czynny jest wyciąg krzesełkowy na Kasprowy Wierch, z możliwoscią zjazdu dla narciarzy zaawansowanych. Z Kasprowego Wierchu nartostradą można zjechać do Kuźnic przez Karczmisko. U wejścia do schroniska wisi tablica poświęcona pamięci Adama Asnyka, wmurowana w r. 1929, odsłonięta w 1930. Projekt z r. 1927 przewidywał wkucie jej w jedną ze skał nad Morskim Okiem.
   
SCHRONISKO PTTK W DOLINIE PIĘCIU STAWÓW POLSKICH
 
  Pięć StawówPołożone jest na wysokości 1672 m. Jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach i najtrudniej dostępnym. Pierwsze schronisko powstało w 1873 r. nad Małym Stawem i stanowiło jedno z pierwszych schronisk w Tatrach Polskich. Był to niewielki jednoizbowy budynek z bloków granitowych im. Ludwika Zejsznera (wybitny polski geolog). Schronisko było licznie odwiedzane w lecie, natomiast w zimie pozostawione bez opieki, niszczało. Prawie co roku przeprowadzano niezbędne remonty, co pociągało za soba ogromne koszty. W związku z tym, Towarzystwo Tatrzańskie przystąpiło do budowy nowego, wygodniejszego schroniska. Drugie schronisko zostało zbudowane w 1901 r. niedaleko pierwszego, które służyło turystom do roku 1924, kiedy wybudowane zostało następne, kilkakrotnie modernizowane, aż do pożaru w roku 1945. Decyzję o budowie kolejnego schroniska podjął Andrzej Krzeptowski wraz z żona. Dzięki ich staraniom, w 1947 roku nad Małym Stawem stanął niewielki, drewniany budynek. Było to pierwsze w Tatrach odbudowane po wojnie schronisko, które funkcjonowało do 1954 roku. Od 1968 roku znajduje się tam strażniczówka Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obecny budynek w stylu podhalańskim stoi od 1953 r. nad Przednim Stawem (zaprojektowany przez Annę Górska, Jana Chmielewskiego, Jędrzeja Czarniaka, Gerarda Ciołka i Jerzego Mokrzyńskiego) . Gospodarzami schroniska przez trzy pokolenia do chwili obecnej jest rodzina Krzeptowskich z Kościeliska. Schronisko tłumnie odwiedzane jest przez turystów. Czynne jest przez cały rok. W zimie jest znacznie trudniej dostępne, z powodu zagrożenia lawinowego. Znajduje się w nim 110 miejsc noclegowych. W bufecie turystycznym możliwość pełnego wyżywienia.
   
SCHRONISKO PTTK IM. STANISŁAWA STASZICA NAD MORSKIM OKIEM
 
Morskie Oko
Położone jest na wysokości 1404 m. Jest najstarszym schroniskiem w Tatrach Polskich. Powstało w 1874 r. a obecny budynek w roku 1908. Warto wspomnieć, że pierwsze niezagospodarowane schronisko zostało postawione w 1836 r. Niestety pozar zniszczył je całkowicie w 1865 r. W roku 1874 zostało wybudowane nowe zagospodarowane schronisko przez Towarzystwo Tatrzańskie im. Stanisława Staszica mieszczące 50 osób. W roku 1891 zostało przebudowane. Pożar zniszczył budynek w 1898 r. Do roku 1930 funkcjonowało prywatne, nielegalne schronisko. W czasie II wojny światowej schronisko zajęli Niemcy pozostając w nim do 1943 r. Od roku 1945 schronisko zarządzane jest przez rodzinę Łapińskich, Wandę i Czesława, a od 1992 r. przez Marie Łapińska - synową.

Schronisko czynne jest przez cały rok. W zimie szlak jest czasami zamknięty z powodu zagrożenia lawinowego w okolicy Włosienicy. Znajduje się w nim 30 miejsc noclegowych z możliwością pełnego wyżywienia. W budynku znajduje się bufet turystyczny a okresowo otwierany jest bar samoobsługowy. Możliwość zakupu pamiątek.

Przez lata schronisko było bardzo popularnym miejscem odwiedzanym przez liczne wybitne osobistości, zagranicznych polityków, dygnitarzy i taterników. W dniu 6 czerwca 1997 r. Papież Jan Paweł II odwiedził schronisko w czasie VI pielgrzymki do Polski.

   
SCHRONISKO PTTK IM. WINCENTEGO POLA W ROZTOCE
 
 
Położone jest na wysokości 1031 m. Pierwszy budynek powstał w roku 1876. Budową schroniska kierował proboszcz z Poronina, ksiądz Wojciech Roszka. Budynek był mały i jedynie w sezonie był zagospodarowany. Do roku 1911 był kilkakrotnie modernizowany. Obecny budynek został wybudowany w 1913 r. pod nadzorem Władysława Kulczyńskiego. Pomimo, ze schronisko było większe od starego, kilkakrotnie było już modernizowane. Schronisko stanowiło ważny punkt wyjściowy dla taterników. Gospodarzami schroniska byli Franciszek Dorula, Bartek Obrochta - góralski skrzypek, rodzina Budzów i Krzeptowskich, rodzina Grabowskich, Tadeusz Pawlowski - wspinacz i kierownik TOPR, Kazimierz Paszucha - taternik, Józef Januszkowski - taternik, Paweł Vogel - taternik. Obecnie gospodarzem jest Marek Pawłowski. Ponieważ schronisko położone jest na uboczu, panuje tutaj cisza i spokój przypominająca czasy, kiedy Tatry nie były zatłoczone przez turystów. Do schroniska prowadzi jedna ścieżka od Wodogrzmotów. Dojście jest również bezpieczne w zimie. Schronisko czynne jest przez cały rok. Znajduje się w nim 96 miejsc noclegowych. W bufecie turystycznym możliwość pełnego wyżywienia. Łatwo stąd dostać się do Doliny Pięciu Stawów i Morskiego Oka.
 
   
 
tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie
tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie tatry-polskie