make your own website

© Copyright 2017 www.tatry-polskie.pl Małgorzata i Włodzimierz Wojtanowicz - Wszystkie prawa zastrzeżone.


rok 2013

01.01.2013

Na zalodzonym odcinku szlaku pomiędzy klasztorem Sióstr Albertynek i Braci Albertynów poślizgnął się upadł 53-letni turysta z Krakowa. Doznał złamania podudzia. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy i przetransportowali do Kuźnic, a dalej karetką do szpitala.


04.01.2013
Na Drodze pod Reglami 25-letnia mieszkanka Zakopanego doznała kontuzji nogi. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

08.01.2013
3-osobowy zespół młodych taterników z Krakowa wybrał się na filar Świnicy. Gdy nie powrócili do schroniska po godzinie alarmowej, nawiązano z nimi kontakt telefoniczny. Okazało się, że taternicy ukończyli drogę, ale mają trudności orientacyjne z zejściem. Postanowili się okopać i przeczekać do rana. O godz. 5:00 z centrali wyruszyła ekipa ratunkowa. Ratownicy dojechali do Murowańca, a dalej na nartach podeszli na Świnicką Przełęcz. Ok. godz. 10:00 w trudnych warunkach, przy ograniczonej widoczności, wiejącym wietrze i padającym śniegu nawiązali z taternikami kontakt głosowy. Okazało się, że taternicy są na płn.-wsch. wierzchołku Świnicy. O godz. 10:20 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc i zaczęli ich sprowadzać przez Kasprowy Wierch do schroniska na Hali Gąsienicowej. Akcja zakończyła się o godz. 13:00.

17.01.2013
Przy dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Gąsienicowej ataku serca doznał 47-letni narciarz. Ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu udali się z pomocą. „Nielotna pogoda” nie pozwoliła na użycie śmigłowca. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany w akii został przetransportowany do Murowańca, stamtąd w wykorzystaniem skutera na Brzeziny i dalej karetką TOPR do szpitala.

20.01.2013
26-letni narciarz z Krakowa podczas zjazdu progiem Stawiarskim z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Roztoki doznał urazu kolana. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy skuterem przetransportowali poszkodowanego na Wodogrzmoty i dalej samochodem do szpitala.

24.01.2013
12-letni narciarz z Brodnicy w wyniku upadku doznał kontuzji 2 nóg, w tym otwartego złamania kości podudzia. Rannego narciarza do szpitala przetransportowano śmigłowcem.

24.01.2013
Po godz. 15:30 do centrali TOPR zadzwonili 2 taternicy z informacją, że zapchali się gdzieś w płd. zbocza Świnicy. Boją się schodzić trudnym terenem, proszą o pomoc. Ratownicy udali się śmigłowcem. Z pokładu dostrzeżono oczekujących na pomoc taterników. Jeden z ratowników został opuszczony windą do taterników, którzy zostali wpięci do końca stalowej linki wciągarki, wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

25.01.2013
Z Kalatówek do szpitala przetransportowano 15-letnią narciarkę, która w wyniku upadku doznała kontuzji barku.

26.01.2013
Kontuzji barku doznał 42-letni narciarz z Darłowa. Z Kalatówek został przetransportowany do szpitala.

03.02.2013
W czasie intensywnych opadów śniegu na szlaku przez Boczań na Halę Gąsienicową zasłabł 54-letni turysta w woj. małopolskiego. Na miejsce na skuterach śnieżnych oraz nartach przybyli ratownicy TOPR. Ze względu na pogodę nie można było użyć śmigłowca. Ratownikom udało się przywrócić mężczyźnie oddychanie. Został zwieziony do Kuźnic. Niestety, lekarz stwierdził jego zgon.

03.02.2013
60-letni turysta z Krakowa bardzo źle się poczuł na Goryczkowej. Narciarz, po udzieleniu pierwszej pomocy został zwieziony do Kuźnic i przekazany karetce pogotowia.

05.02.2013
Przy gęsto padającym śniegu i ograniczonej widoczności z Kasprowego w kierunku Przełęczy pod Kopą Kondracką na samotną wycieczkę wybrał się 42-letni turysta z Warszawy. O godz. 16:00 zadzwonił do TOPR informując, że jest gdzieś na grani, najprawdopodobniej w rejonie Pośredniego Goryczkowego. Zgubił się, nie wie gdzie iść. Jest dużo śniegu, spore nawisy i brak widoczności. Prosi o pomoc. Z Kasprowego z pomocą pospieszyło 2 ratowników. O godz. 17:18 ratownicy natrafili na Czubie goryczkowej na poszukiwanego turystę. Asekurując, doprowadzili go na Przełęcz Goryczkową nad Zakosy i dalej w dół, do Kotła Goryczkowego. W tym czasie dwóch ratowników wyjechało do Kotła Goryczkowego skuterem. Tam przejęli turystę i o godz. 19:00 zwieźli go do Kuźnic. Turysta może mówić o sporym szczęściu, że nie spadł gdzieś z lawiną.

14.02.2013
Na Wyżniej Kirze Miętusiej 12-letnie dziecko po uderzeniu się w głowę straciło przytomność. Karetką toprowską zostało przetransportowane do szpitala.

15.02.2013
Na Polanie Królowej 43-letnia narciarka z Sosnowca doznała kontuzji nogi. Ratownicy skuterem śnieżnym zwieźli ją do Kuźnic, skąd została przetransportowana do szpitala.

15.02.2013
72-letnia turystka z Nidzicy złamała rękę. Z Kalatówek została przewieziona do szpitala.

16.02.2013
O godz. 21:30 ze Starorobociańskiego Wierchu zatelefonował turysta z informacją, że pobłądził i prosi o pomoc. W jego towarzystwie była też kobieta. Na pomoc wyruszyła 4-osobowa grupa ratowników. Akcja zakończy la się o godz. 5:40 rano.

17.02.2013
37-letni narciarz skitourowy z Warszawy złamał kość udową. Został przetransportowany do szpitala.

17.02.2013
57-letni turysta z Krakowa złamał rękę. Z Polany Ornak został przewieziony do szpitala.

17.02.2013
W Dolinie Kościeliskiej 41-letnia turystka z Krakowa doznała kontuzji nogi. Została przewieziona do szpitala.

17.02.2013
Na Gubałówce 20-latek zjeżdżający na „jabłuszku” turystycznym szlakiem złamał nogę. Został przewieziony do szpitala.

17.02.2013
TOPR otrzymał informację od turystów, którzy zabaczyli na Równi Waksmundzkiej stare lawinisko i nie potrafili ocenić zagrożenia. Szli do „Murowańca”. Wyszedł po nich ratownik dyżurujący na Hali Gąsienicowej.

20.02.2013
Na szlaku na Kalatówki upadła i złamała rękę młoda turystka. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranna została przetransportowana do szpitala.

21.02.2013
O godz. 11:19 do centrali TOPR zadzwonił turysta z informacją, że nad Smreczyńskim Stawem natknął się na częściowo przysypane śniegiem zwłoki mężczyzny. Okazało się, że śmierć poniósł 52-letni turysta z Jastrzębia Zdroju.

23.02.2013
Z Kotła Goryczkowego do Kuźnic zwieziono skuterem dwoje narciarzy z Niemiec, których umiejętności nie pozwoliły na samodzielny bezpieczny zjazd tą trasą.

24.02.2013
Ok. godz. 11:00 w Szerokim Żlebie, który po stokach Miedzianego (2233 m n.p.m.) opada w stronę Morskiego Oka. Grupa pięciu turystów szła szlakiem w stronę Dolinki za Mnichem. Gdy byli w rejonie tak zwanej Płaśni pod Mnichem, ruszyła lawina, która zabrała całą grupę w kierunku Morskiego Oka. Wszyscy po zatrzymaniu się lawiny znaleźli się na jej powierzchni. Na miejsce wypadku natychmiast poleciał śmigłowiec z ratownikami. Jeden z poszkodowanych turystów z urazem kręgosłupa został przetransportowany do szpitala w stanie ciężkim, ale niezagrażającym żuciu obrażeń. Na miejscu trwała reanimacja kolejnego 32-letniego turysty z Kluczborka, którego nie udało się uratować. Turysta zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. O godz. 13:00 ratownicy przetransportowali zwłoki do Zakopanego. W warunkach jakie tego dnia panowały w górach, turyści nie powinni wybierać się na wycieczkę na Szpiglasową Przełęcz, gdyż trasa w co najmniej kilku miejscach przebiegała przez teren zagrożony zejściem lawin.

27.02.2013
Starszy wiekiem narciarz z Japonii na Szymoszkowej nagle stracił przytomność, a po chili zatrzymało się jego serce. Szybka akcja ratunkowa, perfekcyjnie przeprowadzone zabiegi resuscytacyjne i transport śmigłowcem to szpitala uratowały mu życie.

01.03.2013
We mgle i zapadającym zmroku błądziła w rejonie Mnicha dwójka taterników, nie mogąc znaleźć drogi zejściowej. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku.

02.03.2013
Dwoje turystów wyruszyło na Świnicę. Około godz. 14:00 w górnej części szlaku turyści rozstali się. Jeden z nich zawrócił i miał czekać na kolegę na parkingu na rondzie. Drugi, Andrzej S., poszedł dalej z innym przygodnie napotkanym turystą. Gdy do godz. 17:00 nie pojawił się na parkingu, zaniepokojony kolega powiadomił TOPR. Niestety, nie udało się z nim nawiązać łączności telefonicznej, ani zlokalizować go w żadnym ze schronisk. Ratownicy z Kasprowego, Murowańca i schroniska w Dolinie Pięciu Stawach Polskich przeszukiwali rejon Świnicy - bez rezultatu. Przed godziną 1:00 w nocy zakończyli poszukiwania.

03.03.2013
Przed godz. 8:00 ratownicy udali się śmigłowcem w poszukiwaniu zaginionego turysty poprzedniego dnia. Z pokładu śmigłowca w Dolinie Walentkowej, u wylotu Żlebu Blatona po stronie słowackiej dostrzeżono zwłoki poszukiwanego turysty. Transportem zwłok zajęła się Horska Zahranna Slużba. Mężczyzna schodząc ze Świnicy poślizgnął się na stromym, twardym śniegu i spadł Żlebem Blatona. W wyniku kilkusetmetrowego upadku doznał śmiertelnych obrażeń.

03.03.2013
Turystka schodząc progiem Stawiarskim do Doliny Roztoki na wysokości dolenj stacji wyciągu towarowego doznała kontuzji kolana. Ratownik pospieszył ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawach, a z centrali TOPR do Wodogrzmotów wyjechała dwuosobowa ekipa ratowników ze skuterem, którym poszkodowana została przetransportowana na Wodogrzmoty i dalej samochodem przewieziona do szpitala.

04.03.2013
Rozległego zawału serca doznał 60-letni narciarz z Krakowa na trasie na Kotelnicy. Trzech ratowników medycznych TOPR desantowali się z pokładu śmigłowca i prowadzili zaawansowane zabiegi resuscytacyjne. Następnie w noszach francuskich mężczyzna został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Niestety, lekarz pogotowia stwierdził zgon narciarza.

05.03.2013
83-letni turysta z Warszawy w Dolinie Strążyskiej przy załasie, w wyniku upadku doznał kontuzji biodra. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został samochodem odwieziony do szpitala.

05.03.2013
58-letni turysta powiadomił TOPR, że znajduje się na szlaku poniżej Myślenickich Turni. Bardzo źle się poczuł i nie jest w stanie samodzielnie zejść do Kuźnic. Z pomocą pospieszyli ratownicy. Po dotarciu skuterem na miejsce udzielono pomocy turyście. Następnie skuterem zwieziono go do Kuźnic i przekazano oczekującej tam karetce pogotowia.

07.03.2013
W wyniku upadku 6-latek z Warszawy doznał urazu dłoni. Z Kalatówek został przewieziony do szpitala.

08.03.2013
Złamania uda doznał narciarz z Finlandii, Z Kotła Gąsienicowego został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

08.03.2013
Z Kalatówek do szpitala przewieziono 7-latkę z Warszawy, która w wyniku upadku doznała stłuczenia głowy.

09.03.2013
Po godz. 20:00 TOPR otrzymał informację, że z wycieczki nie powróciła 4-osobowa grupa turystów. Kiedy ratownicy rozpoczęli przygotowywać się do wyprawy poszukiwawczej otrzymali wiadomość, że zgubieni właśnie dotarli do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

10.03.2013
Po godz. 20:00 do TOPR zadzwonił turysta informując, że znajduje się w rejonie Iwaniackiej Przełęczy i nie może trafić na szlak prowadzący na Ornak. Próby telefonicznego naprowadzenia na szlak nie powiodły się. O godz. 21:15 z centrali na Ornak wyjechała 3-osobowa ekipa ratowników. O godz. 22:17 do TOPR zadzwonił poszukiwany turysta informując, że właśnie dotarł do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Akcja została odwołana.

11.03.2013
Na Kotelnicy Białczańskiej w wyniku poważnych problemów kardiologicznych i utraty przytomności ratownicy TOPR prowadzili resuscytację 50-letniej narciarki z Warszawy. Skuteczna akcja ratunkowa i transport śmigłowcem do szpitala prawdopodobnie uratowały życie kobiecie.

12.03.2013
W rejonie Chudej Turni na szlaku na Ciemniak, znajdował się 59-letni turysta z Warszawy z objawami wskazującymi na zawał serca. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyzna został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

13.03.2013
Ratownicy poszukiwali dwa zespoły taternickie. Jeden nie powrócił z Białczańskiej Przełęczy a drugi ze wspinaczki drogą Łapiński-Paszucha na Kazalnicy. Przed pierwszą w nocy ratownicy napotkali pierwszy zespół w rejonie Mokrej Wanty i ok. 2:00 w nocy sprowadzili ich do schroniska. Drugi zespół taternicki ze względu na intensywny opad śniegu zabiwakował na Kazalnicy i rano, po wycofaniu się zjazdami, powrócił do schroniska.

15.03.2013
Ratownicy w godzinach wieczornych pomogli narciarce skitourowej z Warszawy w dotarciu z Waksmundzkiej Polany do Psiej Trawki i dalej do schroniska na Hali Gąsienicowej.

16.03.2013
TOPR otrzymał informację, że 5-osobowa grupa idąca z Iwaniackiej Przełęczy w kierunku Siwych Turni została porwana przez niewielką lawinę. Nikt nie został zasypany, ale jedna osoba doznała kontuzji nogi. Dwóch ratowników wyruszyło na pomoc. Okazało się, że 43-letnia turystka z Katowic doznała niegroźnych obrażeń, a transport do szpitala nie był konieczny.

16.03.2013
O godz. 19:10 do TOPR zadzwonił mężczyzna z informacją, że wraz ze znajomą szli zielonym szlakiem z Murowańca w kierunku Waksmundzkiej Równi, ale zgubili szlak. Dwóch ratowników o godz. 21:46 napotkali zabłąkanych. Sprowadzili ich na Psią Trawkę i samochodem zwieźli na Brzeziny.

17.03.2013
TOPR otrzymał informację, że podczas podejścia z Niskiej Przełęczy na Jarząbczy Wierch turystka boleśnie skręciła nogę. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana zpstała wciagnięta windą na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

21.03.2013
Poszukiwano turysty, który miał wybrać się najpierw na Babią Górę, a potem dotrzeć do Morskiego Oka. Ponieważ mężczyzna nie dawał znaku życia, zaniepokojona żona zadzwoniła do TOPR, prosząc o rozpoczęcie poszukiwań. Sprawdzono tatrzańskie schroniska, próbowano się dodzwonić do zaginionego, sprawdzono nawet parkingi u wylotu dolin by ewentualnie odnaleźć jego samochód. Wszystko na nic. Poproszono także policję o namierzenie telefonu komórkowego poszukiwanego. Okazało się, że aparat logował się do przekaźników w Rabce i w rejonie Mszany. Do działań włączył się GOPR. Turystę namierzono w schronisku na Turbaczu. Wystarczył jeden telefon do domu, aby nie angażować policji, TOPR-u, i GOPR-u do, jak się okazało, niepotrzebnych poszukiwań.

23.03.2013
Poszukiwano trójki turystów, którzy poprzedniego dnia wyjechali w Tatry i nie dali znać najbliższym, gdzie są i co się z nimi dzieje. Turystów namierzono w Dolinie Chochołowskiej.

25.03.2013
Po godz. 21:00 ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku poinformował centralę TOPR,. Że ze wspinaczki w rejonie Mokrej Wanty nie powrócił zespół taterników. Po godz. 23:00 ratownik stotkał taterników, którzy schodzili nad Czarny Staw. Razem w nocy dotarli do schroniska nad Morskim Okiem.

18.04.2013
Bolesnej kontuzji kolana doznała znana zakopiańska skialpinistka podczas treningu w rejonie Skrajnej Przełęczy. Poszkodowana została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

20.04.2013
W rejonie Hucisk bolesnej kontuzji stawu skokowego doznała jedna z turystek. Po udzieleniu pierwszej pomocy samochodem przetransportowano poszkodowaną do szpitala.

26.04.2013
Dwóch turystów podczas schodzenia ze Świnicy w kierunku Zawratu, utknęli w trudnym zaśnieżonym eksponowanym terenie. Ponieważ próby telefonicznego naprowadzenia na szlak nie powiodły się, wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy dostrzegli oczekujących na pomoc w rejonie południowych stoków Gąsienicowej Turni i desantowali się w pobliżu będącego w zawisie śmigłowca. Turyści zostali windą wciągnięci na pokład śmigłowca i przetransportowani do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Eksponowany teren, zalegający śnieg, słaba znajomość topografii i brak umiejętności wędrówki w zimowych warunkach były przyczyną całego zdarzenia.

27.04.2013
Kontuzji barku doznał turysta w rejonie zejścia z Jaskini Mroźnej. Z Doliny Kościeliskiej został przetransportowany do szpitala.

28.04.2013
O godz. 11:00 TOPR otrzymał informację od turysta, że przed chilą z Orlej Perci spadła Żlebem Honoratka 23-letnia turystka z Kielc. Ratownicy udali się śmigłowcem. Z jego pokładu ratownicy dostrzeli turystkę leżącą ok. 100 m poniżej wylotu Żlebu. Mimo ponad 300 m upadku stromym zaśnieżonym żlebem doznała tylko mocnych otarć i potłuczeń oraz kontuzji nogi. Po zaopatrzeniu została włożona do noszy francuskich, windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

28.04.2013
Z silnymi bólami brzucha z Murowańca do szpitala przewieziono 35-letniego turystę z Warszawy.

28.04.2013
Z Kalatówek do szpitala przewieziono 50-letniego turystę, który w wyniku poślizgnięcia i upadku złamał nogę.

28.04.2013
28-letnia turystka z Krakowa upadając złamała rękę. Została przewieziona do szpitala z Doliny Chochołowskiej.

28.04.2013
Na Przełęczy Kondrackiej 26-letni turysta z Łodzi nie mógł samodzielnie zejść na Kondratową z powodu silnych bólu brzucha. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

29.04.2013
Podczas zejścia z Przełęczy pod Kopą Kondracką na Kondratową 25-letni turysta z Chruścic zranił sobie rakiem nogę. O własnych siłach dotarł do schroniska, skąd ratownicy przewieźli go do szpitala.

29.04.2013
Po godz. 21:00 do TOPR dotarła informacja, że najprawdopodobniej w rejonie Krzyżnego znajduje się dwoje turystów, którzy mają problemy z zejściem. Na moment udało się z nimi nawiązać łączność telefoniczną, z której wynikało, że turyści nie bardzo orientują się w topografii tego rejonu, nie mają mapy, ani najprawdopodobniej odpowiedniego wyposażenia. Do doliny Pańszczycy wyruszyła 4-osobowa grupa ratowników. O godz. 24:00 ratownicy natrafili na turystów u wylotu Bacowskiego Żlebu w rejonie Koszystej. Po napojeniu gorącą herbatą nałożono turystom rakiety śnieżne i o godz. 1:50 doprowadzono do Murowańca, a dalej samochodem do Zakopanego.

01.05.2013
O godz. 21:00 ratownicy otrzymali informację, że nie ma kontaktu telefonicznego z młodym 23-letnim zakopiańczykiem, który miał z Kasprowego wybrać się w rejon Świnicy, by zjechać na nartach i następnie żlebem z Karbu zjechać do Murowańca. Ratownicy wyruszyli z Murowańca, ze schroniska w Pięciu Stawach i z centrali TOPR. Sprawdzono żleb spadający ze Świnickiej Przełęczy, południowe zbocze Świnicy, Niebieskiej i Gąsienicowej Turni. Jedna grupa ratowników podchodzący z Pięciu Stawów Polskich pod Zawrat napotkali turystę, który poinformował ich, że przed godz. 20:00 widział na wierzchołku Świnicy poszukiwanego narciarza. O godz. 1:35 ratownicy dotarli na wierzchołek Świnicy i zobaczyli dość świeże ślady zjazdu żlebem opadającym w kierunku północno-wschodnim. O godz. 3:00 druga grupa ratowników pod wylotem żlebu odnalazła zwłoki poszukiwanego narciarza. Ponieważ miał on jedną nartę przypiętą do plecaka, a druga była wbita w pobliżu w śnieg, wszystko wskazywało na to, że narciarz dojechał do skalnego progu w żlebie, na którym nie było już śniegu, tam odpiął narty i próbował zejść stromym progiem do bardziej zaśnieżonej części żlebu. Schodząc, prawdopodobnie poślizgnął się i spadł. W wyniku upadku z wysokości doznał śmiertelnych obrażeń.

02.05.2013
52-letnia turystka z Wrocławia nie mając raków, poślizgnęła się na zalodzonych trawkach i zsunęła się ok. 200 m zaśnieżonym, stromym Świnickim Żlebem, uderzając po drodze o kamienie. W wyniku upadku doznała ran głowy, otarć i potłuczeń. Koleżanka doprowadziła ją do dolnej stacji wyciągu. Ratownicy udzielili poszkodowanej pierwszej pomocy, przetransportowali do Kuźnic, a dalej karetką do szpitala.

02.05.2013
O 16:30 do TOPR zadzwonił turysta będący w pobliżu Zawratu, na szlaku prowadzącym na Świnicę. Zsunął się po śniegu i znalazł się w miejscu z którego bał się ruszyć. Z Doliny Pięciu Stawów Polskich wyruszył ratownik. O godz. 18:00 dotarł do oczekującego na pomoc turysty. Asekurując wyprowadził go na szlak i o godz. 18:50 doprowadził do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

03.05.2013
Z Doliny Roztoki do szpitala przetransportowano 20-letnią turystkę z Nowego Dworu Mazowieckiego, która w wyniku upadku na zalodzonym odcinku szlaku doznała kontuzji nogi.

04.05.2013
Na szlaku prowadzącym do Jaskini Mylnej kontuzji nogi doznał 39-letni turysta z Konina. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

09.05.2013
16-letni uczestnik szkolnej wycieczki dostał ataku padaczki na szlaku z Cyrhli na Kopieniec. Turysta został przewieziony do szpitala.

11.05.2013
O godz. 9:40 jeden z ratowników TOPR w stromych, skalno-trawiastych zachodnich zboczach Żółtej Turni natknął się na zwłoki mężczyzny. W tamten rejon wyruszyła 10-osobowa ekipa ratowników celem przetransportowania zwłok.

14.05.2013
O godz. 14:20 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z dwójką znajomych wybrali się znad Zmarzłego Stawu na Kozią Przełęcz. Idąc we mgle, pobłądzili. Weszli w trudny, eksponowany i zaśnieżony teren. Nie mając raków i czekanów boją się ruszyć by nie spaść. Ratownicy udali się śmigłowcem, ale ze względu na mgłę dolecieli tylko nad Czarny Staw, gdzie trzech ratowników wysiadło i udało się w kierunku oczekujących na pomoc turystów. O godz. 16:15 ratownicy odnaleźli turystów w płn. Zboczach Zamarłej Turni. Po włożeniu im raków i uprzęży, asekurując, sprowadzili ich nad Zmarzł Staw, skąd śmigłowcem zostali zabrani do Zakopanego. Turyści nie znali topografii terenu, nie mieli mapy i kompasu, które pomogłyby im w ustaleniu przebiegu szlaku. Brak odpowiedniego wyposażenia nie pozwolił również na bezpieczną wędrówkę w zimowych jeszcze warunkach, które panowały w tamtym rejonie.

14.05.2013
Podczas zejścia z Gęsiej Szyi na Rusinową Polanę kontuzji nogi doznał 35-letni turysta z Warszawy. Po udzieleniu pierwszej pomocy samochodem został przewieziony do szpitala.

16.05.2013
W okolicach Żółtej Turni ratownicy TOPR, którzy w Tatrach prowadzili awicenia natrafili na zwłoki. To najprawdopodobniej 40-letni obywatel Niemiec, który zaginął we wrześniu, po przyjeździe do Zakopanego. Ostatni raz był widziany rano 23 września za zakopiańskim dworcu PKS. Zaginiony przez kilka tygodni był poszukiwany w rejonie szlaków wychodzących z Kasprowego Wierchu. Nikt nie przypuszczał, że turysta samotnie wybrał się w dość eksponowany i nieuczęszczany teren.

16.05.2013
O godz. 18-30 turysta zgłosił ratownikom, że poniżej wierzchołka Kopy Kondrackiej natknął się na wystające ze śniegu zwłoki mężczyzny. Ratownicy polecieli tam śmigłowcem. Niestety, ze względu na niski pułap chmur nie dało się dolecieć na Kondratową. Dopiero następnego dnia rano 9 ratowników przetransportowało zwłoki do Kuźnic. Był to Najprawdopodobniej poszukiwany od grudnia turysta. Ostatni raz był widziany, kiedy wychodził z hotelu Mercure Kasprowy.

18.05.2013
12-letnia turystka upadając zraniła głowę. Poszkodowana z Hali Pisanej została przewieziona do szpitala.

18.05.2013
Z Murowańca do szpitala przewieziony została turysta, który w rejonie Kościelca doznał kontuzji nogi.

18.05.2013
W rejonie Szpiglasowej Przełęczy od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich poślizgnęła się na śniegu i zsunęła ok. 70 m doznając otarć i potłuczeń 42-letnia turystka z Jarocina. Ratownicy desantowali się z pokładu śmigłowca w pobliżu poszkodowanej. Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej poszkodowana windą została wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala. Turystka nie miała raków i czekana.

22.05.2013
Z rejonu Karczmiska uczestniczka szkolnej wycieczki została przetransportowana do szpitala z złamaną nogą z powodu upadku.

22.05.2013
Ok. godz. 16:20 do TOPR dotarła informacja, że w rejonie Zawratu znajduje się 4-osobowa grupa turystów z Węgier, którzy mają problemy z zejściem z powodu zalegającego śniegu. Z pomocą pospieszyli ratownicy z Hali Gąsienicowej i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Po godz. 18:30 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc turystów. Asekurując, wyprowadzono ich na Zawrat i przed godz. 22:00 sprowadzono do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów.

22.05.2013
O godz. 21:43 do TOPR zadzwonił zaniepokojony mąż informując, że do tej pory z samotnej wycieczki na Rysy nie powróciła jego żona – 45-letnia turystka z Katowic. O godz. 8:00 wyszła ze schroniska nad Morskim Okiem. Ratownicy wyruszyli na poszukiwania, które trwały do godz 5:00 rano, ale bez rezultatu. Następnego dnia o godz. 6:04 wystartował śmigłowiec, by z jego pokładu spenetrować szlak na Rysy. I tym razem nie natrafiono na żaden ślad. O godz. 8:45 4-osobowa ekipa ratowników została wysadzona na Buli pod Rysami. O godz. 9:38 do TOPR-u zadzwonił turysta idący na Rysy informując, że pomiędzy Czarnym Stawem a „Kamieniem”, w niedalekiej odległości od szlaku dostrzegł ciało kobiety. Ratownicy przeszukujący teren powyżej Buli zeszli we wskazany rejon. Ciało zostało przeniesione w dogodne do podebrania przez śmigłowiec miejsce i przetransportowane do Zakopanego. Wszystko wskazuje na to, że turystka podczas zejścia z Rysów, będąc powyżej Buli pod Rysami, mimo raków poślizgnęła się na stromym, twardym śniegu i w wyniku kilkusetmetrowego upadku doznała śmiertelnych obrażeń.

23.05.2013
Ratownicy poszukiwali zaginionego na Rysach 34-letniego Radosława, który od wielu lat przyjeżdżał w Tatry. Tym razem miał samotnie zdobyć Rysy. Był wyposażony w raki, czekan i kasl. O godz. 7:30 Był na szczycie i wysłał zdjęcie do przyjaciela. Radek wiele razy był na Rysach i zawsze podchodził do wypraw bardzo rozsądnie. Ratownicy TOPR bezskutecznie poszukiwali zaginionego w rejonie Rysów i Przełęczy pod Chłopkiem.

24.05.2013
Po godz. 15:00 do TOPR zadzwonił turysta, który będąc poniżej ostatnich łańcuchów na szlaku na Zawrat, zsunął się ok. 50 m po śniegach i zatrzymał w miejscu skąd bał się schodzić. Z Murowańca pospieszył ratownik. O godz. 17:00 dotarł do oczekującego na pomoc turysty i sprowadził go do Murowańca.

25.05.2013
16-letni turysta ze Szwecji doznał niegroźnej kontuzji nogi. Z Hali Kondratowej został przewieziony do Zakopanego.

27.05.2013
Z Kalatówek do szpitala przetransportowano turystę, który ze względu na kontuzję nogi miał problemy z samodzielnym zejściem do Kuźnic.

28.05.2013
Z Doliny Strążyskiej do szpitala przetransportowano turystkę z kontuzją stawu skokowego.

29.05.2013
Z Drogi pod Reglami do szpitala przetransportowano turystkę, która upadając złamała nogę.

29.05.2013
Z Hali Gąsienicowej do Zakopanego przewieziono turystę, którego tak zmogły trudy wycieczki, Ze nie był w stanie o własnych siłach dojść do Kuźnic.

30.05.2013
Z Doliny Kościeliskiej do Zakopanego przewieziono niepełnosprawną turystkę, w której wózku inwalidzkim podczas zjazdu z Ornaku awarii uległo koło.

30/31.05.2013
Po godz. 3:00 w nocy do TOPR zadzwonili turyści informując, że wyszli wczoraj z Hali Gąsienicowej z zamiarem dojścia do Równi Waksmundzkiej i zgubili szlak. Podali swoją pozycję z GPS w telefonie. Po godz. 4:00 w tamten rejon wyruszyła ekipa ratowników. Przed godz. 8:00 rano ratownicy dotarli w miejsce, gdzie według danych z GPS-a mieli znajdować się turyści. Niestety, nie odnaleźli tam nikogo. Ponownie ratownicy nawiązali z nimi łączność telefoniczną, którzy tym razem podali właściwą pozycję. O godz. 8:10 ratownicy znaleźli ich w stokach Koszystej. Po ogrzaniu sprowadzono ich na Rówień Waksmundzką, dalej na Psią trawkę, skąd samochodem zwieziono ich do Zakopanego.

31.05.2013
Do TOPR zadzwonili turyści informując, że są 4-osobową grupą na Szpiglasowej Przełęczy. Jedna z uczestniczek wycieczki widząc strome zejście przestraszyła się i nie jest w stanie schodzić. Poprosili o pomoc ratowników, którzy wyruszyli z Doliny Pięciu Stawach Polskich i Morskiego Oka. Asekurując, prowadzili kobietę w bezpieczne miejsce.

31.05.2013
Przed godz. 17:00 turyści wyszli na wycieczkę przez Halę Gąsienicową, Zawrat, z zamiarem przejścia przez Kozią Przełęcz z powrotem na Halę Gąsienicową. Pomylili drogę, weszli za znakami czerwonymi na Kozie Czuby lub na Kozi Wierch. Zrobiło się późno, a oni bali się w trudnych warunkach schodzić dalej. Ratownicy udali się śmigłowcem. Jeden z ratowników desantował się w pobliżu. Po założeniu przęży ewakuacyjnych dwoje turystów zostało windą wciągniętych na pokład będącego w zwisie śmigłowca i przetransportowanych do Zakopanego.

31.05.2013
Po godz. 20:00 z Doliny Kondratowej do szpitala przewieziono turystę z kontuzją nogi.

01.06.2013
Turystka podchodząc na Trzydniowiański Wierch dostała bardzo silnego bólu brzucha, sugerującego atak wyrostka. Smigłowcem została przetransportowana do szpitala.
05.06.2013
Na szlaku na Liliowe kontuzji nogi doznała turystka z Gdańska. Z pomocą pośpieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu, a z centrali do pomocy w transporcie wyjechała ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy w noszach zniesiono ją na Halę Gąsienicową i przewieziono do szpitala.

05.06.2013
Kontuzji stawu skokowego doznała uczestniczka szkolnej wycieczki. Z Wiktorówek została przewieziona do szpitala.

05.06.2013
Kontuzji stawu skokowego na Rusinowej Polanie doznała 43-letnia turystka. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

06.06.2013
Z Murowańca do szpitala przetransportowana turystę z Białego Dunajca z dolegliwościami kardiologicznymi.

07.06.2013
34-letnia turystka z Sochaczewa w Głazistym Żlebie doznała kontuzji nogi. Ponieważ pogoda uniemożliwiała użycie śmigłowca, z centrali TOPR wyruszyła 7-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy w noszach Konga zniesiono ja do oczekującego na Wielkiej Polanie samochodu i przewieziono do szpitala.

08.06.2013
Prowadzono dalsze poszukiwania turysty, który 19.05.2013 r. nie powrócił z wycieczki na Rysy. Przeszukiwano w rejonie Buli pod Rysami Żleb Orłowskiego. Nie natrafiono na żaden ślad zaginionego.

09.06.2013
W rejonie szlaku zejściowego z Jaskini Mroźnej 23-letnia turystka z Kobyłki doznała kontuzji stawu skokowego. Z Doliny Kościeliskiej została przewieziona do szpitala.

14.06.2013
Ratownicy wznowili poszukiwania mężczyzny, który 19 maja wyruszył z Morskiego Oka i ślad po nim zaginął. Ekipa ratowników polskich i słowackich zostały wywiezione do Doliny Spadowej i na Wagę, aby sprawdzić Dolinę Ciężką i wschodniej ściany Rysów. Ratownicy słowaccy zostali przewiezieni śmigłowcem na Wołowiec Mięguszowiecki i do Kotlinki pod Żabim Koniem, aby sprawdzić tamten rejon. Z pokładu śmigłowca z Żlebie Świeża zauważono plecak, a ok. 150 m niżej zwłoki, prawdopodobnie poszukiwanego turysty. Ratownicy TOPR desantowali się w pobliżu. Ciało zostało przetransportowane na Białowodzką Polanę i przekazane ratownikom słowackim. Wszystko wskazuje na to, że turysta po wyjściu Grzędą Rysów na grań, poślizgnął się i spadł ok. 300-400 m do Doliny Ciężkiej, ponosząc śmierć na miejscu.

15.06.2013
Bolesnej kontuzji barku z powodu upadku doznał 40-letni turysta z Dukli. Z Hali Gąsienicowej został przewieziony do szpitala.

15.06.2013
TOPR otrzymał informację, że turystka znajdująca się na szlaku na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem zjechała po stromych śniegach, zatrzymując się w eksponowanym miejscu w górnym Bandziochu. W wyniku upadku doznała mocnych otarć i potłuczeń. Ratownicy desantowali się z pokładu śmigłowca w pobliżu poszkodowanej. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystka windą została wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala. Kobieta miała duże szczęście, ponieważ taki upadek mógł się zakończyć o wiele poważniejszymi kontuzjami.

16.06.2013
Z atakiem kolki nerkowej z Wiktorówek do szpitala przetransportowano 14-latkę.

16.06.2013
Do TOPR zadzwonił turysta znajdujący się na Suchym Wierchu Kondrackim informując, że źle się poczuł. Jest cukrzykiem, a zapomniał zabrać lekarstw. Ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

16.06.2013
Z bolesną kontuzją stawu skokowego z Doliny Roztoki do szpitala przetransportowano 53-letniego turystę.

18.06.2013
13-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki zemdlała nad Siklawicą w Dolinie Strążyskiej. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ratownicy przewieźli dziewczynę do szpitala.

18.06.2013
Z Rusinowej Polany do szpitala przewieziono 12-letniego uczestnika szkolnej wycieczki, który upadając, zranił kolano tak, że konieczne okazało się szycie głębokiej rany.

19.06.2013
33-letnia mieszkanka Zakopanego podczas zejścia z Przełęczy w Grzybowcu do Doliny Strążyskiej upadła, doznając kontuzji nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystka została przetransportowana do szpitala.

20.06.2013
Ataku kolki nerkowej dostała 47-letnia turystka z Anglii. Z Doliny Strążyskiej została przewieziona do szpitala.

20.06.2013
Po godz. 10:00 turyści zawiadomili TOPR, że widzieli osobę spadającą z Orlej Perci. Ratownicy udali się na miejsce śmigłowcem. Okazało się, że turysta w średnim wieku spadł z wysokości ok. 200 m ze szlaku między Zawratem a Małym Kozim Wierchem, na stronę Hali Gąsienicowej. Zginął nie miejscu. Był ubrany w adidasy, krótkie spodnie i T-shirt. Zwłoki znajdowały się w trudnym, wysokogórskim terenie i ratownicy opuszczali się na miejsce z pokładu śmigłowca.

21.06.2013
Z Kalatówek do szpitala przewieziono 13-letniego uczestnika szkolnej wycieczki, który upadając, doznał najprawdopodobniej wstrząśnienia mózgu.

22.06.2013
41-letnia turystka z Sanoka upadając złamała nogę. Z Doliny Suchej Wody na Rzeziny ratownicy przewieźli kobietę do oczekującej tam karetki pogotowania.

22.06.2013
7-letnie dziecko zostało z Kondratowej przewiezione do szpitala z powodu upadku raniąc się w głowę.

29.06.2013
Ratownicy udzielali pomocy turystom na Hali Stoły oraz na Hali Upłaz. Poszkodowani doznali kontuzji kończyn.

29.06.2013
W rejonie Buli pod Rysami ratownicy udzielali pomocy 11-letniemu lekko wychłodzonemu chłopcu (powyżej 2000 m n.p.m. padał śnieg z deszczem).

30.06.2013
Na szlaku na Kościelec młody turysta w wyniku upadku poważnie rozciął sobie kolano. Śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

30.06.2013
W Dolinie Kościeliskiej turystka w wyniku upadku doznała urazu głowy. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została przewieziona do szpitala.

01.07.2013
W Dolinie Kościeliskiej poważnego złamania kończyny górnej doznał turysta, który został przetransportowany do szpitala.

01.07.2013
W Dolinie Chochołowskiej urazu głowy doznał turysta. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

02.07.2013
W rejonie Pieca na szlaku na Ciemniak kontuzji stawu kolanowego doznał turysta. Poszkodowany śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

02.07.2013
Urazu twarzoczaszki doznała turystka schodząca szlakiem z Przełęczy Szpiglasowej. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

03.07.2013
61-letnia turystka z Krakowa w Dolinie Kościeliskiej doznała kontuzji stawu kolanowego.

03.07.2013
W rejonie schroniska Murowaniec zasłabł 15-letni turysta. Jego stan był na tyle poważny, że konieczny okazał się transport śmigłowcem do szpitala.

04.07.2013
W rejonie Przełęczy Nowickiego (Orla Perć) 39-letni turysta z Lublina przez pomyłkę zboczył ze znakowanego szlaku. W trakcie próby wejścia na szlak stoczył się po stromych ścianach ok. 40 m na stronę Doliny Pańszczycy. Wystartował śmigłowiec z 4 ratownikami na pokładzie. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyzna za pomocą technik alpinistycznych został wyprowadzony w dogodne miejsce, skąd cały zespół został podebrany na pokład śmigłowca.

06.07.2013
O godz. 12:42 TOPR został poinformowany o rażeniu piorunem dwóch turystów w rejonie Karczmiska. Jedna osoba była nieprzytomna. Mimo gwałtownego załamania pogody wystartował śmigłowiec z 5 ratownikami na pokładzie, a z Murowańca wyruszyło 2 ratowników. Po dotarciu na miejsce wypadku ratownicy przystąpili do zaawansowanych działań medycznych. Przytomnych turystów przetransportowali do szpitala.

08.07.2013
Z Doliny Roztoki i Doliny Chochołowskiej ratownicy przetransportowali do szpitala dwoje dzieci z dolegliwościami układu moczowego i jkładu pokarmowego.

08.07.2013
Z Doliny Strążyskiej do szpitala ratownicy przewieźli 11-latka ze złamaną ręką.

09.07.2013
Ratownicy udzielali pomocy turystom w Dolinie Strążyskiej i w rejonie Chudej Turni z powodu kontuzji kończyn dolnych.

10.07.2013
O godz. 9:28 TOPR został poinformowany, że na Myślenickich Turniach znajduje się mężczyzna z silnym bólem w klatce piersiowej. Ratownicy śmigłowcem udali się w tamten rejon. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

10.07.2013
Po godz. 12:40 ratownicy TOPR udali się do Doliny Chochołowskiej udzielić pomocy nieprzytomnemu starszemu mężczyźnie. Po 40 min. intensywnych działań medycznych ratownicy przetransportowali turystę do szpitala w stanie ciężkim.

11.07.2013
Z Wiktorówek do szpitala ratownicy przetransportowali 13-latka z kontuzją stawu skokowego.

12.07.2013
W rejonie Hali Gąsienicowej kontuzji stawu kolanowego doznała turystka z Anglii. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

13.07.2013
Ratownicy udzielili pomocy turystom w Dolinie Strążyskiej z powodu kontuzji stawu skokowego i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich z powodu przesilenia kończyn dolnych.

14.07.2013
50-letnia turystka na Nosalu podczas upadku z niewielkiej wysokości doznała niegroźnego urazu głowy. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

22.07.2013
Ratownicy udzielali pomocy na Nosalu-kontuzja stawu skokowego, w dolinie Białego-kontuzja stawu skokowego, pod Przełęczą Kondracką-złamanie podudzia, na Hali Gąsienicowej-troje turystów z kontuzjami stawu kolanowego. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala.

23.07.2013
Kontuzji stawu skokowego doznała turystka z Poznania. Poszkodowana śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

24.07.2013
Kontuzji stawu skokowego doznał 50-letni turysta z Dobronia. Z Hali Gąsienicowej został przetransportowany do szpitala.

24.07.2013
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich znaleziono zwłoki poszukiwanego mężczyzny z Wielkopolski. Wykluczono udział osób trzecich, to było samobójstwo.

25.07.2013
Po godz. 13:00 TOPR otrzymał zgłoszenie o wypadku na przełęczy pod Zawratem. 52-letni mężczyzna silnie krwawił po uderzeniu głową o kamienie i tracił przytomność. Po udzieleniu pierwszej pomocy, rannego w ciężkim stanie ratownicy przetransportowali do szpitala. Tam stwierdzono zgon turysty. O przyczynach zgonu można było powiedzieć na podstawie oględzin miejsca wypadku. Mężczyzna albo zasłabł i odpadł z łańcuchów, albo próbował je ominąć, poślizgnął się i upadł, uderzając nieszczęśliwie głową o kamień.

26.07.2013
Ratownicy udzielali pomocy na Wiktorówkach-kontuzji stawu skokowego, w schronisku nad Morskim Okiem-silny ból brzucha, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich-kontuzja stawu kolanowego. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala.

27.07.2013
O godz. 13:47 TOPR został powiadomiony o wypadku grotołaza w jaskini Nad Kotlinami. Ranny spadł ok. 3-5 m. W wyniku upadku chwilowo stracił przytomność i skarżył się na ból kręgosłupa. Ratownicy śmigłowcem zostali przetransportowani pod otwór jaskini. Pierwsza grupa ratowników dotarła do poszkodowanego w półtora godziny, zabezpieczając go oraz zapewniając komfort cieplny. Pozostałe grupy ratowników zajęli się przygotowaniem jaskini do trudnego technicznie transportu poszkodowanego. Akcja ratunkowa skończyła się o godz. 19:00. Udział brało 23 ratowników.

28.07.2013
Ratownicy udzielali pomocy na Przełęczy Liliowe-upadek paralotniarza z dużej wysokości. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny w stanie ciężkim został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Próg Czarnego Stawu pod Rysami-turysta po ataku padaczki został przetransportowany do szpitala. Szlak w rejonie Żlebu Żandarmerii-złamanie podudzia i transport poszkodowanego do szpitala.

05.08.2013
Na wspinaczkę w rejon Kopy Spadowej i dalej granią, aż do Wołowej Turni, wybrała się dwójka taterników. Po skończonej wspinaczce na Kopie Spadowej doszli granią do Niżnich Rysów. Tam zabiwakowali. Trudy wspinaczki, nie najlepszy biwak przy opadach deszczu i odwodnienie spowodowały, że 24-letni taternik z Poznania opadł z sił. Jego partnerka ok. godz. 10 rano, gdy okazało się, że nie zejdą o własnych siłach do Morskiego Oka, zadzwoniła po pomoc do TOPR. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekujących na pomoc. Po udzieleniu pierwszej pomocy, taternicy zostali śmigłowcem przetransportowani do Zakopanego.

05.08.2013
Przed godz. 22:00 do TOPR zadzwonili turyści, którzy wraz z dwójką dzieci znajdowali się na Przełęczy w Grzybowcu. Z powodu braku światła nie mogli zejść i poprosili i pomoc. Z centrali do Doliny Strążyskiej wyjechała ze światłem dwójka ratowników. O godz. 22:40 doszli do oczekujących na pomoc turystów. Po założeniu czołówek turyści zostali sprowadzeni przez ratowników do Doliny Strążyskiej i dalej samochodem przewiezieni do Zakopanego.

06.08.2013
Kontuzji kolana w wyniku upadku doznał 32-letni turysta z Raciborza. Po godz. 20:00 ze Skupniowego Upłazu został przetransportowany do Kuźnic, a dalej karetką do szpitala.

06.08.2013
Po godz. 21:30 do TOPR zadzwonił turysta informując, że w kilka osób schodzą z Ornaku w kierunku Iwaniackiej Przełęczy. Jedna 25-letnia turystka z Otwocka dostała ataku histerii, boi się schodzić w ciemnościach, mimo że mają czołówki. Próby telefonicznej perswazji nuie przyniosły rezultatu. Turystka odmówiła zejścia bez pomocy ratowników. Z centrali TOPR samochodem do schroniska na Ornaku i dalej pieszo wyruszyła 3-osobowa ekipa ratowników. O godz. 23:24 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc turystów i sprowadzili ich do schroniska na Ornaku.

07.08.2013
41-letni turysta z silnymi dolegliwościami gastrycznymi i osłabieniem ze schroniska na Kondratowej został przetransportowany do szpitala.

07.08.2013
61-letni turysta poważnie zasłabł w rejonie Morskiego Oka. Pełniący tam dyżur ratownik udzielił pierwszej pomocy.

08.08.2013
Z Hali Gąsienicowej do szpitala została przewieziona 13-latka z objawami zatrucia pokarmowego i odwodnienia.

08.08.2013
Nad Morskim Okiem poważnie zasłabł 57-letni turysta z Warszawy. Ratownik pełniący dyżur udzielił pierwszej pomocy, a karetka pogotowia przewiozła go do szpitala.

08.08.2013
W Dolinie Jaworzynki bolesnej kontuzji nogi doznała 48-letnia turystka ze Żnina. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

08.08.2013
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziona została 23-letnia turystka z Gdańska z objawami udaru słonecznego.

09.08.2013
O godz. 13:00 do TOPR zadzwonił patrol straży granicznej informując, że nad Czarnym Stawem pod Rysami znajduje się turysta z bolesną kontuzją barku. Jak się okazało, turysta chciał się wykąpać w stawie. Kiedy wchodził do wody, poślizgnął się i upadł, doznając bolesnej kontuzji. Po udzieleniu pierwszej pomocy i podaniu środków przeciwbólowych, turysta został przetransportowany do szpitala.

09.08.2013
Podczas zejścia z Gubałówki 55-letnia mieszkanka Skarżyska Kamiennej upadła i złamała nogę. Ranna została przetransportowana do szpitala.

09.08.2013
TOPR został powiadomiony, że na szlaku na Przełęcz pod Kopą Kondracką znajduje się bardzo osłabiony 77-letni turysta, skarżący się na dolegliwości sercowe. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta został przetransportowany do szpitala.

10.08.2013
Do TOPR zadzwoń turysta schodzący z Krzyżnego do Doliny Pańszczycy. Osłabiony, dwukrotnie upadł, doznając otarć i potłuczeń. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu. Udzielił mu pierwszej pomocy i sprowadził na Halę Gąsienicową.

11.08.2013
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano 24-letnia turystkę z Warszawy, która doznała bolesnej kontuzji nogi.

11.08.2013 Z Przełęczy Małołąckiej do szpitala przetransportowano 24-letniego turystę, który
poważnie zasłabł.

11.08.2013
Z Doliny Białego przetransportowano do szpitala 52-letniego turystę z Rzeszowa, którego tak zmogły trudy wycieczki, że nie był w stanie o własnych siłach zejść do wylotu doliny.

12.08.2013
Z Doliny Strążyskiej do szpitala została przewieziona turystka z kontuzją stawu skokowego.

12.08.2013
27-letni turysta z Warszawy z objawami zatrucia pokarmowego został przetransportowany do szpitala z Hali Gąsienicowej.

13.08.2013
Chwilowej utraty przytomności i rany głowy doznała 55-letnia turystka ze Złotego Stoku. Kobieta z Doliny Pięciu Stawów Polskich została przetransportowana do szpitala.

15.08.2013
Małżeństwo szło ubezpieczoną klamrami i łańcuchami trasą z Zawratu na Świnicę. Nagle 29-letnia kobieta z Sosnowca spadła w kierunku Zadniego Stawu. Ratownicy zlokalizowali ją w dolnej części płd. zboczy Gąsienicowej Turni. Po dotarciu na miejsce stwierdzili zgon w wyniku wielonarządowych obrażeń, spowodowanych upadkiem z wysokości. Policyjny śmigłowiec, który pomaga ratownikom, przetransportował zwłoki do Zakopanego. Później na pokład został zabrany mąż tragicznie zmarłej, który utknął w eksponowanym terenie. Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. W Tatrach panowały tego dnia dobre warunki, szlak był suchy.

15.08.2013
Na Kozim Wierchu turystka doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

15.08.2013
Z Doliny Strążyskiej 21-letni turysta z Lubartowa z oznakami silnego odwodnienia i osłabienia został przewieziony do szpitala.

15.08.2013
Na szlaku z Pięciu Stawów do Morskiego Oka kontuzji nogi doznała turystka. Na pomoc wyruszyła 5-osobowa ekipa ratowników.

15.08.2013
69-letnia turystka z Warszawy na szlaku prowadzącym na Rusinową Polanę upadła i złamała nogę. Ratownicy udzielili poszkodowanej pomocy.

16.08.2013
O godz. 9:15 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że w rejonie Zmarzłej Przełęczy doznała kontuzji kolana. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku, windą wciągnęli kobietę na pokład śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

17.08.2013
Poważnej kontuzji stawu skokowego doznała 19-letnia turystka w miejscu odejścia szlaku nad Czarny Staw nad Morskim Okiem. 6-osobowa ekipa ratowników przeniosła kontuzjowaną turystkę do schroniska na Morskim Okiem i dalej samochodem do szpitala.

17.08.2013
27-letnia turystka z Legionowa z objawami silnego odwodnienia została przewieziona z Hali Gąsienicowej do szpitala.

18.08.2013
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono do szpitala 27-letnią turystkę z Piły z kontuzją kolana.

18.08.2013
Z Doliny Chochołowskiej do szpitala przewieziono 12-latkę z silnymi dolegliwościami alergicznymi i problemami oddechowymi, spowodowanymi prawdopodobnie uczuleniem na sierść konia.

19.08.2013
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich do szpitala przetransportowano dwóch turystów z Warszawy, którzy w rejonie Koziego Wierchu zostali uderzeni kamieniami strąconymi najprawdopodobniej przez znajdujących się powyżej turystów.

19.08.2013
Do TOPR zadzwoniła kobieta, która była świadkiem, jak z Pośredniego Granata na stronę Doliny Gąsienicowej spadła kilka metrów turystka. Ratownicy udali się śmigłowcem na miejsce wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy przytomną, ale z mocnymi otarciami turystkę ratownicy przetransportowali do szpitala.

20.08.2013
59-letnia turystka z Otwocka podczas podejścia na Nosal od strony Nosalowej Przełęczy spadła ok. 4 m stromym, skalno-trawiastym terenem, doznając stłuczenia okolic kręgosłupa, otarć i potłuczeń. Z pomocą pospieszyła sześcio-osobowa ekipa ratowników.

22.08.2013
W rejonie Boczania 68-letnia turystka z Wielkopolski doznała chwilowej utraty przytomności oraz złamania ręki. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy Fuadem zwieżli kobietę do Kużnic, gdzie przekazano ją karetce pogotowia.

23.08.2013
Kontynuowano poszukiwania zaginionego kilka dni temu turysty. W związki z poprawą pogody do poszukiwań wykorzystano śmigłowiec. O godz. 11:40 z jego pokładu w rejonie Sarniej Skały i Doliny Białego dostrzeżono zwłoki mężczyzny. Był to 51-letni turysta z Olkusza, który w ubiegłym tygodniu wybrał się na wycieczkę w Tatry. Nie wiadomo, czy turysta zabłądził i zmarł z wychłodzenia, czy był to zawał serca.

23.08.2013
O godz. 15:18 do TOPR zadzwonił turysta informując, że szedł Orlą Percią od Krzyżnego w kierunku Granatów. Zgubił szlak, wszedł w eksponowany teren, skąd boi się ruszyć. Udało się ustalić, że mężczyzna znajduje się po stronie Doliny Pańszczycy. Z pokładu śmigłowca dostrzeżono go w płn. ścianie Wielkiej Buczynowej Turni i wciągnięto na pokład śmigłowca.

24.08.2013
TOPR otrzymał informację, że 24-letni turysta z Kraśnika, schodząc zielonym szlakiem z Zadniego Granata w kierunku Doliny Koziej zgubił szlak, doszedł do eksponowanego miejsca i bał się ruszyć. Z pomocą pospieszył ratownik pełniacy dyżur na Hali Gąsienicowej.

25.08.2013
41-letni turysta ze Słowacji doznał kontuzji nogi podczas zejścia z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ratownicy śmigłowcem udali się z pomocą.

25.08.2013 W rejonie Małego Giewontu problemy kardiologiczne miała 52-letnia turystka z Torunia. Śmigłowcem kobieta została przetransportowana do szpitala.

26.08.2013
Z Hali Kondratowej do szpitala przewieziono 21-letnią turystkę z Grabicy, która upadając złamała rękę.

27.08.2013
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 22-letniego turystę, który upadając doznał tak głębokiej rany nogi, że konieczna okazała się interwencja chirurga.

28.08.2013
TOPR został powiadomiony, że na Kupniowym Upłazie znajduje się bardzo osłabiony 70-letni turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu desantował się ratownik i udzielił turyście pierwszej pomocy. Ze względu na gwałtowne załamanie pogody śmigłowiec nie mógł ponownie dolecieć na miejsce wypadku, by zabrać na pokład poszkodowanego mężczyznę. Ratownicy w noszach znieśli turystę ko Kuźnic.

28.08.2013
W rejonie Świstówki Małołąckiej 40-letnia turystka upadła i złamała nogę. Ratownicy udali się śmigłowcem, ale ze względu na mgłę udało się dolecieć tylko do wylotu Głazistego Żlebu. Stamtąd pieszo udali się na miejsce wypadku.

28.08.2013
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 40-letnią turystkę skarżącą się na dolegliwości sercowe.

28.08.2013
O godz. 18:30 do TOPR zadzwonił turysta informując, że schodzi z Rysów. Jest mgła, pada deszcz, a on zgubił szlak, jest w stromym terenie i boi się schodzić. Z Morskiego Oka wyruszy ratownik dyżurny. Po godz. 22:00 odnalazł turystę, asekurując wyprowadził go na szlak i o godz. 1:40 doprowadził do schroniska.

29.08.2013
Dwoje turystów skarżących się na silne dolegliwości żołądkowe i odwodnienie zostało z Ornaku przewiezionych do szpitala.

30.08.2013
Ze schroniska na Ornaku do szpitala przewieziono 19-latkę z Puław, która upadając, rozcięła łuk brwiowy.

31.08.2013
W godzinach wieczornych ratownicy pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej sprowadzili ze Skrajnego Granata 27-letniego turystę z Zabrza, króry nocą miał problemy z odnalezieniem szlaku zejściowego.

01.09.2013
O godz. 15:30 powiadomiono TOPR, że w Szarym Żlebie znajduje się turystka, która upadając złamała nogę. Z pomocą pospieszyła 10-osobowa ekipa ratowników. O godz. 17:25 ratownicy dotarli do oczekującej na pomoc kobiety. Po udzieleniu pierwszej pomocy w noszach Konga znieśli ją do Doliny Miętusiej i samochodem przewieźli do szpitala.

01.09.2013
Do TOPR dotarła informacja, że pod wierzchołkiem Rysów znajduje się 30-letni turysta z kontuzją stawu skokowego, uniemożliwiającą samodzielne schodzenie. Z Morskiego Oka z apteczką i Spiworem pospieszył pełniący tam dyżur ratownik, a z centrali wyruszyła 15-osobowa ekipa ratowników. Ok. 22:30 ratownicy idący w bardzo trudnych warunkach (niżej intensywny deszcz, wyżej zalodzone skały i łańcuchy), dotarli do oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy włożono go do noszy i ze względu na niebezpieczne warunki zniesiono do Doliny Mięguszowieckiej. Z pomocą w transporcie pospieszyła 4-osobowa ekipa ratowników Horskiej Zahrannej Slużby. Całonocną wyprawę ratunkową zakończono przed godz. 6:00 rano.

01.09.2013
Powiadomiono TOPR, że z samotnej wycieczki na Karb nie powrócił do miejsca zamieszkania 46-letni turysta. Ponieważ nie udało się z nim nawiązać łączności telefonicznej, w rejon Karbu wyruszyli na poszukiwania ratownicy pełniący dyżur w Murowańcu. O godz. 0:22 do TOPR zadzwonik poszukiwany turysta informując, że cały i zdrowy dotarł do pensjonatu.
04.09.2013
TOPR otrzymał wiadomość, że w Nadspadach, pod Ścianami Mnichowych Bab, podczas dojścia pod drogę wspinaczkową kontuzji stawu skokowego doznał 24-letni taternik ze Skawiny. Ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku pospieszył z pomocą. Ponieważ kontuzja nie pozwalała na samodzielne zejście do Morskiego Oka, wezwano śmigłowiec, którym przetransportowano do szpitala kontuzjowanego.

05.09.2013
Do TOPR zadzwonił turysta informując, że podczas zejścia Żlebem Kulczyńskiego zgubiła szlak, weszła w eksponowany teren, skąd boi się ruszyć. Ratownicy udali się śmigłowcem, desantowali w pobliżu, asekurując wyprowadzili turystkę na szlak i sprowadzili do Koziej Dolinki, skąd postanowiła sama dotrzeć do Murowańca.

05.09.2013
73-letnia turystka z Warszawy przewróciła się tak niefortunnie, że uderzyła głową o kamień, doznając ran głowy i kontuzji ręki. Ratownicy desantowali się w pobliżu tzw.”Półwyspie Miłości”. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną w uprzęży ewakuacyjnej wciągnięto windą na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

06.09.2013
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 26-letnią turystkę z Krakowa skarżącą się na silne dolegliwości brzuszne.

07.09.2013
Z rejonu Wołowca przetransportowano śmigłowcem do szpitala 27-letniego turystę, skarżącego się na dolegliwości sercowe i silne osłabienie.

07.09.2013
Podczas zejścia progiem Zmarzłego Stawu spadł ok. 10 m uderzając głową o kamienie i doznając mocnych potłuczeń 34-letniturysta z Lublina. Ranny został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

07.09.2013
Kontuzji kolana doznała 20-letnia turystka z Gdańska. Z Doliny Chochołowskiej została przetransportowana do szpitala.

08.09.2013
Z Doliny Kondratowej przetransportowano 36-letnią turystkę z Wadowic, która upadając, doznała ran głowy.

08.09.2013
TOPR otrzymał informację, że na szlaku na Mięguszowiecką pod Chłopkiem, w rejonie Kazalnicy znajduje się 43-letni turysta skarżący się na silne dolegliwości sercowe, wskazujące na możliwość zawału serca. Ratownicy śmigłowcem udali się na miejsce oczekującego na pomoc, zaaplikowali mu stosowne leki i przetransportowali do szpitala.

08.09.2013
Turysta zadzwonił do TOPR informując, że w 4-osobowej grupie SA na Orlej Perci, w rejonie Koziej Przełęczy. Jego 30-letnia córka dostała ataku histerii. Ze względu na przepaścistość szlaku odmówiła dalszej wędrówki. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Turystka wraz z ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do Zakopanego.

08.09.2013
Podczas wspinaczki drogą Gnojka za zachodniej ścianie Kościelca na wspinających się taterników spadły kamienie. Dwie osoby zostały kontuzjowane. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Po opatrzeniu dwie taterniczki zostały windą wciągnięte na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowane do szpitala.

08.09.2013
Z Hali Gąsienicowej przewieziono do szpitala 70-letniego turystę, który podczas zejścia z Krzyżnego do Doliny Pańszczycy upadł doznając otarć i potłuczeń.
 
09.09.2013
TOPR otrzymał informację, że na szlaku pomiędzy Kondratową a Kalatówkami znajduje się 29-letnia turystka z kontuzją kolana uniemożliwiającą samodzielne schodzenie. Ranną turystkę opatrzono, zniesiono w noszach na Kalatówki i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

09.09.2013
O godz. 17:00 taternicy zadzwonili do TOPR informując, że schodzą z Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w kierunku Mięguszowieckiej Przełęczy Wyżniej. Jest mgła, pada deszcz, robi się ślisko. Ratownicy próbują telefonicznie namówić ich na powrót na MSW i zejście w kierunku Hinczowej Przełęczy. O godz. 19:25 kolejny telefon od taterników, którzy poinformowali, że nie doszli do szczytu, tylko rozpoczęli zjazdy płn. Ścianą. Po 3 zjazdach utknęli w trudnym terenie. Na dodatek młodszy z taterników opadł z sił, więc proszą o pomoc. Ratownicy wyruszyli z Morskiego Oka, dostrzegli taterników Rynnie Wawrytki, w kopule szczytowej MSW. O godz. 1:00 w nocy taternicy zostali wyciągnięci z trudnego miejsca i asekurowani, wyprowadzeni na grań, o o godz. 7:45 doszli z ratownikami do Morskiego Oka. Do zdarzenia z pewnością by nie doszło, gdyby taternicy znali topografię rejonu, w którym postanowili się wspinać, lub wybrali do wspinaczki drogę odpowiadającą ich umiejętnościom i znajomości terenu.

10.09.2013
TOPR otrzymał informację od turystów, że widzieli jak podczas lotu nad Nosalem nagle złożył się „glajt” i paralotniarz spadł do lasu. Na poszukiwania w tamten rejon wyruszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Wystartował również śmigłowiec. W czasie poszukiwań ratownicy otrzymali informację, że paralotniarzowi nic się nie stało, nie potrzebuje pomocy.

11.09.2013
Turyści schodzący z Giewontu na Kondratową usłyszeli wołanie o pomoc dochodzące gdzieś z rejonu Długiego Giewontu. Poinformowali o tym ratowników, którzy wyruszyli w tamten rejon. Okazało się, że dwoje młodych turystów z Bydgoszczy, schodząc z Giewontu, zamiast szlakiem, zaczęło schodzić pod granią Długiego Giewontu. Po drodze utknęli w gęstych kosówkach. Ratownicy wyprowadzili ich na szlak.

12.09.2013
O godz. 20:00 do TOPR zadzwonili dwaj turyści informując, że schodzą z Zawratu, są w rejonie Zmarzłego Stawu. Zrobiło się ciemno a oni nie mają latarek, Proszą o pomoc w zejściu. Z pomocą wyruszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu, który doniósł turystom zapasowe czołówki i sprowadził ich do schroniska.

13.09.2013
O godz. 13:56 do TOPR zadzwonił turysta informując, że w ^-osobowej grupie są w rejonie Koziego Wierchu. Jest gęsta mgła, śnieg i bardzo ślisko, Boją się dalej poruszać. Ratownicy udali się w kierunku oczekujących na pomoc. O godz. 15:50 ponownie dzwoni jeden z turystów informując, że widoczność poprawiła się, widzą szlak i sami przez Kozi Wierch będą schodzić do Stawów.

13.09.2013
Do TOPR zadzwoniły dwie turystki informując, że są w Żlebie Kulczyńskiego, jest gęsta mgła, śnieg, ślisko i niebezpiecznie. Proszą o pomoc. Z Murowańca wychodzi ratownik pełniący dyżur z pakietami grzewczymi, gorącą herbatą i sprzętem do asekuracji. Śmigłowcem do Koziej Dolinki leci dwóch ratowników. Po desancie idą do Żlebu Kulczyńskiego. Tymczasem pułap chmur podniósł się na tyle, że możliwy był dolot śmigłowca i podebranie turystek bezpośrednio ze Żlebu.

13.09.2013
Z powodu trudnych warunków pogodowych dwoje turystów utknęło na Orlej Perci, pomiędzy Granatami a Krzyżnem. Trzech ratowników wraz ze sprzętem śmigłowcem docierają na Krzyżne. Napotykają oni turystów w rejonie Wielkiej Buczynowej Turni. Po ogrzaniu i założeniu uprzęży, asekurując, sprowadzają ich na Krzyżne i dalej przez Dolinę Pańszczycy do Murowańca, gdzie docierają o godz. 20:30.

14.09.2013
Z powodu upadku bolesnej kontuzji nogi doznał 31-letni turysta z Tomaszowa Mazowieckiego. Poszkodowany śmigłowcem został przetransportowany do szpitala ze szlaku pomiędzy Iwaniacką Przełęczą a Ornakiem.

14.09.2013
O godz. 17:56 poinformowano TOPR, że w rejonie Przełęczy między Kopami leży pijany „turysta”, z którym nie można nawiązać kontaktu. Ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej z pewnym trudem doprowadził „turystę” do Murowańca.

15.09.2013
Urazu podudzia doznała turystka w rejonie Pięciu Stawów Polskich. Kobieta została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

15.09.2013
Na Koziej Przełęczy Wyżniej czeski turysta złamał rękę . Śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

15.09.2013
Po godz. 19:00 do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest gdzieś na Orlej Perci, w trudnym miejscu. Podczas rozmowy telefonicznej nie udało się zlokalizować miejsca, w którym się znajduje. Na dodatek urwał się kontakt telefoniczny. Ze Stawów i Murowańca wychodzą ratownicy pełniący tam dyżur. O godz. 21:20 ratownik ze Stawów dostrzega światło w rejonie Małej Buczynowej Turni. Przez Krzyżne udaje się w tamten rejon. Ratownik z Hali Gąsienicowej dociera tam również. Jeden z ratowników zostaje z grani opuszczony do znajdującego się poniżej szlaku turysty. Po założeniu uprzęży asekurowany turysta zostaje wyprowadzony na szlak i wraz z ratownikiem schodzi do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie docierają przed drugą w nocy.

16.09.2013
TOPR otrzymał informację od turysty, że w Wąwozie Kraków znajduje się 21-letnia turystka, która boi się zejść, a śliskość wapiennych skał i śnieg nie pozwalają jej dojść do Smoczej Jamy. Z centrali z pomocą pospieszyła 3-osobowa ekipa ratowników, którzy asekurując, sprowadzili dziewczynę do Wąwozu i dalej do drogi w Dolinie Kościeliskiej.

17.09.2013
O godz. 12:30 do TOPR zadzwonił turysta z Białorusi informując, że wraz z Zoną znajdują się na Grzędzie Rysów. Żona zasłabła i straciła na chilę przytomność. Z Morskiego Oka w rejon Rysów wyruszyła 2-osobowa ekipa ratowników, a z centrali do Morskiego Oka wyjechała 11-osobowa ekipa. Podczas kolejnej rozmowy telefonicznej, okazało się, że turystka poczuła się lepiej i Białorusini zaczynają schodzić wrazz grupą turystów, którzy doszli do nich z Rysów. O godz. 15:20 ratownicy docierają do schodzących turystów i asekurując, sprowadzaja kobietę do Morskiego Oka. W trach panowała kiepska pogoda. Niżej intensywne opady deszczu, a od Czarnego Stawu opady śniegu. Było ślisko, a mgła ograniczała widoczność.

19.09.2013
Podczas zejścia z Gubałówki upadła, doznając bolesnej kontuzji nogi, 59-letynia turystka z Lublina. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

20.09.2013
Nad Zmarzłym Stawem brytyjski turysta złamał nogę. Ratownik pełniacy dyżur w Murowańcu pospieszył z pomocą. Po udzieleniu pierwszej pomocy rannego włożono do noszy francuskich i zniesiono na Halę Gąsienicową, skąd karetką TOPR przewieziono go do szpitala.

20.09.2013
Z Wiktorówek do szpitala przewieziono 21-letniego uczestnika wycieczki, który upadając złamał rękę.

20.09.2013
Na Skupniowym Upłazie starszy turysta dostał ataku padaczki. Śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

21.09.2013
Do TOPR zadzwonił turysta podchodzący znad Czarnego Stawu na Karb, z informacją, że przed chwilą jakiś mężczyzna, nie widząc zasypanego szlaku, wszedł w strome, zaśnieżone trawy i zsunął się po nich ok.25 m uderzając po drodze o wystające kamienie. Jest potłuczony i ma ranę głowy, nie zejdzie o własnych siłach. Wystartował śmigłowiec. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta w noszach francuskich został windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

22.09.2013
56-letnia turysta z Wrześni upadła i doznała kontuzji stawu skokowego. Ze szlaku nad Smreczyński Staw została przewieziona do szpitala.

22.09.2013
Powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy Grzybowcem a Doliną Strążyską znajduje się mocno osłabiona 42-latka. Z pomocą pospieszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta w noszach została zniesiona do Doliny Strążyskiej, samochodem zwieziona do wylotu doliny i karetką przewieziona do szpitala.

24.09.2013
Poniżej Przełęczy Kondrackiej turystka upadając doznała bolesnej kontuzji nogi. Z pomocą pospieszyła 8-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną w noszach zniesiono ha Halę Kondratową i samochodem przewieziono do szpitala.

27.09.2013
Z Doliny Kościeliskiej do szpitala przewieziono 11-latkę z niedającym się zatamować krwotokiem z nosa.

29.09.2013
O godz. 14:15 do TOPR zadzwonił turysta informując, że widział jak przed chwilą z dolnej części grzędy Rysów spadł jakiś człowiek. Po chili kolejny telefon od turystów, którym udało się dojść do leżącego człowieka, Poinformowali, że według nich turysta doznał śmiertelnych obrażeń. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku i po chwili stwierdzili zgon 23-letniego turysty. Zwłoki śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego. Turysta schodząc Grzędą Rysów poślizgnął się na zalodzonym odcinku szlaku i spadł około 150-200 m. Doznał wielonarządowych śmiertelnych obrażeń.

30.09.2013
Z Doliny Strążyskiej do szpitala przewieziono turystkę, która upadając, doznała bolesnej kontuzji nogi.

03.10.2013
Z Doliny Kondratowej do szpitala przewieziono turystkę, która upadając, doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego.

03.10.3013
Ok. Godz. 14:00 turyści wędrujący szlakiem na Rysy zauważyli upadek turysty. Na pomoc wystartował śmigłowiec. Na ratunek było już za późno. Turysta nie przeżył upadku. Wypadek miał miejsce w rejonie Grzędy na szlaku na Rysy. Turysta odpadł od łańcuchów. Doznał bardzo poważnego urazu głowy. Najprawdopodobniej poślizgnął się na kamieniu.

05.10.3013
Z Doliny Roztoki do szpitala przewieziono 41-letniego turystę z Chełmka, który w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał bolesnej kontuzji barku.

07.10.2013
O godz. 10:40 z rejonu Żabiego Mnicha do TOPR zadzwonili taternicy informując, że mają problemy orientacyjne. Próby telefonicznego naprowadzenia na ścieżkę prowadzącą na Białczańską Przełęcz Wyżnią nie powiodły się. Ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku pospieszył z pomocą. Po dotarciu do oczekujących na pomoc taterników asekurując, sprowadził ich na Czarny Staw.

O7.10.2013
30-letnia turystka z Wrocławia w Zawratowym Żlebie poślizgnęła się, upadła i doznała urazu głowy. Ranną po zaopatrzeniu śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

07.10.2013
W Smoczej Jamie kontuzji stawu kolanowego doznał 17-latek. Po udzieleniu rannemu pierwszej pomocy ratownicy opuścili go do Wąwozu Kraków, w noszach zniesiono do drogi w Dolinie Kościeliskiej i dalej samochodem przewieziono do karetki i szpitala.

09.10.2013
30-letnia turystka z Krakowa w skutek poślizgnięcia i upadku doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego. Poszkodowano została śmigłowcem przetransportowana ze Skupniowego Upłazu do szpitala.

12.10.2013
Z Doliny Pięciu Stawów ratownicy przetransportowali do szpitala śmigłowcem turystkę skarżącą się na dość silne nie ustępujące bóle w klatce piersiowej.

12.10.2013
Podczas wspinaczki Prawym Żebrem Skrajnego Granata będąca na trzecim wyciągu taterniczkę spadły kamienie. Taterniczka doznała urazów głowy. Ratownicy śmigłowcem udali się na pomoc desantując w dogodnym miejscu. Po założeniu stanowiska, rozpoczęli zjazdy ścianą do rannej taterniczki. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranna umieszczono w noszach francuskich i rozpoczęto opuszczanie do podstawy ściany. Zjazd wyniósł 200 m. Taterniczka wraz z ratownikiem została windą wciągnięta na jego podład i przetransportowana do szpitala.

12.10.2013
Turysta idący z Pięciu Stawów na Kozi Wierch zadzwonił do TOPR informując, że bardzo źle się poczuł. Ma problemy z oddychaniem i ból w klatce piersiowej. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu desantował się jeden z ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej turysta wraz z ratownikiem został wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

12.10.2013
W wyniku upadku z Tępej do Doliny Złomisk śmierć poniósł ratownik Włodzimierz Cywiński.

12.10.2013
Do TOPR zadzwonili turyści informując, że podczas zejścia Progiem Stawiarskim z Pięciu Stawów do Doliny Roztoki upadła turystka, doznając urazu głowy i chwilowej utraty przytomności. Ratownicy udali się śmigłowcem, desantując w pobliżu oczekującej na pomoc kobiety. Po zaopatrzeniu ranna w noszach francuskich została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

12.10.2013
TOPR otrzymał informację o turystach, którzy osłabli i mieli problem z dojściem do schroniska. Ratownicy pełniący dyżur w Pięciu Stawach udali się na pomoc oczekujących i asekurując doprowadzili ich do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

13.10.2013
Ratownicy otrzymali informację, że Dolinie Małej Łąki znajduje się turystka z silnymi dolegliwościami sercowymi. Ze względu na halny wiatr nie można było użyć śmigłowca. Ratownicy udzielili kobiecie pierwszej pomocy, zwieźli do wylotu doliny, gdzie oczekiwała karetka pogotowia.

13.10.2013
Z Doliny Kondratowej do Zakopanego przewieziono turystkę, która odczuwała dolegliwości sercowe.

14.10.2013
Do TOPR zadzwoniły turystki, które schodząc z Krzyżnego w kierunku Murowańca, zgubiły się. Ratownikom telefonicznie udało się naprowadzić kobiety na właściwy szlak.

19.10.2013 Do TOPR zadzwonił turysta, Ze idąc z Zawratu na Świnicę, ok. 200-300 m od wierzchołka spadł kilkanaście metrów, zatrzymując się na eksponowanej półce. Jest trochę poobijany i boi się ruszyć, by nie spaść. Prosi o pomoc. Ratownicy śmigłowcem udali się w rejon wypadku, desantowali się w pobliżu. Po założeniu stanowiska zjechali do turysty. Po opatrzeniu w uprzęży ewakuacyjnej, asekurując, sprowadzili w dogodne do podebrania miejsce. Windą został on wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Jak się okazało, turysta zgubił zasypany szlak, wszedł w eksponowany teren, z którego spadł. Gdyby nie zatrzymał się na półce, spadłby w przepaść.

19.10.2013
Z Rusinowej Polany do szpitala przewieziono 36-letniego turystę, który doznał bolesnej kontuzji stawu skokowego.

22.10.2013
O godz. 19:30 TOPR otrzymał informację, że powyżej Myślenickich Turni znajduje się turysta, który upadając doznał kontuzji nogi. Ratownicy samochodem przewieźli 64-letniego turystę do Zakopanego.

25.10.2013
TOPR otrzymał informację od zakopiańskiej policji, że prawdopodobnie w celach samobójczych udał się na Giewont 22-letni mieszkaniec Gubina. Swój zamiar potwierdził SMS-ami, które wysłał do najbliższych. W tamten rejon udała się grupa ratowników. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Okazało się, że powrócił do hotelu, w którym mieszkał. Ratownicy po północy powrócili do siedziby TOPR.

26.10.2013
O godz. 12:14 turyści podchodzący na Wrota Chałubińskiego powiadomili TOPR, że z rejonu Głaźnej Czuby słyszą wołanie o pomoc. Chwilę później do TOPR zadzwonił czeski turysta informując, że to on wzywał pomocy ponieważ wszedł w eksponowany teren, z którego boi się ruszyć. Ratownicy śmigłowcem udali się na pomoc, nałożyli mu uprząż ewakuacyjną oraz kask i wyprowadzili w dogodne do podebrania przez śmigłowiec miejsce. Turysta został przetransportowany do Zakopanego.

26.10.2013
Do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z Zoną podchodzą z Iwaniackiej Przełęczy na grań Ornaków. Żona bardzo źle się poczuła, ma silne zawroty głowy, nie jest w stanie samodzielnie zawrócić do schroniska na Ornaku. Ratownicy śmigłowcem polecieli do oczekującej na pomoc turystki. Po udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została przetransportowana do szpitala.

28.10.2013
Podczas zejścia z Pięciu Stawów, na „Progu Stawiarskim” upadła, doznając bolesnej kontuzji stawu skokowego, znana zakopiańska przewodniczka. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną w noszach francuskich zniesiono w rejon dolnej stacji wyciągu towarowego, stamtąd quadem zwieziono do Wodogrzmotów i dalej samochodem do szpitala.

29.10.2013
Bolesnej kontuzji stawu skokowego doznał turysta w rejonie Hali Gąsienicowej. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

01.11.2013
Z Ornaku do szpitala przewieziono turystkę z urazem nogi.

01.11.2013
Do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest na szlaku pomiędzy Zawratem a Zmarzłym Stawem. Czuje silny ból w klatce piersiowej, jest mocno osłabiony, nie zejdzie o własnych siłach. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta wraz z ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

02.11.2013
Od godz. 9:45 ratownicy poszukiwali 23-letniego turystę, który nie skontaktował się ze swoją matką, a miał iść na Orlą Perć. Dwie ekipy ratowników przeszukiwali przydzielone im rejony. Ponieważ istniała możliwość, że turysta mógł zmienić plany i udać się na Rysy, w tamten rejon wyruszył ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku. O godz. 16:40 zadzwoniła matka poszukiwanego, informując, że przed chwilą zadzwonił do niej syn. Jest cały i zdrowy. Wobec tego odwołano patrole ratowników, którzy około godz. 19:30 powrócili do Centrali. Turysta nie poinformował nikogo o swoich wycieczkowych zmianach.

07.11.2013
O godz 7:00 do TOPR zadzwonił turysta idący Doliną Kościeliską, że na Wyżniej Kirze Miętusiej spotkał dość mocno wychłodzonego Mężczyznę. Ubrał go w swoje rzeczy, ale konieczy jest jego transport do szpitala. Ratownicy przywieźli 39-letniego turystę do wylotu doliny i przekazali go karetce pogotowia. Okazało się, że na Czerwonych Wierchach zastała go noc i bez światła, przy padającym śniegu, a niżej deszczu, błądził w poszukiwaniu szlaku zejściowego.

08.11.2013
Do TOPR zadzwoniła turyści, informując, że są w rejonie Skrajnego Granata. Zgubili szlak, są w żlebie, w którym spod nóg osuwają się luźne kamienie. Do tego zalegający śnieg powodował, że zrobiło się ślisko i niebezpiecznie. Boją się schodzić i proszą o pomoc. Ratownicy udali się śmigłowcem. Asekurując wyprowadzili ich na szlak i dalej sprowadzili na Halę Gąsienicową.

08.11.2013
30-letnia turystka z Indii w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała urazu nogi. Z doliny Strążyskiej została przetransportowana do szpitala.

09.11.2013
39-letnia turystka z Białego Dunajca podczas zejścia z Pięciu Stawów szlakiem wzdłuż Siklawy doznała kontuzji nogi. Towarzysze wycieczki sprowadzili ją do dolnej stacji wyciągu towarowego, skąd po zaopatrzeniu, ratownicy przewieźli turystkę quadem pod Wodogrzmoty i dalej samochodem do szpitala.

10.11.2013
Ratownicy TOPR zostali poproszeni przez HZS ze Smokowca o lot TOPR-owskiego śmigłowca do Doliny Śnieżnej, gdyż ze względu na mgłę zalegającą w Popradzie nie mógł wystartować ich śmigłowiec. Poprzedniego dnia wybrało się na wycieczkę w tamten rejon dwóch słowackich turystów. Gdy byli ok. 100 m od grani, jeden znich odpadł ze skalnym blokiem, spadł w przepaść, drugi wychłodzony po całonocnym oczekiwaniu na pomoc znajduje się ponad pierwszym progiem Doliny. Po dolocie na miejsce jeden z ratowników desantował się przy oczekującym na transport turyście, windą został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca. Przed odlotem do Zakopanego pokładu śmigłowca spenetrowano Dolinę Śnieżną w poszukiwaniu drugiego turysty. Niestety, nie udało się dostrzec żadnych śladów. Poszukiwania powtórzono przed południem, ale bez rezultatów. Akcję poszukiwawczą drugiego turysty przerwano do czasu poprawy warunków, gdyż opad śniegu, mgła ograniczająca widoczność i zalodzenia nie umożliwiały bezpieczne i skuteczne prowadzenie poszukiwań.

10.11.2013
Podczas zejścia z Siwej Przełęczy do Doliny Starej Roboty kontuzji nogi doznała turystka. Ratownicy udali się śmigłowcem, udzielili poszkodowanej pierwszej pomocy, windą wciągnęli na pokład będącego w zawisie śmigłowca poszkodowaną i przetransportowali do szpitala.

12.11.2013 O godz. 13:18 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z dwoma koleżankami wybrali się na Rysy. Doszedł na Przełączkę pod Rysami, a koleżanki znajdują się około 200 m poniżej, na Grzędzie Rysów. Panują zimowe warunki, szlak jest zaśnieżony i zalodzony, a oni nie dadzą rady bezpiecznie zejść do Morskiego Oka. Proszą o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się na Rysach. Po dojściu do oczekujących na pomoc turystów, założono im uprzęże i asekurując, wyprowadzono na Rysy, skąd przy użyciu windy zostali wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Morskiego Oka. Turyści nie posiadali sprzętu i umiejętności, by w takich warunkach bezpiecznie wędrować na Rysy.

27.11.2013
Schodzący bez światła turyści z Liliowego na Halę Gąsienicową zgubili szlak. Nie wiedzieli gdzie są więc poprosili o pomoc. Z Murowańca wyruszył ze światłem ratownik, który odnalazł turystów i sprowadził ich do schroniska.

29.11.2013
Po zapadnięciu zmroku do TOPR zadzwonili turyści idacy z Myślenickich Turni na Kasprowy informując, że zgubili zasypany szlak i nie wiedza, jak dalej iść. Ratownicy polecili im, by po własnych śladach zawrócili w kierunku Myślenickich Turni i dalej drogą zeszli do Kuźnic.

29.11.2013
Po zmroku turysta zgubił szlak idąc z Hali Gąsienicowej w kierunku Polany Waksmundzkiej. Telefonicznie udało się go naprowadzić na właściwą drogę i turysta bezpiecznie dotarł na Rusinową Polanę.

23.12.2013
Po godz. 17:00 TOPR otrzymał informację, że w rejonie Doliny Olczyskiej zgubiły się trzy turystki. Jest ciemno, a one nie posiadają dodatkowego światła, proszą o pomoc. Dwóch ratowników udało się w tamten rejon. Po odnalezieniu zagubionych turystek zostają przetransportowane do miejsca zakwaterowania.

25.12.2013
O godz. 15:00 do TOPR dociera zgłoszenie o wypadku w rejonie kopuły szczytowej Grzesia. Młoda turysta z powodu silnego wiatru halnego nie jest w stanie kontynuować wycieczki, prosi o pomoc. Z pomodą podąża 4 ratowników. Niestety, powalone drzewa w Dolinie Chochołowskiej uniemożliwiają dojazd do schroniska. Dalszą drogę przez wiatrołomy ratownicy pokonują pieszo. Dwóch turystów tym czasie wyruszyło z pomocą kobiecie ze schroniska. Po odnalezieniu kobiety sprowadzają ją do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

27.12.2013
W rejonie mostka na Gubałówce turystka uległa kontuzji nogi. Ranną przetransportowano do szpitala.

28.12.2013
Po godz. 17:00 TOPR zostaje poinformowany o zaginięciu dwójki turystów w Magurze Spiskiej, w rejonie Gronia. Turyści odłączyli się od grupy, zgubili szlak, nie są przygotowani do wędrówek po zmroku. 6- osobowa ekipa ratowników wyruszyła na pomoc. W tym samym czasie ratownik telefonicznie naprowadza zaginionych w kierunku Łapsz Niżnich. Po godzinie zaginieni docierają do wsi.

29.12.2013
Po godz. 15:00 TOPR otrzymał wiadomość o wypadku taternickim pod Kotłem Kościelcowym. Trójka tarników po skończonej drodze schodziła w kierunku moreny Czarnego Stawu Gąsienicowego. Jeden z taterników stracił równowagę i zsunął się ok. 20 m po polu śnieżnym, zatrzymując się na wystających kamieniach. W wyniku upadku stracił przytomność, doznając poważnych urazów głowy, tułowia i kończyn. Ciężko rannego taternika w stanie krytycznym przetransportowano śmigłowcem do szpitala.

wypadki w Tatrach

rok 2006

wypadki w Tatrach

rok 2007

wypadki w Tatrach

rok 2008

wypadki w Tatrach

rok 2009

wypadki w Tatrach

rook 2010

wypadki w Tatrach

rok 2011

wypadki w Tatrach

rok 2012

wypadki w Tatrach

rok 2013

wypadki w Tatrach

rok 2014

wypadki w Tatrach

rok 2015

wypadki w Tatrach

rok 2016 w opracowaniu

wypadki w Tatrach

rok 2017 w opracowaniu