design your own website for free

© Copyright 2017 www.tatry-polskie.pl Małgorzata i Włodzimierz Wojtanowicz - Wszystkie prawa zastrzeżone.


rok 2011

02.01.2011
18-letni Paweł P. turysta z Warszawy spadł z Kościelca ponosząc śmierć na miejscu. O godz. 11:19 zwłoki zostały wypatrzone z pokładu śmigłowca pod Zachodnią Ścianą Kościelca. Do wypadku doszło w godzinach porannych.

02.01.2011
O godz. 12:10 do centrali TOPR dotarła informacja, że 26-letni turysta z Andrychowa złamał nogę poniżej wierzchołka Kościelca. Ratownicy będący pod Zachodnią Ścianą Kościelca udali się pieszo ponieważ z powodu załamania pogody śmigłowiec nie mógł być użyty. Po dotarciu turysta został ogrzany. Chwilowa poprawa pogody pozwoliła na dowiezienie w pobliże kolejnych ratowników i potrzebny sprzęt. Niestety, pogorszenie pogody znowu nie pozwoliło na użycie śmigłowca. Trudny transport w dół do Murowańca zakończono przed godz. 19:00. Stamtąd ranny został samochodem przewieziony do szpitala.

04.01.2011
Od dwóch dni ratownicy prowadzili poszukiwania 21-letniego Marcina P. z Wrocławia, który ostatnio był widziany 28.12.2010 r. na szczycie Świnicy przez innego turystę. Po godz. 19:00 z pokładu śmigłowca wypatrzono zwłoki w Dolince pod Kołem, na południowych stokach Świnicy. Ze śniegu wystawała częściowo jego ręka. Posiadał raki i bardzo ciężki plecak, który utrudnia w wędrówce w trudnym terenie. Turysta spadł ok. 300 metrów najprawdopodobniej z okolic trawersu między Świnicą a Zawratem. Wypadek wydarzył się prawdopodobnie tego dnia, gdy turysta był widziany ostatni raz na Świnicy.

05.01.2011
Turystka z silnymi dolegliwościami sercowymi została przewieziona do szpitala ze schroniska Ornak.

06.01.2011
Podczas schodzenia ze Świnickiej Przełęczy w kierunku Hali Gąsienicowej turysta spadł żlebem do Kotlinki Świnickiej. W wyniku upadku mężczyzna doznał mocnych otarć i potłuczeń. Na pomoc wyruszyli ratownicy pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyzna został sprowadzony do Murowańca, a stamtąd samochodem przewieziony do szpitala.

07.01.2011
Podczas wspinaczki na Kazalnicy jeden z taterników odpadł na pierwszym wyciągu i doznał kontuzji nogi. Na pomoc 46-letniemu taternikowi z Warszawy udali się ratownicy śmigłowcem. Po zaopatrzeniu mężczyzna został windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

07.01.2011
W Dolinie Wyżniej Chochołowskiej turystka poślizgnęła się i upadła uderzając głową o lód. Uderzenie spowodowało wstrząs mózgu. 7-osobowa grupa ratowników udała się na pomoc. Kobieta została samochodem przewieziona na Siwą Polanę, skąd karetką pogotowania została zabrana do szpitala.

07.01.2011
W masywie Wielkiej Kopy w Tatrach Wysokich polscy taternicy zeszli z trasy na Granackiej Ławce i utknęli w okolicach Wielickiej Kopy. Ratownicy Horskiej Zachrannej Służby wyruszyli na pomoc, w nocy dotarli do czekających zmarzniętych taterników, a nad ranem zostali sprowadzeni do Śląskiego Domu w Dolinie Wielickiej.

09.01.2011
Po stronie słowackiej na Krywaniu dwóch narciarzy wywołało lawinę o długości 400 m i szerokości 20 m. W lawinie jedna osoba została poszkodowana i przewieziona do szpitala.

09.01.2011
Po zakończonej akcji na Krywaniu, w tym samym miejscu turystka wywołała kolejną lawinę, w której narciarz został przysypany śniegiem. Szczęśliwie mężczyzna o własnych siłach wydostał się spod lawiny.

09.01.2011
Kontuzji stawów skokowych w lewej i prawej nodze doznał 28-letni turysta w wyniku upadku w Dolinie Chochołowskiej. Poszkodowany został przewieziony do szpitala.

14.01.2011
W godzinach porannych W Dolinie Pięciu Stawów Polskich lawina porwała sześć osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a interwencja ratowników nie była potrzebna.

14.01.2011
Około południa lawina porwała turystów wychodzących na Rysy. Udało im się wydostać spod śniegu. Jeden z turystów doznał wielonarządowych obrażeń, a drugi miał uraz barku i mocne potłuczenia spowodowane uderzeniami o wystające głazy. Ratownicy TOPR udali się na miejsce wypadku. Po zaopatrzeniu obydwaj turyści zostali śmigłowcem przetransportowani do szpitala. Turyści podchodzili na Rysy w dwóch niezależnych grupach. Gdy pierwszy z nich był ok. 100 m pod Grzędą Rysów, podciął lawinę, z którą zjechał aż nad Czarny Staw. Drugi turysta, będący w okolicach tzw. „Kamienia” został porwany przez spadającą lawinę i zatrzymał się ok. 100 m powyżej Czarnego Stawu. Pozostali trzej turyści nie odnieśli obrażeń. Turyści mieli dużo szczęścia, ponieważ lawina nie niosła wielkich mas śniegu i nikt nie został zasypany.

15.01.2011
17-letni turysta z Bielska został przewieziony do szpitala z Morskiego Oka z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu, w wyniku upadku i uderzenia głową na zalodzonym szlaku.

16.01.2011
Po godz. 19:00 polscy taternicy spadli z lawiną w Dolinie Suchej Jaworowej. Jeden z nich 45-letni taternik został ranny. Miał dużo szczęścia – z lawiną zleciał ok. 300 m nie odnosząc poważniejszych obrażeń. Akcję ratunkową podjęli słowaccy ratownicy.

19.01.2011
Turyści idący Doliną Jaworzynki mieli problemy z przejściem na Przełęcz między Kopami z powodu zalodzonego szlaku. Zadzwonili do TOPR prosząc o pomoc z wyprowadzeniem ich z niebezpiecznego rejonu. Na pomoc wyruszyli ratownicy sprowadzając turystów.

19.01.2011
42-letni turysta z Bielska miał trudności z zejściem z Kopy Kondrackiej. Na pomoc wyruszyło dwóch ratowników, którzy o godz. 18:30 dotarli do turysty i sprowadzili na Halę Kondratową.

20.01.2011
W Dolinie ku Dziurze kontuzji nogi doznała turystka z Lublina. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

20.01.2011
Przed godz. 20:00 ratownicy TOPR otrzymali informację od taterników, że podczas wspinaczki drogą Potoczka na Kopie nad Karbem 30-letni taternik z Krakowa prowadzący wyciąg odpadł. Z powodu kilkunastometrowego upadku i uderzenia w ścianę doznał chwilowej utraty przytomności i urazu twarzy. Ratownicy wraz z lekarzem udali się na miejsce wypadku. Po dotarciu przed godz. 23:00 ranny otrzymał pierwszą pomoc, został sprowadzony przez ratowników nad Czarny Staw Gąsienicowy i do Murowańca, a stamtąd samochodem został przewieziony do szpitala. Akcja została zakończona o godz. 1:00 w nocy.

28.01.2011
Turystka została śmigłowcem przetransportowana do szpitala z rejonu masywu Ciemniaka z powodu upadku po stromych śniegach.

29.01.2011
W masywie Granatów doszło do wypadku taternickiego w „Żebrze Czecha”. Prowadzący taternik z Bielska-Białej odpadł od ściany, doznając kontuzji stawu skokowego. Ratownicy TOPR udali się śmigłowcem na miejsce wypadku. Za pomocą windy taternicy zostali wciągnięci na pokład śmigłowca i przetransportowani do szpitala.

30.01.2011
Na drodze „Potoczka” na Czubie nad Karbem doszło do wypadku taternickiego. Prowadzący taternik z Warszawy odpadł od ściany ok. 20 m. Z powodu upadku doznał bólu w okolicy lędźwiowej. Ratownicy TOPR udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy, następnie w noszach i za pomocą windy taternik został wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

05.02.2011
Kontuzji stawu skokowego doznał 33-letni turysta. Z Doliny Strążyskiej został przewieziony do szpitala.

06.02.2011
O godz. 14:20 turysta poinformował TOPR. Ze jest w trudnym miejscu w Czerwonym Żlebie i ma problem z poruszaniem się. Z powodu mgły nie był w stanie powiedzieć w którym dokładnie miejscu się znajduje. Z centrali TOPR wyruszyło dwóch ratowników do Doliny Tomanowej i do Czerwonego Żlebu. Po dotarciu ratownicy nie napotkali poszukiwanego turysty. Druga grupa ratowników udała się w rejon szlaku z Zahradzisk na Ciemniak i do Doliny Miętusiej, w rejon Wantuli i Wielkiej Świstówki. O godz. 20:15 w Małej Świstówce zauważono światło. Znajdował się tam poszukiwany turysta. Ratownicy idący granią w kierunku Ciemnniaka doszli do oczekującego na pomoc turysty, wyprowadzili go na szlak i sprowadzili na Zahradziska, skąd samochodem przewieziony został do Zakopanego.

06.02.2011
Po słowackiej stronie Tatr Lawina porwała czterech węgierskich taterników w stromym skalistym żlebie w kierunku Łomnickiego Stawu. Jeden wyszedł z wypadku bez poważniejszych obrażeń, dwóch miało złamane nogi. Niestety, czwarty nie miał tyle szczęścia, zginął na miejscu. Z powodu złych warunków atmosferycznych nie mógł być użyty śmigłowiec. Ratownicy dotarli specjalnie w tym celu uruchomionym wyciągiem na Łomnicką Przełęcz.

08.02.2011
W rejonie Kończystego Wierchu 30-letnia turystka z Legionowa poślizgnęła się i zsunęła ok. 150 m stromym, zaśnieżonym stokiem w kierunku Doliny Kończystej. Kobieta doznała licznych otarć i potłuczeń. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została przetransportowana do szpitala. Nieprzygotowanie do warunków zimowych, brak raków i czekana był powodem wypadku.

09.02.2011
57-letnia turystka z Turka doznała kontuzji stawu skokowego. Z Doliny Kościeliskiej kobieta została przewieziona do szpitala.

09.02.2011
38-letni turysta z Poznania został przewieziony do szpitala z Doliny Filipka z powodu duszności na tle alergicznym.

09.02.2011
Centrala TOPR otrzymała telefon od 43-letniego turysty ze Zgierza z prośbą o pomoc. Turysta znajdował się tuż poniżej wierzchołka Kościelca i nie był w stanie zejść ponieważ szlak był zalodzony a on nie miał raków. Na pomoc przylecieli ratownicy. Jeden z ratowników desantował się na wierzchołku Kościelca. Po dotarciu do oczekującego na pomoc turysty założono u uprząż ewakuacyjną i windą wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do Zakopanego.

09.02.2011
Na szlaku z Koziego Wierchu do Doliny Pięciu Stawów Polskich 52-letni turysta z Poznania doznał kontuzji nogi. Ratownicy desantowali się w Żlebie powyżej oczekującego na pomoc turysty. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

10.02.2011
65-letnia turystka z Oświęcimia doznała kontuzji nogi na drodze do Morskiego Oka. Poszkodowana samochodem została przewieziona do szpitala.

10.02.2011
65-letnia turystka z Oświęcimia doznała kontuzji nogi na drodze do Morskiego Oka. Poszkodowana samochodem została przewieziona do szpitala.

13.02.2011
55-letnia turystka z Krakowa złamała nogę podczas zejścia z Gęsiej Szyi w kierunku Polany Rusinowej. Ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie i udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została przetransportowana do szpitala.

13.02.2011
24-letnia turystka z Kątów Wrocławskich złamała nogę w Żlebie spadającym z Karbu nad Czarny Staw. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującej na pomoc turystki, udzieleniu pierwszej pomocy założeniu uprzęży ewakuacyjnej poszkodowaną wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

15.02.2011
38-letnia turystka z Warszawy upadła i stłukła kość ogonową. Kobieta z Kalatówek została samochodem przewieziona do szpitala.

17.02.2011
58-letnia turystka z Krakowa upadła i złamała rękę. Z Ornaku została przewieziona do szpitala.

19.02.2011
Mgła i bardzo ograniczona widoczność sprzyjała pobłądzeniu w rejonach Błyszcza, Doliny Cichej, Masywu Ciemniaka i masywu Świnicy. Pięcioosobowa grupa z Błyszcza została telefonicznie naprowadzona przez ratownika dyżurnego w rejon Siwej Przełęczy, a stamtąd turyści byli w stanie sami zejść do Doliny Chochołowskiej. Turyści z masywu Ciemniaka dotarli w rejon Chudych Turni, gdzie czekali na pomoc. 6-osobowa grupa ratowników wyruszyła z Zakopanego. Turyści zostali odnalezieni przed północą i sprowadzeni do Doliny Kościeliskiej. Dwójka skialpinistów zabłądzili zjeżdżając do Doliny Cichej. Słowaccy ratownicy wyruszyli im z pomocą. Szczęśliwie o godz. 19:00 skialpiniści dotarli na Kasprowy Wierch. Dalsza pomoc nie była już konieczna.

21.02.2011
TOPR otrzymał informację, że na wierzchołku Kasprowego Wierchu znajduje się wyczerpany turysta. Pracownik IMGW zaczął sprowadzać turystę do Kotła Gąsienicowego, a stamtąd sprowadzanie przejął ratownik dyżurujący na Halli Gąsienicowej.

22.02.2011
14-letnia warszawianka zasłabła na Gęsiej Szyi. Dziewczynka śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

22.02.2011
29-letnia turystka z Piastowa podczas schodzenia z Kasprowego Wierchu poślizgnęła się na stromym zalodzonym odcinku szlaku i zsunęła się kilkanaście metrów. Z Kasprowego Wierchu wyruszył ratownik pełniący dyżur, który sprowadził turystkę na Myślenickie Turnie.

23.02.2011
Na szlaku pomiędzy Kasprowym Wierchem a Myślenickimi Turniami utknęło troje turystów z powodu zalodzonego szlaku. Na pomoc wyruszył ratownik pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu. Lekko wychłodzonych turystów zaprowadził do kolejki na Kasprowym.

26.02.2011
37-letnia turystka z Krakowa doznała kontuzji nogi w Dolinie Chochołowskiej. Kobieta została samochodem przewieziona do szpitala.

26.02.2011
21-letni turystka z Olecka złamała nogę w rejonie Beskidu. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ratownicy przetransportowali kobietę na Kasprowy Wierch i kolejką do Kuźnic.

27.02.2011
33-letni turysta z Krakowa doznał kontuzji nogi na Kozim Wierchu. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie udzielono poszkodowanemu pierwszej pomoc. Następnie został wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

01.03.2011
O godz. 12.30 TOPR otrzymał informację, że w Jaskini Miętusiej nad „Wielkimi Kamieniami” 30-letni grotołaz stracił przytomność. Ekipa ratunkowa dociera do poszkodowanego. Pozostali ratownicy przygotowują transport w poszczególnych częściach jaskini. Okazało się, że grotołaz znajduje się pod Kaskadami. Asekurowany, sam porusza się do otworu wyjściowego. O godz. 17:40 z pomocą kilku ratowników wychodzi z jaskini i zostaje sprowadzony do Doliny Miętusiej, skąd skuterem zostaje dowieziony do miejsca, skąd zabiera go karetka pogotowia do szpitala. Akcja zakończyła się o godz. 20:20. W akcji udział wzięło 17 ratowników.

01.03.2011
25-letni skiturowiec z Woli Górniczej podczas podejścia na nartach na Kozi Wierch zsunął się ok. 300 m po stromych, zlodzonych śniegach na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich.. Mężczyzna doznał mocnych potłuczeń i złamania nogi. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

05.03.2011
36-letni taternik z Łańcuta w wyniku upadku doznał kontuzji ręki. Poszkodowany został z Morskiego Oka przewieziony do szpitala.

05.03.2011
37-letni turysta z Tarnowa doznał kontuzji nogi w wyniku upadku. Z Wiktorówek został przewieziony do szpitala.

06.03.2011
O godz. 8:47 do TOPR zadzwonili dwaj turyści, którzy z powodu mgły, opadu śniegu i bardzo ograniczonej widoczności nie byli w stanie znaleźć drogi powrotnej pomiędzy Siwą Przełęczą a Starorobociańskim Wierchem. O godz. 12:30 3-osobowa grupa ratowników dotarła do oczekujących na pomoc turystów. Po ogrzaniu, zostali sprowadzeni do Doliny Starorobociańskiej.

08.03.2011
Na stoku pod Łomnicą w słowackich Tatrach zginęła 23-letnia polska narciarka. Wypadek wydarzył się na stoku w okolicach stacji „Start” na łatwiejszym odcinku trasy. Narciarka w zalodzonym odcinku uderzyła w słup, wpadła na manienie i konary. Ratownicy Horskiej Zachrannej Służby pełniący dyżur na miejscu udzielili kobiecie pierwszej pomocy. Z powodu złej pogody śmigłowiec nie mógł być użyty. Niestety, reanimacja nie przyniosła efektów. Narciarka zmarła po przetransportowaniu do szpitala.

10.03.2011
Podczas schodzenia z Krzyżnego na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich 4-osobowa grupa weszła gdzieś w próg Dolinki Buczynowej, opadający do Doliny Roztoki i utknęli w trudnym terenie. O godz. 17:50 turyści zadzwonili do TOPR prosząc o pomoc w sprowadzeniu. Na pomoc wyruszył ratownik dyżurujący w Stawach, a z Zakopanego 3-rtowników. O godz. 21:00 ratownicy dotarli do oczekujących turystów. Asekurując i opuszczając ich przez progi na linie, sprowadzono ich w rejon dolnej stacji wyciągu towarowego, gdzie wszyscy dotarli o godz. 22:35. Stamtąd turyści poszli przez Wodogrzmoty do schroniska w Roztoce. Turyści zamiast iść szlakiem trawersującym Dolinę Buczynową, próbowali zejść wprost w dół do Doliny Roztoki.

13.03.2011
Siedmioro skialpinistów z Krakowa i okolic wybrało się na wycieczkę na nartach w okolice Doliny Pańszczycy. W nocy wiatr halny przenosił w Tatrach masy śniegu tworząc niebezpieczne śnieżne poduchy. Lawina powstała na skutek pęknięcia sporej warstwy nawianego ciężkiego i mokrego śniegu ok. 300-350 m powyżej nich. Wąski żleb, w którym się znajdowali skumulował zsuwający się śnieg. Czoło lawiny wynosiło grubość 3,5-4,5 m. Troje skialpinistów 46-letni mężczyzna, jego żona i 56-letnia kobieta zostało porwanych przez lawinę. Ratownicy TOPR odebrał informację o wypadku o godz. 13:26. W akcji ratunkowej udział brało 30 ratowników, 3 psy lawinowe i załoga śmigłowca. Po 70 minutach pod 1,5 m grubości mokrego śniegu wydobyto pierwszą zasypaną osobę. Po 20 minutach następną i po kolejnych 20-ostatnią. Na miejscu rozpoczęto reanimację walcząc o ich życie. Niestety, jedna z nich zmarła na miejscu. Dwie kolejne w krytycznym stanie śmigłowiec przetransportował do szpitala, gdzie zmarły. Akcję zakończono o godz.18:30. Wszyscy byli doświadczeni górscy turyści i skitourowcy. Od 30 lat chodzili po górach, od 15 lat uprawiali ski-touring, często podchodzili i zjeżdżali poza trasami narciarskimi. W Tatry zabrali detektory lawinowe, ale tego pechowego dnia nie wzięli ich ze sobą.

21.03.2011
55-letnia turystka z Danii złamała nogę na Czerwonej Przełęczy. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu rannej pierwszej pomocy poszkodowana została wciągnięta windą na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

22.03.2011
O godz. 9:45 z Długiego Giewontu, z rejonu Juhaskiej Turni do żlebu Banie na północną stronę spadł 26-letni taternik, ratownik TOPR Jakub Stawowy. Jakub pechowo potknął się, zahaczył rakiem o drugą nogę, stracił równowagę i spadł ok. 400 m w dół. Upadek był śmiertelny. Zwłoki śmigłowcem zostały przetransportowane do szpitala. Jakub Stawowy w 2006 r. w schronisku na Polanie Chochołowskiej złożył przysięgę. Był uczestnikiem 30 wypraw ratunkowych i 300 zwózek narciarskich.

24.03.2011
60-letnia turystka z Łodzi doznała kontuzji nogi w Dolinie Strążyskiej. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

30.03.2011
Do centrali TOPR dotarła informacja, że poniżej Zmarzłego Stawu znajduje się turysta, który w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał ran twarzy i stłuczenia żeber. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie i udzieleniu pierwszej pomocy ranny został wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

01.04.2011
Z bolesnym atakiem rwy kulszowej przetransportowano turystkę do szpitala ze schroniska na Ornaku.

01.04.2011
41-letnia turystka ze Szczecina doznała kontuzji kolana. Kobieta została z Doliny Chochołowskiej przewieziona do szpitala.

03.04.2011
Z Doliny Jarząbczej do szpitala przewieziono turystkę z Gliwic, która w wyniku upadku doznała złamania nogi.

07.04.2011
TOPR otrzymał telefon od turystów, którzy zgubili szlak podczas zejścia ze Szpiglasowej Przełęczy do Morskiego Oka. Próba telefoniczna naprowadzenia na szlak nie powiodła się. Ze schroniska w Morskim Oku po godz. 22:00 wyruszył ratownik. Zagubionych turystów napotkał w Dolince za Mnichem. O godz. 1:00 w nocy turyści zostali sprowadzeni do schroniska.

10.04.2011
Kontuzji nogi doznała turystka upadając w Dolinie Chochołowskiej. Kobieta została przewieziona do szpitala.

14.04.2011
Mieszkający w Murowańcu narciarz ostatnim kursem wyciągu wyjechał z Hali Gąsienicowej na Kasprowy. Z powodu padającego śniegu, gęstej mgły i wiatru narciarz nie potrafił zjechać do Murowańca z Kasprowego. Dzięki dyżurującemu na Kasprowym pracownikowi PKL przeczekał noc w budynku stacji kolejki na Kasprowym Wierchu.

15.04.2011
W rejonie Suchej Przełęczy narciarka z Krakowa pomyliła we mgle kierunki i zamiast do Kotła Gąsienicowego skręciła w kierunku Doliny Cichej i spadła z kilkumetrowego nawisu, zatrzymując się kilkanaście metrów niżej w głębokim śniegu. Na pomoc narciarce jeden z ratowników został opuszczony na linie i asekurując wyprowadził ją na Suchą Przełęcz.

25.04.2011
Na drodze na Kalatówki upadły i uderzyły głowami w kamienie dwie turystki 22-letnia mieszkanka Białego Dunajca i 19-letnia mieszkanka Zakopanego. Doznały urazów głów. Ratownicy przetransportowali poszkodowane do szpitala.

28.04.2011
TOPR został poinformowany, że na noc do schroniska Murowaniec nie powrócił turysta z Gdańska. W pokoju pozostawił swoje rzeczy, a wychodząc ze schroniska nie poinformował, dokąd się udaje. W rejon Hali Gąsienicowej wystartował śmigłowiec. O godz. 12:10 poszukiwany turysta odnalazł się w Zakopanem.

28.04.2011
Ratownicy TOPR otrzymali wiadomość od turystki, że jej znajomy w wyniku upadku w Zawratowym Żlebie doznał bolesnej kontuzji barku. Ratownicy polecieli śmigłowcem udzielić pomocy poszkodowanemu.

30.04.2011
37-letni turysta z Jastrzębia Zdroju spadł spod wierzchołka Świnicy Żlebem Blatona do Doliny Walentkowej. Po dotarciu do turysty ratownicy stwierdzili zgon. Przyczyną wypadku było poślizgnięcie się na stromych twardych śniegach i upadek przez progi żlebu. Turysta doznał wielonarządowych śmiertelnych obrażeń. W trudnych warunkach atmosferycznych ratownicy śmigłowcem przetransportowali zwłoki do Zakopanego.

01.05.2011
Na szlaku na Zawrat na stromym twardym śniegu utknęło twoje turystów. Zadzwonili do TOPR prosząc o pomoc. Kiedy ratownik z Murowańca wyruszył na pomoc, turyści zadzwonili ponownie odwołując pomoc, ponieważ inni turyści schodząc z Zawratu pomagają im bezpiecznie zejść.

03.05.2011
Po godz. 21:00 oszukiwany był turysta, który utknął gdzieś na szlaku pomiędzy Jaworzynką a Halą Gąsienicową. Ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej odnalazł turystę i sprowadził go do Murowańca. Okazało się, że mężczyzna trochę osłabł i miał trudności z samodzielnym dotarciem do celu.

05.05.2011
Na szlaku do Morskiego Oka w rejonie Wanty 12-letni uczestnik szkolnej wycieczki w wyniku upadku doznał kontuzji barku. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy i przetransportowali chłopca do szpitala.

07.05.2011
Podczas zejścia z Rysów 47-letni turysta z Krakowa doznał kontuzji stawu skokowego uniemożliwiającej dalsze schodzenie. O godz. 16:00 ratownicy udali się w rejom tzw. „Kamienia” śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc mężczyzny ratownicy udzielili pierwszej pomocy, windą wciągnęli na pokład śmigłowca i przetransportowali do szpitala. Okazało się, że mężczyzna wchodząc w rakach, potknął się, zsunął kilka metrów po stromym śniegu i upadł zahaczając o jakieś nierówności terenu.

10.05.2011
15-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki została przewieziona do szpitala z powodu silnego bólu kręgosłupa.

10.05.2011
15-letnia Niemka doznała kontuzji stawu skokowego. Z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

10.05.2011
W Dolinie Roztoki 30-letni turysta z Ciechanowa został ugryziony przez żmiję. Ponieważ mężczyzna potrzebował natychmiastowej pomocy medycznej w akcji brał udział śmigłowiec.

13.05.2011
15-latka z Celestynowa poparzyła się herbatą w schronisku na Ornaku. Ratownicy przetransportowali ją do szpitala.

13/14.05.2011
Turysta, który wyszedł na wycieczkę z Murowańca w nieznanym kierunku i na noc nie wrócił do schroniska był poszukiwany przez ratowników. Okazało się, że turysta cała noc spędził na Krupówkach.

14.05.2011
27-letnia turystka z Goniądza na szlaku z Doliny Małej Łąki na Przełęcz Kondracką doznała kontuzji stawu skokowego. Kobieta została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

17.05.2011
W Dolinie Strążyskiej turysta z Bielska Białej stracił przytomność. Po udzieleniu pierwszej pomocy mężczyzna został przewieziony karetką TOPR do szpitala.

17.05.2011
Uczestniczka szkolnej wycieczki 12-latka z Bielan Wrocławskich doznała kontuzji nogi w rejonie Hali Pisanej. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przetransportowali turystkę do szpitala.

19.05.2011
Podczas wspinaczki na Jarońcu, taternik z Zakopanego doznał urazu kręgosłupa przez spadający kamień. Nie miejsce wypadku przybyli ratownicy, którzy udzielili rannemu pierwszej pomocy, znieśli go na Polanę Biały Potok i stamtąd śmigłowcem przetransportowali do szpitala.

19.05.2011
Po godz. 14:00 ratownicy TOPR otrzymał telefon od 32-letniego turysty z Poznania, który prosił o pomoc w sprowadzeniu. Turysta znajdował się w rejonie Zadniego Granata i nie był w stanie ruszyć z miejsca, ponieważ próby przejścia kilkakrotnie kończyły się na obsunięciu na stromych śniegach. Ratownicy pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej wyruszyli na pomoc. Po dotarciu, założyli mu uprząż i asekurując sprowadzili w bezpieczne miejsce i dalej doprowadzili turystę do Murowańca. Turysta nie posiadał odpowiedniego obuwia, ubioru i sprzętu do wędrowania w nadal zimowych warunkach, jakie panowały na tej wysokości.

19.05.2011
14-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki doznała kontuzji nogi w Dolinie Jaworzynki. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

23.05.2011
Po godz. 14:30 TOPR otrzymał telefon od turysty, który podchodząc na Liliowe zobaczył leżącą nieruchomą postać w Skrajnym Żlebie. Aby się upewnić, turysta zszedł w tamten rejon i stwierdził, że to zwłoki. Śmigłowiec z ratownikami startuje mimo nie najlepszej pogody. Po oględzinach zwłoki zostają przetransportowane do Zakopanego. Śmierć poniósł 57-letni turysta z Gryfina. Skutkiem tragicznej śmierci był upadek ze Skrajnej Turni lub poślizgnięcie się i upadek do Żlebu ze Skrajnej Przełęczy. Nie było świadków tej tragedii.

26.05.2011
16-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki z Bielska Białej doznała kontuzji nogi podczas zejścia z Jaskini Mroźnej. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

26.05.2011
Uczestniczka szkolnej wycieczki została przewieziona z Hali Gąsienicowej do szpitala ponieważ tak osłabła, że nie mogła o własnych siłach zejść z Hali Gąsienicowej.

26.05.2011
W godzinach nocnych ze szlaku z Ciemniaka na Zahradziska ratownicy sprowadzili 83-letnią turystkę z Zakopanego, którą zmogły trudy tak dalekiej wycieczki.

28.05.2011
Po godz. 10:00 do TOPR zadzwonił przewodnik idący szlakiem na Rysy, informując, że poniżej tzw. „Kamienia” w rejonie Buli pod Rysami natknął się na zwłoki turysty. Mimo intensywnych opadów deszczu i burzy, wyruszyli ratownicy pełniący dyżur w Morskim Oku, a z Zakopanego 7-osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce, ratownicy stwierdzili zgon 27-letniego turysty z Mysłowic a zwłoki przetransportowali do Morskiego Oka, gdzie przekazano je policji. Turysta miał na sobie tylko zadrapania, ale zmarł w wyniku obrażeń wewnętrznych. Turysta przypuszczalnie zsunął się po płacie śniegu, prawdopodobnie w czasie zejścia z Rysów. Nie było świadków tego tragicznego wypadku.

28.05.2011
51-letni turysta z Białegostoku z powodu upadku doznał bolesnej kontuzji barku. Mężczyzna ze schroniska na Ornaku został przewieziony do szpitala.

29.05.2011
Kontuzji kolana doznała turystka na Suchych Czubach. Kobieta została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

31.05.2011
11-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki poważnie zasłabła na drodze do Morskiego Oka. Konieczny był pilny transport do szpitala śmigłowcem.

31.05.2011
Na Hali Gąsienicowa turystka doznała kontuzji nogi.

01.06.2011
16-letnia turystka z kontuzją stawu skokowego została przewieziona do szpitala z Hali Gąsienicowej.

01.06.2011
Ok. godz. 20:00 ratownicy TOPR otrzymali informację, że na najtrudniejszym szlaku – Orlej Perci – w okolicach Koziej Przełęczy utknęła para turystów. Na pomoc z Hali Gąsienicowej wyruszyło dwóch ratowników. Po dwóch i pół godziny odnaleźli przemarzniętych turystów w okolicach Kozich Czub. Turyści nie mieli ze sobą latarki. Utknęli w trudnym, wysokogórskim terenie. O godz. 2:00 w nocy zakończyło się ich sprowadzanie do schroniska na Hali Gąsienicowej. W tym dniu w Tatrach panowała fatalna pogoda. Padał deszcz, temperatura spadała, a szlaki były bardzo śliskie.

02.06.2011
15-letnia turystka doznała kontuzji stawu skokowego w Dolinie Kościeliskiej. Została przewieziona do szpitala.

04.06.2011
15-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki z Tucholi poważnie zasłabła na Skupniowym Upłazie. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

04.06.2011
33-letnia zakopiańska taterniczka podczas wspinaczki Granią Kościelca z powodu obsunięcia doznała kontuzji stawu skokowego. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie w pobliżu miejsca wypadku udzielili pierwszej pomocy następnie windą wciągnęli ranną na pokład śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

05.06.2011
41-letnia turystka z Pleśna doznała kontuzji nogi na szlaku z Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę do Morskiego Oka. Kobieta została samochodem przewieziona do szpitala.

06.06.2011
W rejonie Przełęczy między Kopami 17-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki doznała kontuzji nogi. Ranna śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

07.06.2011
O godz. 9:10 TOPR otrzymał telefon od turysty, który idąc na Giewont natknął się na zwłoki jakiegoś turysty pod kopułą szczytową Giewontu. Ratownicy udali się w tamten rejon śmigłowcem. Okazało się, że 46-letni turysta z Wielkiej Brytanii w wyniku upadku z wysokości i odniesiony obrażeń, śmierć poniósł na miejscu. Do wypadku doszło poprzedniego dnia, kiedy w Tatrach była burza i padał deszcz. Nie wiadomo, czy upadek nastąpił w wyniku uderzenia piorunu w pobliżu turysty i przez przestraszenie się turysta spadł, czy w wyniku poślizgnięcia się na mokrych, śliskich skałach. Świadków wypadku nie było. Ratownicy przetransportowali zwłoki.

07.06.2011
13-letniauczestniczka szkolnej wycieczki tak osłabła, że nie była w stanie kontynuować wycieczki z Hali Gąsienicowej. Została przetransportowana do szpitala.

07.06.2011
10-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki z Żor na Ścieżce nad Reglami nad Doliną Białego doznała urazu kolana. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy w noszach Konga znieśli ją do wylotu Doliny Białego i dalej samochodem przewieźli do szpitala.

09.06.2011
Grupa trzech turystów utknęła pod Kozią Przełęczą od strony Koziej Dolinki. Przemoczeni, wychłodzeni i przerażeni trudnością terenu poprosili ratowników TOPR o pomoc. Ekipa ratowników o godz. 22:00 sprowadziła turystów do Murowańca.

10.06.2011
Podczas podejścia na Zawrat, w rejonie górnych łańcuchów 48-letnia turystka z Kielc, poślizgnęła się na płacie śniegu i zsunęła się do Zawratowego Żlebu. Kobieta doznała urazu kolana, otarć i potłuczeń. O godz. 16:10 ekipa ratowników dotarła do oczekującej na pomoc turystki. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ratownicy ranną kobietę włożyli do noszy Konga i znieśli do Murowańca. Stamtąd samochodem przewieziona została do szpitala. Akcja zakończyła się po godz. 21:00. Turystka miała sporo szczęścia, ponieważ udało się jej zatrzymać po około 20 m zsuwania się zaśnieżonym grnym odcinkiem Zawratowego Żlebu. Dalsze zsuwanie się doprowadziłoby do paważniejszych urazów.

11.06.2011
Podczas upadku kontuzji nogi doznała 84-letnia turystka z Krakowa. Poszkodowana została przewieziona z Kalatówek do szpitala.

12.06.2011
Bardzo osłabioną 58-letnią turystkę z Ostrowa Wielkopolskiego przetransportowano do szpitala z Niskiej Przełęczy.

13.06.2011
78-letni turysta z Piły zasłabł na Hali Kondratowej. Mężczyzna został przewieziony

13.06.2011
48-letnia turystka z Zabrza z objawami wstrząsu została śmigłowcem przetransportowana do szpitala z Hali Kondratowej.

14.06.2011
51-letni turysta z Wrocławia doznał kontuzji kolana na Hali Ornak. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

14.06.2011
Ok. godz. 13:00 na szlaku z Kasprowego Wierchu w rejonie Suchych Czub Kondrackich w 60-metrową przepaść spadł turysta. Przyczyną jego zachwiania się i upadku był prawdopodobnie silny podmuch wiatru. Nad górami przechodziły wtedy burze. Na pomoc turyście poleciał śmigłowiec z ratownikami TOPR. Niestety, mężczyzna zginął na miejscu. Zwłoki zostały przetransportowane do zakopiańskiego szpitala.Z powodu odwodnienia organizmu 18-letnia turystka z Chełma miała problemy z poruszaniem się. Turystka z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

15.06.2011
Z powodu odwodnienia organizmu 18-letnia turystka z Chełma miała problemy z poruszaniem się. Turystka z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

15.06.2011
O godz. 15:05 TOPR otrzymał telefon od turystów, którzy pobłądzili w górnej części Wąwozu Kraków. Ratownicy z pokładu śmigłowca desantowali się nad Zadnim Kamiennym. O godz. 16:30 ratownicy dotarli do poszukiwanych. Asekurując przez progi wąwozu turyści (pan i dwie panie) zostali sprowadzeni do Doliny Kościeliskiej, skąd samochodem zostali przewiezieni do Zakopanego. Jak się okazało, turyści nie znali topografii tego terenu.

15.06.2011
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich 18-letnia turystka ze Zgierza doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego. Poszkodowana śmigłowcem została przewieziona do szpitala.

15.06.2011
O godz. 19:00 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z towarzyszką znajdują się na Orlej Perci w rejonie Wielkiej Buczynowej Turni. Kobieta osłabła i nie jest w stanie kontynuować wycieczki. Ratownicy z pokładu śmigłowca desantowali się w pobliżu oczekujących na pomoc. Po założeniu trójkątów ewakuacyjnych turyści w dwóch rzutach zostali windą wciągnięci na pokład śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego. Turyści nie byli odpowiednio przygotowani do wędrowania po tak trudnym szlaku. Brak odpowiedniego obuwia, latarek i przygotowania fizycznego.
 
15.06.2011
19-letnia turystka z Braniewa doznała kontuzji nogi w rejonie Wodogrzmotów. Kobieta została przewieziona do szpitala.

18.06.2011
Czworo dwudziestolatków szło z Hali Kondrtowej w kierunku Kalatówek. Byli już w lesie, kiedy zrobiło się ciemno i zaczął padać deszcz. Schronili się pod wysokim świerkiem. Wcześniej nie było słychać żadnych zbliżających się grzmotów. Piorun uderzył nagle, właśnie w to drzewo, pod którym byli turyści. Szlakiem płynęła woda, więc poszkodowani leżeli w wodzie. Świadkowie wypadku przenieśli poszkodowanych na bok. Jeden mężczyzna był najciężej ranny, na kila chwil stracił oddech, był nieprzytomny. Kobieta odzyskała przytomność, była w szoku, nie wiedziała, co się stało. Kolejny mężczyzna uskarżał się, że nie słyszy na jedno ucho, ostatniej kobiecie nic się praktycznie nie stało. Na miejsce natychmiast samochodem i śmigłowcem dotarli ratownicy TOPR. Najciężej ranny, z poparzonymi plecami, śmigłowcem trafił do szpitala, gdzie odzyskał przytomność.

25.06.2011
Trzy osoby zostały porażone piorunem na Giewoncie. Na szczęście turyści doznali drobnych obrażeń. Dwie osoby były w stanie o własnych siłach zejść. Młody mężczyzna z niegroźnymi obrażeniami śmigłowcem został przetransportowany do szpitala. Na niebie oprócz ciemnych chmur nie było żadnych oznak nadchodzącej burzy. Nie słychać było grzmotów. Pojedynczy piorun uderzył nagle w okolice kopuły szczytowej Giewontu.

26.06.2011
58-letnia turystka z Poznania doznała kontuzji kostki w rejonie dolenej stacji wyciągu na Goryczkowej. Ratownicy przetransportowali ją do szpitala.

30.06.2011
TOPR otrzymał informację, że na szlaku z Przysłopu Miętusiego na Małołączniak, powyżej Kobylarzowego Żlebu poważnie zasłabła 47-letnia turystka z Bielska-Białej. Ratownicy z pokładu śmigłowca desantowali się w pobliżu oczekującej na pomoc kobiety. Po udzieleniu pierwszej pomocy załamanie pogody nie pozwoliło na ponowny przylot śmigłowca. Ratownicy asekurując, sprowadzili turystkę do Doliny Miętusiej, skąd samochodem została przewieziona do szpitala.

01.07.2011
Z Kondratowej ratownicy przetransportowali do szpitala 51-letniego turystę z Łotysza z problemami sercowymi.

07.07.2011
W rejonie Pięciu Stawów Polskich zasłabł mężczyzna, a drugi w tym samym czasie doznał kontuzji kolana. Obydwaj poszkodowani zostali śmigłowcem przetransportowani do szpitala.

07.07.2011
17-latka z Krosna doznała kontuzji nogi na Hali Gąsienicowej. Została zwieziona toprowskim samochodem do szpitala.

07.07.2011
13-letnia Czeszka doznała kontuzji stawu skokowego nad Morskim Okiem. Została przetransportowana do szpitala.

08.07.2011
Ok. godz. 15:00 w rejonie Krzyżnego i Buczynowej Dolinki 26-letni turysta z Krakowa wzywał pomocy. Turysta we mgle zgubił szlak i potłukł się. Ratownicy TOPR mieli trudności z lokalizacją mężczyzny z powodu mgły. Gdy widoczność się polepszyła do akcji włączył się śmigłowiec. Turysta został przetransportowany do szpitala. Akcja skończyła się o godz. 18:00.

09.07.2011
22-latka ze Sławna doznała kontuzji nogi w okolicy Morskiego Oka. Poszkodowana została przewieziona samochodem do szpitala.

09.07.2011
62-letnia turystka z Wieliczki doznała urazu głowy. Kobieta z Hali Gąsienicowej została przewieziona do szpitala.

11.07.2011
U wylotu Doliny Lejowej w rejonie skałek 17-letnia mieszkanka Kościeliska uległa kontuzji nogi. Ratownicy samochodem przewieźli ją do szpitala.

12.07.2011
O godz. 22:40 poinformowano TOPR, że z wycieczki do Doliny Chochołowskiej nie powrócił mieszkający w schronisku na Ornaku 16-letni turysta z Wieliczki. Ekipa ratowników wyruszyła w rejon Doliny Chochołowskiej. O godz. 23:50 w Dolinie Chochołowskiej natrafiono na poszukiwanego turystę i samochodem przewieziono go na Ornak.

13.07.2011
16-letni turysta z Kalisza został przewieziony do szpitala ze szlaku między Zazadnią a Wiktorówkami z bolesną kontuzją stawu skokowego.

13.07.2011
Z rejonu Przełęczy Goryczkowej nad Zakosy przetransportowano śmigłowcem 46-letnią turystkę z Wrocławia z silnymi dolegliwościami żołądkowymi.

13.07.2011
Przed godz. 19:00 do TOPR dotarła informacja, że w Dolinie Roztoki, w rejonie dolnej stacji wyciągu towarowego znajduje się angielski turysta, który doznał kontuzji stawu skokowego. Na miejsce wypadku ratownicy udali się guadem. Okazało się, że turysta ma złamane dwie kości podudzia i ze względu na dużą bolesność konieczny jest transport śmigłowcem. Ok. godz. 21:00 wystartował śmigłowiec. Turysta został windą wciągnięty na pokład i przetransportowany do szpitala.

16.07.2011
TOPR otrzymał informację, że na szlaku na Nosal znajduje się kobieta, która w wyniku upadku doznała kontuzji nogi. Ranną, po zaopatrzeniu, w noszach Konga zniesiono do oczekującego przy ramie samochodu i przewieziono do szpitala.

16.07.2011
31-letnia turystka z Gdańska podczas schodzenia z Iwaniackiej Przełęczy doznała kontuzji nogi. Kobieta z Ornaku została przewieziona do szpitala.

17.07.2011
Kontuzji stawu skokowego doznała 14-letnia turystka z Piotrkowa Trybunalskiego. Poszkodowana została znad Czarnego Stawu Gąsienicowego przetransportowana śmigłowcem do szpitala.

17.07.2011
Na Hali Kondratowej 14-letnia turystka z Bytomia doznała kontuzji nogi. Po zaopatrzeniu, ranną samochodem przewieziono do szpitala.

17.07.2011
Do TOPR zadzwonił turysta informując, że ok. 150 m poniżej wierzchołka Kościelca znajduje się turystka z kontuzją stawu kolanowego. Ratownicy udali się śmigłowcem desantując się w pobliżu rannej. Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, kobietę windą wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

18.07.2011
Jeden turysta z kontuzją kończyny górnej, a drugi z kontuzją stawu skokowego zostali przetransportowani do szpitala z Rusinowej Polany i Wiktorówek.

19.07.2011
Turystka z Lublina została przewieziona do szpitala z Polany Strążyskiej ponieważ nie podołała trudom wycieczki.

19.07.2011
Na Polanie Rusinowej 36-letnia turystka doznała kontuzji stawu skokowego. Kobieta została przewieziona do szpitala.

20.07.2011
Kontuzji stawu skokowego nad Morskim Okiem doznała młoda turystka z Białorusi. Kobieta została przewieziona do szpitala.

21.07.2011
Uczestnik kolonii doznał kontuzji stawu skokowego w Dolinie Jaworzynki. Poszkodowany w noszach Konga został zniesiony do oczekującego samochodu i przewieziony do szpitala.

21.07.2011
Po godz. 21:00 do centrali TOPR dociera informacją, że na kwaterę nie powrócił 65-letni mieszkaniec Łodzi. Przed godz. 18:00 był w Dolinie Małej Łąki. Turysta choruje na cukrzycę. Wyrusza ekipa ratowników. Mocno wyczerpanego turystę odnaleziono na szlaku poniżej Wielkiej Polany Małołąckiej.

23.07.2011
Podczas wycieczki szlakiem na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem w wyniku 20-metrowego upadku mocno poobijała się turystka z Łodzi. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

23.07.2011
Na Przełęczy w Grzybowcu kontuzji stawu skokowego doznała turystka z Bydgoszczy. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

24.07.2011
Na Hali Gąsienicowej poważnego urazu głowy doznała turystka z Kołobrzegu. Ranną śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

26.07.2011
TOPR otrzymał informację, że kontuzji podudzia doznała turystka na szlaku w pobliżu Suchego Wierchu Kondrackiego. Z powodu złych warunków atmosferycznych niemożliwe było użycie śmigłowca. Sześcioosobowa grupa ratowników wyruszyła z Zakopanego. Po dotarciu i udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została w noszach Konga zniesiona do Doliny Kondratowej, a stamtąd samochodem przewieziona do szpitala.

27.07.2011
Dwóch turystów będących pod Zawratem przestraszyło się załamania pogody. Poprosili o sprowadzenie ratownika pełniącego dyżur na Hali Gąsienicowej.

28.07.2011
Urazów stawów skokowych oraz głowy doznali turyści W Dolinie Strążyskiej, Dolinie Kościeliskiej oraz na Hali Gąsienicowej.

30.07.2011
W rejonie Grzędy kontuzji stawu skokowego doznała turystka ze Szczecina. Z powodu złych warunków atmosferycznych użycie śmigłowca było niemożliwe. Ratownicy w tradycyjny sposób znieśli poszkodowaną do Morskiego Oka, a stamtąd samochodem została przewieziona do szpitala.

31.07.2011
W rejonie Niskiej Przęłęczy turysta z Mazowsza obsunął się ze szlaku doznając poważnych obrażeń biodra. Ze względu na pogodę niemożliwe było użycie śmigłowca. W akcji wzięło udział 12 ratowników. Poszkodowany w noszach Konga został zniesiony na Słowację, do wylotu Doliny Wąskiej. Akcja zakończyła się w godzinach wieczornych.

02.08.2011
Na szlaku znad Zmarzłego Stawu na Zawrat 59-letnia turystka z Gdańska odpadła od łańcuchów i spadła 30 m zatrzymując się na skalnej półce. W wyniku upadku doznała ciężkich obrażeń ciała. Na miejsce wypadku przyleciał śmigłowiec z ratownikami. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

04.08.2011
67-letni turysta z Katowic doznał kontuzji nogi w rejonie Siodłowej Przełęczy. Po zaopatrzeniu został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

04.08.2011
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich z oznakami silnego odwodnienia został śmigłowcem przetransportowany 61-letni turysta z Gorzowa.

04.08.2011
W Dolinie za Mnichem w wyniku upadku 57-letnia turysta z Wałbrzycha doznała kontuzji nogi i ręki. Ranna śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

04.08.2011
Z silnymi dolegliwościami gastrycznymi do szpitala przewieziono 12-latkę z Kalatówek.

05.08.2011
46-letnia turystka z Piotrkowa Kujawskiego złamała nogę. Na Suchej Przełęczy desantowało się 3 ratowników, którzy doszli do znajdującej się 200 m poniżej przełęczy kontuzjowanej kobiety. Po zaopatrzeniu ratownicy znieśli poszkodowaną w kierunku Hali Gąsienicowej. Z Kotła Gąsienicowego śmigłowiec przetransportował ranną do szpitala.

05.08.2011
Na Orlej Perci w rejonie Koziego Wierchu 30-letnia turystka z Ostrowca Świętokrzyskiego doznała kontuzji nogi. W rejon Koziego Wierchu poleciał śmigłowiec. Ranną w trójkącie ewakuacyjnym wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

06.08.2011
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich z kontuzją stawu skokowego przetransportowano śmigłowcem do szpitala 26-letnią turystkę z Radomia.

06.08.2011
Ran głowy i potłuczeń doznała 35-letnia turystka z Chocienia w wyniku upadku na szlaku. Poszkodowana z Morskiego Oka została przewieziona do szpitala.

06.08.2011
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich do szpitala przetransportowano śmigłowcem 36-letniego turystę z Lublina z urazem stawu skokowego.

07.08.2011
Ran głowy i potłuczeń doznała 14-latka z Lublina upadając w Dolinie za Bramką. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

07.08.2011
Z Ornaku do szpitala przewieziono 33-letnią turystkę ze Starogardu Gd. z kontuzją nogi.

11.08.2011
Z Dolin Pięciu Stawów Polskich do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystę z Częstochowy z podejrzeniem ataku padaczki.

11.08.2011
53-letnia turystka z Będkowa złamała nogę w Dolinie Roztoki. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie i udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

11.08.2011
Ratownicy otrzymali informację, że na szlaku z Hali Gąsienicowej do Kuźnic znajduje się 52-letni mężczyzna, który źle się poczuł. Turysta został sprowadzony do schroniska i samochodem przewieziony do szpitala.

11.08.2011
54-letnia turystka z Chojnowa doznała kontuzji nogi. Ze schroniska na Ornaku do szpitala turystka została przewieziona.

11.08.2011
49-letni turysta z Sokołowa z Hali Gąsienicowej został przewieziony do szpitala z powodu bardzo wysokiego ciśnienia.

12.08.2011
18-letni turysta z Lelkowa podczas wycieczki wokół Morskiego Oka kilkakrotnie z niewiadomych przyczyn tracił przytomność. Został przetransportowany do szpitala.

12.08.2011
32-letni turysta z Radomska doznał kontuzji barku na skutek upadku. Upadek spowodowany był prawdopodobnie zaburzeniami cukrzycowymi ponieważ poszkodowany leczył się na cukrzycę. Został przewieziony do szpitala z Doliny Kościeliskiej ze szlaku do Jaskini Mroźnej.

12.08.2011
Podczas zejścia z Gęsiej Szyi, upadła i złamała nogę turystka z Holandii. Została przetransportowana do szpitala.

12.08.2011
84-letnia turystka z Warszawy została zwieziona do Zakopanego, ponieważ trudy wycieczki tak ją zmogły, że nie była w stanie o własnych siłach zejść z Hali Gąsienicowej do Kuźnic.

12.08.2011
O godz. 17:30 TOPR otrzymał informację, że na Ścieżce nad Reglami, pomiędzy Przysłopem Miętusim a Zahradziskami, turyści znaleźli nieprzytomnego mężczyznę. Ratownicy udali się śmigłowcem na miejsce wypadku. Rozpoczęto reanimację, którą kontynuowano w czasie lotu do szpitala. Niestety, na lądowisku lekarz pogotowania stwierdził zgon 44-letniego mieszkańca Wierzbicy.

13.08.2011
W Rejonie Karbu bolesnej kontuzji barku doznał 59-letni turysta z Gdańska. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

13.08.2011
Z powodu upadku kontuzji stawu skokowego doznała 52-letnia turystka z Krotoszyna i 22-letnia turystka z Pruszkowa. Obie poszkodowane ze szlaku pomiędzy Kalatówkami a Kondratową zostały przetransportowane do szpitala.

13.08.2011
Z wysokim ciśnieniem tętniczym z Boczania przetransportowano do szpitala 22-letniego turystę z Piasków.

13.08.2011
Podczas zejścia z Pięciu Stawów do Morskiego Oka w dolnej części szlaku upadł i złamał nogę 71-letni turysta z Legnicy. Po udzieleniu pierwszej pomocy, turysta został przewieziony do szpitala.

15.08.2011
W Dolinie Strążyskiej kontuzji nogi doznała 40-letnia turystka z Bielawy. Kobieta została przewieziona do szpitala.

15.08.2011
Podczas zejścia z Gęsiej Szyi na Rusinową Polanę turystka złamała nogę. Poszkodowana została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

15.08.2011
Do centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz ze znajomą schodzą z Wołoszyna Żlebem Zagonnym. Po drodze napotkali wodospad, którego nie są w stanie ominąć. Ratownicy polecieli śmigłowcem nad Żleb Zagonny, skąd wciągnięto na pokład turystów.

16.08.2011
Na szlaku pomiędzy Kuźnicami a Kalatówkami upadła 76-letnia turystka z Bydgoszczy doznając urazu głowy. Ranną przewieziono do szpitala.

17.08.2011
Do centrali TOPR dotarła informacja o turyście, który ma problemy kardiologiczne na szlaku na Rysy. 50-letni turysta z Płocka został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

17.08.2011
71-letnia turystka z Białej Podlaskiej skarżąca się na silne bóle kręgosłupa została przewieziona do szpitala z Hali Gąsienicowej.

17.08.2011
37-letni turysta z Łodzi idący Żlebem Kulczyńskiego we mgle pomylił drogę i wszedł w Rysę Zaruskiego. Doszedł do miejsca, skąd nie ma drogi odwrotu. Ratownicy polecieli śmigłowcem. Turysta został windą wciągnięty na pokład.

17.08.2011
Do centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że schodząc wraz z 7-letnią córką szlakiem z Pięciu Stawów do Morskiego Oka oboje upadli, doznając kontuzji-on stawu skokowego, córka-ręki. Poszkodowani zostali samochodem przewiezieni do szpitala.

17.08.2011
W rejonie Wodogrzmotów kontuzji stawu skokowego doznał turysta, który został przewieziony samochodem do szpitala.

17.08.2011
Po godz. 22:00 z Doliny Jaworzynki zwieziono 47-letniego turystę z Koszalina, którego kompletnie zmogły trudy wycieczki.

18.08.2011
48-letnia turystka z Dąbrowy Górniczej podczas zejścia z Przełęczy Kondrackiej do Małej Łąki złamała nogę. Poszkodowana śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

18.08.2011
64-letnia turystka z Niemiec z ranami głowy została przewieziona do szpitala z Doliny Jaworzynki.

19.08.2011
Z Morskiego Oka do szpitala została przetransportowana 21-letnia turystka z Przeciszowa z uszkodzonym stawem kolanowym.

19.08.2011
Po godz. 20:00 ratownicy pomagali w zejściu z Doliny Roztoki 54-letniej turystce z Warszawy skarżącej się na silne dolegliwości układu pokarmowego.

20.08.2011
16-letnia turystka z Łomży z oznakami poważnych dolegliwości kardiologicznych została śmigłowcem przetransportowana do szpitala spod wejścia do Jaskini Mroźnej.

20.08.2011
33-letni turysta z Nowej Soli doznał kontuzji nogi na Hali Stoły. Poszkodowany został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

20.08.2011
Dwóch turystów skarżących się na dolegliwości sercowe i wyczerpanie wycieczką z Ornaku zostało przewiezionych do szpitala.

21.08.2011
O godz. 11:50 26-letni taternik z Elbląga spadł ok. 50 metrów skalno-trawiastym przepaścistym terenem z progu Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła. Doznał złamania podstawy czaszki, urazu kręgosłupa, urazu barku, klatki piersiowej, mocnych potłuczeń i ran. Gdyby nie szybki transport śmigłowcem ranny mógłby nie przeżyć.

22.08.2011
Z podejrzeniem udaru słonecznego z Morskiego Oka do szpitala został przetransportowany 47-letni turysta z Jedlińska.

23.08.2011
Z objawami silnej grypy z Hali Gąsienicowej do szpitala została przewieziona 47-letnia turystka z Gdańska.

23.08.2011
30-letnia turystka z Krakowa z uszkodzonym kolanem została przewieziona do szpitala z Murowańca.

23.08.2011
Przed godz. 19:00 turysta z dwójką dzieci został sprowadzony z rejonu Świstówki do Morskiego Oka ponieważ ze względu na deszcz i grad bali się samodzielnie pokonać eksponowany odcinek szlaku.

23.08.2011
W rejonie Czerwonych Wierchów ratownicy poszukiwali znanego taternika starszego pokolenia, który nie powrócił z samotnej wycieczki. Przed godz. 23:00 poszukiwany został napotkany w Dolinie Tomanowej. Został przewieziony do miejsca zamieszkania.

24.08.2011
W rejonie Suchej Przełęczy ataku padaczki dostała 38-letnia turysta ze Skierniewic. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

24.08.2011
36-letnia turystka z Grójca doznała kontuzji nogi w rejonie Czerwonej Przełęczy. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

24.08.2011
Podczas wspinaczki drogą Jargiłła-Paćko na Zamarłej Turni odpadła z blokiem skalnym prowadząca ostatni wyciąg 18-letnia taterniczka z Jastrzębia Zdroju. W wyniku kilkunastometrowego lotu i uderzenia o skały doznała złamania obu rąk, otarć i potłuczeń. Ratownicy śmigłowcem dotarli na miejsce wypadku. Metodą „długiej liny” ranna wraz z ratownikami została podebrana przez śmigłowiec, przeniesiona w dogodne miejsce i po włożeniu na pokład przetransportowana do szpitala. Trudna technicznie akcja ratunkowa trwała około 1 godz.

24.08.2011
W rejonie Kopieńca ratownicy udzielali pomocy osłabionej 17-letniej turystce z Piaseczna.

24.08.2011
Z podejrzeniem udaru cieplnego do szpitala śmigłowcem przetransportowany został 54-letni turysta z Krakowa.

25.08.2011
Rano turyści, którzy szli w stronę Przełęczy Karb znad Czarnego Stawu Gąsienicowego, natknęli się na zwłoki mężczyzny. Na miejsce poleciał śmigłowiec z ratownikami TOPR. Na miejscu ratownicy stwierdzili zgon 50-letniego turysty z Krakowa, który w poniedziałek wieczorem wybrał się na samotną wycieczkę w Tatry. Najprawdopodobniej przyczyną zgonu był upadek z dużej wysokości. Zwłoki znaleziono w połowie szlaku na Karb. Mężczyzna nie był przygotowany na wycieczkę, szedł w sandałach z płaską podeszwą.

25.08.2011
18-letni turysta z Makowa Podhalańskiego doznał kontuzji nogi na szlaku pomiędzy Kalatówkami a Kondratową. Został przewieziony do szpitala.

25.08.2011
Ok. godz. 18:00 ze Skrajnego Granata przetransportowano śmigłowcem 48-letnią turystkę z Warszawy z 12-letnim synem, którym trudności Orlej Perci nie pozwoliły na samodzielne zejście do Murowańca.

25.08.2011
Kontuzji nogi na Ciemniaku doznał 23-letni turysta z Warszawy. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

26.08.2011
TOPR otrzymał informację, że przy szlaku zejściowym z Jaskini Mroźnej znajduje się 50-letni turysta z Sosnowca z podejrzeniem zawału serca. Ratownicy desantowali się na miejscu wypadku i przystąpili do reanimacji. Następnie karetka zabrała mężczyznę do szpitala.

26.08.2011
W rejonie Grzesia zasłabła 43-letnia turysta z Wrocławia. Na miejsce wypadku ratownicy udali się śmigłowcem i przetransportowali kobietę do szpitala.

26.08.2011
W Dolinie Strążyskiej kontuzji nogi doznała 46-letnia turystka z Bydgoszczy. Kobieta została przewieziona do szpitala.

26.08.2011
Na szlaku z Przełęczy między Kopami do Doliny Jaworzynki ataku padaczki doznał 47-letni turysta z Rudy Malenickiej. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

26.08.2011
W rejonie Kasprowego Wierchu dwóch turystów zgubiło szlak we mgle. Jeden z nich był mocno osłabiony. Ratownicy odnaleźli turystów w masywie Kasprowego.

26.08.2011
W Dolinie Pańszczycy zgubił się 37-letni turysta z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej odnalazł turystę i o godz. 22:20 doprowadził go do Murowańca.

26.08.2011
Po godz. 22:00 do TOPR zadzwonili turyści informując, że są wraz z czwórką dzieci na szlaku z Polany Pańszczyckiej na Psią Trawkę. Nie mają światła. Ratownicy udali się na Psią Trawkę. Oświetlając drogę, sprowadzili całą grupę do samochodu i przewieźli do miejsca zamieszkania.

27.08.2011
W rejonie Granackiej Przełęczy zasłabł 49-letni turysta z Chrznowa. Miał ze sobą dwójkę dzieci. Ratownicy udali się śmigłowcem. Mężczyzna śmigłowcem został przetransportowany do szpitala, a jeden z ratowników sprowadził dzieci do Murowańca skąd samochodem zwieziono je do miejsca zamieszkania.

27.08.2011
Na Kończystym Wierchu kontuzji nogi doznała 29-letnia turystka z Bierunia. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

27.08.2011
29-letnia turystka z Białegostoku doznała kontuzji stawu kolanowego. Poszkodowana została z Morskiego Oka przewieziona do szpitala.

27.08.2011
Po godz. 21:30 ratownicy pełniący dyżur w Pięciu Stawach sprowadzili z rejonu Zawratu 43-letniego turystę z Krakowa z 12-letnim synem, których noc zastała na szlaku. Cała ekipa o godz. 2:00 w nocy dotarła do schroniska.

28.08.2011
W rejonie Wodogrzmotów 79-letni turysta z Kozienic doznał bolesnej kontuzji barku. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

29.08.2011
W rejonie Wodogrzmotów kontuzji stawu skokowego doznała 56-letnia turystka z Tarnowskich Gór. Kobieta została przewieziona do szpitala.

29.08.2011
O godz. 15:30 turyści wędrujący Owczym Żlebem, zauważyli wypadek dwóch znajomych, którzy w stromym skalno-trawiastym terenie spadli kilkadziesiąt m. 74-letni mężczyzna z Łodzi doznał poważnych urazów głowy, ran kończyn górnych i dolnych, mocnych otarć i potłuczeń, oraz 61-letni kobieta z Łodzi doznała lżejszych urazów głowy, mocnych otarć i potłuczeń. Ranni śmigłowcem zostali przetransportowani do szpitala.

29.08.2011
Na Boczaniu w wyniku upadku kontuzji ręki doznała 52-letnia turystka z Rumii.

30.08.2011
83-letni turysta z Pruszkowa w wyniku upadku doznał kontuzji kolana. Z Morskiego Oka został przewieziony do szpitala.

31.08.2011
Urazu stawu skokowego doznał 67-letni turysta z Rybnika. Z Doliny Małej Łąki został przewieziony do szpitala.

01.09.2011
Z Doliny Pięciu Stawów do szpitala został przetransportowany 27-letni turysta z Wielunia z urazem stawu skokowego.

04.09.2011
Z Doliny Chochołowskiej do szpitala został przewieziony 19-letni turysta z Warszawy z objawami silnego zatrucia pokarmowego.

04.09.2011
Podczas wspinaczki wschodnią ścianą Mnicha – Wariantem R odpadł 32-letni taternik z Krakowa. Asekurująca go partnerka wyhamowała kilkunastometrowy lot. Taternik doznał mocnych otarć i potłuczeń. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

05.09.2011
27-letnia turystka z Meksyku z dolegliwościami żołądkowymi została przetransportowana do szpitala z Doliny Pięciu Stawów Polskich.

07.09.2011
57-letnia turystka ze Skulska z urazem stawu skokowego została przetransportowana do szpitala z Hali Gąsienicowej.

07.09.2011
Po godz. 20:00 TOPR otrzymał informację od 62-letniego turysty z Julianowa, że znajduje się poniżej Krzyżnego, po stronie Doliny Buczynowej i prosi o pomoc w zejściu. Na pomoc turyście wyruszył ratownik ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawach Polskich. Po dotarciu do niego, mężczyzna został nakarmiony i napojony herbatą następnie sprowadzony do schroniska. Wyprawa skończyła się o północy.

08.09.2011
O godz. 13:30 TOPR otrzymał informację, że na szlaku pomiędzy Świnicą a Zawratem, na wysokości Gąsienicowej Turni znajduje się turystka z kontuzją stawu skokowego. Z powodu załamania pogody i nisko zalegających chmur śmigłowiec doleciał tylko do Doliny pod Kołem. Tam pierwsza ekipa ratowników desantowała się. O godz. 14:30 ratownicy dotarli do poszkodowanej i udzielili jej pierwszej pomocy. W tym czasie śmigłowiec dowiózł kolejną ekipę ratowników ze sprzętem potrzebnym do opuszczenia rannej eksponowanym terenem. O godz. 17:05 akcja prawie 250-m opuszczania została zakończona. Rozpoczęto transport kobiety na miejsce, gdzie mógł przyziemić śmigłowiec. O godz. 17:15 śmigłowiec zabrał ranną na pokład z rejonu Zadniego Stawu i przetransportował do szpitala. Akcja ratunkowa przebiegała w trudnych warunkach, przy padającym śniegu, a niżej deszczu. W Wyniku poślizgnięcia na mokrej skale i upadku 60-letnia turystka z Wębrzeżna doznała złamania kostki.

08.09.2011
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich 20-letnia turystka z Warszawy z silnymi dolegliwościami żołądkowymi i wysoką gorączką została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

08.09.2011
TOPR otrzymał informację od turystki znajdującej się na Czerwonej Przełęczy, że na szlaku leży turysta, z którym utrudniony jest kontakt spowodowany zasłabnięciem lub upojeniem alkoholowym. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie turysta został włożony do noszy, wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Okazało się, że 27-letni turysta z Zielonej Góry miał ponad 3 promile alkoholu we krwi.

09.09.2011
Nad Zmarzłym Stawem kontuzji nogi doznał 23-letni turysta ze Środy Wielkopolskiej. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

09.09.2011
Kontuzji nogi doznała 60-letnia turystka z Kórnika. Spod wylotu Doliny Ku Dziurze poszkodowana została przewieziona do szpitala.

09.09.2011
W Murowańcu po godz. 23:00 z łóżka piętrowego spadł 44-letni czeski turysta. W wyniku uderzenia głową stracił przytomność. Poszkodowany szybkim transportem został zwieziony na Brzeziny i przekazany karetce.

10.09.2011
Na Szpiglasowej Przełęczy upadła 39-letnia turystka z Miasta nad Pilicą. W wyniku uderzenia głową o kamień rozcięła łuk brwiowy, który mocno krwawił. Na pomoc wyruszył ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku. Po zaopatrzeniu sprowadził kobietę do Morskiego Oka, skąd została karetką zabrana do szpitala.

11.09.2011
TOPR otrzymał informację od taterników wspinających się na Zamarłej Turni, że turyści idący z Pustej Doliny na Kozią Przełęcz zgubili szlak, zapchali się w trudne miejsce, skąd nie mogą się wycofać. Ratownicy udali się śmigłowcem desantując się na tarasie Zamarłej Turni. Po dojściu do turystów asekurując wyprowadzili ich w bezpieczne miejsce.

11.09.2011
W rejonie Przełęczy Nowickiego 21-letnia turystka z Radomia w wyniku potknięcia straciła równowagę i spadła kilka metrów doznając chwilowej utraty przytomności i potłuczeń. Dwóch ratowników desantowało się na przełęczy. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystka została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

11.09.2011
W rejonie Siklawy poważnie zasłabła 34-letnia turystka z Olsztyna. Dwóch ratowników desantowało się w rejonie Siklawy. Po udzieleniu pierwszej pomocy turystka została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

11.09.2011
21-letnia turystka z Radomia doznała kontuzji nogi w Piekiełku w Dolinie Kondratowej. Poszkodowana śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

11.09.2011
Z urazem nogi 53-letnia turystka z Wałcza została z Hali Gąsienicowej przewieziona do szpitala.

12.09.2011
59-letni turysta z Dąbrowy Górniczej na Przełęczy między Kopami upadł i złamał rękę. Na pomoc poszkodowanemu wyruszył ratownik z Hali Gąsienicowej, który sprowadził mężczyznę do Doliny Jaworzynki, skąd ekipa ratowników przewiozła turystę do szpitala.

13.09.2011
27-letni turysta z Hajnówki upadł i złamał nogę na Pyszniańskiej Przełęczy. Ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

14.09.2011
53-letnia turystka ze Środy Wielkopolskiej w rejonie Małego Giewontu złamała nogę. Z powodu dużego zachmurzenia po godz. 16:00 nie mógł wystartować śmigłowiec. 6-osobowa ekipa ratowników wyruszyła z centrali. Przed godz. 18:00 przejaśniło się na chwilę, więc wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się obok oczekującej na pomoc turystce przez zjazd na linie z będącego w zawisie śmigłowca. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

15.09.2011
W Dolinie Białego o godz. 11:25 38-letni turysta nagle stracił przytomność. Reanimację rozpoczęli przypadkowi turyści. Ponieważ poinformowano, że zdarzenie ma miejsce w dolnej części doliny w tamten rejon wyruszyła karetka TOPR. Niestety, ratownicy nie natrafili na wypadek w podanym miejscu. Okazało się, że do wypadku doszło w rejonie Igły. Kiedy ratownicy dotarli na miejsce przejęli reanimację i wezwali śmigłowiec z lekarzem TOPR. Po desancie z zawisu rozpoczęto zaawansowane zabiegi reanimacyjne, które prowadzono podczas transportu poszkodowanego w miejsce, skąd mógł zostać zabrany przez śmigłowiec i w czasie transportu do szpitala. O godz. 13:20 turysta został przekazany na lądowisku załodze karetki. Niestety, po kilku minutach lekarz pogotowania stwierdził zgon.

15.09.2011
Z Hali Gąsienicowej przetransportowano do Zakopanego 77-letnią turystkę z Warszawy, którą tak zmogły trudy wycieczki, że nie była w stanie o własnych siłach powrócić do miejsca zamieszkania.

16.09.2011
Dwoje starszych turystów z Łodzi zostało sprowadzonych z Przełęczy pod Kopą Kondracką, ponieważ z braku światła nie byli w stanie kontynuować wycieczki. Okazało się, że turyści dopiero wczesnym popołudniem wyjechali na Kasprowy Wierch i szli na tyle wolno, że noc zastała ich na szlaku.

17.09.2011
Podczas zejścia z Giewontu 23-letnia turystka z Aleksandrowa Łódzkiego spadła kilka metrów i mocno się potłukła. Ranną śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

17.09.2011
30-letnia turystka z Lgoty upadła na stoku Furmanowej i doznała kontuzji nogi. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

18.09.2011
44-letnia turystka z Krakowa na progu Stawiańskim doznała kontuzji nogi. Na miejsce wypadku poleciał śmigłowiec. Ratownicy udali się śmigłowcem desantując się w pobliżu miejsca wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została przetransportowana do szpitala.

20.09.2011
W wyniku upadku urazu głowy doznała 21-letnia turystka z Katowic. Poszkodowana została przewieziona z Morskiego Oka do szpitala.

21.09.2011
Turyści idący z Hali Gąsienicowej na Zwswrat o godz. 7:35 powiadomili TOPR, że poniżej łańcuchów natknęli się na zwłoki mężczyzny.

21.09.2011
Na Hali Pisanej poważnie zasłabła 70-letnia turystka z Miasteczka Śląskiego. Ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie podano stosowne leki i turystkę przetransportowano do szpitala.

21.09.2011
Spore problemy z sercem miała 17-letnia turystka. Ratownicy śmigłowcem udali się na Halę Gąsienicową. Konieczny był transport do szpitala.

21.09.2011
TOPR otrzymał informację, że na szlaku na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, będąca poniżej Kazalnicy 23-letnia turystka z Koszalina, znalazła się w tak trudnym dla niej miejscu, że nie była w stanie ruszyć się w żadną stronę. Na miejsce poleciał śmigłowiec. Z jego pokładu desantował się jeden z ratowników. Po dotarciu do turystki i założeniu uprzęży asekurując, sprowadził ją do Bandziocha, skąd samodzielnie zeszła do Morskiego Oka.

22.09.2011
Z Kalatówek do szpitala przewieziony został 66-letni turysta z Krakowa, który tak osłabł, że nie był w stanie o własnych siłach kontynuować wycieczki.

24.09.2011
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich poważnie zasłabł 32-letni turysta z Warszawy. Został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

24.09.2011
O godz. 19:40 do TOPR zadzwonili dwaj turyści prosząc o pomoc ponieważ w ciemnościach utknęli w rejonie Grzybowca. Dwóch ratowników wyruszyło z pomocą i światłem. O godz. 21:00 odnaleźli turystów, sprowadzili do Doliny Małej Łąki i samochodem przewieźli do Zakopanego.

24.09.2011
Noc zastała trzy turystki na szlaku z Doliny Pańszczycy do Murowańca, które nie posiadając światła utknęły w lesie w rejonie Dubrawisk. Na pomoc wyruszył ratownik pełniący dyżur w schronisku Murowaniec. O godz. 21:00 doprowadził kobiety do schroniska.

25.09.2011
46-letni turysta z Działoszyna doznał bolesnej kontuzji kolana na szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch, będąc w pobliżu wierzchołka. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującego na pomoc, udzielono pierwszej pomocy. Następnie założono mu uprząż ewakuacyjną, windą wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

25.09.2011
44-letni turysta z Radomia zasłabł w rejonie Świstowej Czuby. Ratownicy udali się śmigłowcem. Po udzieleniu pierwszej pomocy, założyli trójkąt ewakuacyjny, wciągnęli poszkodowanego na pokład śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

26.09.2011
Podczas zejścia z Czarnego Stawu do Morskiego Oka 50-letnia turystka z Poznania upadła i doznała ran głowy. Kobieta została przewieziona do szpitala.

27.09.2011
W rejonie Iwaniackej Przełęczy kontuzji stawu skokowego doznała 49-letnia turystka z Bodżechowa. Ratownicy samochodem dojechali na Ornak i dalej pieszo poszli w rejon wypadku. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowaną w noszach znieśli na Ornak i samochodem przewieźli do szpitala.

27.09.2011
Na Hali Gąsienicowej kontuzji stawu skokowego doznał 34-letni turysta z Warszawy. Został przewieziony do szpitala.

28.09.2011
Kontuzji stawu skokowego doznał 37-letni turysta z Osieczna. Z Hali Kondratowej został przewieziony do szpitala.

29.09.2011
Schodząc z Hali Kondratowej upadła i złamała podudzie 50-letnia turystka z Wrocławia. Ratownicy udzielili poszkodowanej pierwszej pomocy, w noszach znieśli ją do samochodu i przewieźli do szpitala.

30.09.2011
Ratownicy zostali wezwani do 5-letniego chłopca z Częstochowy, który upadając, uderzył głową o kamienie. Chłopiec został z Hali Kondratowej przewieziony do szpitala.

30.09.2011
38-letnia turystka zasłabła podczas zejścia z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka. Na miejsce wypadku wyruszył ratownik pełniący dyżur w Dolinie Pięciu Stawów, a drugi z Morskiego Oka. Po udzieleniu pierwszej pomocy sprowadzono turystkę do Morskiego Oka.

01.10.2011
44-letnia turystka z Gdyni w wyniku upadku poważnie uszkodziła staw skokowy. Kobieta z Boczania została przetransportowana do szpitala.

05.10.2011
17-letnia turystka ze Starachowic uszkodziła staw skokowy na Hali Gąsienicowej. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

05.10.2011
Na Kondrackiej Przełęczy zasłabła 73-letnia turystka z Katowic. Ratownicy udali się śmigłowcem desantując w pobliżu oczekującej na pomoc kobiety. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

06.10.2011
W pobliżu schroniska w Pięciu Stawach Polskich zasłabł 54-letni turysta z Krakowa. Mężczyzna został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

07.10.2011
Po godz. 19:00 TOPR otrzymał telefon od turysty, który zgubił szlak schodząc z Pięciu Stawów do Morskiego Oka przez Świstówkę z powodu padającego śniegu i mgły. Ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wyruszył pełniący dyżur ratownik. Odnalazł mężczyznę w rejonie Świstówki i o godz. 21:30 dotarł z nim do schroniska.

08.10.2011
51-letni turystka z Lipska na Rusinowej Polanie stracił nagle przytomność. Na miejsce wypadku poleciał śmigłowiec. Zaawansowane zabiegi reanimacyjne ratownicy prowadzili na miejscu zdarzenia i w trakcie transportu do szpitala. Po wylądowaniu na przyszpitalnym lądowisku lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

09.10.2011
O godz. 3:29 w nocy pracownik PKL mieszkający na Myślenickich Turniach usłyszał wołanie o pomoc, dochodzące z Goryszkowej, poniżej budynku stacji. Wezwał ratowników, którzy wyjechali z centrali, a pracownik PKL Mariusz W. ruszył na pomoc wzywającego pomocy po śladach pozostawionych na śniegu. O godz. 4:20 dotarł do mężczyzny, który poobijany, bosy i tylko bardzo lekko ubrany czekał na pomoc. Wkrótce dotarli ratownicy, którzy po ogrzaniu poszkodowanego przetransportowali do szpitala. Jak się okazało, 20-letni mieszaniec Mostów poprzedniego dnia startował w biegu pod górę z Ronda na Kasprowy Wierch. Nocą chciał poprawić swój wynik więc ponownie wystartował na trasę biegu. Dobiegł do Myślenickich Turni. Próbował dostać się do budynku zamkniętej w nocy stacji kolejki. Gdy to się nie udało, zaczął schodzić do Doliny Goryczkowej. Nie znając terenu spadł stromym zboczem, obijając się o skały. Po tym zdarzeniu zaczął wzywać pomocy. Dobrze, Ze jego wołanie usłyszał pracownik PKL, bo inaczej chłopak by się wychłodził.

22.10.2011
O godz. 17:25 poinformowano TOPR, że podczas zejścia z Trzydniowiańskiego Wierchu do Doliny Jarząbczej kontuzji nogi uniemożliwiającej poruszanie się doznała 19-letni turysta z Krakowa. W rejon wypadku wyruszyła 7-osobowa ekipa ratowników. Ratownicy doszli szlakiem na Trzydniowiański Wierch nie napotykając kontuzjowanej turystki. Okazało się, że wypadek ma miejsce na szlaku z Trzydniowiańskiego Wierchu ale przez Krowi Żleb. Na miejsce wypadku ratownicy dotarli o godz. 20:25. Po udzieleniu pierwszej pomocy rannemu zapakowano do noszy Konga i zniesiono do Doliny Chochołowskiej, skąd samochodem przewieziono do szpitala.

29.10.2011
Podczas podejścia na Rysy na twardych śniegach obsunęły się około 150 m dwie osoby. 20-letnia turystka z Wrocławia, w wyniku upadku doznała urazów głowy, mocnych otarć i potłuczeń. Jej towarzysz 23-letni turysta z Jeleniej Góry doznał ran twarzoczaszki, mocnych otarć i potłuczeń. Na miejsce wypadku ratownicy udali się śmigłowcem. Po desancie i udzieleniu rannym pierwszej pomocy, włożono turystów do noszy francuskich, windą wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala. Jak się okazało, turystka idąc bez raków, poślizgnęła się na twardych, stromych śniegach. Jej towarzysz, chcąc jak najszybciej pospieszyć jej z pomocą, mimo, że miał założone raki, popełnił jakiś błąd i też zsunął się w dół, zatrzymując się poniżej Buli pod Rysami.

29.10.2011
O godz. 11:45 do TOPR zadzwonił jeden z trójki turystów idący na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, informując, że zeszli ze szlaku, zapchali się w stromy śnieżno-skalny teren w pobliżu przełęczy. Proszą o pomoc, ponieważ są w miejscu, skąd nie mogą się ruszyć. W tamten rejon ratownicy udali się śmigłowcem. Ze względu na zalegające chmury śmigłowiec doleciał na Kazalnicę, gdzie desantowali się ratownicy. O godz. 13:15 dotarli do oczekujących na pomoc turystów. Ponieważ dolot śmigłowca okazał się niemożliwy, ratownicy asekurując, sprowadzili turystów do Morskiego Oka. Akcja zakończyła się o godz. 18:45. Jak się okazało, mimo posiadanego sprzętu (raki, czekany), turyści nie potrafili samodzielnie wycofać się z trudnego terenu.

30.10.2011
W Dolinie Strążyskiej urazu stawu kolanowego doznała 31-letnia turystka z Warszawy. Kobieta została przewieziona do szpitala.

31.10.2011
Ze schroniska na Hali Gąsienicowej przetransportowano do szpitala turystkę z urazem stawu skokowego.

03.11.2011
Centrala TOPR otrzymała telefoniczne zgłoszenie o wypadku w rejonie Orlej Perci. Troje młodych turystów zapchało się w trudny teren, nie są w stanie wycofać się z feralnego miejsca. Wynikało, że pomylili drogę podejścia i zamiast w Żlebie Kulczyńskiego znajdują się w masywie Czarnych Ścian. Na miejsce zdarzenia poleciał śmigłowiec, z którego pok ładu desantowało się dwóch ratowników. Poszkodowani za pomocą lin alpinistycznych zostali bezpiecznie opuszczeni do Doliny Koziej. Przyczyną niefortunnego wypadku było brak znajomości topografii oraz brak odpowiedniego wyposażenia (raki, czekan).

06.11.2011
Z Doliny Małej Łąki do szpitala przetransportowano turystkę z silnym zatruciem pokarmowym.

11.11.2011
Na progu Koziej Dolinki, na drodze Wach-Wolf doszło do wypadku taternickiego. 51-letni taternik z Obrzębina, wspinając się samotnie (z asekuracją), odpadł. W trakcie lotu uderzył o ścianę, doznając kontuzji obu nóg – złamanie podudzia i kontuzja stawu skokowego. Samoasekuracja zdaja egzamin, taternik zawisł na linie kilka metrów nad ziemią i sam, mimo kontuzji zjechał do podstawy ściany. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy, włożyli do noszy francuskich, windą wciągnęli na pokład śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

12.11.2011
Na szlaku z Kasprowego Wierchu do Doliny Gąsienicowej złamał nogę 26-letni turysta z Fadkowic. Ratownicy desantowali się w Kotle Gąsienicowym, udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy i przetransportowali do szpitala. Przyczyną wypadku było poślizgnięcie się i upadek na zalodzonym odcinku szlaku.

12.11.2011
Nad Zmarzłym Stawem upadł doznając kontuzji barku 35-letni turysta z Wadowic. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy, włożyli poszkodowanego do noszy francuskich, wciągnęli windą na pokład śmigłowca i przetransportowali do szpitala. Przyczyną wypadku było poślizgnięcie się i upadek na zalodzonym odcinku szlaku.

12.11.2011
Na Gubałówce, na Polanie Zakopiska poślizgnęła się i upadła doznając kontuzji nogi 59-letnia turystka z Ciechanowa. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną w noszach francuskich zniesiono do samochodu i przewieziono do szpitala.

12.11.2011
Z Hali Gąsienicowej przewieziono do szpitala 63-letniego turystę z Częstochowy z kontuzją nogi.

12.11.2011
25-letni turysta z Warszawy podczas podejścia na Błyszcz poślizgnął się i spadł kilka metrów doznając kontuzji stawu skokowego, otarć i potłuczeń. Ratownicy dotarli śmigłowcem desantując się w pobliżu miejsca wypadku. Po zaopatrzeniu rannego windą wciągnięto na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

18.11.2011
Na szlaku na Gubałówkę poniżej Mostka, kontuzji nogi doznała 58-letnia turystka ze Ścinawy. Ranną przetransportowano do szpitala.

20.11.2011
Przed godz. 17:00 wezwano ratowników do schroniska na Ornaku, gdzie dotarł 28-letni turysta z Czańca, który poślizgnął się na stromym płacie śniegu, zsunął się, doznając mocnych otarć i potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przewieźli turystę do szpitala.

27.11.2011
W godzinach popołudniowych TOPR otrzymał telefoniczne zgłoszenie o wypadku w rejonie Grzędy Rysów. Młody turysta zgubił szlak i znalazł się w trudnym miejscu, nie może się ruszyć i prosi o pomoc. Ze schroniska w Morskim Oku wyruszył ratownik, a z Zakopanego 8-osobowa ekipa ratowników . około godz. 16:00 ratownicy odnaleźli turystę i bezpiecznie sprowadzili do schroniska. Wyprawa skończyła się po godz. 21:00.

28.11.2011
Kontuzji stawu skokowego w rejonie Hali Gąsienicowej doznała 28-letnia turystka z Warszawy. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

01.12.2011
O godz. 18:40 do TOPR zadzwoniła rosyjskojęzyczna turystka informując, że po wyjeździe na Kasprowy Wierch wraz z kolegą zaczęli schodzić w kierunku Hali Gąsienicowej. Jej towarzysz poczuł się źle i pozostał na szlaku. Ona nie mając zasięgu w telefonie, wróciła na Kasprowy, by wezwać pomoc. Podchodziła do góry ok. 50 min. Ta informacja dała ratownikom do myślenia. Przyjęto wersję, że turyści mogli pomylić szlaki i zaczęli schodzić do Doliny Cichej. Z Hali Gąsienicowej wyruszył ratownik, a z centrali do Kuźnic i dalej kolejką na Kasprowy wyruszyła 7-0osobowa ekipa. Wkrótce wersja potwierdziła się. Na szlaku pomiędzy Murowańcem a Kasprowym ratownik nie napotkał poszukiwanego turysty. Ratownicy z Kasprowego wyruszyli do Doliny Cichej o godz. 20:45 dotarli do poszukiwanego turysty ok. 300 m poniżej Suchej Przełęczy. Turysta był mocno zmęczony, lekko wychłodzony i odwodniony. Po napojeniu herbatą wyprowadzono go na Kasprowy i zwieziono kolejką do Kuźnic. Turystą okazał się 39-letni Duńczyk.

17.12.2011
TOPR otrzymał telefon od turystów, którzy w czwórkę wybrali się na Rysy. Gdy byli 300 m powyżej Czarnego Stawu niewielka lawina zabrała ich. Na szczęście nikomu nic się nie stało i postanowili zawrócić. Podczas zejścia ponownie zjechali z niewielką lawiną. Turyści schowali się pod skały i bali się dalej schodzić. Z pomocą wyruszył ratownik pełniący dyżur w Morskim Oku, a z Zakopanego grupa ratowników. Turyści szczęśliwie zostali sprowadzeni do schroniska. Mogą mówić o ogromnym szczęściu ponieważ w minionych latach w tamtym rejonie doszło do wielu śmiertelnych wypadków lawinowych.

29.12.2011
W rejonie wierzchołka Kasprowego Wierchu 21-letnia turystka poślizgnęła się i doznała bolesnej kontuzji kolana. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

29.12.2011
35-letnia turystka z Węgier upadła i złamała nogę na Kasprowym Wierchu. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

30.12.2011
W wyniku upadku 25-letni turysta z Warszawy doznał urazu żeber. Poszkodowany z Doliny Strążyskiej został przewieziony do szpitala.

31.12.2011
Na Drodze pod Reglami, w rejonie Spadowca, 24-letnia mieszkanka Brzezin w wyniku poślizgnięcia na lodzie upadła, doznając urazu głowy i kręgosłupa. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ranna została przetransportowana do szpitala.

31.12.2011
Około godz. 22:00 do TOPR dotarła informacja, że w rejonie Niebieskiej Turni utknęła dwójka taterników. W ciemnościach, śniegu i wietrze nie mogli odnaleźć drogi. Ze schroniska w Pięciu Stawach Polskich i z Murowańca wyruszyła ekipa ratowników. Ze względu na trudne warunki pogodowe ratownicy dopiero przed godz. 4:00 dotarli w pobliże oczekujących na pomoc taterników. Ponieważ sprowadzanie w trudnych warunkach okazało się uciążliwe i nie w pełni bezpieczne, postanowiono poczekać do świtu i śmigłowcem przetransportować ich do Zakopanego. O godz. 7:30 taternicy zostali śmigłowcem zabrani do Zakopanego
wypadki w Tatrach

rok 2006

wypadki w Tatrach

rok 2007

wypadki w Tatrach

rok 2008

wypadki w Tatrach

rok 2009

wypadki w Tatrach

rook 2010

wypadki w Tatrach

rok 2011

wypadki w Tatrach

rok 2012

wypadki w Tatrach

rok 2013

wypadki w Tatrach

rok 2014

wypadki w Tatrach

rok 2015

wypadki w Tatrach

rok 2016 w opracowaniu

wypadki w Tatrach

rok 2017 w opracowaniu