create your own website

© Copyright 2017 www.tatry-polskie.pl Małgorzata i Włodzimierz Wojtanowicz - Wszystkie prawa zastrzeżone.rok 2014

13.01.2014

O godz. 12:30 TOPR otrzymał informację od turystki, która wraz z koleżanką wędrowała granią z Kasprowego Wierchu w kierunku Przełęczy pod Kopą Kondracką. W pewnym momencie jej koleżanka poślizgnęła się na stromym, zalodzonym odcinku szlaku i spadła prawdopodobnie do Doliny Suchej Kondrackiej. Jest przytomna, ale mocno poobijana. Ratownicy udali się śmigłowcem na miejsce wypadku. Turystkę zlokalizowano w Świńskim Kotle. Jeden z ratowników desantował się w pobliżu oczekującej na pomoc turystki. Po udzieleniu pierwszej pomocy kobieta wraz z ratownikiem została wciągnięta windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala. Turystka miała dużo szczęścia, ponieważ zjazd po stromym zalodzonym zboczu Goryczkowej Czuby zakończył się tylko kontuzją stawu skokowego, potłuczeniami i otarciami.


17.01.2014
O godz. 16:55 do TOPR zadzwonił turysta, który schodząc z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów zgubił szlak i wszedł w eksponowany teren. Z którego boi się ruszyć, by nie spaść. Z centrali TOPR wyruszyła ekipa trzech ratowników. Po dotarciu w rejon dolnej stacji wyciągu towarowego, dostrzegli turystę i od dołu podeszli stromym żlebem do eksponowanego miejsca, w którym się znajdował. Po założeniu uprzęży mężczyzna został opuszczony ok. 150 m do wylotu żlebu, sprowadzony do szlaku prowadzącego do Pięciu Stawów Polskich, skąd o własnych siłach poszedł do schroniska. Turysta schodząc z Krzyżnego zapomniał, że przed eksponowanym terenem szlaki skręca w prawo, do Doliny Buczynowej. Dobrze, że nie kontynuował zejścia, gdyż mogło się ono zakończyć upadkiem i w efekcie co najmniej poważną kontuzją.

18.01.2014
Z Kotelnicy BiaLczańskiej do szpitala 23-letni snowboardzista został śmigłowcem przetransportowany do szpitala. Jadąc bez kasku upadł, uderzył głową o twarde podłoże, doznając chwilowej utraty przytomności i ran głowy.
 
25.01.2014
Z Doliny Kościeliskiej do szpitala przewiezione zostały dwie młode turystki, które doznały kontuzji kończyn dolnych.

28.01.2014
O godz. 11:19 do TOPR dotarła informacja, że podczas „wycofu” zjazdem na linie po ukończeniu pierwszego wyciągu „Poziomkowej drogi” na ścianie Wyźniego Czarnostawiańskiego Kotła 43-letni taternik z Bydgoszczy wyrwał stanowisko zjazdowe i spadł ok. 30 m do podstawy ściany, doznając dość mocnych potłuczeń o otarć. Jego partner został w ścianie, przy stanowisku nad pierwszym wyciągiem. Ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku wyruszył z pomocą, a z centrali TOPR wyruszyła 4-osobowa grupa ratowników. Ratownik z Morskiego Oka po dotarciu pod ścianę udzielił pierwszej pomocy poobijanemu taternikowi i zaczął go sprowadzać w dół. O godz. 14:00 pod ścianę dotarła ekipa z „Zakopanego. Ratownicy wspięli się do oczekującego na pomoc drugiego taternika, założyli stanowisko, opuścili go do podstawy ściany i sprowadzili do schroniska. Rannego pierwszego taternika przetransportowano samochodem do szpitala. Jak się okazało, po ukończeniu I wyciągu taternicy postanowili wycofać się ze ściany. Zjazd postanowili wykonać z dostrzeżonego w ścianie stanowiska zbudowanego z 2 haków i pętli. Taternik, który pierwszy wykonywał zjazd, nie sprawdzając jego jakości, przełożył przez taśmy linę i po rozpoczęciu zjazdu wyrwał stanowisko.

28.01.2014
66-letni turysta z Kwidzynia w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał urazu głowy. Z Doliny Strążyskiej został przetransportowany do szpitala.

30.01.2014
Kontuzji nogi doznała 14-letnia uczestniczka wycieczki. Z Doliny Małej Łąki została przetransportowana do szpitala.

30.01.2014
O godz. 14:45 do TOPR zadzwonili ratownicy HZS informując, że na Drodze Martina na Gerlach w rejonie Lawinowego Szczytu wypadkowi uległ polski turysta. Ze względu na warunki atmosferyczne ich śmigłowiec nie mógł wystartować z Popradu. O godz. 15.04 ratownicy udali się śmigłowcem z Zakopanego. Po desancie, okazało się, że jeden z taterników w wyniku odpadnięcia doznał złamania nogi, urazu biodra i kręgosłupa. Drugi doznał odmrożeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy taternicy zostali wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do zakopiańskiego szpitala.

31.01.2014
Kontuzji stawu skokowego doznał 32-letni turysta ze Szczecina. Z Morskiego Oka został przewieziony do szpitala.

01.02.2014
18-letni turysta z Bydgoszczy upadając doznał kontuzji kolana. Z Psiej Trawki został przewieziony do szpitala.

04.02.2014
Podczas podejścia znad Czarnego Stawu Gąsienicowego żlebem w kierunku Karbu 25-letni turysta z Opoczna zsunął się po twardym śniegu, doznając otarć i potłuczeń. Poszkodowany o własnych siłach dotarł do Murowańca, skąd samochodem został przetransportowany do szpitala.

06.02.2014
Po godz. 17:00 do TOPR zadzwoniło dwoje turystów informując, że zgubili się w rejonie Żółtej Turni. Ratownik pełniący dyżur w Murowańcu dostrzegł zagubionych w płn.-zach. zboczach. Po nawiązaniu z nimi łączności telefonicznej naprowadził ich na drogę w kierunku szczytu i pospieszył z pomocą w zejściu. O godz. 1:00 w nocy turyści wraz z ratownikiem dotarli do schroniska.

07.02.2014
W rejonie Przełęczy między Kopami 38-letni turysta z Kępna doznał kontuzji stawu skokowego uniemożliwiającej samodzielne schodzenie. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

07.02.2014
Przed godz. 19:00 Do TOPR zadzwonili turyści, że zgubili szlak podczas zejścia ze Szpiglasowej Przełęczy do Pięciu Stawów. Z pomocą pospieszyli dwaj ratownicy pełniący dyżur W Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Po godz. 21:00 turyści zostali odnalezieni, a po 22:00 doprowadzeni do schroniska.

09.02.2014
Po godz.18:00 TOPR otrzymał informację, że w rejonie Szpiglasowej Przełęczy znajduje się 40osobowa grupa turystów, którzy mają problemy z odnalezieniem szlaku do schroniska. Z Pomocą pospieszyli ratownicy ze schroniska w Pięciu Stawach. O godz. 19:40 dotarli do oczekujących na pomoc i doprowadzili ich do schroniska.

12.02.2014
Po godz 20:15 do TOPR zadzwonił 17-letni turysta z Lublina informując, że po godz. 18 wyszedł ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich z zamiarem dotarcia szlakiem przez Świstówkę do Morskiego Oka. Zgubił się, nie wie dokładnie gdzie się znajduje ale dotarł do eksponowanego terenu, który poniżej niego się urywa. Ratownicy pełniący dyżur w Morskim Oku i Pięciu Stawach wyruszyli z zadaniem odnalezienia śladów turysty, które mogłyby zawęzić rejon poszukiwań. Z centrali wyruszyła 7-osobowa ekipa ratowników do Doliny Roztoki. O godz. 2:09 ratownicy nawiązali kontakt głosowy z poszukiwanym. Okazało się, że turysta znajduje się w grani Świstowej Czuby e eksponowanym terenie ok. 100 m od podstawy masywu. O godz. 3:30 ratownicy dotarli do oczekującego i asekurując sprowadzili go do szlaku, następnie na Wodogrzmoty, skąd samochodem przewieźli go do Zakopanego. Turysta popełnił kilka błędów: wybrał się zamkniętym zimą dla turystów szlakiem. Wyruszył ze schroniska w zapadającym zmroku i na dodatek samotnie, niespecjalnie orientując się w topografii terenu. Dobrze, że nie próbował dalej schodzić, tylko zadzwonił po pomoc, ponieważ dalsze zejście zakończyłoby się upadkiem z wysokości.

14.02.2014
O godz. 7:40 TOPR otrzymał informację od 39-letniego turysty z Rybnika, że wraz ze znajomą znajdują się gdzieś pomiędzy Świnicą a Zawratem. Noc spędzili w górach, mając problemy z odnalezieniem szlaku. Proszą o pomoc. Ratownicy wyruszyli na pomoc. Po wjechaniu na Kasprowy ratownicy udali się na Świnicę i dalej w kierunku Zawratu. W rejonie Gąsienicowej Przełęczy nawiązali kontakt głosowy z poszukiwanymi turystami. Okazało się, że znajdują się w eksponowanym terenie w masywie Gąsienicowej Turni. O godz. 12:40 ratownicy dotarli do oczekujący na pomoc. Po ogrzaniu, asekurując, doprowadzili ich na Świnicę i dalej na Kasprowy, skąd kolejką zjechali do Kuźnic. Wyprawa prowadzona we mgle i padającym śniegu trwała 11 godzin.

15.02.2014
Przed godz. 17:00 do TOPR zadzwoniły dwie turystki które wyruszyły z Kasprowego Wierchu z zamiarem dojścia do Przełęczy pod Kopą Kondracką. W rejonie Czuby Goryczkowej zgubiły szlak. Ratownik telefonicznie naprowadził je na szlak. Turystki posłuchały ratownika i zawróciły na Kasprowy Wierch, gdzie dotarły o godz. 19:00.

18.02.2014
34-letni turysta z Brzegów doznał kontuzji kolana z powodu upadku. Z drogi na Kalatówki został przetransportowany do szpitala.

18.02.2014
Na Przełęczy między Kopami 44-letni turysta z Warszawy doznał bolesnej kontuzji barku . Ratownicy udali się z Hali Gąsienicowej. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został skuterem przewieziony do Murowańca i dalej samochodem do szpitala.

21.02.2014
O godz. 8:40 do TOPR zadzwonił 34-letni turysta z Warszawy informując, że podchodził od Czarnego Stawu na Karb. Zapchał się w eksponowane miejsce, z którego boi się ruszyć. Z pomocą pospieszył ratownik z Murowańca. O godz. 10:11 ratownik dotarł do oczekującego na pomoc turysty i asekurując doprowadził go na Karb. Jak się okazało, turysta poszedł za śladami taterników, które doprowadziły go w masyw Czuby nad Karbem, do miejsca, skąd nie miał odwrotu.

23.02.2014
Kontuzji nogi doznała 29-letnia turystka z Krakowa. Z Hali Gąsienicowej została przetransportowana do szpitala.

23.02.2014
34-letni turysta z Gorzowa Wielkopolskiego rakiem tak zranił udo, że konieczne okazało się szycie dość sporej rany. Do szpitala został przewieziony z Murowańca.

25.02.2014
Po godz. 15:00 na szlaku pomiędzy Myślenickimi Turniami a Kasprowym Wierchem ratownicy pomogli turyście dojść do górnej stacji kolejki, ponieważ tak zmogły go trudy wycieczki, że o własnych siłach nie był w stanie dojść na Kasprowy.

27.02.2014
Przed godz. 20:00 do TOPR zadzwonili taternicy z informacją, że po zakończonej wspinaczce na Filarze Kopy Spadowej zjazdami wycofywali się do podstawy ściany. Gdy dojechali do ostatniego stanowiska zjazdowego, podczas ściągania zablokowała im się lina. Nie są w stanie ani podejść, ani zejść eksponowanym terenem. Proszą o pomoc. Z centrali do Morskiego Oka wyruszyła 5-osobowa ekipa ratowników. Że ścieżki prowadzącej na Białczańską Przełęcz Wyżnią ratownicy wtrawersowali w ścianę Kopy Spadowej, nad oczekujących na pomoc taterników. Po dotarciu do nich i założeniu stanowiska wszyscy zjechali do podstawy ściany, skąd ok. godz. 6:00 rano dotarli do Morskiego Oka.

28.02.2014
Kontuzji kolana doznała 12-letnia narciarka. Z Kalatówek została przewieziona do szpitala.

28.02.2014
Z Doliny Kościeliskiej przewieziono do szpitala 23-letniego turystę z Sulejówki, który w wyniku upadku doznał kontuzji nogi.

28.02.2014
Podczas wspinaczki na Buli pod Bandziochem taterniczka została ugodzona w głowę i udo kamieniem. Koledzy opuścili ranną d podstawy ściany. W tym czasie ratownicy w rejon wypadku polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującej na pomoc taterniczki włożono ją do noszy francuskich, windą wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

03.03.2014
W Dolinie Kościeliskiej turysta z Francji upadła tak nieszczęśliwie, że na chwilę straciła przytomność. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

08.03.2014
Z Kondratowej do szpitala przetransportowano turystkę, która doznała bolesnej kontuzji kolana.

09.03.2014
Ratownicy z Hali Gąsienicowej przewieźli taternika, który poprzedniego dnia doznał kontuzji nogi.

09.03.2014
Turysta z Niemiec upadając doznała kontuzji nogi. Poszkodowana została z Doliny Strążyskiej przewieziona do szpitala.

09.03.2014
O godz. 16:15 do TOPR zadzwonili taternicy wycofujący się ze wspinaczki na Kazalnicy CubryNskiej z informacja, że mają problemy ze znalezieniem kolejnego stanowiska zjazdowego i nie są w stanie kontynuować „wycofu”. Ratownicy udali się śmigłowcem. Jeden z ratowników został opuszczony z będącego w zawisie śmigłowca bezpośrednio do oczekujących na pomoc taterników. Taternicy zostali wpięci do liny windy i wciągnięci na pokład śmigłowca, który przetransportował ich na morenę nad Morskim Okiem.

10.03.2014
O godz. 0:45 do TOPR zadzwonili taternicy wspinający się płn. Scianą Mięguszowoeckiego Szczytu Wielkiego – w kopule szczytowej zgubili drogę, na dodatek złamali czekan. Ponieważ taternicy byli w dobrej formie fizycznej i nie groziło załamanie pogody, zdecydowano, że taternicy przeczekają w bezpiecznym miejscu do rana. Przed godz. 8:00 wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono taterników ok. 50 m poniżej grani, Jeden z ratowników został opuszczony dźwigiem pokładowym bezpośrednio na stanowisko asekuracyjne taterników. Następnie w dwóch „podebraniach” zostali oni wraz z ratownikiem wciągnięci dźwigiem na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani na morenę Morskiego Oka.

10.03.2014
O godz. 14:00 ratownicy słowaccy poinformowali TOPR, że ok. 50 m poniżej Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem w eksponowane miejsce, z którego nie może się ruszyć, „zapchał” się słowacki turysta. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc turysty ratownicy asekurując wyprowadzili go w bezpieczne miejsce, skąd mógł kontynuować swoją wycieczkę.

13.03.2014
Z Hali Kondratowej do szpitala został przewieziony narciarz skiturowy z Lublina, który doznał kontuzji kolana.

14.03.2014
64-letnia turysta z Kielc upadając złamała rękę. Poszkodowana została z Ornaku przewieziona do szpitala.

14.03.2014
Z objawami udaru słonecznego przewieziono z Hali Gąsienicowej do szpitala 27-letniego turystę z Warszawy.

14.03.2014
48-letni turysta z Krakowa upadając doznał bolesnej kontuzji stawu skokowego. Został z Doliny Chochołowskiej przetransportowany do szpitala.

15.03.2014
Zespół ratowników idący na szkolenie natknął się w Małej Dolince na częściowo przysypane śniegiem zwłoki młodego mężczyzny. Miejsce znalezienia i odniesione śmiertelne obrażenia wskazywały, że turysta spadł najprawdopodobniej z wierzchołka Giewontu. Celem zniesienia zwłok w tamten rejon wyruszyła 6-osobowa ekipa ratowników. Jak się okazało, śmierć w wyniku upadku z wysokości poniósł 23-letni turysta z Gubina.

16.03.2014
Bolesnej kontuzji kolana doznał 38-letni turysta z Warszawy podczas zejścia progiem Stawiarskim. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

21.03.2014
Z Suchej Przełęczy do Murowańca i dalej samochodem do szpitala przetransportowano 38-letniego turystę z Wołomina, którego tak zmogły trudy wycieczki, Ze nie był w stanie o własnych siłach dojść do schroniska.

22.03.2013
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono narciarza skiturowego, który w rejonie Karbu w wyniku upadku doznał kontuzji nogi.

24.03.2014
Kontuzji stawu skokowego doznał narciarz. Z Hali Kondratowej został przetransportowano do szpitala.

28.03.3014
Po godz 21:00 ratownicy zostali poinformowani o grupie turystów schodzących z Krzyżnego w rejonie Zadniego Upłazu (Dolina Pańszczycy) zgubiła szlak. Ze schroniska w Hali Gąsienicowej wyruszył ratownik pełniacy dyżur. Po odnalezieniu, turyści zostali doprowadzeni do Murowańca.
29.03.2014
W rejonie górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kasprowym Wierchu zasłabł i sracił przytomność 56-letni turysta. Ratownicy pełniący dyżur narciarski na Kasprowym Wierchu natychmiast podjęli zaawansowane działania medyczne. Wystartował śmigłowiec z dodatkowymi ratownikami. Turysta, cały czas reanimowany, śmigłowcem został przetransportowany do szpitala. Niestety, mimo starań lekarzy i ratowników, nie udało się go uratować.

29.03.2014
W rejonie Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego podczas ekstremalnego zjazdu na nartach tzw. „Hińczową 1)Prost” jeden z narciarzy stracił równowagę i spadł ok. 400-500 m do podstawy ściany. Natychmiast wystartował śmigłowiec z ratownikami. Z pokładu udało się wypatrzyć narciarza leżącego pod wylotem żlebu z Małego Kotła Mięguszowieckiego. Ratownicy zdesantowali się bezpośrednio przy poszkodowanym. Po zabezpieczeniu i udzieleniu pierszej pomocy narciarz został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Na szczęście w tym przypadku skończyło się na potłuczeniach, a jego stan lekarze określili jako stabilny.

29.03.2014
Poważnego urazu dłoni doznał turysta z Piły. Z rejony Iwaniackiej Przełęczy poszkodowany śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

29.03.2014
Przy szałasach w Dolinie Roztoki bolesnej kontuzji barku doznał turysta. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

04/05.04.2014
W nocy ratownicy poszukiwali dwóch turystów, którzy pobłądzili na szlaku pomiędzy Rówią 2)Waksmundzką a Murowańcem. Po odnalezieniu ich ratownicy doprowadzili do schroniska na Hali Gąsienicowej.

05.04.2014
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich do szpitala została przetransportowana 44-letnia turysta z Żor, która w wyniku upadku doznała urazu głowy i barku.

05.04.2014
Podczas zejścia z Doliny Pięciu Stawów Doliną Roztoki na Wodogrzmoty 29-letni turysta z Lublina upadł i złamał nogę. Ratownicy po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowali rannego na Wodogrzmoty i przekazali go do oczekującej tam karetki pogotowia.

05.04.2014
29-letnia turysta z Podkowy Leśnej podczas zejścia ze Świnickiej Przełęczy upadła i doznała stłuczenia kręgosłupa. Poszkodowana z Hali Gąsienicowej została przetransportowana do szpitala.

07.04.2014
50-letni turysta z Opola skarżący się na silne dolegliwości sercowe z Murowańca został przetransportowany do szpitala.

10.04.2014
Podczas zjazdu z Kasprowego 69-letni narciarz doznał kontuzji kolana. Z Hali Gąsienicowej został przetransportowany do szpitala.

13.04.2014
26-letnia turystka ze Złocieńca doznała kontuzji stawu skokowego. Z progu Czarnego Stawu Gąsienicowego do Murowańca, a stamtąd samochodem została przetransportowana do szpitala.

21.04.2014
38-letnia mieszkanka Zakopanego upadła doznając urazu głowy. Z Kalatówek została przetransportowana do szpitala.

24.04.2014
Z Dolinki za Mnichem przetransportowano śmigłowcem 27-letnią narciarkę skiturową z kontuzją kolana.

25.04.2014
33-letnia turystka z Radomia upadając, zraniła się w głowę. Z Ornaku została przewieziona do szpitala.

27.04.2014
Turystka idąca szlakiem z Waksmundzkiej Równi na Halę Gąsienicową zgubiła szlak. Na pomoc pospieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu. Odnalazł kobietę i doprowadził ja do schroniska.

27.04.2014
49-letnia turystka z Bydgoszczy idąca szlakiem Ścieżką nad Reglami. Pomiędzy Doliną Kościeliską a Chochołowską, aby ominąć wiatrołom, zeszła ze szlaku i przechodząc przez wykroty doznała kontuzji kolana. Z Pomocą wyruszyła 9-osobowa ekipa ratowników. O godz. 22:45 ratownicy natrafili w rejonie Kominiarskiej Przełęczy na oczekującą na pomoc turystkę.

01.05.2014
Podczas zejścia z Hali Gąsienicowej przez Boczań do Kuźnic upadła, doznając kontuzji nogi 8-latka. Dziewczynkę Fuadem przetransportowano do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

01.05.2014
44-letnia turysta z Gierałtowic na szlaku pomiędzy Morskim Okiem a Czarnym Stawem złamał nogę. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta został windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

02.05.2014
Do TOPR zadzwonił narciarz skitu rowy znajdujący się w rejonie Buli pod Rysami, że przed chilą jakiś turysta zsunął się Rysą po stromym śniegu i zatrzymał w piargach. 27-letni turysta był przytomny, ale doznał ran głowy, urazu barku i nogi. Śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

02.05.2014
W rejonie Zmarzłej Przełęczy na stronę Koziej Dolinki turystka zsunęła się około 150 m śnieżno-skalnym stromym terenem. Poszkodowana śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

03.05.2014
Kontuzji kolana doznała turystka na Rusinowej Polanie. Kobieta została przewieziona do szpitala.

03.05.2014
W rejonie Raczkowej Przełęczy zgubiła szlak i utknęła w trudnym terenie 40-letnia turystka z Koszalina. Na pomoc wyruszyła ekipa 11 ratowników. Przed godziną 23:00 została odnaleziona.

06.05.2014
Bolesnej kontuzji kolana doznała 30-letnia turystka ze Szczecina. Z Doliny Małej Łąki została przewieziona do szpitala.

07.05.2014
Uczestniczka szkolnej wycieczki z Grójca upadając doznała kontuzji stawu skokowego. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy i przetransportowali do szpitala.

07.05.2014
32-letni turysta ze Stawoszynka zadzwonił do TOPR z prośbą o pomoc w sprowadzeniu. Jest na Ścieżce nad Reglami. Doszedł do miejsca, gdzie szlak przebiega „schodami nad przepaścią” Ekspozycja tak go przestraszyła, ze nie jest w stanie zrobić kroku. Próby namówienia go, by się nie bał, bo miejsce, w którym się znajduje, nie jest niebezpieczne nie powiodły się. Z pomocą pospieszył ratownik, który pomógł i sprowadził turystę do Kuźnic.

09.05.2014
O godz. 18:19 do TOPR zadzwonił turysta informując, że w 7-osobowej grupie podchodzą przez Dolinę Pańszczycy na Krzyżne. Znajdują się niedaleko przełęczy, ale nie posiadają raków ani czekanów a w żlebie zalega twardy śnieg. Nie będą w stanie w takich warunkach zejść, na dodatek 4 osoby w grupie nie mają sił iść dalej. Na pomoc ratownicy udali się śmigłowcem. W dwóch lotach przetransportowano turystów do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Turyści z Raciborza w wieku 40-50 lat widząc, że twardy śnieg zalega w żlebie kontynuowali podejście nie zastanawiając się, że zejść będzie znacznie trudniej i niebezpiecznie bez odpowiedniego sprzętu.

23.05.2014
O godz. 8:40 TOPR otrzymał informację, że z wycieczki, prawdopodobnie w rejon Hali Gąsienicowej nie powrócił do miejsca zamieszania 28-letni turysta. Ratownicy sprawdzili okoliczne schroniska oraz ściany pod Świnicą, Granatami i Zawratem bez rezultatu. Za zgodą policji udostępniono dostęp do laptopa poszukiwanego, Okazało się że były sprawdzane informacje w rejonie Morskiego Oka., Pięciu Stawów Polskich i Świstówki. W tamte rejony wyruszyli ratownicy oraz wystartował śmigłowiec. Z pokładu śmigłowca dostrzeżono zwłoki poszukiwanego turysty nad brzegiem Zadniego Stawu. Jak się okazało, śmierć w wyniku najprawdopodobniej poślizgnięcia na śniegu i upadku eksponowanym terenem poniósł poszukiwany mieszkaniec Wielkiej Wsi, młody kleryk.

24.05.2014
TOPR otrzymał informację o kolejnym zaginionym turyście, który poprzedniego dnia wyruszył z Wierchu Porońca na zaplanowaną trasę, wiodącą przez Rusinową Polanę, Gęsią Szyję, Halę Gąsienicową, do Kuźnic. Turysta nie posiadał telefonu komórkowego. Ratownicy udali się w rejon zaplanowanej wycieczki mężczyzny. O godz. 18:25 TOPR otrzymał informację, że poszukiwany turysta cały i zdrowy powrócił do miejsca zamieszkania.

24.05.2014
W Dolinie Roztoki dwie turystki Będzina i Krakowa doznały kontuzji nóg. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystki zostały quadem zwiezione na Wodogrzmoty i dalej samochodem przewiezione do szpitala.

25.05.2014
O godz. 12:00 TOPR zadzwoniła kobieta z informacją, że nie ma kontaktu z 42-letnik znajomym z Mikołowa, który w piątek wyruszył w rejon Kasprowego Wierchu z zamiarem robienia nocnych zdjęć. Okazało się, że poszukiwany dzwonił do żony z informacją, że idzie w kierunku Zawratu. Mężczyzna miał przy sobie dwa telefony komórkowe. O godz. 13:30 powiadomiono TOPR, że mężczyzna był widziany na Świnicy. W końcu udało się nawiązać kontakt z mężczyzną, który cały i zdrowy wracał busem z Palenicy Białczańskiej. Wystarczyło tylko najbliższych poinformować o swoich planach, aby nie uruchamiać akcji poszukiwawczej.
26.05.2014
16-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki zasłabła i chwilowo straciła przytomność. Poszkodowana została przetransportowana z Wąwozu Kraków do wylotu Doliny Kościeliskiej , a dalej karetką do szpitala.

26.05.2014
Z Doliny Kondratowej przetransportowano do szpitala 13-latkę, która upadając, doznała urazu twarzy i nogi.

26.05.2014
O godz. 21:45 TOPR został powiadomiony, że z wycieczki na Giewont nie powróciło do schroniska na Ornaku trzech turystów. Na poszukiwania w tamten rejon wyruszyła 3-osobowa ekipa ratowników. Przed północą do TOPR dotarła wiadomość, że turyści cali i zdrowi dotarli na Ornak.

27.05.2014
Z Doliny Chochołowskiej do szpitala przewieziono 16-letniego uczestnika szkolnej wycieczki z silnym krwotokiem z nosa.

28.05.2014
W czasie zwiedzania Jaskini Mroźnej kontuzji nogi doznała uczestniczka szkolnej wycieczki. Z doliny Kościeliskiej została przewieziona do szpitala.

28.05.2014
14-letni uczestnik szkolnej wycieczki doznał kontuzji stawu skokowego. Z Hali Gąsienicowej został przewieziony do szpitala.

31.05.2014
O godz. 17:20 do TOPR zadzwoniła 23-letnia turystka informując, że ona i jej 2 koledzy schodzą z Rysów. Są poniżej wierzchołka w stromym zaśnieżonym terenie. Nie mają raków i boją się ruszyć by nie spaść. Na pomoc wyruszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Ze względu na niski pułap chmur dolecieli śmigłowcem w rejon Buli pod Rysami. Stamtąd o godz. 18:10 dotarli do turystów. Ratownicy sprowadzili turystów nad Czarny Staw i dalej do schroniska nad Morskim Okiem.

01.06.2014
Podczas zejścia z Gubałówki 12-latka upadla doznając bolesnej kontuzji nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy została przetransportowana do szpitala.

01.06.2014
49-letni turysta a Czechowic-Dziedzic doznał bolesnej kontuzji stawu skokowego. Z Hali Gąsienicowej został przewieziony do szpitala.

01.06.2014
O godz. 21:05 TOPR otrzymał wiadomość, że do schroniska na Chochołowskiej dotarło dwoje turystów, którzy podczas wycieczki na Wołowiec zsunęli się po stromym płacie śniegu, doznając otarć i mocnych potłuczeń. Dotarli do schroniska o własnych siłach. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy samochodem przenieśli turystów do szpitala.

02.06.2014
16-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki zwichnęła staw skokowy. Z Ornaku została przewieziona do szpitala.

03.06.2014
Z Doliny Chochołowskiej do szpitala przewieziono karetką TOPR 50-letniego turystę z Trzebiatowa skarżącego się na silne dolegliwości sercowe.

03.06.2014
Podczas zejścia ze Smoczej Jamy w kierunku Hali Pisanej bolesnej kontuzji kolana doznała 60-letnia turystka z Kalisza. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranna została przetransportowana do szpitala.

04.06.2014
Podczas podejścia z Pięciu Stawów na Zawrat urazu nogi doznał 46-letni turysta z Wyszkowa. Turysta śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

04.06.2014
52-letnia turystka z Rudy Śląskiej złamała nogę w obrębie stawu skokowego. Z Hali Gąsienicowej została przetransportowana do szpitala.

04.06.2014
14-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki z oznakami kolki nerkowej śmigłowcem z Przełęczy między Kopami została przetransportowana do szpitala.

05.06.2014
O godz. 13:09 do TOPR zadzwonił turysta informując, że przed chilą schodząc Grzędą z Rysów spadł do Rysy i zjechał ok. 200 m po śniegu, zatrzymując się w dolnej części Rysy. W wyniku upadku doznał bolesnej kontuzji kolana uniemożliwiającej samodzielne schodzenie oraz otarć i potłuczeń. Ratownicy śmigłowcem udali się w miejsce wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny w noszach francuskich windą został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Turysta może mówić o wielkim szczęściu, gdyż taki upadek mógł zakończyć się tragicznie.

05.06.2014
14-letni uczestnik szkolnej wycieczki z podejrzeniem silnego ataku wyrostka śmigłowcem został przetransportowany do szpitala znad Czarnego Stawu Gąsienicowego.

07.06.2014
Z Kalatówek do szpitala przewieziono 32-letniego uczestnika biegu górskiego z objawami osłabienia i odwodnienia.

07.06.2014
O godz. 11:43 do TOPR zadzwonił turysta idący na Rysy informując, że przed chilą widiał jak z Grzędy Rysów do Rysy i nią po śniegu zsunął się do wylotu żlebu jakiś turysta. Rartownicy z podładu śmigłowca desantowali się u wylotu Rysy. Po dojściu na miejsce lekarz TOPR stwierdził zgon 34-letniego turysty z Krakowa, który w wyniku upadku z wysokości doznał wielonarządowych, śmiertelnych obrażeń. Turysta był dobrze wyposażony. Mimo raków i czekana nie udało mu się bezpiecznie zejść Grzędą i wyhamować czekanem upadku.

07.06.2014
Kontuzji nogi doznała 32-letnia turystka z Otwocka. Z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

10.06.2014
52-letnii 73-letni turysta z Warszawy i Krakowa wędrujący w upale tak osłabli, że nie mogli dojść do Kuźnic. Z Kondratowej zostali przewiezieni do szpitala.

11.06.2014
Na Boczaniu bolesnej kontuzji kolana doznała 17-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki. 4-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną zniesiono do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

11.06.2014
Po godz. 15:00 z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 3 uczestników szkolnych wycieczek, którzy w wyniku poślizgnięć i upadków doznali urazu głowy i kontuzji stawów.

11.06.2014
Po godz. 22:00 z Myślenickich Turni do Zakopanego przewieziono 52-letniego turystę z Chrzanowa, którego tak zmogły trudy wycieczki, że nie był w stanie o własnych siłach zejść do Kuźnic.

13.06.2014
O godz. 11:44 do TOPR zadzwonił turysta idący na Rysy informując, że przed chilą jakaś turystka idąca Rysą zsunęła się ok. 50 m po stromym śniegu zalegającym w Rysie i doznała poważnego urazu kolana. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranna wraz z ratownikiem została wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala. Turystka miała na nogach raki, a zamiast czekana kilki, co nie pozwoliło jej na szybkie wyhamowanie upadku. Kobieta może mówić o sporym szczęściu-gdyby zsunęła się niżej, skutki upadku mogły być o wiele poważniejsze.

13.06.2014
12-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki podczas zejścia z Przełęczy między Kopami do Jaworzynki upadła, doznając kontuzji stawu skokowego. Ratownicy znieśli ją na dno doliny i dalej samochodem przewieźli do szpitala.

14.06.2014
O godz. 11:40 do TOPR zadzwonił turysta schodzący ze Skrajnego Granata nad Czarny Staw informując, że w zamieci śnieżnej zgubił szlak. Na szczęście udało się go telefonicznie naprowadzić na właściwą ścieżkę.

14.06.2014
O godz. 14:20 do TOPR zadzwonił mężczyzna informując, że w 6-osobowej grupie podchodzili z Hali Gąsienicowej na Zawrat. Utknęli w górnej części Żlebu przy zasypanych łańcuchach, boją się ruszyć i proszą o pomoc. Ekipa 4-ratowników wyruszyła z pomocą. Po dotarciu na miejsce, asekurując, wyprowadzili turystów na Zawrat i sprowadzili w rejon Kołowej Czuby poniżej zalegającego śniegu. Stamtąd turyści o własnych siłach udali się do schroniska w Dolinie Pięciu Stawach Polskich, a ratownicy przez Zawrat powrócili na Halę Gąsienicową.

15.06.2014
78-letnia turystka z Leszna upadając doznała bolesnego stłuczenia i zranienia biodra. Z Doliny Jaworzynki została przewieziona do szpitala.

17.06.2014
O godz. 19:47 turysta zadzwonił do TOPR mówiąc, że idąc na Rysy zgubił szlak we mgle i śniegu. Podał numer słupka granicznego, co pozwoliło ratownikom ustalić , że turysta znajduje się na Niżnych Rysach. Po godz. 20:00 czterech ratowników udało się śmigłowcem powyżej Czarnego Stawu. O godz. 22:40 dotarli do oczekującego turysty. Po ogrzaniu, założono mu uprząż i asekurując o 4:00 rano sprowadzono go do Morskiego Oka. Okazało się, że 38-letni turysta z Warszawy w adidasach wybrał się na Rysy. Idąc w górę, by nie ślizgać się na śniegu wykorzystywał żeberka skalne, na których nie zalegał śnieg. We mgle nie zauważył, że zgubił szlak i wychodzi na Niżne Rysy. Niestety, zejście okazało się niebezpieczne.

18.06.2014
Bolesnego urazu kręgosłupa doznała 37-letnia turystka z Gniezna. Z Doliny Kościeliskiej została przewieziona do szpitala.

18.06.2014
59-letnia turystka z Ostródy złamała nogę podczas zejścia z Przełęczy między Kopami do Doliny Jaworzynki. Poszkodowana została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

18.06.2014
Po godz. 19:00 TOPR otrzymał informację, że w górnej części Świstówki turysta z Grójca potrzebuje pomocy w zejściu. Gdy rozeszły się mgły, a on zobaczył w jak stromym terenie się znajduje-sparaliżowany przez lęk wysokości nie był w stanie się ruszyć. Ratownicy udali się śmigłowcem. Z powodu na lęk wysokości turysta odmówił wciągnięcia na pokład będącego w zawisie śmigłowca. Ratownicy asekurując, sprowadzili go do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, gdzie turysta spędził noc.

19.06.2014
28-letni turysta z Mielca doznał bolesnej kontuzji kolana podczas podejścia z Koziej Przełęczy na Kozi Wierch. Ratownicy śmigłowcem udali się w miejsce wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy, nałożenia uprzęży ewakuacyjnej, wciągnięcia windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca turysta został przetransportowany do szpitala.

19.06.2014
Z Doliny Chochołowskiej do szpitala przewieziona została roczna dziewczynka, która upadając zraniła głowę.

19.06.2014
TOR otrzymał informację o wypadku w „Rysie” w rejonie szlaku na rysy. W wyniku poślizgnięcia turystka zsunęła się ok. 200 m po stromym śniegu zalegającym w Rysie, po drodze uderzając w turystę, który znajdował się poniżej. Kobieta doznała urazu obojczyka, mocnych otarć i potłuczeń, a mężczyzna urazu barku. Poszkodowani śmigłowcem zostali przetransportowani do szpitala.

19.06.2014
Podczas zejścia z Koziej Przełęczy turystka zsunęła się ok. 150 m po stromym śniegu w kierunku Koziej Dolinki. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystka została przetransportowana do szpitala.

19.06.2014
Przed godz. 20:00 TOPR otrzymał telefon od turysty, który zgubił szlak. Podczas zejścia ze Szpiglasowej Przełęczy do Morskiego Oka turysta wszedł e eksponowany teren, z którego bał się ruszyć. Ratownicy zlokalizowali turystę w rejonie Kieszonkowych Turni, kilkadziesiąt metrów od podstawy ściany. O godz. 23:20 ratownicy, wspinając się dotarli do oczekującego na pomoc. Po założeniu uprzęży opuścili turystę do podstawy ściany i o godz. 1:00 w nocy doprowadzili do schroniska w Morskim Oku.

19.06.2014
36-letni turysta z Sokółki tak się odwodnił w czasie wędrówki, że nie był w stanie o własnych siłach zejść do wylotu doliny. Z doliny Małej Łąki został przetransportowany do szpitala.

20.06.2014
47-letnia turystka tak osłabła, że nie była w stanie zejść do Kuźnic o własnych siłach. Z Doliny Jaworzynki została przetransportowana do szpitala.

20.06.2014
Bolesnej kontuzji stawu skokowego doznała 35-letnia turystka z Bydgoszczy. Z Rusinowej Polany została przewieziona do szpitala.

20.06.2014
Podczas zejścia z Kępy do Morskiego Oka upadła doznając poważnej kontuzji stawu skokowego 24-lletnia turystka z Knurowa. Po udzieleniu pierwszej pomocy w uprzęży ewakuacyjnej poszkodowana została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

20.06.2014
Do TOPR zadzwonił turysta informując, że schodzi z Rysów, jest poniżej łańcuchów i dostał bolesnych skurczów nóg, które uniemożliwiają mu dalsze schodzenie. Ratownicy śmigłowcem udali się w pobliżu „Kamienia”. Zalegające mgły nie pozwoliły na dolot w pobliże turysty. Po napojeniu i zaaplikowaniu stosownych leków, ratownicy asekurując sprowadzili turystę do Morskiego Oka.

20.06.2014
W Dolinie Białego turystka skręciła nogę i o własnych siłach nie mogła zejść. 4-osobowa ekipa ratowników przetransportowała turystkę do szpitala.

21.06.2014
W Dolinie Starorobociańskiej w pobliżu Siwej Przełęczy turystka doznała urazu nogi. Ranna śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

22.06.2014
Podczas zejścia z Kondratowej zasłabł turysta. Został on przetransportowany do szpitala.

22.06.2014
Podczas zejścia z Kasprowego Wierchu w kierunku Myślenickich Turni turystka upadła, doznając kontuzji biodra. Została przetransportowana do szpitala.

23.06.2014
Bolesnej kontuzji stawu skokowego doznała 36-letni turystka z Gdańska. Z Doliny Pięciu Stawów Polskich została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

24.06.2014
Na szlaku na Gubałówkę zasłabła turystka. Na miejsce przybyli ratownicy, udzielili pierwszej pomocy, znieśli kobietę w noszach w rejon dolnej stacji kolejki i przekazali oczekującej tam karetce pogotowia.

27.06.2014
32-letnia turystka z Golenia na szlaku z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz doznała bolesnej kontuzji nogi. Ratownicy śmigłowcem udali się na miejsce wypadku. Po desancie w pobliżu miejsca wypadku udzielono rannej pierwszej pomocy, założono jej uprząż ewakuacyjną i wraz z ratownikiem windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

27.06.2014
Do TOPR zadzwonił turysta informując. Że wraz z Zoną i znajomymi są niedaleko szczytu Rysów. Żona zasłabła, ma zawroty głowy. Ratownicy po desancie w pobliżu turystki, założyli turystce trójkąt ewakuacyjny, wciągnęli windą na pokład śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

29.06.2014
TOPR otrzymał informację, że na Wyżniej Kondrackiej (Herbacianej) Przełęczy 20-letnia turystka z Poznania doznała bolesnej kontuzji kolana. Ratownicy śmigłowcem udali się na miejsce zdarzenia. Po opatrzeniu ranna została przetransportowana do szpitala.

29.06.2014
W rejonie Szpiglasowej Przełęczy zasłabł 42-letni turysta z Ukrainy. Ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty i zaaplikowali mu stosowne leki. Następnie włożono go do noszy francuskich, windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

29.06.2014
Urazu obojczyka doznał 7-letni chłopiec w rejonie Kalatówek. Został przewieziony do szpitala.

29.06.2014
Na Skupniowym Upłazie 31-letni turysta z Warszawy doznał bolesnego urazu kolana. Po opatrzeniu ranny został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

29.06.2014
Na Grani pomiędzy Wrotami Chałubińskiego a Szpiglasowym Wierchem zasłabł 36-letni turysta z Rudy Śląskiej. Ratownicy ze śmigłowca zlokalizowali turystę. Po desancie udzielili mu pierwszej pomocy, założyli uprząż ewakuacyjną i windą wciągnęli na pokład śmigłowca.

30.06.2014
W Dolinie Białego zasłabła 41-letnia turystka z Bełchatowa. Po udzieleniu pierwszej pomocy w noszach Konga poszkodowana została zniesiona do wylotu doliny i przekazana karetce pogotowia.

02.07.2014
Po godz. 6:00 rano do TOPR zadzwonił grotołaz informują, że dwóch jego kolegów,
którzy dnia poprzedniego weszli do Jaskini Czarnej z zamiarem przejścia całego ciagu jaskini i wyjścia północnym otworem nie zrobili tego o umówionej godzinie. 5-osobowa grupa ratowników została przewieziona śmigłowcem pod płn. Otwór, a druga 7-osobowa pod wejście do jaskini. O godz. 9:10 ratownicy nawiązali kontakt głosowy z poszukiwanymi. Okazało się, mają się dobrze, tylko nie mogli znaleźć otworu wyjściowego. Ratownicy ogrzali grotołazów i wyprowadzili ich na powierzchnię.

02.07.2014
43-letnia turystka z Ząbek z problemami krążeniowymi z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

02.07.2014
Bolesnej kontuzji stawu skokowego doznał 16-letni turysta. Z Kalatówek został przewieziony do szpitala.

03.07.2014
16-letnia turystka z Krartuz podczas upadku doznała bolesnej kontuzji kolana. Z „Herbacianej Przełęczy” została przetransportowana do szpitala.

03.07.2014
O godz. 17:14 do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że na szlaku pomiędzy Palenicą Białczańską a Rusinową Polaną znajduje się nieprzytomny turysta. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy w noszach francuskich turysta został wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Okazało się, że turysta potknął się i upadając uderzył głową o drewniane schody.

03.07.2014
O godz. 13:30 TOPR otrzymał informację, że poniżej Grzędy Rysów w wyniku poślizgnięciu na stromym płacie śniegu zjechały w kierunku Buli pod Rysami, uderzając po drodze o wystające głazy, dwie osoby (kobieta i mężczyzna). Obydwoje są poważnie ranni. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy rannego turystę włożono na deskę ortopedyczną (podejrzenie urazu kręgosłupa, rany głowy, potłuczenia i otarcia(, następnie do noszy francuskich, w których został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Turystka doznała złamania kości udowej, mocnych otarć i potłuczeń. Turyści nie mieli raków i czekanów.

03.07.2014
Ratownicy otrzymali informację o wypadku, że z Koziej Przełęczy w kierunku Koziej Dolinki zsunęło się po śniegu żlebem dwóch turystów. Pierwsza ekipa ratowników desantowała się nad Zmarzłym Stawem, a druga ze względu na wiatr desantowała się nad Czarnym Stawem. Po dotarciu na miejsce udzielono pierwszej pomocy 53-letniemu turyście z Łodzi, który w wyniku upadku i uderzenia o wystające kamienie złamał nogę, mocno się potłukł i poobcierał. Jego 18-letni syn miał więcej szczęścia, bo doznał „tylko” stłuczenia ręki i lżejszych otarć. Turysta ze złamaną nogą został zniesiony w noszach francuskich do Murowańca i dalej samochodem przewieziony do szpitala. Mężczyźni nie mieli ani raków, ani czekanów.

03.07.2014
Do TOPR zadzwonił turysta, który schodząc z Rysów zgubił szlak. Zsunął się kilkanaście metrów śnieżno-skalnym terenem doznając kontuzji nogi i ręki. Ponieważ nie udało się telefonicznie ustalić, gdzie mężczyzna zaczął schodzić i gdzie się znajduje, poproszono ratowników słowackich, by od strony południowej sprawdzili Rysy. Z Zakopanego do Morskiego Oka i dalej na Rysy wyruszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Przed godz. 22:00 gospodarz Chaty pod Rysami nawiązał kontakt głosowy z poszukiwanym, Okazało się, że turysta spadł do Doliny Ciężkiej powyżej Wagi. O godz. 2:00 w nocy ratownicy doszli na grań i nawiązali z poszkodowanym kontakt głosowy. Kiedy zrobiło się jasno, ratownicy zjechali do niego. Po udzieleniu pierwszej pomocy o godz. 9:30 turysta został wyciągnięty na grań, a o 11:30 cała ekipa dotarła do Chaty po Rysami. 19-letni turysta ze Świętochłowic miał wielkie szczęście. Mimo kompletnej nieznajomości terenu wybrał się na Rysy, tam pomyliły mu się kierunki i zaczął schodzić w kierunku Wagi. Spadł do doliny Ciężkiej, zatrzymując się na półce nad eksponowanym terenem. Dalszy upadek mógł się zakończyć tragicznie.

04.07.2014
18-letnia turystka skarżąca się na silne bóle brzucha została z Murowańca przetransportowana do szpitala.

04.07.2014
38-letni turysta z Radomia w wyniku odwodnienia tak osłabł, że nie był w stanie o własnych siłach kontynuować wycieczki. Z rejonu Świstowej Czuby został przetransportowany do szpitala.

05.07.2014
28-letni turysta z Łąkawicy podczas podejścia z Morskiego Oka nad Czarny Staw doznał kontuzji stawu skokowego. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta został sprowadzony do schroniska i dalej samochodem przewieziony do szpitala.

05.07.2014
39-turystka z Krakowa podczas podchodzenia z Wodogrzmotów w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich osłabła i miała problemy z oddychaniem. Ratownik pełniący dyżur w Stawach pospieszył z pomocą. Sprowadził turystkę na Wodogrzmoty, skąd samochodem TOPR została przewieziona do szpitala.

05.07.2014
Na szlaku pomiędzy Kalatówkami a Kondratową zasłabł i stracił przytomność turysta. Ratownicy śmigłowcem udali się na miejsce wypadku. Przystąpili do reanimacji. Po przywróceniu podstawowych funkcji życiowych turysta w noszach francuskich windą został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

05.07.2014
Ataku padaczki doznała 11-latka na szlaku z Doliny Jaworzynki na Przełęcz między Kopami. Została przetransportowana śmigłowcem do szpitala.

05.07.2014
W Dolinie Chochołowskiej 9-latek upadając głęboko rozciął podudzie. Rana nadawała się do szycia. Młodego turystę opatrzono i samochodem przewieziono do szpitala.

05.07.2014
57-letnia turystka z Krakowa podczas upadku doznała bolesnej kontuzji nogi. Z Doliny Kondratowej została przewieziona do szpitala.

06.07.2014
O godz. 11:12 do TOPR dotarła informacja, że do tej pory nie powróciła 31-letnia turystka z Krakowa, która dnia poprzedniego w ramach akcji „Sprzątania Tatr” wyszła na szlak z Hali Gąsienicowej na Skrajny Granat. Ponieważ jej telefon nie odpowiadał w tamten rejon wyruszyli ratownicy pełniący dyżur w Murowańcu, a z Zakopanego wystartował śmigłowiec, którym przetransportowano 2 ekipy ratowników. O godz. 15:00 kontakt telefoniczny został nawiązany z poszukiwaną, która odnalazła się w domu. Akcja ratunkowa została odwołana.

06.07.2014
Na szlaku pomiędzy schroniskiem na Kondratowej a Kondracką Przełęczą upadła, doznając ran głowy 66-letnia turystka z Brzozowa. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana samochodem została przewieziona do szpitala.

10.07.2014
31-letni turysta z woj. mazowieckiego wybrał się z kolegą na Rysy. W czasie schodzenia rozdzielili się. Znajomy zostawił mu pod „Rysą” raki i zaczął schodzić szybciej. Gdy 31-latek po trzech godzinach nie dotarł do schroniska nad Morskim Okiem, zaniepokojony kolega o godz. 21:00 powiadomił TOPR. Ekipa ratowników wyruszyła na poszukiwania. Nocne poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Następnego dnia ratownicy śmigłowcem desantowali się pod Rysami. W górnej części Żleb Orłowskiego dostrzeżono zwłoki poszukiwanego turysty. Mężczyzna prawdopodobnie zszedł ze szlaku, wszedł do żlebu i spadł w przepaść. Zginął na miejscu.

07.07.2014
O godz. 19:15 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z 5-letnim synem wybrał się z Hali Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Zgubił szlak, z góry widzi schronisko w Stawach, wydaje mu się, że jest gdzieś na Kozim Wierchu. Natomiast dziecko nie ma już sił dalej wędrować. Przed godz. 20:00 ratownicy śmigłowcem udali się w tamten rejon. Z pokładu śmigłowca nie udało się odnaleźć poszukiwanych turystów. Przy kolejnym nalocie ratownicy dostrzegli poszukiwanych w masywie Wielkiej Buczynowej Turni. Po desancie w pobliżu turystów założono im uprzęże ewakuacyjne i wraz z ratownikami wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca. Po wylądowaniu w Zakopanem 40-letni turysta ze Zduńskiej Woli został przesłuchany przez policję na okoliczność, czy nie naraził dziecko na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

08.07.2014
18-letnia turystka na szlaku z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch zasłabła i nie była w stanie kontynuować wycieczki. Została przetransportowana śmigłowcem do szpitala.

08.07.2014
Podczas zejścia nad Morskie Oko upadła doznając urazu nogi 10-letnia turystka z Olsztyna. Ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku udzielił pierwszej pomocy. Poszkodowana karetką pogotowia została przewieziona do szpitala.

08.07.2014
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 14-letnią turystkę, która w rejonie Karbu została ugodzona spadającym kamieniem. Turystka doznała ran głowy, otarć i potłuczeń.

10.07.2014
Na Kondratowej podczas prac gospodarczych urazu kręgosłupa doznała pracownica schroniska. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowaną w desce ortopedycznej przewieziono karetką terenową TOPR do szpitala.

11.07.2014
W Dolinie Chochołowskiej 6-letni chłopiec upadł na kamienistej drodze doznając zranienia oraz stłuczenia głowy. Został przewieziony do szpitala.

13.07.2014
58-letnia turystka z Olsztyna podczas zejścia z Czerwonej Przełęczy do Doliny Strążyskiej upadła, doznając urazu nogi. Ranną w noszach Konga zniesiono do Doliny Strążyskiej i samochodem przewieziono do szpitala.

15.07.2014
Poniżej Przełęczy Między Kopami poważnej kontuzji stawu skokowego doznała turystka z Działdowa. Poszkodowana śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

15.07.2014
W masywie Skrajnego Granata, podczas podejścia od Czarnego Stawu Gąsienicowego odpadła od łańcuchów do podstawy ściany 24-letnia turystka. Zginęła na miejscu.

16.07.2014
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich ewakuowano turystkę z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

16.07.2014
W Dolinie Iwaniackiej kontuzji stawu skokowego uległa turystka z Lipan. Poszkodowana została karetką przewieziona do szpitala.

16/17.07.2014
O godz. 2:40 w nocy TOPR otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnym zaginięciu matki z synem w rejonie Rysów. Do tej pory nie powrócili do miejsca zamieszkania, a ich telefon nie odpowiada. Z Morskiego Oka w kierunku Rysów wyruszyła ekipa ratowników. Niestety, nie odnaleziono zaginionych. We czesnych godzinach porannych z pomocą śmigłowca ratownicy przeszukali rejon wypadku. Około godz. 8:00 jeden z patroli spotkał zaginionych turystów, całych i zdrowych. Okazało się, Ze turyści, uciekając przed gwałtownym załamaniem pogody schronili się w Chacie pod Rysami. Starali się skontaktować z bliskimi o swojej sytuacji, ale warunki atmosferyczne uniemożliwiły kontakt. Tym razem zawiodła technika.

17.07.2014
O godz. 8:00 dyżurny ratownik ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zgłosił zaginięcie turysty z Kanady, który na noc nie powrócił do schroniska, a nikt nie wie, gdzie udał się na wycieczkę. Ratownicy z pomocą śmigłowca przez cały dzień przeszukiwali Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Orlą Perć. Po godz. 16:00 poszukiwany Kanadyjczyk dotarł do schroniska. Niczego nieświadomy turysta dzień wcześniej udał się na wycieczkę w Tatry Słowackie, nie mówiąc nikomu o swoich planach.

17.07.2014
Na Koziej Przełęczy Wyżniej urazu stawu kolanowego uległ turysta. Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych i ograniczonej widoczności turystę udało się ewakuować śmigłowcem do szpitala.

17.07.2014
O godz. 17:00 turystka została rażona piorunem w rejonie Chudych Turni. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana w stanie stabilnym została przetransportowana do szpitala.

17.07.2014
O godz. 23:00 do TOPR zadzwonił turysta, który schodząc z Rysów, zgubił szlak. Znajdował się w trudnym terenie nie mogąc się ruszyć. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że turysta znajdował się w masywie Buli pod Rysami. 5-osobowa grupa ratowników wyruszyła w tamten rejon. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach ratownicy zlokalizowali turystę. Znajdował się w połowie tzw. Żlebu Orłowskiego, a do jego ewakuacji potrzebny był specjalistyczny sprzęt. O godz. 5:00 nad ranem śmigłowiec dowiózł kolejną grupę ratowników wraz z liną Dyneema. Po zamontowaniu stanowiska jeden z ratowników został opuszczony do turysty. Po podebraniu turysty nastąpiło dalsze opuszczanie, aż do bezpiecznego miejsca u podstawy ściany (200 m zjazdu). Wyprawa zakończyła się po godz. 8:00 rano.

17.07.2014
W rejonie Granatów 24-letnia turystka z woj. śląskiego poślizgnęła się i spadła w ok. 100 m przepaść. Zginęła na miejscu. Ratownicy TOPR śmigłowcem przetransportowali zwłoki na lądowisko przy zakopiańskim szpitalu. Przez trzy wierzchołki Granatów wiedzie najtrudniejszy tatrzański szlak – Orla Perć.

18.07.2014
Na Polanie Strążyskiej kontuzji stawu skokowego doznała turystka. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

19.07.2014
Turystka doznała urazu stawu skokowego na Kalatówkach. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

21.07.2014
Po godz. 12:00 TOPR otrzymał informację, że w rejonie Żlebu Kulczyńskiego utknęła turystka. Ratownicy udają się w tamten rejon lokalizując turystkę w Rysie Zaruskiego. Dodatkowo w tamten rejon wyrusza śmigłowiec z dodatkowym sprzętem i ratownikami. Przy użyciu technik linowych docierają do poszkodowanej, a następnie z pomocą śmigłowca ewakuują ją do Zakopanego.

21.07.2014
TOPR został powiadomiony o rażeniu piorunem turysty pod Wołowcem. Jego stan okazał się poważny, Przygodni turyści prowadzili reanimację do momentu przybycia ratowników, którzy przejęli działania medyczne. Niestety, pod wieczór, mimo starań ratowników i lekarzy, mężczyzna rażony piorunem umiera.

21.07.2014
Ratownicy udzielili pomocy turystom na Hali Gąsienicowej – uraz stawu skokowego i w rejonie Łysanek – zabłądzenie.

22.07.2014
Dwóch turystów doznało urazu stawu kolanowego oraz zaburzeń błędnika. Zostali przetransportowani do szpitala.

22.07.2014
Turystka skarżąca się na ból stawu skokowego została z Psiej Trawki przetransportowana do szpitala.

23.07.2014
Turystka z Leszna doznała poważnej kontuzji stawu skokowego na Gubałówce. Została przetransportowana do szpitala.

23.07.2014
Do szpitala ze schroniska na Hali Ornak przetransportowano młodą turystkę z objawami zatrucia pokarmowego.

24.07.2014
Po godz. 13:00 TOPR otrzymał informację o wypadku w Koziej Przełęczy. Dwoje młodych turystów przeliczyło się ze swoimi umiejętnościami. Dotarli na Kozią Przełęcz, ale nie byli przystosowani do tak ekstremalnych wędrówek. Nie posiadali odpowiedniego ekwipunku i nie byli w stanie zejść wcześniej pokonanym szlakiem ponieważ paraliżował ich lęk przy padającym deszczu i dodatkowo mgle. Z Hali Gąsienicowej wyruszyło dwóch ratowników . Turyści zostali bezpiecznie sprowadzeni na Halę Gąsienicową.

24.07.2014
Z Murowańca do Zakopanego ewakuowano młodą turystkę z zaburzeniami psychicznymi.

25.07.2014
Turysta z Mielca uległ kontuzji przedramienia. Z Doliny Jaworzynki ratownicy przetransportowali mężczyznę do szpitala.

25.07.2014
O godz. 19:00 ratownicy otrzymali informację o dwóch turystów, którzy zgubili szlak w rejonie Świnicy. Padający deszcz i mgła utrudniała im orientację w terenie. Dwóch ratowników wyruszyło z Hali Gąsienicowej. Turyści bezpiecznie zostali sprowadzeni do Murowańca o północy.

26.07.2014
Ratownicy udzielali pomocy w Dolinie Białego – uraz stawu skokowego, na Kalatówkach – uraz stawu kolanowego i na Boczaniu – uraz stawu kolanowego.

26.07.2014
Przed północą TOPR został powiadomiony o 7-osobowej grupie turystów, która utknęła w okolicach Zmarzłego Stawu. Turyści nie posiadali światła i przeliczyli się z trudami wycieczki. Z Hali Gąsienicowej dwóch ratowników udało się na pomoc. Turyści bezpiecznie zostali sprowadzeni do schroniska na Hali Gąsienicowej.

26.07.2014
Z Hali Ornak do szpitala przetransportowany został młody turysta skarżący się na ból w klatce piersiowej.

27.07.2014
Ratownicy udzielali pomocy przy Gienkowych Murach – uraz stawu skokowego, na Hali Gąsienicowej – zatrucie / osłabienie, dwukrotnie w Dolinie Białego – atak epilepsji oraz wyczerpanie.

27.07.2014
Poważnej kontuzji stawu kolanowego doznała turystka na Ze szlaku nad Grzybowcem. Została przetransportowana do szpitala.

28.07.2014
O godz. (:30 TOPR został powiadomiony, Ze w rejonie Czuby Goryczkowej turystka straci la równowagę i spadła około 200-300 m do Doliny Cichej. Ratownicy śmigłowcem udali się na pomoc. Z jego pokładu dostrzeżono turystkę ok. 300 m poniżej Suchych Czub. Jeden z ratowników desantował się w pobliżu oczekującej na pomoc turystki. 58-letnia turystka z Częstochowy poza otarciami i lekkimi potłuczeniami nie odniosła poważniejszych obrażeń. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

29.07.2014
Na Włosienicy podczas wysiadania z wozu poślizgnęła się, upadła i złamała nogę turysta. Ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku udzielił pomocy, a karetka pogotowia przewiozła kobietę do szpitala.

29.07.2014
O godz. 14:18 zakopiańska policja poinformowała TOPR, że na Żabiej Przełęczy znajduje się holenderski turysta, który potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec, ale z jego pokładu nie udało się dostrzec poszukiwanego z powodu niskiego pułapu chmur. Śmigłowiec został zmuszony do powrotu na lądowisko. O godz. 15:14 ratownicy słowaccy zostali powiadomieni o poszukiwaniach. Kilkuosobowa ekipa ratowników HZS wyruszyła w kierunku Rysów. Z chwilą poprawy pogody z Zakopanego ponownie wystartował śmigłowiec. Tym razem udało się ratownikom desantować na Buli pod Rysami, skąd wyszli na Rysy i zaczęli schodzić w kierunku Żabiej Przełęczy. Ratownicy słowaccy będący w rejonie Żabich Stawów nawiązali kontakt z poszukiwanym turystą, który jak się okazało znajdował się w płd.-zach. żlebie spadającym z Rysów. Ratownicy TOPR wyszli z powrotem na Rysy i zeszli w rejon Żabich Stawów. W tym czasie ratownicy HZS doszli do turysty, opuścili go do podstawy ściany. Mocno wychłodzonego i wycieńczonego Holendra w noszach zniesiono do Popradzkiego Stawu i dalej samochodem przewieziono do Smokowca. Jak się okazało, turysta dnia poprzedniego wyszedł w godzinach popołudniowych od strony słowackiej na Rysy. Podczas zejścia we mgle zgubił szlak, wszedł w eksponowany teren, skąd nie był w stanie się ruszyć. Nie miał łączności telefonicznej. Udało mu się wysłać SMS-a do rodziców w Holandii, rodzice powiadomili tamtejszą policję, policja holenderska Interpol, Interpol komendę główną polskiej policji, ta komendę w Zakopanem i dopiero wiadomość o zdarzeniu dotarła do TOPR.

30.07.2014
74-letnia turystka z Niemiec tak osłabła, że nie była w stanie kontynuować wycieczki. Z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

30.07.2014
Z Dolinki Złotej do szpitala przewieziono 70-letnią turystkę z Sosnowca, która upadając złamała nogę.

30.07.2014
Z Kalatówek do szpitala przewieziono 27-letnią zakopiankę z podejrzeniem ataku padaczki.

31.07.2014
Urazu stopy doznała 59-letnia turysta z Wieruszowa. Z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

01.08.2014
Poniżej Przełęczy między Kopami 11-letnia turystka z Drwalewa upadła doznając urazu głowy, otarć i potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną przetransportowano do Kuźnic, a dalej karetką do szpitala.

02.08.2014
W Dolinie Białego 62-letnia turystka z Gdańska upadła doznając chwilowej utraty przytomności, otarć i potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranna w noszach została zniesiono do wylotu doliny i przekazano załodze karetki pogotowia.

02.08.2014
Do TOPR zadzwoniła turystka informując, że podczas schodzenia z Kasprowego w kierunku Myślenickich Turni jej koleżanka upadła, doznając urazu kręgosłupa. Ratownicy śmigłowcem udali się z pomocą. Po desancie poszkodowana została opatrzona , wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

03.08.2014
Na szlaku pomiędzy Szpiglasową Przełęczą a Morskim Okiem upadła, doznając bolesnego urazu nogi turystka. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

04.08.2014
W rejonie Zawratu podczas schodzenia w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich turystka doznała urazu nogi. Ze względu na gwałtowne załamanie pogody użycie śmigłowca było niemożliwe. Na pomoc wyruszył ratownik z Doliny Pięciu Stawów. Po dotarciu udzielił poszkodowanej pierwszej pomocy, a chwilowa poprawa pogody umożliwiła transport śmigłowcem do szpitala.

07.08.2014
Pod Szpiglasową Przełęczą poważnego złamania przedramienia doznał młody turysta z Krakowa. Ratownicy śmigłowcem udali się na pomoc. Ze względu na niski pułap chmur desantowali się poniżej samej przełęczy i pieszo dotarli na miejsce zdarzenia, udzielając poszkodowanego pierwszej pomocy. Niestety, pogoda uniemożliwiła ewakuację śmigłowcem. Został on sprowadzony przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich i dalej przewieziony do szpitala.

07.08.2014
Po godz. 21:00 do TOPR zadzwonili turyści, że utknęli przy ?Zmarzłym Stawie. Zapada zmrok, a oni nie mają światła. Z Murowańca wyruszył ratownik, który bezpiecznie sprowadził dwójkę turystów do schroniska.

08.08.2014
Ratownicy poszukiwali holenderskiego turysty, który zaginął w rejonie Jarząbczego Wierchu. Przeszukiwano górne partie Doliny Chochołowskiej przy użyciu śmigłowca. Szczęśliwie Holender został odnaleziony po stronie słowackiej.

08.08.2014
Z rejonu Małej Buczynowej Turni dwójka skrajnie wycieńczonych turystów została śmigłowcem przetransportowana do Zakopanego.

11.08.2014
40-letnia turystka z Krakowa doznała urazu nogi. Z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

11.08.2014
47-letnia turystka ze Starachowic, schodząc z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Roztoki wpadła do potoku, doznając urazu żeber i mocnych potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy Fuadem zwieziono ją do Wodogrzmotów i dalej samochodem do szpitala.

11.08.2014
30-letni turysta z Lubonia podczas zejścia z Przełęczy między Kopami do Jaworzynki doznał bolesnej kontuzji kolana. Po opatrzeniu został przetransportowany do szpitala.

12.08.2014
26-letnia turystka z Dolnego Śląska upadła, doznając bolesnego urazu nogi. Ranną z Głazistego Żlebu przetransportowano do szpitala.

13.08.2014
Podczas zejścia ze Świnickiej Przełęczy do Świnickiej Kotlinki 24-letnia turysta z Łowicza upadła, doznając bolesnego urazu nogi. Ratownicy w noszach przetransportowali poszkodowaną na Kasprowy Wierch i w Kuźnicach przekazali karetce pogotowia.

14.08.2014
35-letni taternik z Łotwy podczas wspinaczki na Jarońcu odpadł, doznając otwartego złamania podudzie. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny taternik został przetransportowany do szpitala.

14.08.2014
Podczas zejścia z Jaskini Mroźnej zasłabła 66-letnia turystka z Warszawy. Została przetransportowana do Kir i przekazana karetce pogotowia.

14.08.2014
Urazu nogi doznała 50-letnia turystka z Gdańska. Z doliny Roztoki została przetransportowana do szpitala.

15.08.2014
Z Doliny Pięciu Stawów do szpitala został przetransportowany 65-letni turysta z Londynu, który doznał bolesnego urazu nogi.

15.08.2014
TOPR otrzymał informację, że pomiędzy Murowańcem a Czarnym Stawem znajduje się turysta po ataku epilepsji. Po udzieleniu pierwszej pomocy, turysta został przetransportowany do szpitala.

15.08.2014
60-letni turysta z Torunia podczas zejścia z Gęsiej Szyi na Rusinową Polanę upadł i złamał nogę. Turysta został opatrzony i śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

17.08.2014
Urazu nogi doznała 23-letnia turystka z Mazur. Z Doliny Chochołowskiej została przewieziona do szpitala.

18.08.2014
O godz. 13:20 do TOPR zadzwoniła matka, informując, że podczas schodzenia z Ciemniaka jej 16-letni syn tak się zmęczył, że nie jest w stanie dalej schodzić. Ponieważ odpoczynek nie poprawił stanu młodego turysty, został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

18.08.2014
Po godz. 18:00 na szlaku na Rysy, poniżej Buli po Rysami urazu nogi doznała turystka i nie jest w stanie zejść do Morskiego Oka o własnych siłach. Ratownicy desantowali się z pokładu śmigłowca w pobliżu oczekującej na pomoc turystki. Po opatrzeniu i założeniu rannej uprzęży ewakuacyjnej windą wciągnięto ją na pokład będącego w zawisie śmigłowca.

18.08.2014
Na szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Roztoki zasłabła turystka. Została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

18.08.2014
W wyniku upadku bolesnej kontuzji stawu skokowego doznał 72-letni turysta z Głogowa. Został przewieziony z Nowej Roztoki na Wodogrzmoty i dalej samochodem do szpitala.

18.08.2014
Ze schroniska w Roztoce do szpitala przewieziono 36-letnią turystkę z Anglii, która upadając zraniła się w kolano tak, że trzeba było szyć ranę.

18.08.2014
Po godz. 20:30 do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że od ich grupy na Kozim Wierchu odłączył się jeden z kolegów, który czarnym szlakiem miał zejść do Pięciu Stawów, ale tam go nie zastali. Zeszli na Palenicę Białczańską, licząc, że tam będzie na nich czekał, ale niestety, tam go też nie było. Telefonu też nie odbiera. Ze Stawów na Kozi Wierch wyruszył pełniacy tam dyżur ratownik. Śmigłowiec sprawdził z powietrza, czy nie ma gdzieś poszukiwanego turysty. Niestety, bez rezultatu.

19.08.2014
Rano policja w Krakowie sprawdzała, czy nie ma tam poszukiwanego turysty. Po godz. 9:00 w rejon Koziego Wierchu wystartował śmigłowiec. Gdy był już w powietrzu, do TOPR dotarła informacja od krakowskiej policji, że poszukiwany 26-letni mieszkaniec Krakowa cały i zdrów jest w swoim mieszkaniu.

19.08.2014
Z rejonu Myślenickich Turni do szpitala przewieziono 9-letniego turystę z Hornówka, który upadając mocno się potłukł i poobcierał.

19.08.2014
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono dwoje turystów, którzy w wyniku poślizgnięcia i upadku doznali urazów rąk.

20.08.2014
60-letni turysta z Bydgoszczy, doznał bolesnego urazu nogi. Z Wiktorówek został przewieziony do szpitala.

20.08.2014
Z Doliny ku Dziurze do szpitala przetransportowano 12-letnią dziewczynkę, która zasłabła i nie była w stanie o własnych siłach powrócić do miejsca zamieszkania.

22.08.2014
O godz. 2:00 w nocy do TOPR zadzwonił 25-letni turysta z Lubartowa informując, że znajduje się na Myślenickich Turniach. Przed chwilą upadł i doznał kontuzji nogi. Turysta samochodem został przewieziony do szpitala.

23.08.2014
O godz. 12:00 na szlaku z Małej Łąki na Kondracką Przełęcz znajdowała się 33-letnia bardzo słabiona turystka. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

23.08.2014
Urazu stawu skokowego doznała 57-letnia turystka z Łodzi. Ze Skupniowego Upłazu została przetransportowana do szpitala.

23.08.2014
Po godz. 19:00 z Doliny Kościeliskiej do Zakopanego przetransportowano 68-letniego Niemca, który tak osłabł, że nie był w stanie samodzielnie dojść do Kir.
25.08.2014
O godz. 12:18 do TOPR zadzwonili turyści informując, że przed chilą ze szlaku pomiędzy Świnicą a Zawratem zsunęła się stromym skalno-trawiastym terenem w kierunku doliny pod Kołem jakaś turystka. Jest przytomna, ale mocno poobijana i poobcierana. Ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującej na pomoc turystki. Po opatrzeniu i założeniu uprzęży ewakuacyjnej turystka została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala. 60-letnia turystka z Warszawy miała dużo szczęścia, gdyż taki upadek mógł zakończyć się o wiele poważniejszymi kontuzjami.

27.08.2014
Po godz 12:00 spod otworu wyjściowego z Jaskini Mroźnej 15-latka z Nawojowej została przewieziona do Zakopanego, ponieważ tak osłabła, że nie była w stanie o własnych siłach kontynuować zejścia.

27.08.2014
64-letnia turystka z Hiszpanii w rejonie Czarnego Stawu upadła doznając mocnego stłuczenia kości jarzmowej. Z Hali Gąsienicowej została przetransportowana do szpitala.

28.08.2014
Po godz. 18:00 z Hali Gąsienicowej do szpitalal przewieziona 10-latka, który upadając tak zranił nogę, że konieczne okazało się szycie rany.

29.08.2014
Ataku padaczki dostała 52-letnia turystka. Z Wielkiej Małołąckiej Polany została przetransportowana do szpitala.

29.08.2014
Po godz. 17:00 TOPR został powiadomiony, że pomiędzy Karczmiskiem a Betlejemką na Hali Gąsienicowej znajduje się nieprzytomny 20-letni turysta. Ratownicy udali się śmigłowcem. Podczas dolotu śmigłowca turysta odzyskał przytomność, a przyczyną zdarzenia był prawdopodobnie atak padaczki.

30.08.2014
W Kobylarzowym Żlebie w okolicach łańcuchów poślizgnęła się i upadła doznając bolesnej kontuzji stawu skokowego 55-letnia turystka Żor. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystka została wciągnięta windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

30.08.2014
Prced godz. 16:00 podczas wspinaczki Drogą Orłowskiego na Mnicju odpadł na pierwszym wyciągu i spadł ok. 5 m do podstawy ściany 34-letni taternik z Warszawy. W wyniku upadku doznał ran głowy i dość mocnych otarć i potłuczeń. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

31.08.2014
Po godz. 15:00 do TOPR zadzwonił turysta informując, że przy szałasach w Dolinie Jaworzynki znajduje się mężczyzna, który zasłabł i stracił chwilowo przytomność. Turysta terenową karetką TOPR został przewieziony do szpitala.

02.09.2014
Turysta schodząc z Zawratu do Doliny Pięciu Stawów Polskich skręcił nogę. Zadzwonił do TOPR prosząc o pomoc. Ratownik pełniący dyżur w Stawach wyruszył z pomocą. Z powodu zalegających chmur użycie śmigłowca było niemożliwe. Turysta został sprowadzony do dolnej stacji wyciągu towarowego, dalej quadem zwieziony na Wodogrzmoty i samochodem przetransportowany do szpitala.

03.09.2014
W rejonie Litworowego Stawu w wyniku upadku bolesnej kontuzji nogi doznała 36-letnia turysta z Warszawy. 5-osobowa ekipa ratowników udała się z pomocą. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została w noszach zniesiona do Murowańca i dalej samochodem przewieziona do szpitala.

04.09.2014
W Dolinie Strążyskiej 68-let6nia turystka z Gowidlina doznała kontuzji nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy samochodem została przewieziona do szpitala.

04.09.2014
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano 31-letniego turystę ze Zgierza, który upadając doznał bolesnej kontuzji stawu skokowego.

05.09.2014
64-letnia turystka z Witowa-Kolonii upadając, doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego, uniemożliwiającej dalsze samodzielne zejście. Ratownicy śmigłowcem udali się w rejon Buli pod Rysami. Poszkodowana została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

05.09.2014
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich 62-letni turysta z Austrii doznał bolesnej kontuzji barku. Został przetransportowany do szpitala.

05.09.2014
58-letni turysta z USA podczas zejścia z Przełęczy pod Kopą Kondracką upadł, doznając ran głowy i ręki. Z Doliny Kondratowej został przewieziony do szpitala.

05.09.2014
W wyniku poślizgnięcia i upadku doznała bolesnego urazu nogi 69-letnia turystka z Gniezna. Z Przełęczy pod Kopą Kondracką została przetransportowana do szpitala.

06.09.2014
Ze szlaku z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala 61-letni turysta z Wrocławia, który tak osłabł, że nie był w stanie kontynuować zejścia.

06.09.2014
Bolesnej kontuzji nogi doznał 22-letni turysta z Wrocławia. Z Doliny Roztoki został przetransportowany quadem na Wodogrzmoty i dalej samochodem do szpitala.

06.09.2014
Na szlaku pomiędzy Kępą a Morskim Okiem przetransportowano śmigłowcem do szpitala 10-letnią mieszkankę Zakopanego, która w wyniku upadku doznała bolesnej kontuzji nogi.

07.09.2014
63-letnia turystka z Warszawy upadając doznała ran głowy, urazu nogi i mocnych potłuczeń. Z rejonu Kuźnic została przewieziona do szpitala.

07.09.2014
Bolesnej kontuzji nogi doznała 20-letnia turystka ze Stopnicy. Poszkodowana została śmigłowcem przetransportowana do szpitala ze szlaku pomiędzy Kępą a Morskim Okiem.

08.09.2014
Do TOPR zadzwoniła turystka informując, że na szlaku na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem jej kolega doznał bolesnego urazu kolana. Ratownicy udali się śmigłowcem. Z jego pokładu desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej ranny został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

08.09.2014
27-letnia turystka z Olsztyna w wyniku upadku doznała urazu stawu skokowego. Z Hali Gąsienicowej do szpitala została przetransportowana do szpitala.

08.09.2014
Z Hali Kondratowej do szpitala przewieziona została 60-letnia turystka z Lublina, skarżąca się na problemy kardiologiczne.

09.09.2014
Z atakiem padaczki z Kalatówek do szpitala przewieziony został 26-letni turysta.

09.09.2014
Na szlaku pomiędzy Morskim Okiem a Czarnym Stawem 23-letnia turysta doznała bolesnego urazu stawu skokowego. Ratownicy śmigłowcem udali się na miejsce wypadku, Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została windą wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

09.09.2014
Po godz. 15:00 powyżej Buli pod Rysami 28-letni turysta z Kalisza zerwał mięsień czterogłowy i nie był w stanie dalej schodzić. Ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Ze względu na pogorszenie pogody śmigłowiec musiał odlecieć do Zakopanego. Z pomocą pospieszyła 8-osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce włożono turystę do noszy francuskich i po 22:00 zniesiono go do Morskiego Oka, skąd karetką został przewieziony do szpitala.

10.09.2014
Bolesnego urazu stawu skokowego doznała 56-letnia turystka z Wodzisławia Śląskiego. Ze schroniska na Ornaku została przewieziona do szpitala.

10.09.2014
Po godz. 19:00 powiadomiono TOPR, że na szlaku z Ciemniaka na Zahradziska, powyżej Pieca znajduje się 58-letni turysta z Niemiec, który ma problemy z poruszaniem się. 10-osobowa ekipa ratowników wyruszyła w tamten rejon. Turysta w noszach Konga został zniesiony na Zahradziska i dalej samochodem przewieziony do szpitala. Wyprawę ratunkową zakończono o godz. 23:30. Okazało się, że turysta cierpi na epilepsję, jest osłabiony, a tak długa trasa była ponad jego siły.

11.09.2014
O godz. 20:13 TOPR otrzymał wiadomość, że podczas zejścia z Krzyżnego do Stawów turysta zgubił szlak. Wszedł w eksponowany teren, skąd nie miał odwrotu. Ratownicy pełniący dyżur w Dolinie Pięciu Stawów dostrzegli go na progu żlebu spadającego z Krzyżnego do Doliny Roztoki. O godz. 21:37 dotarli do turysty, asekurując wyprowadzili na szlak i przed 23:00 doprowadzili do schroniska w Stawach. Turysta miał szczęście, że nie zrobił jednego kroku za dużo.

12.09.2014
Z Doliny Jaworzynki do szpitala przewieziony został 22-letni turysta z Grywałda, który tak źle się poczuł, że nie był w stanie samodzielnie dojść do Kuźnic.

12.09.2014
W wyniku poślizgnięcia i upadku ran głowy doznał 66-letni turysta z Nowego Dworu Mazowieckiego. Ze szlaku od Tamy na Nosal został przewieziony do szpitala.

12.09.2014
Turystka z bolesnym urazem kolana z Kondrackiej Przełęczy Wyżniej śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

12.09.2014
42-letni turysta z Głogowa wędrując z Doliny Pięciu Stawów Polskich doznał bolesnego urazu stawu skokowego. Poszkodowany został z Doliny Roztoki na Wodogrzmoty przewieziony Fuadem i dalej samochodem do szpitala.

13.09.2014
Z Doliny Roztoki do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystkę skarżącą się na silne dolegliwości sercowe.

13.09.2014
56-letnia turystka z Krakowa doznała bolesnego urazu nogi. Z rejonu Mostka na szlaku na Gubałówkę została przewieziona do szpitala.

13.09.2014
O godz. 18:40 do TOPR zadzwonili taternicy wspinający się drogą Strumiłły na zachodniej ścianie Kościelca informując, że przetarła im się lina asekuracyjna. Znajdują się w eksponowanym miejscu i boją się kontynuować wspinanie bez asekuracji. Z pomocą pospieszyli ratownicy będący w Murowańcu. Przed godz. 21:00 dotarli do oczekujących na pomoc taterników. Asekurując, wyciągnęli ich na grań i przed północą doprowadzili do schroniska.

14.09.2014
Ze szlaku pomiędzy Wierchem Porońca a Rusinową Polaną 27-letnia turysta z Łodzi chwilowo stracił przytomność. Został przetransportowany do szpitala. Okazało się, że turysta leczy się kardiologicznie i prawdopodobnie trasa wycieczki okazała się dla niego zbyt męcząca.

15.09.2014
70-letni turysta schodząc z Zawratu doznał bolesnego urazu kolana. Z Doliny Pięciu Stawów został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

16.09.2014
Turystka schodząc progiem Stawiarskim do Doliny Roztoki, upadła i zraniła się w głowę. Ratownicy udali się śmigłowcem Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej ranna została windą wciągnięta na pokład i przetransportowana do szpitala.

16.09.2014
Ratownicy śmigłowcem przetransportowali do szpitala turystę z Przełęczy pod Kopą Kondracką, który był mocno odwodniony i osłabiony.

16.09.2014
Z Doliny Kościeliskiej do Zakopanego przewieziona została 21-letnia turystka z Katowic, która była nieprzygotowana kondycyjnie i nieodpowiednio ubrana, nie była w stanie w deszczu i chłodzie o własnych siłach dojść do Kir.

17.09.2014
Biwakujący na Mięguszowieckim Szczycie taternicy mieli problemy ze zejściem. Po godz. 9:00 zostali z wierzchołka zabrani śmigłowcem i przewiezieni do Morskiego Oka.

17.09.2014
Z Doliny za Mnichem przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę skarżącego się na silne dolegliwości sercowe.

17.09.2014
W pobliżu schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich turysta doznał bolesnego urazu kolana. Został przetransportowany do szpitala.

17.09.2014
Z Morskiego oka do szpitala przetransportowano śmigłowcem młodą turystkę z dolegliwościami krążeniowymi.

17.09.2014
Urazu stawu skokowego doznała 29-letnia turystka z Leszna. Z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

18.09.2014
O godz. 12:32 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że przed chilą na jej oczach ze ścianki z Klamrami na szlaku na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem odpadł i spadł kilkadziesiąt metrów turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia stwierdzając śmierć turysty w wyniku wielonarządowych obrażeń. Ratownicy przetransportowali zwłoki do Zakopanego.

18.09.2014
O godz. 14:30 podczas zejścia z Zawratu na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich turystka poślizgnęła się, upadła i doznała urazu głowy i potłuczeń. Została przetransportowana do szpitala.

18.09.2014
32-letni turysta z Tarnowa podczas zejścia z Giewontu został ugodzony w głowę kamieniem, który został najprawdopodobniej spuszczony przez nieuważnie idących powyżej turystów. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

18.09.2014
Nad Morskim Okiem 90-letnia turystka zasłabła i chilowo straciła przytomność. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

19.09.2014
Po godz. 12:30 Z Doliny Pięciu Stawów Polskich do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystkę z urazem biodra i turystę, który upadając rozciął sobie łuk brwiowy.

19.09.2014
Na szlaku na Rysy, na Grzędzie, ok. 150 m powyżej Buli pod Rysami, potknął się, upadł i mocno poobijał i poobcierał turysta. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

19.09.2014
Turysta znajdujący się w Żlebie Kulczyńskiego stracił równowagę, upadł i mocno się pobijał. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po opatrzeniu ranny w noszach francuskich został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

19.09.2014
O godz. 15:30 do TOPR zadzwonili turyści informując, ze na Rusinowej Polanie zasłabł i stracił przytomność starszy mężczyzna. Ponieważ nie dawał oznak życia, turyści rozpoczęli reanimację. Zaawansowane zabiegi reanimacyjne prowadzili ratownicy w czasie lotu do szpitala. Niestety , nie udało się uratować 79-letniego mężczyzny.

19.09.2014
O godz. 17:40 do TOPR dotarła informacja o starszym turyscie, który osłabł podczas zejści ze Świnicy w kierunku Kasprowego Wierchu i nie jest w stanie dalej iść. Z rejonu Liliowego został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

19.09.2014
Po godz. 18:00 ze Skupniowego Upłazu przewieziono quadem do Kuźnic 85-letniego turystę z Tarnowa, którego tak zmogły trudy wycieczki, że nie był w stanie zejść o własnych siłach.

24.09.2014
24-letni turysta z Jarosławia skarżący się na silne dolegliwości gastryczne z Hali Gąsienicowej został przewieziony do szpitala.

25.09.2014
31-letnia turystka z Litwy skarżąca się na silne dolegliwości ginekologiczne z Morskiego Oka została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

25.09.2014
Po godz. 12:00 do TOPR zadzwonił 38-letni turysta z Warszawy informując, że podczas podejścia znad Czarnego Stawu na Skrajny Granat poślizgnął się na zaśnieżonym odcinku szlaku i upadł doznając bolesnej kontuzji podudzia, uniemożliwiającej samodzielne zejście do Murowańca. Ratownicy z pokładu śmigłowca desantowali się w pobliżu poszkodowanego. Po udzieleniu pierwszej pomocy i nałożeniu uprzęży ewakuacyjnej ranny został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

26.09.2014
52-letnia turystka z Katowic skarżąca się na silne dolegliwości ginekologiczne z Ornaku została przewieziona do szpitala.

27.09.2014
Na szlaku pomiędzy Zawratem a Świnicą utknęła dwójka turystów. Byli przemoczeni, zmarznięci, a panujące na szlaku warunki nie pozwalały im na bezpieczne kontynuowanie wycieczki. Z pomocą pospieszyli ratownicy pełniący dyżur w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Po dotarciu do oczekujących na pomoc turystów ogrzano ich i asekurując, sprowadzono do schroniska w Stawach.

27.09.2014
Ratownicy TOPR udali się w rejon Siwej Polany, gdzie znajdował się nieprzytomny 40-letni mężczyzna. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyzna został w noszach znieziony do oczekującej na Siwej polanie Karetce pogotowia.

28.09.2014
O godz. 10:44 powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy Grzybowcem a Siodłową Przełęczą znajduje się nieprzytomny turysta z Francji. Jego znajomi prowadzą reanimację. Ratownicy udali się śmigłowcem. Zaawansowane zabiegi reanimacyjne kontynuowano podczas lotu do szpitala. Niestety, nie udało się go uratować.

28.09.2014
Około godz. 11:00 do TOPR dotarła informacja, że podczas eksploracji Jaskini Studnia w Kazalnicy, w rejonie „Kaskad” spadła około 20 m, doznając urazu kręgosłupa 35-letnia taterniczka jaskiniowa z Oświęcimia. 14-osobowa ekipa ratowników w kilku lotach została przetransportowana wraz ze sprzętem pod otwór jaskini. O godz. 12:37 pierwsza grupa ratowników weszła do jaskini z zadaniem jak najszybszego dotarcia do poszkodowanej. O godz. 12:50 ratownicy dotarli do rannej i rozpoczęli zabezpieczenie medyczne. Ze względu na uraz kręgosłupa ranną zabezpieczono Kamilek KED, zapakowano w skafander ocieplający, włożono do specjalnych noszy jaskiniowych i rozpoczęto transport na powierzchnię. Druga grupa ratowników przygotowała jaskinię do transportu poszkodowanej. O godz. 16:20 ranną wyciągnięto na powierzchnię. Przy użyciu lin dynema ranna wraz z ratownikiem została opuszczona do podstawy ściany i o godz. 17:05 śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

28.09.2014
Poniżej odejścia szlaku na Nosal znajdowała się 55-letnia turystka z podejrzeniem udaru. Z pomocą pospieszyła 5-osobowa ekipa ratowników. Kobieta w noszach została zwieziona do Kuźnic i dalej samochodem do szpitala.

04.10.2014
Podczas zejścia Stawiarskim Progiem do Doliny Roztoki 48-letnia turystka z Biłgoraja upadła, doznając bolesnej kontuzji stawu skokowego. Dwóch ratowników pospieszyło z Wodogrzmotów quadem.

04.10.2014
Po godz. 19:00 do TOPR zadzwoniły dwie turystki informując, że są w Dolinie miętusiej, zrobiło się ciemno, a one nie mają latarek i nie mogą samodzielnie zejść. 3-osobowa grupa ratowników wyruszyła, którzy będąc w drodze otrzymali informację, że turystki spotkały innych turystów, którzy mieli światło i z nimi zejdą do Kir. Akcja została odwołana.

06.10.2014
Przed Godz. 15:00 do TOPR zadzwonił zaniepokojony ojciec informując, że wraz z synem wędrowali z Wołowca na Jarząbczy Wierch. W rejonie Jarząbczego Wierchu idący przodem syn prawdopodobnie pomylił szlaki i zaczął iść w kierunku Raczkowej Czuby. Ratownicy kazali ojcu iść w kierunku Raczkowej Czuby ponieważ kontakt telefoniczny z synem nie powiódł się. Ratownicy sprawdzili rejon od Niskiej Przełęczy po Raczkową szubę. Poproszono ratowników słowackich, by sprawdzili doliny po płd. stronie. O godz. 17:55 ratownicy słowaccy powiadomili TOPR, że w Dolinie Raczkowej napotkali poszukiwanego młodego turystę. Cały i zdrowy został sprowadzony do wylotu doliny.

07.10.2014
38-letni turysta z Gdyni doznał kontuzji stawu skokowego. Z Hali Kondratowej został przewieziony do szpitala.

08.10.2014
56-letni turysta ze Sanoka w rejonie górnej stacji kolejki na Gubałówkę upadł, doznając ran głowy i chwilowej utraty przytomności. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy wynieśli w noszach turystę do stacji, zwieźli kolejką w dół i przekazali karetce pogotowia.

11.10.2014
O godz. 15:14 TOPR został powiadomiony, że z wierzchołka Sarniej Skały spadł 11-letni chłopiec. Jest przytomny, ale skarży się na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i biodra. Ratownicy polecieli śmigłowcem, ale silny wiatr uniemożliwił desant ratowników. Śmigłowiec musiał zawrócić, a ratownicy pieszo o godz. 16:30 dotarli na miejsce wypadku. Okazało się, że w wyniku około 15-metrowego upadku młody turysta doznał złamania miednicy, mocnych otarć i potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy rannego włożono do noszy francuskich i wykorzystując chwilowe osłabienie wiatru śmigłowcem przetransportowano poszkodowanego do szpitala.

16/17.11.2014
Ze schroniska w Dolinie Chochołowskiej do szpitala został przetransportowany mężczyzna z raną ciętą głowy.

17.10.2014
O godz. 16:40 do TOPR dotarła informacja, że w górnej części szlaku z Hali Gąsienicowej na Zawrat (około 100 m poniżej przełęczy) utknęła dwójka turystów. Turyści byli zmarznięci i przemoczeni. Ponieważ szlak był zalodzony bali się ruszyć. 3-osobowa ekipa ratowników o godz. 19:30 dotarła do oczekujących na pomoc turystów. Po ogrzaniu, asekurując, wyprowadzono ich na Zawrat, a stamtąd o godz. 22:40 doprowadzono do schroniska w dolinie Pięciu Stawów Polskich. Turyści nie powinni byli wyruszać w takich warunkach na ten trudny szlak. Jak się okazało. turyści wyruszyli w 3-osobowym składzie, ale jeden z nich, nie czekając na kolegów, pomknął przodem do Stawów, pozostawiając słabszą dwójkę w trudnych warunkach na szlaku.

19.10.2014
83-letnia turystka z Oświęcimia z Hali Gąsienicowej została zwieziona do Zakopanego ponieważ tak zmogły ją trudy wycieczki, że o własnych siłach nie była w stanie powrócić do miejsca zamieszkania.

19.10.2014
Podczas zejścia z Przełęczy między Kopami do Doliny Jaworzynki osłabła 72-letnia turystka z Radlina. Z pomocą pospieszyła 6-osobowa ekipa ratowników. Ratownicy sprowadzili turystkę do Doliny Jaworzynki, skąd samochodem zawieziono ja na kwaterę.

29.10.2014
57-letnia słowacka turystka doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego. Poszkodowana z Kondratowej została przewieziona do szpitala.

09.11.2014
Z Doliny Kondratowej do szpitala przetransportowano dwoje turystów. Turystkę z kontuzją stawu skokowego i turystę z dolegliwościami krążeniowymi.

09.11.2014
Po godz. 17:00 z Włosienicy na Palenicę Białczańską przewieziono 67-letnią turystkę, którą tak zmogły trudy wycieczki do M. Oka, że nie była w stanie o własnych siłach dojść do parkingu.

17.11.2014
O godz. 11:40 do TOPR zadzwonił turysta informując, ze na szlaku pomiędzy Małączniakiem a Kopą Kondracką natknął się na leżącego mężczyznę, który nie daje oznak życia. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się pomiędzy wierzchołkiem Małołączniaka a Małołącką Przełęczą, w pobliżu miejsca zdarzenia. Po oględzinach, EKG i wykluczeniu głębokiej hipotermii stwierdzono zgon 42-letniego turysty z Gdyni.

21.11.2014
O godz. 10:30 do TOPR zadzwonił turysta informując, że q grupą kolegów idą doliną roztoki. Około godz. 9:30 oddzielił się od nich kolega i nie mają z nim kontaktu. 4-osobowa ekipa ratowników i pies lawinowy wyruszyła na poszukiwania. O godz. 11:09 udało się dodzwonić na nr telefonu poszukiwanego turysty. Z rozmowy wynikało, że nie w pełni wie, co się z nim stało i gdzie jest. O godz. 11:56 jego koledzy potwierdzili, że poszukiwany się odnalazł. Ponieważ turysta odmówił dalszej pomocy ratownicy powrócili do Zakopanego.

02.12.2014
W rejonie Doliny Jaworzynki turysta zgubił szlak. TOPR został powiadomiony, że mężczyzna znajduje się 100 m poniżej grani, najprawdopodobniej na stokach Małej Kopy Królowej. Ratownicy za pomocą śmigłowca odnaleźli, a następnie przetransportowali zgubę do Zakopanego.

05.12.2014
W rejonie dolnej stacji wyciągu w Kotle Gąsienicowym kontuzji stawu kolanowego doznał 38-letni turysta z Rzeszowa. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ratownicy przetransportowali poszkodowanego do szpitala.

08.12.2014
Po godz. 19:00 TOPR został poinformowany, że trója turystów pobłądziła w rejonie Pańszczyckiej Skałki. Dwóch ratowników z Murowańca udało się w tamten rejon. Za pomocą sygnałów świetlnych naprowadzili turystów na szlak i bezpiecznie ewakuowali ich do schroniska.

10.12.2014
Podczas zejścia z Liliowego w kierunku Hali Gąsienicowej 46-letni turysta z Kalwarii Zebrzydowskiej zgubił szlak i zaczął brnąć w świeżym, głębokim śniegu, po nieznanym sobie terenie. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu. Po odnalezieniu turysty w rejonie Zielonego Stawu sprowadził go do schroniska.

wypadki w Tatrach

rok 2006

wypadki w Tatrach

rok 2007

wypadki w Tatrach

rok 2008

wypadki w Tatrach

rok 2009

wypadki w Tatrach

rook 2010

wypadki w Tatrach

rok 2011

wypadki w Tatrach

rok 2012

wypadki w Tatrach

rok 2013

wypadki w Tatrach

rok 2014

wypadki w Tatrach

rok 2015

wypadki w Tatrach

rok 2016 w opracowaniu

wypadki w Tatrach

rok 2017 w opracowaniu