free website software

© Copyright 2017 www.tatry-polskie.pl Małgorzata i Włodzimierz Wojtanowicz - Wszystkie prawa zastrzeżone.


rok 2012

06.01.2012

Do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że wraz z 6-letnim dzieckiem jest gdzieś w rejonie Przełeczy między Kopami. Dziecko jest wychłodzone, prosi o pomoc. Z Murowańca naprzeciw wyszedł pełniący dyżur ratownik. Po ogrzaniu ojca i dziecka pakietami grzewczymi ratownik doprowadził ich do schroniska na Hali Gąsienicowej.


06.01.2012
Po godz. 17:00 turyści schodzący z Kościelca poinformowali TOPR, że mają problemy orientacyjne z dotarciem na Karb. Udało się ich telefonicznie naprowadzić na właściwy szlak.

06.01.2012
Po godz. 16:00 turyści pobłądzili w rejonie Kopy Kondrackiej. Po próbie telefonicznego naprowadzenia turystom udało się dojść w rejon Przełęczy pod Kopą Kondracką. Zrezygnowali z prób zejścia na Kondratową, mówiąc, że w tych warunkach zabiwakują na Przełęczy. Są dobrze wyposażeni i przygotowani do biwaku. Następnego dnia turyści dotarli na Kondratową.

06.01.2012
Turyści pobłądzili w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w rejonie wypływu z Wielkiego Stawu. Turystów odnalazł pełniący dyżur w Stawach ratownik i doprowadził ich do schroniska.

06.01.2012
Po godz. 20:45 do TOPR zadzwonili taternicy, którzy po skończonej drodze na Czubie nad Karbem błądzili w rejonie Zielonego Stawu, nie mogąc znaleźć drogi do schroniska. Ratownicy pełniący dyżur w schronisku Murowaniec pospieszyli z pomocą.

06.01.2012
Po północy z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 28-letnią turystkę ze Szczawnicy, która dostała ataku kolki nerkowej.

07.01.2012
O godz. 18:10 zadzwonił turysta z informacją, że znajduje się w rejonie Suchego Wierchu Kondrackiego. Jest przemoczony, osłabiony, prosi o pomoc w zejściu. Z pomocą pospieszyło dwóch ratowników. O godz. 20:15 dotarli do turysty i sprowadzili go do schroniska na Kondratowej, skąd skuterem zwieziono go do Kuznic.

08.01.2012
O godz. 5:30 do TOPR zadzwonił 30-letni turysta z Krakowa informując, że noc spędził na biwaku w Dolinie Pańszczycy. W nocy bardzo zmarzł. Napadało sporo śniegu i ma problemy z samodzielnym powrotem na Halę Gąsienicową. Prosi o pomoc. Z pomoc ą pospieszyła 5-osobowa ekipa ratowników. O godz. 10:36 ratownicy dotarli do oczekującego na pomoc turysty. Po ogrzaniu i nakarmieniu sprowadzono go do Murowańca.

09.01.2012
O godz. 7:25 do TOPR zadzwoniła turystka z informacją, że od dwóch dni z kolegami biwakują na grani pomiędzy Jarząbczym a Kończystym Wierchem. Jest mgła, zerowa widoczność, wieje silny wiatr, oraz intensywnie pada śnieg. Proszą o pomoc, ponieważ w takich warunkach boją się schodzić. 5-osobowa ekipa ratowników wyruszyła z centrali. O godz. 14:25 ratownicy dotarli do oczekujących turystów. W bardzo trudnych warunkach, asekurując, rozpoczęto ich sprowadzanie. Cała ekipa zeszła do Doliny Chochołowskiej i dalej samochodem została przewieziona do Zakopanego. Turyści, wędrując granią wokół Doliny Chochołowskiej, zostali w nocy na pierwszym biwaku zaskoczeni gwałtownym pogorszeniem warunków. Postanowili poczekać jeszcze dzień i noc na biwaku, licząc na poprawę warunków. Niestety, pogoda nie polepszyła się i konieczna była pomoc ratowników.

15.01.2012
TOPR otrzymał telefon od turysty, który wraz z trojgiem znajomych podchodząc do Pięciu Stawów są na progu doliny na zimowym obejściu. Jest mgła i nie mogą trafić do schroniska. Naprzeciw turystom wyruszył ratownik pełniący tam dyżur wraz z dwiema osobami w celu przetorowania dojścia. O godz. 17:00 turyści zostali doprowadzeni do schroniska.

16.01.2012
O godz. 7:30 do TOPR zadzwoniła matka snowboardzisty z Tylmanowej z informacją, że je syn wraz z kolegą poprzedniego dnia wyjechali do Zakopanego, by na Kasprowym pojeździć na snowboardzie. Być może pojechali na Słowację. Od wczoraj nie ma z nimi kontaktu telefonicznego. Po godz. 8:00 kolejny telefon, że jest pewne, że wybrali się na Goryczkową. Rozpoczęto poszukiwania. Sprawdzono trasę na Goryczkowej, niestety nocny opad śniegu i wiatr zawiał wszelkie ślady. Okazało się, że samochód poszukiwanych stoi na parkingu przy Rondzie Kuźnickim. Z chwilą poprawy pogody na poszukiwania w rejonie Kasprowego wystartował śmigłowiec. Nie dostrzeżono żadnych śladów poszukiwanych. Poproszono o pomoc Horską Zahranną Służbę, której ratownicy udali się do Doliny Cichej. O godz. 13:30 ratownicy HZS powiadomili TOPR, że w Dolinie Cichej odnaleźli poszukiwanych. Lekko wychłodzonych przetransportowano do Smokowca. Wszystko wskazywało na to, że we mgle, przy padającym śniegu, poszukiwani zjechali do Doliny Cichej. Znaleźli schron, gdzie przeczekali noc. Rano, brnąc w głębokim śniegu, szli w kierunku Podbańskiej. Tam w rejonie dawnego szlaku na Tomanową Przełęcz napotkali ich słowaccy ratownicy. Snowboardziści mogą mówić o wielkim szczęściu, gdyż w przeszłości w tak ekstremalnych warunkach zjechało omyłkowo wiele osób i często kończyło się to tragicznie.

18.01.2012
O godz. 7:00 TOPR został powiadomiony, że na Drodze pod Reglami, w rejonie Małej Dolinki znaleziono nieprzytomnego człowieka. Ekipa sześciu ratowników wyruszyła na pomoc. Po podaniu leków poszkodowany odzyskał przytomność. Został w pulkach zniesiony do wylotu Małej Łąki i przekazany karetce pogotowia. Najprawdopodobniej przyczyną utraty przytomności 52-letniego turysty z Warszawy były problemy cukrzycowe.

21.01.2012
W Dolinie Strążyskiej 58-letnia turystka z Warszawy upadła i złamała rękę. Ranną po zaopatrzeniu przewieziono do szpitala.

02.02.2012
W Dolinie Roztoki kontuzji nogi doznała turystka ze Sosnowca. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przetransportowali ją skuterem do Wodogrzmotów i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

03.02.2012
Turysta z Lublina doznał kontuzji ręki przez upadek. Z Morskiego Oka został przewieziony to szpitala.

03.02.2012
Po godz. 17:00 do TOPR zadzwoniła turystka, że zgubiła szlak do schroniska w rejonie Zielonego Stawu Gąsienicowego. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu, który odnalazł kobietę i doprowadził do schroniska.

06.02.2012
Z objawami zasłabnięcia z Doliny Kościeliskiej do szpitala przewieziono turystkę.

08.02.2012
Wieczorem na Kalatówkach ratownicy udzielali pierwszej pomocy młodej turystce z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

10.02.2012
O godz. 11:20 TOPR otrzymał zgłoszenie, że na Polanie pod Kopieńcem pracownik TPN w jednym z szałasów natknął się na poważnie wychłodzonego mężczyznę. Turysta miał odmrożone kończyny i ciężko było się z nim porozumieć. Poszkodowany śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

12.02.2012
W Dolinie Roztoki, w rejonie dolnej stacji kolejki towarowej, kontuzji stawu skokowego doznał turysta z Katowic. Poszkodowany śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

19.02.2012
W niedzielę w Tatry wybrało się troje skitourowców z Doliny Goryczkowej do Doliny Kondratowej, w tym 52-letnia mieszkanka Zakopanego. Na szlaku narciarskim przecinali Żleb Marcinowskich. Popełnili błąd, bo razem w niewielkiej odległości od siebie zatrzymali się. Do tego jedna z pań przewróciła się. Kilkakrotnie większe obciążenie prawdopodobnie wywołało lawinę. Spod śniegu o własnych siłach wydostał się mężczyzna. Przypadkiem w pobliżu znajdował się wice-prezez TOPR Czesław Ślimak, który usłyszawszy zejście lawiny sam na fokach podszedł do góry, zadzwonił po pomoc. Ze śniegu na lawinisku wystawał kijek. To był ślad, który wskazywał, gdzie może znajdować się osoba zasypana przez śnieg. Zaczął odkopywać zasypaną osobę. Do akcji dołączył się mężczyzna, który początkowo był w szoku. Po kilku minutach dokopał się do zasypanej. Turystka początkowo była nieprzytomna. Później odzyskała przytomność. Po transporcie śmigłowcem, już na lądowisku, niemal o własnych siłach wchodziła na nosze. Nie odniosła poważniejszych obrażeń. Niestety, drugiej z kobiet 52-letniej mieszkanki z Zakopanego nie udało się szybko odkopać. Na miejsce przybyło przeszło 20 ratowników z psem lawinowym. Turystka spędziła w lawinie 50 minut. Znajdowała się ok. półtora metra pod śniegiem. Gdy ratownicy wyciągnęli ją na powierzchnię, nie dawała oznak życia. TOPR-owcy rozpoczęli reanimację, która była kontynuowana w zakopiańskim szpitalu. Kobieta dwa razy miała zatrzymaną akcję serca. Jej stan był krytyczny. Turyści nie mieli ze sobą detektorów lawinowych. Gdyby je posiadali, odkopanie trzeciej narciarki zajęłoby o wiele mniej czasu.

21.02.2012
TOPR otrzymał informację, że na Uhrociu Kasprowym znajduję się jakiś narciarz, który boi się ruszyć, ponieważ jest tam masa przewianego śniegu. Wyruszył śmigłowiec, który podebrał narciarza w bezpieczne miejsce. 33-letni turysta z Gdyni miał ogromne szczęście, ponieważ w miejscu gdzie się znajdował ruszyła sporych rozmiarów lawina przez szlak pomiędzy dolną stacją wyciągu w Gąsienicowej a Murowańcem.

24.02.2012
TOPR otrzymał wiadomość, że w Dolinie Chochołowskiej poniżej dawnego schroniska Blaszyńskich zeszła lawina zasypując szlak 2-metrową warstwą na długości 30m. Na szczęście nikogo nie było na szlaku.

03.03.2012
O godz. 9:22 z rejonu Suchych Czub spadł do Doliny Cichej 50-letni turysta z Częstochowy. Zjechał po zalodzonym stromym zboczem aż na dno doliny. W wyniku upadku doznał złamania ręki, otarć i potłuczeń.

03.03.2012
O godz. 10:26 turysta znajdujący się na Świnickiej Przełęczy zobaczył jak do Doliny Walentkowej zsunęła się po stromym zboczu jakaś turystka. Chwilę później do kobiety zjechał jeden ze znajdujących się tam narciarzy i poinformował, że nic się jej nie stało. Dwóch ratowników wyruszyło z Kasprowego Wierchu, którzy o godz. 11:53 doszli do kobiety i stamtąd zostali zabrani przez śmigłowiec.

03.03.2012
O godz. 12:16 turystka idąca z Hali Gąsienicowej do Doliny Pańszczycy zsunęła się po stromym zboczu kilkadziesiąt metrów. Turystka śmigłowcem została przetransportowana do Zakopanego.

03.03.2012
W Kotelnicy Białczańskiej narciarz z Norwegii doznał udaru mózgu. Mężczyzna został śmigłowcem przetransportowany do szpitala w Nowym Targu.

03.03.2012
O godz. 13:14 z Przełęczy Karb na taflę Czarnego Stawu zsunął się żlebem jakiś człowiek. Ratownicy śmigłowcem zostali udali się nad Czarny Staw Gąsienicowy. Po desancie ratownicy stwierdzają, że turyście nic się nie stało.

03.03.2012
O godz. 14:23 z Przełęczy pod Kopą Kondracką spadła żlebem kobieta. Ratownicy śmigłowcem przetransportowali poszkodowaną do szpitala.

03.03.2012
O godz. 15:00 na Rusińskim Wierchu po zderzeniu z innym narciarzem 4-letnie dziecko doznało urazu głowy. Śmigłowcem zostało przewiezione do szpitala.

03.03.2012
O godz. 15:30 W Dolinie Goryczkowej w wyniku upadku i uderzenia głową o lód straciła przytomność 59-letnia turystka z Warszawy. Ranną śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

03.03.2012
O godz. 16:32 z Przełęczy pod Kopą Kondracką żlebem w dół w kierunku Kondratowej zsunął się turysta. Towarzyszące mu trzy kobiety bały się ruszyć, by nie podzielić losu kolegi. Śmigłowiec zabrał wszystkich z Przełęczy i przetransportował do Zakopanego.

03.03.2012
O godz. 21:19 TOPR otrzymuje telefon od 23-letniej turystki z Włodawy, która alarmuje, że jest gdzieś pomiędzy Świnicą i Zawratem w bardzo stromym terenie, boi się dalej schodzić i prosi o pomoc. 5-osobowa ekipa ratowników wyrusza ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

03.03.2012
O godz. 22:19 do TOPR zadzwonił zaniepokojony ojciec z informacją, że od kilku godzinnie ma kontaktu z synem, który ok. godz. 10:00 rano wyszedł z Murowańca, prawdopodobnie na Świnicę. Syn był dobrze wyekwipowany, miał raki, czekan, linę i był dobrze ubrany. Z Hali Gąsienicowej w kierunku Świnicy wyrusza 3-osobowa ekipa ratowników. O godz. 0:05 ekipa z Pięciu Stawów nawiązuje kontakt z turystą. O godz. 0:26 ekipa z Murowańca dociera na wierzchołek Świnicy. Sprawdzają wierzchołek i zejście w kierunku Zawratu. Ze względu na silne zalodzenie i ograniczoną widoczność decydują o powrocie na Halę Gąsienicową. O godz. 3:10 ratownicy z Pięciu Stawów informują, że są w żlebie spadającym z Gąsienicowej Przełęczy. Że względu na warunki, w ciemnościach nie są w stanie dojść do oczekującego na pomoc turyście i wycofują się do schroniska w Pięciu Stawach. O godz. 6:46 rano następnego dnia w tamten rejon startuje śmigłowiec. Turysta zostaje wciągnięty windą na pokład śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego.

04.03.2012
Z pokładu śmigłowca ratownicy dostrzegają leżące w górnej części Doliny pod Kołem zwłoki poszukiwanego drugiego turysty. W wyniku upadku z wysokości śmierć poniósł poszukiwany 22-letni turysta z Gliwic. Za zgodą policji o godz. 8:45 zwłoki zostały śmigłowcem przetransportowane do Zakopanego.

04.03.2012
Z Kotła Gąsienicowego do szpitala przetransportowano śmigłowcem 36-letniego narciarza z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

04.03.2012
O godz. 12:45 turysta idąc z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch zgubił szlak i wyszedł w eksponowany teren z którego bał się ruszyć, by nie spaść. Dwóch ratowników wyruszyło z Kasprowego Wierchu i sprowadzili go na Myślenickie Turnie.

04.03.2012
Z rejonu Suchych Czub ratownicy sprowadzili 33-letniego turystę z Warszawy, który ze względu na duże zalodzenie szlaku miał problemy z samodzielnym, bezpiecznym zejściem na Kondratową.

04.03.2012
O godz. 13:5 49-letni mieszkaniec Nowego Targu doznał urazu głowy i klatki piersiowej spadając z Zadniego Granata do Koziej Dolinki. Ranny został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

04.03.2012
28-letnia taterniczka z Lubska doznała bolesnej kontuzji kolana. Została przewieziona do szpitala.

04.03.2012
O godz. 17:00 stromym żlebem z Przełęczy Kondrackiej do Doliny Małej Łąki spadł turysta. Śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

06.03.2012
Do TOPR zadzwoniła kobieta z informacją, że do pracy nie przyszła jej koleżanka, która wyjechała w Tatry. Nie odbiera telefonu. Poprzedniego dnia dostała od niej SMS-a, w którym koleżanka pozdrawiała ja z Jarząbczego Wierchu. Samochód poszukiwanej odnaleziono na parkingu na Siwej Polanie. Sprawdzono, czy poszukiwana nie nocowała na Chochołowskiej lub czy nie zeszła na Słowację. Wynik był negatywny. W rejon Doliny Chochołowskiej wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu sprawdzono Dolinę Jarząbczą, Starorobociańską, Kościeliską. Na poszukiwania po południowej stronie Tatr wyruszyli ratownicy HZS. Nie natrafiono na Żaden ślad poszukiwanej turystki.

07.03.2012
Rano ratownicy podzieleni na zespoły zostali wywiezieni śmigłowcem z zadaniem przeszukania Doliny Starorobociańskiej, Jarząbczej i rejonu Siwej Przełęczy. Śmigłowiec poleciał do Doliny Żarskiej, skąd zabrał jednego z ratowników HZS, by z powietrza spenetrować granie opadające na stronę południową. Po godz. 10:20 jeden z zespołów przeszukujących Dolinę Jarząbczą natrafił na zwłoki poszukiwanej turystki. Jak się okazało, kobieta zsunęła się jednym ze stromych żlebów, opadających z grani Jarząbczego Wierchu do Doliny Jarząbczej. W wyniku kilkusetmetrowego upadku stromym, zalodzonym terenem śmierć poniosła 42-letnia turystka z Gołubia Dobrzynia. Ponieważ turystka wędrowała samotnie, nikt nie był świadkiem tragicznego w skutkach wypadku. Zwłoki turystki przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego.

07.03.2012
W Dolinie Strążyskiej w wyniku upadku turystka złamała rękę. Ranną przewieziono do szpitala.

07.03.2012
Podczas zejścia z Przełęczy pod Kopą Kondracką tir usta utknął w stromym, zalodzonym terenie. Bał się ruszyć więc poprosił ratowników o pomoc. W tamten rejon ratownicy polecieli śmigłowcem i desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. W uprzęży ewakuacyjnej został on windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego.

07.03.2012
W rejonie progu Czarnego Stawu Gąsienicowego kontuzji nogi doznał turysta. Śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

10.03.2012
Kontuzji nogi doznała 29-letnia turystka w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Została przetransportowana do szpitala.

11.03.2012
Z progu Czarnego Stawu pod Rysami przewieziono do szpitala dwoje turystów z Krakowa, którzy w wyniku poślizgnięć i upadku doznali kontuzji nóg.

17.03.2012 30-letni turysta doznał kontuzji nogi w rejonie progu Doliny Pięciu Stawów Polskich. Poszkodowany został najpierw skuterem przetransportowany do Wodogrzmotów i dalej samochodem do szpitala.

17.03.2012
Podczas wspinaczki na Cubrynie kontuzji ręki doznał taternik. Poszkodowany został przewieziony do szpitala.

20.03.2012
W rejonie Kopy Kondrackiej 38-letni mieszkaniec zakopanego podczas zjazdu upadł i złamał nogę. Ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc narciarza i udzieleniu pierwszej pomocy ranny został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

20.03.2012
W Dolinie Kościeliskiej w okolicach Krzyża Wincentego Pola w wyniku upadku urazu kręgosłupa doznała 63-letnia turystka z Warszawy. Ranną przewieziono do szpitala.

21.03.2011
Podczas zjazdu na nartach Kotle Gąsienicowym w godzinach porannych 40-letni mieszkaniec Zębu upadł uderzając głową w twardy o tej porze dnia śnieg. Mimo kasku na głowie stracił przytomność. Narciarz śmigłowcem został przetransportowany do szpitala. Gdyby nie kask, konsekwencje upadku byłyby poważniejsze.

21.03.2011
Z Doliny Chochołowskiej do szpitala przetransportowano narciarza skitourowego z kontuzją nogi.

22.03.2011 Przed godz. 16:00 do TOPR zadzwoniło dwóch turystów z Dąbrowy Górniczej informując, że utknęli w eksponowanym terenie w rejonie szlaku pomiędzy Zawratem a Świnicą. Mimo raków na nogach i czekan w rękach bali się ruszyć, gdyż mało stabilny śnieg, zalegający południowe żleby nie był bezpieczny do poruszania się. Ratownicy wyruszyli z Kasprowego Wierchu. Ok. godz. 18:00 dotarli do oczekujących. Asekurując, wyprowadzili ich na Świnicę i stamtąd na Kasprowy Wierch. Akcja trwała do godz. 20:40.

22.03.2012
Z Kalatówek do szpitala przewieziono 2-letnie dziecko, które upadając doznało stłuczenia głowy.

23.03.2012
44-letni narciarz utknął na stokach Beskidu. Jak się okazało trudności stoku były większe od jego narciarskich umiejętności. Ratownicy asekurując liną wyprowadzili narciarza na Kasprowy Wierch.

24.03.2011
Kontuzji kolana doznał skitourowiec w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Został przetransportowany do szpitala.

24.03.2011
Na stokach Beskidu utknęło dwoje narciarzy. Konieczna była pomoc ratowników, którzy asekurując liną opuścili narciarzy w bezpieczne dla nich miejsce. Jak się okazało, mimo
braku narciarskich umiejętności chcieli zjechać z Kasprowego Wierchu.

24.03.2012
63-letnia turystka z kontuzją stawu kolanowego została przewieziona z Hali Gąsienicowej do szpitala.

24.03.2012
Z Białczańskich Term do szpitala przetransportowano 3-letnie dziecko, które upadając, doznało chwilowej utraty przytomności i mocnych potłuczeń.

24.03.2012
W rejonie Nosalowej Przełęczy w wyniku upadku kontuzji nogi doznała 28-letnia turystka z Podłęża. Ranną w pulkach przetransportowano do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

25.03.2012
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich do szpitala przetransportowano śmigłowcem narciarkę skitourową z kontuzją kolana.

25.03.2012
Z progu Czarnego Stawu zsunęła się turystka po stromym twardym śniegu w kierunku Morskiego Oka. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie i udzieleniu pierwszej pomocy skarżącej się na bóle kręgosłupa i kontuzję ręki włożono ją na deskę ortopedyczną, windą wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

29.03.2012
Turyści idący do Doliny Pięciu Stawów Polskich mieli problemy z dotarciem do schroniska. Naprzeciw im wyruszył ratownik pełniący tam dyżur. Przed godz. 2:00 w nocy turyści zostali bezpiecznie doprowadzeni do schroniska.

31.03.2012
Turyści idący pieszo z Kuźnic na Kasprowy Wierch mieli problemy z dotarciem. Przemoczeni i zmęczeni dotarli do stacji kolejki na Kasprowym przed godz. 17:00. Ze względu na bardzo trudne warunki atmosferyczne musieli zanocować w budynku stacji.

06.04.2012
W Dolinie Olczyskiej grupa turystów z Holandii zgubiła szlak. Telefonicznie zostali naprowadzeni na szlak i szczęśliwie dotarli to wylotu doliny.

06.04.2012
W rejonie Murowańca druga grupa turystów z Holandii nie potrafiła odnaleźć szlaku zejściowego. Grupie zaproponowano pozostać w schronisku na noc i kontynuować wycieczkę następnego dnia.

06.04.2012
Przed godz. 20:00 do TOPR zadzwonili turyści, którzy w rejonie Skrajnego Granatu zgubili szlak. Za pomocą współrzędnych GPS zostali doprowadzeni do miejsca, z którego mogli bezpiecznie kontynuować zejście.

08.04.2012
Na stokach Kotelnicy Białczańskiej doszło do zatrzymania krążenia u 75-letniego mężczyzny. Ratownicy podjęli natychmiastową reanimację. Niestety, mimo szybkiej akcji stwierdzono zgon.

08.04.2012
W Dolinie Chochołowskiej turystka doznała kontuzji stawu skokowego. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

09.04.2012
Turysta idący szlakiem na Kalatówki poślizgnął się, uderzył głową w lód i stracił przytomność. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala w stanie ogólnie dobrym.

11.04.2012 Dwójka turystów z Łodzi utknęła na twardych i śliskich śniegach w Litworowym Żlebie. Ponieważ bali się ruszyć poprosili o pomoc. Ratownik pełniący dyżur w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wyprowadził turystów z bezpieczne miejsce.

20.04.2012
W rejonie Czuby Goryczkowej na zalodzonym odcinku grani utknęło dwoje turystów z Francji. Ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu pospieszyli z pomocą. Asekurując, sprowadzono turystów w bezpieczne miejsce i doprowadzono na Kasprowy.

21.04.2012
W Dolinie Chochołowskiej 62-letnia turystka z Karczewa upadła i złamała rękę. Kobieta została przewieziona do szpitala.

21.04.2012
Dwie turystki które idąc z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak zgubiły szlak. Turystki miały GPS, podały więc swoje namiary. Dzięki temu telefonicznie udało się naprowadzić je na szlak.

22.04.2012
Po godz. 14:00 do TOPR zadzwonił turysta znajdujący się w rejonie Doliny Buczynowej. Ociepliło się i wokół zaczęły schodził lawiny, więc bał się ruszyć. Ponieważ dojście do niego było dość niebezpieczne, ratownicy polecieli śmigłowcem i przetransportowali turystę do Zakopanego.

24.04.2012
Turystka znajdująca się na szlaku pomiędzy Doliną Jaworzynki a Przełęczą między Kopami upadła i zraniła się w głowę. Ratownik Pełniący dyżur w Murowańcu pospieszył z pomocą. Po udzieleniu pierwszej pomocy sprowadził turystkę do Kuźnic.

24.04.2012
W Dolinie Strążyskiej turysta upadł doznając najprawdopodobniej wstrząśnienia mózgu. Ratownicy przetransportowali mężczyznę do szpitala.

26.04.2012
Turystka upadła na Kalatówkach i doznała kontuzji ręki. Ranną po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowano do szpitala.

28.04.2012
Po godz. 11:00 TOPR otrzymał informację od turysty znajdującego się na szlaku z Krzyżnego do Pięciu Stawów Polskich, że znajduje się 250 m poniżej przełęczy. Ze względu na trudne warunki i możliwość zejścia lawiny boi się dalej schodzić i prosi i pomoc. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego.

28.04.2012
Po godz. 20:15 do TOPR dotarła informacja, że w źlebie opadającym z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich utknęły dwie turystki. Nie mają światła, boją się dalej same schodzić i proszą o pomoc. Ze schroniska w Pięciu Stawów wyruszył na pomoc ratownik pełniący dyżur. O godz. 22:50 dotarł do oczekujących na pomoc kobiet. O godz. 2:10 asekurując sprowadził je do schroniska w Pięciu Stawów.

29.04.2012
O godz. 10:38 do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że przed chwilą z Buli pod Rysami zeszła lawina na podchodzącą tamtędy 10-osobową grupę turystów. Na szczęście turyści zostali tylko częściowo zasypani i poza strachem nic się im nie stało.

29.04.2012
Na szlaku pomiędzy Kalatówkami a Doliną Kondratową upadł, doznając kontuzji ręki 43-letni turysta. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

29.04.2012
39-letni turysta z Gostynia poważnie zasłabł pod Siklawą w Dolinie Roztoki. Ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie i udzieleniu pierwszej pomocy turysta windą został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

29.04.2012
W Dolinie Kościeliskiej zasłabła 52-letnia turystka. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przetransportowali ją do szpitala.

30.04.2012
O godz. 10:33 38-letni ski-alpinista, narciarz, żołnierz jednostki Grom z Warszawy zjeżdżający z Rysów wpadł w grupę turystów z Łodzi. Byli dobrze wyposażeni, mieli raki i czekany. Narciarz znajdował się kilkaset metrów ponad nimi, na trasie na Rysy. W czasie zjazdu nagle stracił równowagę, przewrócił się, zaczął koziołkować i rozpędzony wpadł w turystów. Spadając uderzył w dwie idące obok siebie kobiety. Jedną z nich 40-latkę z Łodzi porwał w dół. Druga z kobiet miała wielkie szczęście. Udało jej się w ostatniej chili wbić w śnieg czekan. Dzięki temu nie została porwana w dół, przeżyła i ma tylko złamaną rękę. Narciarz razem z turystką spadli kilkaset metrów niżej. Śmigłowiec z ratownikami przybył błyskawicznie. Niestety, obydwoje zginęli na miejscu. Nikt dokładnie nie widział, dlaczego narciarz stracił równowagę i z wielką siłą wpadł w grupę turystów.

30.04.2012
O godz. 14:07 turystka powiadomiła TOPR, że ze szlaku na Kościelec, powyżej Karbu spadła pod zachodnią ścianę jakaś turystka. Ratownicy polecieli śmigłowcem desantując się w pobliżu wypadku. Do wypadku doszło podczas schodzenia z Kościelca. 28-letnia turystka poślizgnęła się na zalodzonym odcinku szlaku i spadła ok. 30 m w rejonie tzw. „Skośnej Załupy” doznając złamania miednicy, urazu głowy, otarć i potłuczeń. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy, włożyli ranną na deskę ortopedyczną i następnie do noszy. Na pokład śmigłowca została wciągnięta windą i przetransportowana do szpitala.

30.04.2012
Kontuzji nogi doznał 38-letni turysta z Sieradza na szlaku z Iwaniackiej Przełęczy do Doliny Chochołowskiej. Rannego, po zaopatrzeniu, w noszach Konga zniesiono do Doliny Chochołowskiej i samochodem przewieziono do szpitala.

01.05.2012
27-etnia turystka z Warszawy doznała kontuzji nogi na szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Wodogrzmoty poniżej „Nowej Roztoki”. Ranną, po udzieleniu pierwszej pomocy, przetransportowano do szpitala.

03.05.2012
Ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich do dolnej stacji kolejki towarowej pełniący dyżur ratownik asekurując, sprowadził 25-letnią turystkę z Krakowa, dla której samodzielne zejście „Progiem Stawiarskim” okazało się zbyt trudne.

03.05.2012
Z rejonu Tarasówki do szpitala przewieziono 54-letnią turystkę z Łęczycy, która upadając doznała kontuzji nogi.

03.05.2012
Z doliny Małej Łąki do szpitalal przewieziono 62-letnią turystkę z Warszawy, która upadając uszkodziła staw skokowy.

03.05.2012
Ok. godz. 18:00 ze Świnickiej Przełęczy w kierunku Świnickiej Kotlinki schodziło troje turystów. Dwóch z nich na początku zejścia poślizgnęło się na stromych, twardych śniegach spadając do Kotlinki. Doznali urazów głowy, rąk, nóg, otarć i potłuczeń. Trzeci z nich został w stromym terenie, bojąc się ruszyć. Na miejsce wypadku przylecieli ratownicy śmigłowcem. Po desancie rannych zaopatrzono, włożono do noszy i opuszczono ok. 120m, w dogodne do podebrania miejsce. Następnie włożono ich na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala. Trzeci turysta asekurowany przez ratownika, został sprowadzony w bezpieczne miejsce.

04.05.2012
8-letni turysta z Piaseczna podczas schodzenia Stanikowym Żlebem upadł i doznał kontuzji nogi. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy i przetransportowali do szpitala.

05.05.2011
Podczas schodzenia z Doliny Pięciu Stawów Polskich poniżej Nowej Roztoki 27-letnia turystka z Krakowa poślizgnęła się na zalodzonym odcinku szlaku i doznała kontuzji nogi. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

13.05.2012
Po godz. 14:00 do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że jego kolega schodząc żlebem z Krzyżnego do Doliny Pańszczycy, poślizgnął się na stromych, twardych śniegach, zjechał do wylotu żlebu, uderzając o wystające kamienie. W wyniku upadku doznał chwilowej utraty przytomności, urazu głowy, kontuzji ręki, mocnych otarć i potłuczeń. Z Murowańca na miejsce wypadku udał się ratownik z Murowańca, a z centrali TOPR 8-osobowa grupa ratowników. W międzyczasie poszkodowany turysta wraz z kolegą zaczęli powoli schodzić w kierunku Hali Gąsienicowej. O godz. 15:50 napotkał ich ratownik idący z Murowańca. Wkrótce dotarła grupa ratowników z Zakopanego. Po opatrzeniu i włożeniu do noszy Konga ranny turysta został zniesiony do Murowańca i dalej samochodem przetransportowany został do szpitala.

15.05.2012
Dwóch turystów we mgle, wietrze i śniegu miało problemy z dotarciem z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Telefonicznie zostali naprowadzeni na szlak.

18.05.2012
Trójka turystów z Anglii wybrała się na wycieczkę przez Przełęcz pod Kopą Kondracką i dalej grania na Kasprowy Wierch. W czasie wędrówki jeden z nich tak osłabł, że nie był w stanie kontynuować wycieczki. Dwójka dotarła na Kasprowy Wierch i powiadomiła o zdarzeniu pracownika IMGW, a on TOPR. Ratownicy udali się śmigłowcem, zabrali z grani osłabionego turystę i przetransportowali do Zakopanego.

19/20.05.2012
W nocy z Doliny Goryczkowej do szpitala przetransportowano turystę ze skręconą nogą.

20.05.2012
Po godz. 13:00 do TOPR zadzwonili turyści informując, że utknęli w rejonie wierzchołka Koziego Wierchu. Trudne warunki atmosferyczne nie pozwoliły im na znalezienie bezpiecznego zejścia. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekujących turystów ratownicy założyli im uprzęże ewakuacyjne, windą wciągnęli na pokład śmigłowca i przetransportowali do Zakopanego.

21.05.2012
O godz. 19:15 TOPR otrzymał informację, że w rejonie Koziego Wierchu utknęła grupa turystów z Litwy. Z pokładu śmigłowca ratownicy zlokalizowali trzech turystów na Koziej Przełęczy, a dwóch przy łańcuchach na szlaku w kierunku Doliny Pustej. Ratownicy desantowali się w pobliżu. Po założeniu trójkątów ewakuacyjnych turyści windą zostali wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani na Halę Gąsienicową. Litwinów zaskoczyły zimowe warunki panujące w tamtym rejonie.

22.05.2012
18-letnia turystka zasłabła podczas wycieczki Doliną Chochołowską. Turystka została przewieziona do Zakopanego.

22.05.2012
Po godz. 17:00 z Ornaku do Zakopanego przetransportowano trzy 15-latki ze Swarzędzia, które tak zmogło przejście szlakiem przez Iwaniacką Przełęcz, że nie były w stanie o własnych siłach dojść do Kir.

24.05.2012
13-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki w Kotle Gąsienicowym doznała kontuzji nogi. Z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

24.05.2012
12-letni turysta z kontuzją nogi z Hali Pisanej został przewieziony do szpitala.

27.05.2012
Z Wiktorówek do szpitala przewieziono karetką TOPR 59-letniego mieszkańca Zakopanego z problemami kardiologicznymi.

28.05.2012
Po godz. 20:00 do TOPR zadzwoniły dwie turystki, które schodząc z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich zgubiły szlak. Zapadł zmrok, a one nie miały światła. Ze Stawów z pomocą pospieszył pełniący dyżur ratownik wraz z pracownikiem schroniska. O godz. 22:50 dotarli do turystek. Po założeniu uprzęży, raków i czekana o godz. 2:10 turystki zostały doprowadzone do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

29.05.2012
O godz. 14:40 do TOPR dotarła informacja od turystów, którzy ze Świnicy schodzili w kierunku Zawratu, że ok. 300 m poniżej szlaku w kierunku Zadniego Stawu dostrzegli zwłoki człowieka. Po dotarciu na miejsce wypadku ratownicy stwierdzili zgon 47-letniego turysty z Warszawy. Turysta samotnie wyszedł z Kasprowego na Świnicę i schodząc szlakiem w kierunku Zawratu na wysokości Niebieskiej Turni poślizgnął się na stromym płacie twardego śniegu, spadł ok. 300 m uderzając po drodze o wystające głazy. Ponieważ wędrował samotnie nikt nie był świadkiem wypadku i nie zawiadomił ratowników.

31.05.2012
Kontuzji stawu skokowego doznała 12-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki schodząc z Kasprowego Wierchu. Poszkodowana z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

02.06.2012
O godz. 11:13 do TOPR zadzwonili turyści, że w rejonie w rejonie rozwidlenia się szlaku znad Morskiego Oka nad Czarny Staw leży starszy mężczyzna nie dający oznak życia. Dzwoniący przystąpili do reanimacji turysty. Wystartował śmigłowiec. O godz. 11:33 ratownicy przejęli reanimację i prowadzili ją w śmigłowcu. Niestety, 76-letni turysta nie odzyskał przytomności.

02.06.2012
W Dolinie Olczyskiej poważnie zasłabła 50-letnia turystka z Ozorkowa. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy zwieźli kobietę samochodem do wylotu doliny i przekazali ją karetce pogotowia.

02.06.2012
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziony został 48-letni turysta ze Starachowic, który w wyniku upadku doznał ran głowy.

03.06.2012
Tego dnia odbywał się bieg górski na trasie z Zakopanego, przez Nosal, Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Kuźnice, na Kalatówki. Długa trasa wymagała sporej kondycji i uwagi by dotrzeć do mety. Ratownicy zwieźli do szpitala czworo uczestników biegu, którzy osłabli lub upadając, doznali kontuzji.

03.06.2012
O godz. 13:27 do TOPR dotarła informacja o wypadku na szlaku pomiędzy Zawratem a Świnicą. Jak się okazało, tego dnia z Zawratu na Świnicę podchodziło małżeństwo ze Szczecina. Będąc na wysokości Niebieskiej Turni, podczas przechodzenia twardego płatu śniegu 54-letnia turystka poślizgnęła się, spadła w przepaść, uderzając po drodze o wystające głazy, a jej mąż został w eksponowanym miejscu. Ratownicy po desancie dochodzą do turystki i stwierdzają zgon w wyniku wielonarządowych obrażeń odniesionych podczas upadku. Jej mąż w uprzęży ewakuacyjnej został windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przewieziony do Zakopanego.

03.06.2012
Ratownicy otrzymują wiadomość, że w dolnej części Grzędów Rysów wydarzył się wypadek. 30-letnia turystka schodząc w rakach i z czekanem w ręce, poślizgnęła się, straciła równowagę i spadła kilka metrów w dół. Zatrzymała się na niewielkiej półce. To ją uratowało. Ratownicy udzielają poszkodowanej pierwszej pomocy i śmigłowcem transportują ją do szpitala.

04.06.2012
O godz. 13:33 TOPR otrzymał telefon od świadka wypadku, że przed chwilą turystka podchodząca szlakiem z Doliny Pięciu Stawów na Świstową Czubę poślizgnęła się na stromym płacie śniegu i spadła ok. 100 m zatrzymując się na skalno-trawiastym stoku poniżej. Ratownicy udali się śmigłowcem desantując się w pobliżu miejsca wypadku. Okazało się, że turystka doznała mocnych otarć i potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy założono jej uprząż ewakuacyjną i windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala. Turystka miała ogromne szczęście, że poniżej płata śniegu nie było przepaścistego terenu.

06.06.2012
TOPR otrzymał zawiadomienie, że na drodze do Morskiego Oka leży mężczyzna, z którym nie można się dogadać. Wygląda na pijanego. Powiadomiono straż parku, która przewiozła „turystę” na Palenicę Białczańską.

07.06.2012
Turystka schodząc z Krzyżnego na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich poślizgnęła się na stromych, mokrych trawach i pojechała w dół żlebem ok. 150 m uderzając po drodze o wystające kamienie. W wyniku upadku doznała mocnych otarć i potłuczeń. Ratownicy desantowali się w pobliżu poszkodowanej. Po udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala. Turystka miała szczęście, gdyż zatrzymała się na skalnej półce nad przepaścistym terenem.

07.06.2012
Po godz. 21:00 do centrali TOPR zadzwonił zaniepokojony ojciec informując, że jego syn dotarł na Kasprowy Wierch ok. godz. 20:00. Kolejka już nie kursowała, więc mimo zmęczenia wycieczką i braku światła postanowił schodzić do Zakopanego piechotą. Na tym kontakt telefoniczny się urwał. W kierunku Myślenickich Turni ratownicy pojechali samochodem. Powyżej Kuźnic napotkali zmęczonego turystę, któremu jak się okazało padła bateria w telefonie.

08.06.2012
Turystka skarżąca się na silne dolegliwości sercowe została przetransportowana do szpitala śmigłowcem z Doliny Pięciu Stawów Polskich.

08.06.2012
Z Sarniej Skały do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystkę, której wypadł dysk. Ból kręgosłupa uniemożliwił jej samodzielne poruszanie się.

09.06.2012
Na Orlej Perci zginął 32-letni turysta z Rosji. Turysta najprawdopodobniej schodził do Koziej Przełęczy. W górach zalegała mgła, było ślisko a pogoda uniemożliwiała użycie śmigłowca w akcji. O godz. 10:00 TOPR otrzymał telefon od turysty informując, że w żlebie spadającym z Koziej Przełęczy do Koziej Dolinki znajduje się turysta. Poszkodowany prawdopodobnie spadł z drabinki nad Kozią Przełęczą i zatrzymał się ok. 80 m nad dnem doliny. Ze względu na nielotną pogodę nie można było użyć śmigłowca. Ratownicy samochodem wyjechali na Halę Gąsienicową i dalej poszli pieszo. O godz. 16:36 dotarli na miejsce wypadku. Stwierdzili zgon turysty. Śmierć nastąpiła w wyniku upadku z wysokości. Siła uderzenia spowodowała wielonarządowe, śmiertelne obrażenia. Ciało turysty zostało zniesione do Zakopanego.

10.06.2012
Kontuzji stawu skokowego doznała turystka na Hali Gąsienicowej. Kobieta została przewieziona do szpitala.

12.06.2012
O godz. 16:00 do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że wraz z żoną i dziećmi w wieku 3 i 5 lat znajdują się na Jarząbczym Wierchu. Nie zdążą przed zmrokiem dotrzeć do schroniska ze względu na dzieci, które są zmęczone. Proszą o pomoc. Ratownicy udali się śmigłowcem. Ze względu na zalegające chmury udało się dolecieć tylko w rejon Czubika. Po desancie ratownicy doszli do turystów, sprowadzili ich w miejsce, gdzie mógł dolecieć i przyziemić śmigłowiec. Rodzina została przetransportowana do Zakopanego.

13.06.2012 Uczestnik szkolnej wycieczki doznał kontuzji stawu skokowego na szlaku pomiędzy Przełęczą między Kopami a Doliną Jaworzynki. Po dzieleniu pierwszej pomocy został przetransportowany do szpitala.

15.06.2012
Z Ornaku do szpitala przewieziono 12-letnią uczestniczkę szkolnej wycieczki, która upadając doznała kontuzji nogi.

16.06.2012
35-letni turysta z Poznania zasłabł w Jaskini Mroźnej. Ratownicy znieśli turystę w noszach do drogi w Dolinie Kościeliskiej i samochodem przewieźli do szpitala.

17.06.2012
Podczas zejścia z Karbu nad Czarny Staw Gąsienicowy trzy turystki zgubiły szlak, weszły w eksponowany teren, skąd bały się ruszyć. Ratownicy z pokładu śmigłowca desantowali się w pobliżu. Po dotarciu do turystek, asekurując, sprowadzili je nad Czarny Staw Gąsienicowy.

17.06.2012
Na szlaku pomiędzy Doliną Jaworzynki a Przełęczą między Kopami upadła 63-letnia turystka z Krakowa doznając urazu głowy i kontuzji ręki. Ratownicy poszkodowanej udzielili pierwszej pomocy, w noszach francuskich znieśli do Doliny Jaworzynki, samochodem zwieźli do Kuźnic i przekazali karetce pogotowia.

17.06.2012
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano taternika, który odpadł podczas wspinaczki, doznając kontuzji ręki, nogi, mocnych otarć i potłuczeń.

17.06.2012
Po godz. 21:00 TOPR otrzymał telefon od turysty, który tak osłabł, że nie był w stanie samodzielnie pokonać szlaku z Hali Gąsienicowej do Kuxnic. 69-letni turysta z Otwocka został Fuadem zwieziony do Zakopanego.

18.06.2012
W godzinach nocnych był poszukiwany turysta z Krakowa, który rano wyszedł ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i nie dotarł do Murowańca. Ekipa ratowników wyruszyła z Hali Gąsienicowej w kierunku Zawratu. O godz. 0:30 ratownicy natrafili na poszukiwanego turystę w kosówkach poniżej Czarnego Stawu Gąsienicowego. Turysta był osłabiony i bez światła. Miał problemy z samodzielnym dotarciem do schroniska.

19.06.2012
Bolesnej kontuzji stawu skokowego doznał 36-letni turysta z Łodzi. Z Hali Gąsienicowej został przetransportowany do szpitala.

20.06.2012
O godz. 14.04 TOPR otrzymał informację, że 35-letni turysta ze Śliwic na szlaku na Przełęcz Mięguszowiecką pod Chłopkiem złamał rękę. Z centrali wyruszyła grupa ratowników. O godz. 16:17 ratownicy dotarli do oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy, asekurując poszkodowany został sprowadzony do Morskiego Oka i dalej samochodem przewieziony do szpitala.

22.06.2012
45-letnia turystka z Bydgoszczy w rejonie Przełęczy Białego doznała kontuzji stawu skokowego. Z pomocą pospieszyła ekipa sześciu ratowników. Po zaopatrzeniu ranną włożono do noszy Konga, zniesiono do wylotu doliny i samochodem przewieziono do szpitala.

23.06.2012
18-letni turysta z Radomia w Dolinie Pięciu Stawów Polskich upadł i zranił głowę. Poszkodowany został Fuadem i samochodem przewieziony do szpitala.

23.06.2012
Po godz. 20:00 do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że z południowej ściany Zamarłej Turni, z drogi Motyki spadł do podstawy ściany i nie daje oznak życia wspinający się solo taternik. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku i stwierdzili, że mężczyzna w wyniku upadku z wysokości doznał śmiertelnych obrażeń. Jego zwłoki zostały przetransportowany do Zakopanego. Mężczyzna miał 33-lata był członkiem Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego z Warszawy.

24.06.2012
30-letni turysta z Tarnowa doznał bolesnej kontuzji st6awu skokowego. Poszkodowany z Murowańca został przewieziony do szpitala.

24.06.2012
54-letnia turysta z Niemiec na szlaku z Iwaniackiej Przełęczy na Ornak upadła i złamała nogę. Ekipa składająca się z pięciu ratowników wyjechała samochodem do schroniska Ornak i dalej pieszo dotarła do oczekującej na pomoc kobiety. Po udzieleniu pierwszej pomocy, w noszach francuskich kobieta została zniesiona do schroniska i samochodem przewieziona do szpitala.

24.06.2012
61-letnia turysta z Nowego Targu doznała kontuzji stawu skokowego. Z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

25.06.2012
O godz. 13:55 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że jest na szlaku na Rysy przy łańcuchach w eksponowanym dla niej miejscu. Boi się ruszyć, prosi o pomoc. Z Zakopanego do Morskiego Oka wyjechała ekipa ratowników. W trakcie dojazdu okazało się, że z Rysów schodzi grupa turystów posiadających uprząż i linę. Turyści, asekurując, zaczęli sprowadzać wystraszoną turystkę nad Czarny Staw. Ratownicy będący już w rejonie Palenicy Białczańskiej, zawrócili do centrali.

27.06.2012
Podczas zejścia z Jaskini Mroźnej kontuzji nogi doznał turysta. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przetransportowali go do szpitala.

28.06.2012
Wieczorem z Ornaku do szpitala przetransportowano mężczyznę, który w wyniku upadku i uderzenia o kamienie doznał kontuzji klatki piersiowej.

30.06.2012
O godz. 16:21 TOPR otrzymał informację od turystów, że w górnej części Żlebu Kulczyńskiego znajduje się nieprzytomny mężczyzna w widoczną raną głowy. Ratownicy udali się śmigłowcem desantując się w pobliżu miejsca wypadku. Niestety, w wyniku upadku i uderzenia o skały śmiertelnych obrażeń doznał 64-letni turysta z Krosna. Ciało zostało śmigłowcem przetransportowane do Zakopanego.

01.07.2012
W niedzielny wieczór za pośrednictwem TOPR do ratowników słowackiej Horskiej Zachrannej Służby dotarła informacja, że pod Rumanowym Szczytem leżą zwłoki. Ratownicy dotarli na miejsce tuż przed zmrokiem. Zwłoki 35-letniego Czecha, który spadł z wysokości mniej więcej 50 m. przetransportowano na dół w poniedziałek.

01.07.2012
Kontuzji kolana doznała 30-letnia turystka z Katowic. Kobieta z Morskiego Oka została przewieziona do szpitala.

01.07.2012
Z Przełęczy pod Kopą Kondracką do szpitala przetransportowano turystę, któremu bolesne skurcze ud nie pozwoliły na dalsze samodzielne poruszanie się.

02.07.2012
39-letnia turystka z Pabianic w rejonie Suchego Kondrackiego Wierchu doznała bardzo silnego bólu jamy brzusznej. Ratownicy udali się śmigłowcem. Z pokładu desantowali się w pobliżu oczekującej na pomoc kobiety. Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej turystka została wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

02.07.2012
Ok. godz. 14:00 64-letnia turystka ze Szczecina schodząc z Kościelca ok. 50 m powyżej Karbu, upadła uderzając głową o kamienie. W wyniku upadku doznała ran głowy i mocnych potłuczeń. Ratownicy przylecieli śmigłowcem udzielając pierwszej pomocy i transportując poszkodowaną do szpitala.

02.07.2012
Przed godz. 22:00 ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku sprowadził znad Czarnego Stawu 50- letniego turystę z Radomia, który nie miał światła i sił oraz miał problemy z samodzielnym dostaniem do schroniska nad Morskim Okiem.

04.07.2012
Z Kalatówek do szpitala przewieziono 9-latkę, która zemdlała i po ocuceniu nie miała sił, by zejść of własnych siłach do Kuźnic.

04.07.2012
W rejonie Goncisk 56-letnia Amerykanka zemdlała. Ratownicy przewieźli ja do szpitala.

05.07.2012
W rejonie Herbacianej Przełęczy upadła, doznając urazu głowy i kolana 31-letnia turystka z Piekoszowa. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

06.07.2012
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich 24-letni turysta z Czech upadając doznał ciętej rany nogi. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

06.07.2012
W Dolinie Białego 59-letnia turystka z Bydgoszczy upadła doznając kontuzji ręki. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przetransportowali do szpitala.

06.07.2012
Tuż przed godz. 18:00 ratownicy otrzymali zgłoszenie od kobiety. Turystka wraz z mężem schroniła się pod drzewem, w które uderzył piorun. Małżonkowie schodzili z Ciemniaka w kierunku Zahradzisk, gdy zaczął padać deszcz. Weszli pod drzewo tylko po to, by założyć kurtki. Mężczyzna był nieprzytomny, ona skarżyła się na niedowład nóg. Ratownicy pospieszyli im na pomoc śmigłowcem. Gdy dotarli do poszkodowanych, natychmiast przystąpili do reanimacji mężczyzny kontynuowanej w czasie dolotu do szpitala. W drugim locie przetransportowano lżej porażoną kobietę. Niestety, 57-letniego mężczyznę nie udało się uratować, zmarł następnego dnia.

07.07.2012
Turysta schodzący z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich, będąc w rejonie Doliny Buczynowej, upadł doznając kontuzji nogi. Z miejsca wypadku został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

07.07.2012
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano dwie kobiety – jedną z kontuzją nogi, drugą – mocno osłabioną długą wycieczką.

08.07.2012
Na szlaku pomiędzy Grzybowcem a Giewontem turysta doznał kontuzji stawu skokowego. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

09.07.2012
Ze schroniska na Hali Kondratowej do szpitala przetransportowano turystkę skarżącą się na silne uczulenie.

09.07.2012
Młody turysta poślizgnał się na szlaku i spadł kilka metrów w rejonie Jaskini Raptawickiej tracąc przytomność i na dodatek dostając ataku padaczki. Natychmiast wystartował śmigłowiec. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratowany został w noszach wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

09.07.2012
Na szlaku w rejonie Boczania kontuzji stawu skokowego doznała 50-letnia turystka z Węgier. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

10.07.2012
Ratownicy udzielali pomocy turystom w rejonie Kalatówek – zasłabnięcie, oraz w Dolinie Jaworzynki – kontuzja stawu skokowego. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala.

12.07.2012
Na szlaku na Przełęcz pod Chłopkiem młody turysta z Wrocławia przestraszył się ekspozycji i nie mógł zejść. W jego kierunku wyruszył ratownik pełniący dyżur w schronisku w Morskim Oku. Wystraszony turysta został bezpiecznie sprowadzony nad Czarny Staw.

13.07.2012
Po godz. 10:00 centrala TOPR została poinformowana o możliwej próbie samobójstwa w rejonie Siodłowej Turni. W tamten rejon wystartował śmigłowiec waz z ratownikami. Na szczęście ratownikom w ostatniej chwili udało się odwieść niedoszłego samobójcę od swoich zamiarów. Po przetransportowaniu śmigłowcem do Zakopanego mężczyzna został przekazany w ręce policji.

13.07.2012
Po godz. 12:00 w rejonie Zawratu poważnej kontuzji stawu skokowego doznała 48-letnia turystka. Na miejsce zdarzenia ratownicy udali się śmigłowcem. Jeden z ratowników desantował się w pobliżu wypadku i dociera do poszkodowanej udzielając jej pierwszej pomocy. Na skutek pogarszających się warunków pogodowych niemożliwa była ewakuacja za pomocą śmigłowca. Turystka, przy udziale większej liczy ratowników, w noszach francuskich została opuszczona do wylotu Zawratowego Żlebu. Stamtąd możliwy był transport śmigłowcem. Po godz. 16:00 poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

14.07.2012
W Morskim Oku turyści ulegli atakom padaczki oraz kontuzji nadgarstka.

17.07.2012
W wyniku upadku kontuzji stawu skokowego doznała 15-letnia mieszkanka Ełku. Dziewczyna została przetransportowana do szpitala z Doliny Strążyskiej.

17.07.2012
19-letni turysta z Krakowa podczas schodzenia z Kasprowego Wierchu, powyżej Myślenickich Turni, upadł doznając kontuzji kolana. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przewieźli poszkodowanego do szpitala.

17.07.2012
Na szlaku pomiędzy Zawratem a Pięcioma Stawami Polskimi, w rejonie Kołowej Czuby, upadła i złamała podudzie 40-letnia turystka z Opacza. Ratownicy na miejsce wypadku udali się śmigłowcem. Po udzieleniu rannej pierwszej pomocy włożyli do będącego w niskim zawisie śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

18.07.2012
Podczas zejścia z Krzyżnego do Pięciu Stawów Polskich bolesnej kontuzji kolana doznał 35-letni turysta z Bydgoszczy. Ratownicy udali się śmigłowcem, desantując się w pobliżu poszkodowanego turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej turysta został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

18.07.2012
W Dolinie Strążyskiej 54-letnia turystka z Warszawy upadła i złamała rękę. Kobieta została przewieziona do szpitala.

18.07.2012 W Dolinie Kondratowej 35-letnia turystka z Francji upadła i doznała kontuzji nogi. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

19.07.2012
Z Drogi do Morskiego Oka do szpitala przewieziona została 12-letnia turystka z Lipska, która doznała kontuzji stawu skokowego.

19.07.2012
O godz. 18:24 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z Zoną i znajomym podchodzą z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch. Żona tak osłabła, że nie jest w stanie kontynuować podejścia. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Po dotarciu na miejsce stwierdził, że stan 62-letniej turystki jest na tyle poważny, że potrzebny jest transport śmigłowcem.

20.07.2012
O godz. 10:45 TOPR został powiadomiony, że na Psiej Trawce jest turysta, który ma atak padaczki. Po przybyciu na miejsce wypadku ratownicy nie znaleźli nikogo kto potrzebowałby pomocy.

20.07.2012
Na progu Zmarzłego Stawu kontuzji stawu skokowego doznał 16-letni mieszkaniec Poronina. Został on przez współtowarzyszy doprowadzony do Murowańca, skąd samochodem przewieziono go do szpitala.

20.07.2012
Z rejonu Przełęczy pod Kopą Kondracką 57-letnia turystka z Poznania została śmigłowcem przetransportowana do szpitala z powodu niewydolności krążeniowej.

20.07.2012
Poniżej Kopieńca 46-letnia kobieta znajdowała się z objawami stanu przedzawałowego. Na miejsce udali się ratownicy śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy została ona włożona do noszy francuskich, windą wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

20.07.2012
W Dolinie Roztoki, przy dolnej stacji wyciągu towarowego znajdował się turysta z kontuzją nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy quadem zwieźli mężczyznę na Wodogrzmoty i dalej samochodem do szpitala.

20.07.2012
O godz. 17:20 TOPR otrzymał informację, że na Orlej Perci, w rejonie Orlej Baszty, znajduje się turystka, która opadła z sił i nie da rady kontynuować wycieczki. Po jakimś czasie ponowny telefon, że turystka ma dolegliwości sercowe. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu zlokalizowano 5-osobową grupę, a wśród nich kobietę, do której wezwano ratowników. Ratownicy z pokładu śmigłowca zdesantowali się w pobliżu. Turyści starali się wymóc na ratownikach, by całą ekipę śmigłowcem zabrano z Orlej Perci. Na pokład została zabrana tylko turystka i przetransportowana do szpitala. Pozostałych turystów ratownicy sprowadzili na Halę Gąsienicową.

21.07.2012
Ze szlaku z Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę do Morskiego Oka ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku pomógł sprowadzić 52-letniego turystę, któremu skurcz mięśni utrudniał samodzielne schodzenie.

22.07.2012
O godz. 10:30 TOPR otrzymał informację, że na szlaku z Pięciu Stawów Polskich na Krzyżne kontuzji barku doznał 21-letni turysta z Legnicy. Wyruszył ratownik pełniący dyżur w Pięciu Stawach, a z Zakopanego, ze względu na nielotną pogodę, wyruszyła ekipa transportowa. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta został prowadzony do schroniska w Pięciu Stawach i dalej pod próg Stawiarski, gdzie przejęła go ekipa z Zakopanego, która sprowadziła go do Wodogrzmotów i przekazała karetce pogotowia.

22.07.2012
W rejonie Kołowej Czuby 37-letni turysta z Nowego Tomyśla upadł i złamał nogę. Część ekipy sprowadzającej turystę z kontuzją barku zawróciła i udała się pod Kołową Czubę. Po godz. 14:00 ratownicy dotarli do rannego turysty i udzielili pierwszej pomocy. Następnie w noszach Konga przetransportowali go do schroniska w Pięciu Stawach. Pogoda poprawiła się na tyle, że możliwy był przylot śmigłowca. Turysta został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

24.07.2012
Ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku powiadomił centralę TOPR, że ze wspinaczki na Mięguszowiecki Szczyt Wielki drogą Świerza nie powrócił dwuosobowy zespół taterników. Próba łączności telefonicznej nie powiodła się. Sprawdzono, czy taternicy nie zeszli na stronę słowacką. Liczono również na to, że po późno skończonej wspinaczce taternicy w nocy powrócą do schroniska.

25.07.2012
Trwała akcja poszukiwawcza taterników, którzy zamierzali zdobyć Mięguszowiecki Szczyt. Ponieważ taternicy nie powrócili również do schroniska i nie nocowali również w schronisku nad Popradzkim Stawem, rano w rejon MSW wystartował śmigłowiec, z pokładu którego spenetrowano północne ściany MSW. Chmury nie pozwoliły na przebicie się na stronę południową. Poproszono ratowników słowackich, by sprawdzili Dolinę Hińczową i południowe ściany MSW. Z chwilą poprawy pogody ponownie wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu desantowali się ratownicy – jedna grupa na Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, a druga na Cubrynie, z zadaniem sprawdzenia Drogi po Głazach i południowych ścian MSW. W czasie trwania poszukiwań do ratowników dotarła informacja, że poszukiwani taternicy dotarli do schroniska w Morskich Oku. Jak się okazało, taternicy, po późno skończonej wspinaczce, w związku ze słabą znajomością topografii nie potrafili powrócić do Morskiego Oka. Noc spędzili poniżej wierzchołka i wcześnie rano zjazdami wycofali się do Doliny Hińczowej. Stamtąd zeszli nad Popradzki Staw, zeszli do drogi, dojechali do Łysej Polany i stamtąd pieszo po godz. 14:00 doszli do Morskiego Oka. Nie odbierali telefonów, bo wyczerpały im się baterie. Nie przyszło im jednak do głowy, by poprosić napotkanych turystów o przekazanie informacji do TOPR i zaniepokojonych rodzin, że wszystko jest ok., albo skorzystać z telefonu w schronisku przy Popradzkim Stawie. Przez kilkanaście godzin ratownicy TOPR i HZS poszukiwali ich w rejonie Mięguszowieckich Szczytów, a śmigłowiec – jak się później okazało niepotrzebnie latał prawie dwie godziny.

26.07.2012
Z objawami silnego zatrucia pokarmowego z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano 19-letnią turystkę z Poznania.

27.07.2012
Z Doliny Małej Łąki do szpitala przewieziono 50-letnią turystkę z Łodzi, która upadając złamała rękę.

28.07.2012
Z objawami zatrucia pokarmowego z Hali Kondratowej do szpitala przewieziono 35-letniego turystę.

28.07.2012
Nad Zielonym Stawem Gąsienicowym bolesnej kontuzji stawu skokowego doznał 36-letni turysta z Anglii. Na miejsce wypadku ratownicy przylecieli śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystę włożono do noszy i windą wciągnięto na pokład śmigłowca.

28.07.2012
W rejonie Świnicy kontuzji stawu skokowego doznał turysta, który śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

29.07.2012
Na szlaku na Stoły kontuzji stawu skokowego doznał 57-letni turysta z Gdyni. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy, w noszach znieśli do oczekującego w Dolinie Kościeliskiej samochodu i przewieziono go do szpitala.

29.07.2012
Z Wiktorówek do szpitala przewieziono 87-letnia turystkę z Bystrzycy Kłodzkiej, która poważnie zasłabła.

30.07.2012
Z Hali Gąsienicowe do szpitala przewieziony został 26-letni turysta z Poznania, który upadając doznał kontuzji nogi.

30.07.2012
Podczas zejścia z Kościelca 60-letni turysta z Białegostoku potknął się i tak nieszczęśliwie upadł, że złamał podudzie. Z pokładu śmigłowca ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyźnie założono uprząż ewakuacyjną i windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca.

31.07.2012
11-latek z Warty w Dolinie Strążyskiej upadł i uszkodził staw kolanowy. Ratownicy samochodem przewieźli go do szpitala.

01.08.2012
Z Wiktorówek do szpitala przetransportowano 18-lenią turystkę ze Szwajcarii, która doznała kontuzji nogi, oraz 20-letniego turystę z Wałcza, który tak źle się poczuł, że nie był w stanie o własnych siłach kontynuować wycieczki.

02.08.2012
W Dolinie Strążyskiej kontuzji stawu skokowego doznała 17-letnia turystka z Chęcin. Została przewieziona do szpitala.

03.08.2012
Po godz. 4:00 rano do TOPR zadzwoniła 34-letnia turystka z Warszawy informując, że jest na szlaku na Halę Gąsienicową, poniżej Przełęczy między Kopami. Ma bardzo silny ból kręgosłupa i nie może o własnych siłach kontynuować wycieczki. Prosi o pomoc. Z centrali wyruszyła 7-osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce i udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została przetransportowana do Kuźnic i dalej do szpitala.

03.08.2012
Ze szlaku na Kondratową do szpitala przetransportowano 29-letnią turystkę z Góry Kalwarii, która doznała kontuzji stawu skokowego.

03.08.2012
O godz. 14:30 do TOPR zadzwonił turysta z informacja, że przed chwilą jego kolega, schodząc z Rysów, spadł kilkanaście metrów, doznając kontuzji nogi, urazu głowy oraz mocnych otarć i potłuczeń. Ratownicy udali się śmigłowcem desantując się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy włożono go do noszy francuskich, windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

03.08.2012
Z Morskiego Oka do szpitala przewieziono 33-letnią turystkę z Warszawy, która doznała kontuzji nogi.

04.08.2012
Z Doliny Strążyskiej do szpitala przewieziono 36-letnią turystkę, która upadając doznała kontuzji ręki.

08.08.2012
Turyści poinformowali ratowników TOPR o turyście, który potrzebował pomocy w Żlebie Kulczyńskiego. Amator górskich wycieczek został za pomocą lin opuszczony do wylotu żlebu i sprowadzony do schroniska na Hali Gąsienicowej.

08.08.2012
Kontuzji stawu skokowego doznało dwóch turystów na Hali Gąsienicowej oraz jeden na Polanie Małołąckiej.

08.08.2012
Po godz. 21:00 z Kalatówek do szpitala ratownicy TOPR przewieźli karetką do szpitala mężczyznę po ataku padaczki.

09.08.2012
Kontuzji kończyn dolnych doznali turyści w Dolinie Strążyskiej i Dolinie Jaworzynki. Ratownicy udzielili poszkodowanym pomocy.

10.08.2012
Turysta z Otwocka skarżył się na problemy kardiologiczne na Kościelcu. Warunki atmosferyczne nie pozwalały na użycie śmigłowca w miejsce zdarzenia. Spod centrali śmigłowiec zabrał ratowników i desantował ich w pobliżu wierzchołka na Małym Kościelcu. Po krótkim czasie ratownicy dotarli do poszkodowanego. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta został zniesiony do miejsca, gdzie był możliwy dalszy transport śmigłowcem.

10.08.2012
Po godz. 14:30 ratownicy zostali powiadomieni o śmiertelnym wypadku w rejonie Świnicy. Słowacki turysta, pokonując odcinek szlaku między wierzchołkiem Świnicy a Zawratem spadł na stronę Doliny pod Kołem. Ratownicy przetransportowali zwłoki.

11.08.2012
Na szlaku przez Swistówkę Roztocką do Morskiego Oka, pięcioosobowa rodzina (dzieci 4,7,15 lat) kompletnie przemoczona i zziębnięta nie była w stanie kontynuować wycieczki. Przed godz. 20:00 na pomoc wyruszył ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku. Po napojeniu ciepłą herbatą i ogrzaniu rodzina została sprowadzona do Morskiego Oka.

11.08.2012
Po godz. 20:00 do centrali dotarła informacja o kompletnie wyczerpanym turyście na czerwonym szlaku z Ciemniaka. Poszkodowany w noszach został zniesiony do Zahradzisk, dalej samochodem przetransportowany do szpitala.

12.08.2012
W Dolinie Białego i w Lesie Gąsienicowym turyści doznali kontuzji kończyn dolnych. Na pomoc wyruszyli ratownicy. W obu przypadkach konieczny był transport w noszach.

13.08.2012
Pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego natrafił na ludzkie szczątki w okolicach Myślenickich Turni 300 m od szlaku. Wykluczono samobójstwo oraz udział w tragedii osób trzecich. Policja podejrzewa, że może to być 19-letni mężczyzna, który przyjechał do Zakopanego w lutym i zaginął. Przy zwłokach znaleziono dokumenty i aparat fotograficzny. Tożsamość rozstrzygną badania DNA.

15.08.2012
59-letni turysta z Kraśnika Lubelskiego wybrał się z synem na wycieczkę na Kościelec. Turysta najprawdopodobniej poślizgnął się na szlaku. Zwłoki z Kościelca ratownicy znieśli na Halę Gąsienicową, a później samochodem zwieźli do Brzezin.

16.08.2012
Po godz. 15:00 ratownicy otrzymali informację, że między Kopą Kondracką a Przełęczą Kondracką znajduje się kobieta z kontuzja stawu kolanowego. Na miejsce wypadku udali się ratownicy śmigłowcem, który uległ awarii w trakcie akcji. Turystka w noszach została zniesiona w okolice dolnej stacji kolejki w Dolinie Goryczkowej. Stamtąd samochodem została przewieziona do szpitala.

17.08.2012
Z Wyżniej Kiry Miętusiej samochodem TOPR 39-letni Francuz z problemami sercowymi został przewieziony do szpitala.

18.08.2012
Z Doliny Suchej Wody ratownicy przetransportowali do szpitala turystkę z kontuzją ręki i urazem głowy.

18.08.2012
Po godz. 19:00 z Kopy Kondrackiej do centrali TOPR zatelefonował turysta, który miał dolegliwości żołądkowe i był osłabiony. Został zniesiony na noszach i karetką przewieziony do szpitala.

19.08.2012
Po godz. 8:00 starszy turysta z atakiem kolki nerkowej został przewieziony karetką do szpitala.

19.08.2012
31-letni turysta zgubił szlak, prowadzący na Krzyżne. W terenie skalnym mężczyzna pośliznął się o obsunął kilka metrów. Na pomoc poleciał śmigłowiec. Turysta został przetransportowany do szpitala.

19.08.2012
Ze szlaku z Kalatówek do Doliny Białego 20-letni turysta z dolegliwościami oddechowymi został przetransportowany do Kuźnic i dalej karetką do szpitala.

19.08.2012
Urazu głowy doznała turystka na Hali Gąsienicowej. Samochodem została przewieziona do szpitala.

20.08.2012
Na Przełęczy pod Chudą Turnią poważnie zasłabł 70-letni turysta z Warszawy. Śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

20.08.2012
W rejonie Kotła Gąsienicowego 53-letnia turystka zasłabła. Poszkodowana została ewakuowana śmigłowcem.

20.08.2012
Na Wyżniej Polanie Chochołowskiej 45-letnia turystka z Cichego skręciła nogę w kostce. Kobieta została zniesiona do karetki i przewieziona do szpitala.

20.08.2012
Na szlaku z Doliny Gąsienicowej na Kasprowy Wierch zasłabł turysta. Ratownik, który dyżurował w schronisku na Hali, pomógł mężczyźnie dojść do Murowańca, a stamtąd samochodem został przewieziony do szpitala.

20.08.2012
O godz. 18:20 dwie starsze turystki Polka i Niemka potrzebowały pomocy. Kobiety znajdowały się w Kobylarzowym Żlebie i szły w kierunku Doliny Miętusiej. Były bardzo wyczerpane. Na pomoc z centrali wyszła grupa ratowników. Akcja sprowadzania do Zakopanego pań, które wędrowały aż z Kasprowego Wierchu trwała do godz. 0:30 w nocy.

20.08.2012
O godz. 19:25 śmigłowcem z Przełęczy w Grzybowcu przetransportowano do szpitala 16-latkę, która zasłabła na szlaku z Giewontu.

21.08.2012
Po godz. 11:00 ratownicy TOPR zostali poinformowani o wypadku pod Zawratem na odcinku szlaku ze sztucznymi ułatwieniami. 40-letnia turystka z Łodzi podczas zejścia upadła ok. 2 m i doznała poważnego urazu głowy. Na miejsce zdarzenia wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali w pobliżu miejsca wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana w noszach została wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

22.08.2012
Ratownicy udzielali pomocy w Dolinie Kościeliskiej, Dolinie Roztoki i na Hali Gąsienicowej. We wszystkich przypadkach turyści nie podołali trudom wycieczek ulegając drobnym zasłabnięciom, tak że konieczny był transport do szpitala.

23.08.2012
59-letni turysta z Kraśnika Lubelskiego wybrał się na wycieczkę z synem. W czasie wyprawy z Karbu na Kościelec prawdopodobnie poślizgnął się, spadł z wysokości kilkuset metrów i zginął na miejscu. Ratownicy TOPR na miejsce tragedii polecieli śmigłowcem, który miał jednak awarię i musiał lądować nad Zielonym Stawem Gąsienicowym. Ratownicy znieśli zwłoki na noszach z Kościelca na Halę Gąsienicową, a później samochodem terenowym zwieźli do Brzezin.

24.08.2012
Turysta uległ wypadkowi podczas zejścia z Jaskini Raptawickiej. Turysta został przetransportowany do szpitala.

24.08.2012
Turystka w zaawansowanej ciąży doznała urazu głowy. Została przetransportowana do szpitala ze schroniska Ornak w Dolinie Kościeliskiej.

24.08.2012
Po południu ratownicy udzielali pomocy na Polanie Pod Kopieńcem oraz u wylotu Żlebu Kulczyńskiego. W obu przypadkach turyści ulegli kontuzjom stawu skokowego. Konieczny był transport w noszach i transport do szpitala.

25.08.2012
Ratownicy udzielali pomocy w schronisku na Polanie Chochołowskiej – zachorowanie, na szlaku z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich – zabłądzenie, Pod wyciągiem na Szymoszkowej – uraz obojczyka, w Dolinie Kościeliskiej – uczulenie alergiczne, na Hali Gąsienicowej – uraz stawu skokowego, w Dolinie Chochołowskiej – poważna kontuzja stawu biodrowego, podczas zejścia ze Skrajnego Granata – uraz ścięgna Achillesa oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – poważny uraz stawu skokowego. We wszystkich przypadkach konieczny był transport do szpitala.

28.08.2012
Po godz. 11:00 do TOPR dotarła informacja od turystów idących z Kasprowego Wierchu w kierunku Giewontu, że w rejonie Suchych Czub Kondrackich znajduje się turysta z bolesną kontuzją stawu skokowego, uniemożliwiającą dalsze poruszanie się. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy 52-letni turysta został wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

28.08.2012
62-letni turysta stracił przytomność w rejonie Kozich Czub. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku i rozpoczęli zaawansowane zabiegi resuscytacyjne. Udało się przywrócić mężczyźnie podstawowe funkcje życiowe. Po ułożeniu na desce Autopuls i włożeniu do noszy, windą wciągnięto go na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

30.08.2012
Kontuzji stawu skokowego doznał 23-letni turysta z Dębicy. Z Hali Gąsienicowej został przetransportowany do szpitala.

30.08.2012
Podczas zejścia z Karbu upadła doznając mocnych potłuczeń i otarć 21-letnia turystka z Wrześni. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

31.08.2012
O godz. 10:50 TOPR został powiadomiony o wypadku podczas wspinaczki Kominem Drege”a. Prowadzący I wyciąg 24-letni taternik z Krosna odpadł, a spadając z wysokości ok. 25 m wyrwał wszystkie założone przez siebie przeloty i spadł do podstawy żlebu. W wyniku upadku doznał wielonarządowych obrażeń, w tym bardzo poważnego urazu głowy. Na miejsce wypadku ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie udzielono rannemu pierwszej pomocy. Następnie włożono go do noszy francuskich, bezpośrednio z miejsca wypadku windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i pilnie przetransportowano do szpitala. Niestety, po kilku godzinach taternik zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

31.08.2012
Na szlaku z Kuźnic na Boczań zasłabła 20-letnia turystka z Zalesia. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana Fuadem została przewieziona do Kuźnic i dalej samochodem do szpitala.

01.09.2012
W rejonie Szpiglasowej Przełęczy spadła kilka metrów ze szlaku turystka, doznając ran głowy. Ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie i udzieleniu pierwszej pomocy kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

01.09.2012
Przed godz. 17:00 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z kolegą, który choruje na astmę schodzą z Rysów. Znajdują się 300 m powyżej Czarnego Stawu. Kolega źle się poczuł, zażył stosowne lekarstwa, ale na razie nie jest w stanie schodzić. Po kilkunastu minutach kolejny telefon, że jego stan się nie poprawia. Wystartował śmigłowiec. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc turysty ratownicy założyli mu uprząż ewakuacyjną, windą wciągnęli na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

02.09.2012
Podczas schodzenia z Wiktorówek za Zazadnią 74-letnia turystka z Poznania zasłabła. Ratownicy zwieźli ją samochodem na Zazadnią.

02.09.2012
Po godz. 20:00 z Kalatówek do szpitala przewieziono dwoje turystów z Gdańska z oznakami silnego zatrucia pokarmowego.

03.09.2012
64-letni turysta zasłabł podczas podejścia na Kondratową. Na miejsce wypadku wyruszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta został przewieziony do szpitala.

03.09.2012
Przed godz. 16:00 do TOPR dotarła informacja, że na szlaku z Iwaniackiej Przełęczy do Doliny Kościeliskiej znajduje się nieprzytomny turysta. Ratownicy śmigłowcem dotarli do turysty i przetransportowali do szpitala.

04.09.2012
Z objawami silnego osłabienia z Kalatówek do szpitala przewieziony został angielski turysta.

04.09.2012
65-lethnia turysta z dolegliwościami sercowymi została przewieziona do szpitala z Hali Pisanej.

04.09.2012
O godz. 11:50 do TOPR zadzwonił taternik wspinający się w rejonie Niebieskiej Turni informując, że przed chwilą ze szlaku w kierunku Zawratu spadł ok. 50 m na piargi jakiś turysta i się nie rusza. Widzi, jak ze szlaku w tamto miejsce próbują dojść jacyś turyści, którzy zauważyli leżącego człowieka. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Przejęli od turystów reanimację. Mimo prowadzonych przez prawie godzinę zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych, turysta zmarł w wyniku wielonarządowych obrażeń. Ratownicy przetransportowali zwłoki do szpitala. Przyczyną śmiertelnego wypadku było najprawdopodobniej poślizgnięcie lub zasłabnięcie na eksponowanym odcinku szlaku i upadek z wysokości.

04.09.2012
32-letni turysta z Poznania poczuł się źle podczas schodzenia z Iwaniackiej Przełęczy do Doliny Chochołowskiej. Turysta nie był w stanie o własnych siłach kontynuować wycieczki. Ekipa ratowników przetransportowała turystę do szpitala.

04.09.2012
Podczas zejścia z Czerwonej Przełęczy do Doliny Strążyskiej bolesnej kontuzji stawu skokowego doznała 56-letnia turystka z Warszawy. Kobieta została przewieziona do szpitala.

05.09.2012
O godz. 13:50 do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że schodząc z Przysłopu Miętusiego do Doliny Kościeliskiej, przy Potoku Miętusim napotkał 78-letniego mężczyznę, który w wyniku upadku doznał ran głowy. Na miejsce wypadku udali się ratownicy. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta z Niemiec został przewieziony do szpitala.

05.09.2012
O godz. 15:45 TOPR otrzymał informację, że w górnej części drogi „Wariany Małolata” na Kazalnicy Mięguszowieckiej odpadł i złamał rękę oraz mocno się potłukł 25-letni taternik z Kielc. Na miejsce wypadku ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

06.09.2012
Przed godz. 17:00 z Doliny Pięciu Stawów Polskich do szpitala został przetransportowany śmigłowcem 27-letni turysta z Olsztyna, który mocno poparzył się wrzątkiem.

07.09.2012
Z Niżnej Polany Kominiarskiej do szpitala przetransportowano 38-letniegoturystę z Sosnowca, który w wyniku silnego zatrucia pokarmowego nie był w stanie o własnych siłach kontynuować wycieczki.

07.09.2012
30-letnia turystka z Karczewa na szlaku z Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę do Morskiego Oka skręciła staw skokowy. Ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku sprowadził turystkę do schroniska, skąd przewieziono ją do szpitala.

08.09.2012
52-letni turysta z Katowic na szlaku pomiędzy Psią Trawką a Polaną Waksmundzką w wyniku upadku złamał rękę. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

08.09.2012
Z objawami kolki nerkowej z Murowańca do szpitala przewieziono 31-latkę z Piaseczna.

08.09.2012
Kontuzji stawu skokowego na szlaku z Pięciu Stawów do Morskiego Oka doznała 42-letnia turystka z Gołgowic. Po udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została w noszach zniesiona do Morskiego Oka i dalej samochodem przewieziona do szpitala.

08.09.2012
Po godz. 20:00 z powodu braku światła na szlaku z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka utknęło dwoje turystów. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku, który sprowadził turystów do schroniska.

09.09.2012
Z Doliny Białego do szpitala przetransportowano 65-letnia turystkę z Łodzi, która w wyniku upadku doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego.

09.09.2012
Po godz. 19:00 z Doliny Kondratowej do szpitala przewieziono 64-letnia turystkę z Rzeszowa, którą tak zmogły trudy wycieczki, że nie była w stanie o własnych siłach dotrzeć do Kuźnic.

10.09.2012
42-letnia turystka z Dąbrowy Tarnowskiej uszkodziła staw skokowy na szlaku z Pięciu Stawów do Morskiego Oka przez Świstówkę. 6-osobowa ekipa ratowników pospieszyła z pomocą. Poszkodowana została w noszach zniesiona do Morskiego Oka i dalej samochodem przewieziona do szpitala.

10.09.2012
Z Morskiego Oka do szpitala przewieziono turystkę z Korczyna z kontuzją stawu kolanowego.

10.09.2012
Z Wyżniej Kiry Miętusiej do szpitala przewieziono 14-latka z objawami silnego zatrucia pokarmowego.

10.09.2012
Po godz. 21:00 TOPR został powiadomiony, że w rejonie Grzybowca znajduje się 71-letnia turystka, która tak osłabła, że nie jest w stanie o własnych siłach zejść do Doliny Strążyskiej. 9-osobowa ekipa ratowników pospieszyła z pomocą. Osłabiona turystkę znieśli do Doliny Strążyskiej i dalej samochodem przewieźli do szpitala.

11.09.2012
Po godz. 9:00 z Doliny Chochołowskiej do szpitala przewieziono dwoje młodych turystów z Gdyni z objawami silnego zatrucia pokarmowego.

11.09.2012
Do szpitala z Kondratowej przewieziona została 11-latka, która zasłabła na szlaku.

11.09.2012
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono dwie turystki, jedną z kontuzją ręki, drugą z dolegliwościami cukrzycowymi.

12.09.2012
Po godz. 16:00 TOPR otrzymał wiadomość, że na szlaku z Ciemniaka na Zahradziska, powyżej Chudej Przełączki, znajduje się turystka z uszkodzonym stawem kolanowym. Na miejsce wypadku ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

13.09.2012
W Jaskini Mroźnej, w rejonie Sabałowego Stawku kontuzji nogi doznała 51-letnia turystka z Mikołowa. Ranną w noszach przeniesiono do wylotu jaskini, zniesiono do drogi w Dolinie Kościeliskiej i samochodem przewieziono do szpitala.

15.09.2012
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich do szpitala przetransportowano śmigłowcem 45-letniego turystę z kontuzją stawu skokowego.

15.09.2012
Kontuzji stawu skokowego doznała 22-latka. Została przewieziona do szpitala z Ornaku.

15.09.2012
Z Beskidu do szpitala przetransportowano śmigłowcem 25-letniego turystę Dębicy z dolegliwościami kardiologicznymi.

15.09.2012
O godz. 13:20 TOPR otrzymał informację, że w rejonie Chudej Turni znajduje się turystka z kontuzją nogi, która uniemożliwia samodzielne schodzenie. Z powodu niskiego pułapu chmur ratownicy dotarli śmigłowcem w rejon Upłaziańskiej Kopy, skąd pieszo dotarli na miejsce wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy 22-letnia turystka z przeworska w noszach Konga została zniesiona w rejon Pieca, skąd śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

15.09.2012
Na szlaku pomiędzy Morskim Okiem a Czarnym Stawem w wyniku upadku kontuzji ręki doznała 59-letnia turystka z Warszawy. Poszkodowana została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

15.09.2012
Na szlaku z Rysów ok. 300 m nad Czarnym Stawem 22-letni turysta z Katowic w wyniku zatrucia pokarmowego tak osłabł, że nie był w stanie kontynuować zejścia do Morskiego Oka. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

15.09.2012
Z Doliny Kondratowej do szpitala ratownicy przewieźli 61-letniego turystę z Jankowic z kontuzją stawu skokowego.

15.09.2012
W Dolinie Strążyskiej kontuzji kolana doznał 35-letni turysta z Katowic. Po zaopatrzeniu, został on samochodem przewieziony do szpitala.

16.09.2012
Z Doliny Roztoki do szpitala ratownicy przetransportowali turystkę z kontuzją stawu skokowego.

17.09.2012
W Dolinie Małej Łąki turystka z Warszawy doznała kontuzji łokcia oraz urazu głowy. Ratownicy przetransportowali poszkodowaną do szpitala.

17.09.2012
W rejonie Siodłowej Przełęczy w wyniku upadku rany szarpanej uda doznała 75-letnia turystka ze Świnoujścia. Kobieta została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

17.09.2012
Po godz. 22:00 ze schroniska na Hali Ornak przewieziono do szpitala 28-letniego turystę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej.

18.09.2012
Turyści ulegli urazowi głowy, poważnemu osłabnięciu oraz kontuzji stawu skokowego w rejonach: kopuły szczytowej Giewontu, w Dolinie Pańszczycy oraz na przełęczy w Grzybowcu. Ratownicy dwukrotnie używali śmigłowca do transportu poszkodowanych do szpitala.

19.09.2012
Ze schroniska w Morskim Oku turystkę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej ratownicy przewieźli do szpitala.

20.09.2012
Polski przewodnik Ryszard Patyk w czasie wspinaczki w trudnym terenie w Tatrach Słowackich został uderzony w głowę kamieniem i spadł ok. 15 m. Na miejsce poleciał śmigłowiec z lekarzem. Niestety, Polaka nie udało się uratować. Jego zwłoki zostały przetransportowane do Starego Smokowca. Śmigłowiec ewakuował też z miejsca wypadku towarzyszy tragicznie zmarłego. Taternicy nie mieli kasków, wspinali się bez liny.

21.09.2012
Ze schroniska na Hali Ornak ratownicy przewieźli młodego turystę z objawami silnego zatrucia wirusem grypy żołądkowej.

22.09.2012
Nietypowy wypadek wydarzył się w Betlejemce. Nocujący tam turysta spadł z łóżka doznając przy tym licznych urazów. Konieczny okazał się transport do szpitala.

23.09.2012
Z Wiktorówek do szpitala ratownicy przetransportowali księdza z poważnymi dolegliwościami na tle sercowym i nerwowym.

23.09.2012
W godzinach popołudniowych z Rejonu Kępy do Morskiego Oka eskortowano turystkę, która nie podołała trudom wycieczki.

24.09.2012
Kontuzji stawu kolanowego doznał turysta w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

25.09.2012
Po godz. 10:00 do TOPR dotarła informacja o obywatelu z Niemiec, który nie pojawił się w pracy w Krakowie. 23.09.2012 r. mężczyzna był widziany na dworcu w Zakopanem skąd miał udać się do Kuźnic przez Kasprowy zejść na Halę Gąsienicową i dalej nad Czarny Staw. Od godz. 12:00 turysta nie odbierał już żadnych telefonów. Sprawdzono schroniska, ale bez rezultatu.

25.09.2012
17-latka z Pakościa upadła, łamiąc rękę. Poszkodowana znad Czarnego Stawu nad Morskim Okiem została zaopatrzona, sprowadzona do Morskiego Oka, skąd do szpitala została przewieziona karetką.

25.09.2012
W Dolinie Kościeliskiej 20-letni turysta z Bydgoszczy doznał kontuzji kolana. Został przewieziony do szpitala.

26.09.2012
Ratownicy poszukiwali zaginionego niemieckiego turysty w rejonie Czarnego Stawu, Karbu, rejonu Stawów Gąsienicowych. Nie natrafiono na żaden ślad.

26.09.2012
Po godz. 16:00 z rejonu Przełęczy w Grzybowcu do szpitala przetransportowano 52-letniego turystę z Sochaczewa, którego tak zmogły trudy wycieczki, że nie mógł o własnych siłach powrócić do miejsca zamieszkania.

26.09.2012
Kontuzji stawu skokowego doznała 26-letnia turystka ze Swarzędzia na Hali Gąsienicowej. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

27.09.2012
O godz. 8:15 TOPR otrzymał informację, że 42-letnia turystka z Jastrzębia Zdroju W Dolinie Pięciu Stawów w rejonie Wielkiego Stawu w wyniku upadku doznała bolesnego urazu barku. Ratownik pełniący dyżur w schronisku udzielił pierwszej pomocy i pomógł poszkodowanej dotrzeć do schroniska. 8-osobowa ekipa ratowników wyruszyła z Zakopanego. Kontuzjowana została w noszach Konga zniesiona przez próg Stawiarski do dolnej stacji wyciągu towarowego, potem quadem zwieziona do Wodogrzmotów i dalej samochodem przewieziona do szpitala.

27.09.2012
Kontynuowano poszukiwania niemieckiego turysta. Ratownicy przeszukali Dolinę Białego, Dolinę Strążyską, Dolinę ku Dziurze i Małą Dolinkę. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

28.09.2012
Ponownie kontynuowano poszukiwania niemieckiego turysta. Z pokładu śmigłowca spenetrowano rejon Kościelca, Świnicy oraz Orlą Perć. 9 ratowników przeszukiwało rejon Nosala, Zawracika Kasprowego i Sarniej Skały. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

28.09.2012
Po godz. 17:00 w rejonie Zmarzłego Stawu bolesnej kontuzji stawu skokowego doznała 20-letnia turystka, która śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

28.09.2012
Z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziony został 35-letni turysta z Warszawy z silnymi dolegliwościami sercowymi.

29.09.2012
Kontynuowano poszukiwania niemieckiego turysty. Sprawdzono rejon od Kasprowego Wierchu po Kopę Kondracką oraz rejon Szczerby. Dokonano zjazdu ze Szczerby do wylotu Żlebu. I tym razem poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

29.09.2012
68-letni turysta z Kostrzynia doznał kontuzji nogi. Poszkodowany ze szlaku od tamy na Nosal został przewieziony do szpitala.

29.09.2012
Kontuzji nogi doznała 31-letnia turystka z Katowic. Kobieta została z Doliny Strążyskiej przewieziona do szpitala.

29.09.2012
Podczas zejścia z Przełęczy pod Kopą Kondracką na Kondratową kontuzji nogi doznała 48-letnia turystka z Nysy. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została samochodem zwieziona do szpitala.

29.09.2012
Po godz. 17:00 z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 27-letniego turystkę z Ostrowca Świętokrzyskiego, skarżącą się na dolegliwości sercowe.

29.09.2012
Po godz 17:00 do TOPR zadzwonili taternicy, którzy po skończonej wspinaczce na Zamarłej Turni chcieli zjechać do podstawy ściany. Po założeniu stanowiska zjazdowego z bloku i próbie jego obciążenia jeden z nich upadł i złamał rękę. Z pomocą pospieszyli ratownicy, którzy o godz. 23:30 napotkali schodzących taterników, udzielili rannemu pierwszej pomocy i przewieźli go do szpitala.

30.09.2012
Kontuzji kolana doznała turystka w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala.

30.09.2012
Z objawami grypy żołądkowej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziona została 22-letnia turystka z Warszawy.

01.10.2012
Kontynuowano poszukiwania niemieckiego turysty Dirka Triepa, który zaginął w Tatrach w ubiegłym tygodniu. Ratownicy przeszukiwali rejon Świnicy – Dolinę Walentkową, Dolinę pod Kołem, masyw Czerwonych Wierchów oraz Żleb Kirkora. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

01.10.2012
Po godz. 20:00 w rejonie Szarego Żlebu kontuzji nogi doznał 61-letni turysta. 10-osobowa ekipa ratowników udała się na miejsce wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyzna został sprowadzony do Doliny Miętusiej i dalej samochodem przewieziony do Zakopanego.

02.10.2012
Po godz. 20:00 z Murowańca do szpitala został przewieziony 72-letyni turysta z Cielc, który podczas wycieczki na Orlej Perci upadł, doznając otarć i potłuczeń.

03.10.2012
Bolesnej kontuzji stawu skokowego doznała 22-letnia turystka z Góry, która poślizgnęła się u upadła w rejonie Skupniowego Upłazu. Została przewieziona do szpitala.

05.10.2012
Po godz. 14:30 TOPR został powiadomiony, że na szlaku pomiędzy Myślenickimi Turniami a Kasprowym Wierchem znajduje się turystka z kontuzją nogi. 4-osobowa ekipa ratowników udała się na miejsce. Po dotarciu ranna turystka została zniesiona w noszach na Myślenickie Turnie i dalej samochodem przewieziona do Zakopanego.

05.10.2012
W rejonie Sarniej Skały 47-letnia turystka z Warszawy upadając doznała kontuzji nogi. 8-osobowa ekipa ratowników pospieszyła z pomocą. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną w noszach Konga zniesiono do wylotu doliny i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

06.10.2012
Kontynuowano poszukiwania zaginionego niemieckiego turysty, Sprawdzono górną część Doliny Białego, Grześkówki, Łysanki. Poszukiwania nie dały rezultatu.

06.10.2012
Przed godz. 14:00 do TOPR zadzwonił turysta informując, że utknął w skałach pod Mnichem. Jest w miejscu, skąd nie może się ruszyć. Prosi o pomoc. 2-osobowa ekipa ratowników udała się z pomocą. Ratownicy dostrzegli turystę w Kuluarze Kurtyki. Asekurując, wyprowadzili go w bezpieczne miejsce i sprowadzili do Morskiego Oka.

06.10.2012
Przed 16:00 do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest w rejonie Skrajnego Granata. Prawdopodobnie zaatakowała go grypa żołądkowa. Jest osłabiony, odwodniony. Prosi o pomoc. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie ratownicy udzielili turyście pierwszej pomocy. Następnie windą został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

06.10.2012
Powyżej Buli pod Rysami na pierwszych łańcuchach turysta doznała bolesnej kontuzji kolana. Wystartował śmigłowiec. Z powodu wiatru nie udało się dolecieć w rejon Buli. Ratownicy desantowali się w rejonie Czarnego Stawu i udali się na miejsce wypadku, gdzie dotarli o godz. 18:00. Mężczyźnie udzielono pierwszej pomocy i zapakowano go do noszy francuskich. Ponieważ wiatr trochę zelżał poszkodowany został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

06.10.2012
Ratownicy schodząc z Buli pod Rysami w rejonie Czarnego Stawu spotkali 46-letnia turystkę z Rzeszowa, która osłabiona miała trudności z poruszaniem się. Mając ze sobą nosze, znieśli turystkę w noszach do Morskiego Oka i dalej samochodem zwieźli ją na Palenicę Białczańską.

09.10.2012
W Dolinie Strążyskiej kontuzji nogi doznał 48-letni turysta z Gdańska. Został przewieziony do szpitala.

09.10.2012
Po godz. 18:30 z Doliny Kondratowej do Zakopanego przewieziono 69-letniego turystę z Sopotu, który był tak osłabiony, że nie był w stanie o własnych siłach zejść do Kuźnic.

11.10.2012
Z Wiktorówek do szpitala przetransportowano 18-letnią turystkę, która doznała urazu nogi.

11.10.2012
Po godz. 19:00 do TOPR zadzwoniła turystka mówiąc, że znajduje się w górnej części Żlebu Kulczyńskiego. Żleb jest zalodzony, a ona nie ma raków i boi się sama schodzić w dół, by nie poślizgnąć się i nie spaść. Na pomoc wyruszył ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Przed godz. 22:00 ratownik dotarł do oczekującej na pomoc turystki. Po założeniu raków, asekurując, o godz. 2:30 sprowadził ją do schroniska Murowaniec.

13.10.2012
Ze schroniska w Dolinie Chochołowskiej do szpitala przewieziono dwie turystki. Jedną z dolegliwościami gastrycznymi, następnie drugą, która upadając złamała rękę.

13.10.2012
Podczas zejścia z Przełęczy pod Kopą Kondracką wyniku poślizgnięcia i upadku 49-letni turysta z Łodygowic doznał kontuzji nogi. Poszkodowany z Doliny Kondratowej został przewieziony do szpitala.

15.10.2012 Z Doliny Strążyskiej do szpitala ratownicy przewieźli 29-letnią turystkę z Poznania, która w wyniku upadku doznała ran głowy.

16.10.2012
Przed godz. 15:00 TOPR został powiadomiony, że w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się 17-letnia turystka z Łowicza z urazem stawu skokowego, uniemożliwiającym samodzielne poruszanie się. Wystartował śmigłowiec, ale ze względu na pogorszenie się warunków atmosferycznych nie mógł dolecieć do celu. Z centrali TOPR wyruszyła 5-osobowa ekipa ratowników, którzy klasycznym transportem znieśli kontuzjowaną turystkę pod Próg Stawiarski, stamtąd quadem zwieźli ja do Wodogrzmotów i dalej samochodem do szpitala. Akcja skończyła się o godz. 21:00.

19.10.2012
38-letni turysta ze Skierniewic ostał przetransportowany do szpitala z Doliny Kondratowej, ponieważ tak osłabł, że nie był w stanie o własnych siłach powrócić do Kuźnic.

20.10.2012
Z Wiktorówek do szpitala przetransportowano 54-letnią niepełnosprawną turystkę, która tak osłabła, że nie była w stanie poruszać się o własnych siłach.

20.10.2012
Na szlaku pomiędzy Polaną Waksmundzką a Halą Gąsienicową 36-letni turysta z Kielc upadając złamał rękę. 3-osobowa ekipa ratowników udała się na miejsce wypadku. Dojechali samochodem na Psią Trawkę i dalej pieszo udali się na Polanę Waksmundzką. Tam napotkali kontuzjowanego turystę sprowadzanego przez współtowarzyszy wycieczki. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy sprowadzili go na Psią Trawkę i dalej samochodem przewieźli do szpitala.

20.10.2012
W Dolinie Filipki 72-letni zakopiańczyk doznał urazu nogi. Ratownicy pojechali w tamten rejon i spod Filipczańskiej Skałki znieśli w noszach rannego i dalej samochodem przewieźli do szpitala.

20/21.10.2012
Z Murowańca do szpitala przetransportowano 66-letniego turystę z Zakopanego z podejrzeniem udaru.

21.10.2012
Pomiędzy Kalatówkami a Kondratową 16-letni turysta z Szaflar w wyniku upadku doznał bolesnego urazu kolana. Został przetransportowany do szpitala.

27.10.2012
O godz. 18:40 do TOPR zadzwonili dwaj starsi turyści z Warszawy, informując, że znajdują się na Ścieżce nad Reglami, przy odejściu szlaku do Doliny Białego. Zrobiło się ciemno, oni nie mają światła, proszą o pomoc w zejściu. Z pomocą wyruszyło dwóch ratowników, którzy sprowadzili turystów do Zakopanego.

28.10.2012
Na Hali Gąsienicowej 41-letnia turystka ze Zgierza upadła i doznała urazu kolana. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

28.10.2012
32-letnia turystka z Dobrzjewic podczas zejścia z Chudej Przełączki do Doliny Tomanowej w rejonie Czerwonego Żlebu doznała bolesnego urazu stawu skokowego, uniemożliwiającego dalsze samodzielne schodzenie. Z pomocą wyruszyła 8-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy w noszach Konga zniesiono poszkodowaną na Ornak i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

02.11.2012
W godzinach popołudniowych telefonicznie naprowadzano na szlak turystów, którzy mieli problemy z zejściem ze Świnicy i Granatów. Turyści bezpiecznie powrócili do Murowańca.

02.11.2012
Z Murowańca do szpitala przewieziono 30-letniego turystę z Węgier, który upadając, doznał bolesnego stłuczenia żeber.

03.11.2012
W wyniku upadku bolesnej kontuzji nogi doznała 38-letnia turystka z Kielc. Poszkodowana została przewieziona do szpitala z Rusinowej Polany.

04.11.2012
49-letnia turystka z Mord w wyniku upadku na szlaku pomiędzy Kasprowym a Myślenickimi Turniami doznała kontuzji stawu skokowego. Z pomocą pospieszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy w noszach wyniesiono poszkodowaną na Kasprowy Wierch, kolejką zwieziono do Kuźnic i dalej Sadochem przewieziono do szpitala.

08.11.2012
O godz. 6:40 rano przed schronisko nad Morskim Okiem doczołgał się z otwartym złamaniem stawu skokowego niemiecki turysta. Dzień wcześniej 32-letni Niemiec samotnie wybrał się na wycieczkę na Rysy. Ok. godz. 15:00 dotarł w rejon przełęczy pod Rysami, tam zorientował się, że zgubił szlak. Zaczął schodzić po swoich śladach. Podczas zejścia pękła pod nim lodowa płyta, wytrącając go z równowagi i doprowadzając do 30-metrowego upadku. Zatrzymał się cudem, zahaczając rakiem o wystające fragmenty podłoża. Skutkiem feralnego upadku to otwarte złamanie stawu skokowego z kością, która przebiła solidnego zimowego buta. Turysta nie posiadał ze sobą telefonu komórkowego, ani nie poinformował nikogo o swoich planach i godzinie powrotu. Nikt też nie słyszał jego wołania o pomoc. Zdając sobie sprawę ze swojego położenia, postanowił walczyć o przeżycie. Podpierając się na zdrowej nodze, krok po kroku po 16 godzinach dotarł nad Morskie Oko. Tam został zauważony przez pracownika schroniska, który powiadomił TOPR.

10.11.2012
O godz. 11:20 do TOPR zadzwonił turysta znajdujący się na Przełęczy Krzyżne. Mężczyzna znalazł się bez odpowiedniego sprzętu i bał się schodzić. Ekipa ratowników udała się na miejsce aby ewakuować turystę.

10.11.2012
O godz. 12:15 TOPR otrzymał telefoniczne zgłoszenie wypadku w rejonie Świnickiej Kotlinki. Podchodząc po zaśnieżonym i zalodzonym szlaku na Świnicką Przełęcz 45-letni turysta ze Słowacji spadł ok. 100 m. doznając obrażeń głowy, klatki piersiowej i kończyny dolnej. W rejon wypadku ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.

10.11.2012
O godz. 15:00 TOPR zostaje powiadomiony o wypadku w rejonie Zmarzłej Przełęczy. Na zalodzonym odcinku Orlej Perci poślizgnął się i upadł ok. 50 m na tzw. Dolny Taras w masywie Zamarłej Turni młody turysta z Rzezawy. Na szlaku pozostała trójka jego współtowarzyszy – bez odpowiedniego sprzętu. Bali się ruszyć, aby nie powtórzyć upadku kolegi. W rejon wypadku natychmiast wystartował śmigłowiec. Niestety, ze względu na silne porywy halnego śmigłowiec dotarł tylko do Koziej Doliny, wysadzając dwójkę ratowników. Ze względu na pogarszające się warunki pogodowe śmigłowiec został odwołany. Wieloosobowa ekipa ratowników wyrusza z centrali z zadaniem transportu poszkodowanego i ewakuacji pozostałej trójki turystów. O godz. 16:00 ratownicy z Koziej Doliny dotarli do poszkodowanego. Po wstępnym badaniu stwierdzili ogólne potłuczenia i uraz miednicy. Turystę zabezpieczyli termicznie o czekali na ekipę ratunkową. Turysta został na linach opuszczony do Koziej Doliny, dalej w noszach zniesiony do Murowańca i stamtąd przewieziony do szpitala. Pozostała trójka została sprowadzona do schroniska. Należy zaznaczyć, że turyści poruszali się w trudnych warunkach zimowych bez raków i czekana oraz wyobraźni i rozumu!!!

13.11.2012
Ratownicy udzielali pomocy turyście, który zagubił się pomiędzy Przełęczą pod Kopą Kondracką a Kasprowym. Został on odnaleziony w rejonie Pośredniego Goryczkowego. Ratownicy doprowadzili go na Kasprowy Wierch.

14.11.2012
O godz. 13:15 do TOPR zadzwonił turysta informując, że znajduje się na szlaku na Rysy, w pobliżu tzw. „Kamienia”. Szlak jest zalodzony, a on nie posiada raków i czekana. Nie jest w stanie bezpiecznie zejść i prosi o pomoc. Po godz. 14:00 z Morskiego Oka wyruszył ratownik ze stosownym sprzętem. Po dotarciu na miejsce, asekurując, przed godz. 18:00 sprowadził turystę do Morskiego Oka.

24.11.2012
49-letni turysta z Warszawy podczas zejścia z Beskidu w kierunku Gali Gąsienicowej poślizgnął się na zalodzonym odcinku szlaku, upadł i złamał nogę. 4-osobowa ekipa ratowników udała się na miejsce wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny w noszach został przetransportowany na Kasprowy Wierch, zwieziony kolejką ko Kuźnic i przewieziony karetką do szpitala.

24.11.2012
O godz. 12:35 do TOPR zadzwonili turyści idący na Rysy z informacją, że wydarzył się wypadek. 25-letni turysta z Szalejowa Górnego podczas podchodzenia w rakach, ale bez czekana, w rejonie Buli pod Rysami potknął się na stromym zaśnieżony i zalodzonym odcinku szlaku i zsunął się ok. 200 m stromym skalno-śnieżnym terenem. Udało mu się zatrzymać przed następnym stromym odcinkiem szlaku. W wyniku upadku i uderzeń o wystające kamienie doznał urazu łokcia, miednicy, mocnych potłuczeń i otarć. 10-osobowa ekipa ratowników pospieszyła na miejsce wypadku. O godz. 15:00 ratownicy dotarli do oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został włożony na deskę ortopedyczną, następnie do noszy francuskich i zniesiono do Morskiego Oka, gdzie o godz. 18:10 został przekazany karetce i przewieziony do szpitala. Mimo, że turysta posiadał raki, nie mając czekana, podczas zsuwania się stromym terenem nie miał czym wyhamować upadku. Mimo wszystko turysta miał ogromne szczęście, gdyż w takich warunkach, upadek mógł zakończyć się o wiele poważniejszymi konsekwencjami.

25.11.2012
O godz. 10:15 zakopiańska policja przekazała informację, że w Tatry w celach samobójczych wybrało się dwóch mężczyzn – 37 i 40-letni. W rejon, w którym mężczyźni zamierzali popełnić samobójstwo, wyruszyła straż parku. Strażnicy nie napotkali tam poszukiwanych mężczyzn. Przed godz. 19:00 do TOPR zadzwonił mężczyzna informując, że prawdopodobnie jego koleżanka mieszkająca w Legnicy zamierza popełnić samobójstwo w Tatrach. Ze względu na brak bliższych danych sprawę przekazano policji.

03.12.2012
W rejonie Suchej Przełęczy zgubił się turysta. Kiepska pogoda uniemożliwiała mu orientację w terenie. Ratownik pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu wyrusza w jego kierunku. Po godzinie turysta zostaję odnaleziony i doprowadzony na Kasprowy Wierch.

04.12.2012
Z Hali Gąsienicowej do szpitala został przetransportowany turysta skarżący się na ból żeber.

06.12.2012
Policja potwierdziła zaginięcie turysty z Sochaczewa w Tatrach. Jeden z zakopiańskich taksówkarzy podwiózł poszukiwanego pod wylot Doliny Małej Łąki 02.12.12 ( w niedzielę) ok. 9:00 rano. Zespoły ratowników przez 4 dni przeszukiwały domniemane miejsca i trasy, którymi mógł się poruszać turysta z Sochaczewa. Sprawdzono rejon Czerwonych Wierchów wraz ze szlakami dojściowymi, Ścieżkę nad Reglami od Kalatówek po Dolinę Kościeliską, Giewont, płn. Ścianę i dolinki reglowe Giewontu, Dolinę Małej Łąki wraz ze szlakami, Dolinę Kondratową, rejon Kasprowego. Niestety, bez rezultatu.

08.12.2012
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich turysta doznał kontuzji kolana. Poszkodowany został przetransportowany ze schroniska do szpitala.

18.12.2012
O godz. 12:20 do TOPR zadzwonił turysta z informacją, że znajduje się poniżej Świnickiej Przełęczy na szlaku na płn.-wsch. Stokach Pośredniej Turni. Przed chwilą jego kolegę, który znajdował się 50 m poniżej porwała lawina, z którą zjechał do Świnickiej Kotlinki. Nie widzi go na powierzchni lawiny, nie ma z nim kontaktu głosowego. Prawdopodobnie kolega jest całkowicie zasypany. Obaj nie mieli detektorów lawinowych. O godz. 12:30 śmigłowiec przewozi ratowników w rejon lawiniska. O godz. 12:48 ratownicy natrafiają sondą na leżącego po mniej więcej 80-dentymetrową warstwą śniegu turystę. Po odkopaniu rozpoczynają reanimację, która trwa również podczas transportu turysty śmigłowcem do szpitala. O godz. 13:40 śmigłowiec ląduje na lądowisku koło szpitala i przekazuje reanimowanego turystę załodze karetki reanimacyjnej. Niestety, turysta umiera w szpitalu. W tym czasie dwóch ratowników dochodzi do oczekującego w stokach Pośredniej Turni turysty, asekurując, wyprowadzają na grań i doprowadzają na Kasprowy Wierch. Wszystko wskazuje na to, że turyści weszli na poduchę nawianego niezwiązanego z podłożem śniegu, co spowodowało zejście lawiny.

21.12.2012
Po godz. 22:00 recepcjonista ze schroniska w Morskim Oku powiadomił TOPR,. Że z samotnej wspinaczki Filarem Cubryny nie powrócił młody taternik. W książce wyjść zapisał, że być może zejdzie na stronę słowacką. Nie udało się nawiązać łączności telefonicznej ani z nim, ani ze schroniskiem przy Popradzkim Stawie, gdzie ewentualnie miał dotrzeć. Dopiero następnego dnia rano potwierdzono, że poszukiwany taternik Ne dotarł do schroniska przy Popradzkim Stawie. Z chwilą poprawy pogody w rejon Cubryny wystartował śmigłowiec. O godz. 10:00 z jego pokładu wypatrzono pod ścianą Cubryny zwłoki poszukiwanego taternika. Pozostawione na śniegu ślady wskazywały, że najprawdopodobniej taternik po ukończeniu drogi, podczas zejścia został porwany przez niewielką lawinkę, z którą spadł do podstawy ściany.

21.12.2012
Do TOPR zadzwonił turysta informując, że podchodził z Doliny Małek Łąki na Kondracką Przełęcz. Zgubił szlak, wszedł w miejsce z którego boi się ruszyć. Prosi o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego.

31.12.2012
Z Wiktorówek do szpitala przewieziony został turysta, który w wyniku poślizgnięcia doznał urazu kolana.

wypadki w Tatrach

rok 2006

wypadki w Tatrach

rok 2007

wypadki w Tatrach

rok 2008

wypadki w Tatrach

rok 2009

wypadki w Tatrach

rook 2010

wypadki w Tatrach

rok 2011

wypadki w Tatrach

rok 2012

wypadki w Tatrach

rok 2013

wypadki w Tatrach

rok 2014

wypadki w Tatrach

rok 2015

wypadki w Tatrach

rok 2016 w opracowaniu

wypadki w Tatrach

rok 2017 w opracowaniu