website design software

© Copyright 2017 www.tatry-polskie.pl Małgorzata i Włodzimierz Wojtanowicz - Wszystkie prawa zastrzeżone.


rok 2008

01.01.2008
Na trasie z Gubałówki, poniżej mostka, narciarz najechał na schodzącą tamtędy turystkę. W wyniku kolizji turystka złamała rękę. Została przewieziona do szpitala. 

02.01.2008
W schronisku na Polanie Chochołowskiej turysta połknął kość lub ość, która stanęła mu w gardle. Został zabrany do szpitala. 

04.01.2008
W rejonie Przełęczy pod Kondracką Kopą turysta doznal urazu ścięgna Achillesa. Został przetransportowany do szpitala. 

05.01.2008
Trzech turystów idących szlakiem w kierunku Siwej Przełęczy o godz. 13:50 spowodowało deskową lawinę, na której zjechali kilkaset metrów w dół do Doliny Starorobociańskiej. Na szczęście sami wykopali się spod lawiny. Poszkodowana była 26-letnia turystka, która doznała kontuzji kolana. Użycie śmigłowca było niemożliwe w tym dniu ze względu na wiatr halny, którego podmuchy przekraczały 100 km na godz. Na pomoc turystom wyruszyły dwie grupy ratowników liczące 10 osób. W ciemnościach dotarli do poszkodowanych. Po godz. 19:00 zostali sprowadzeni na dół. 

11.01.2008
Urazu stawu skokowego doznała turystka w Dolinie Kościeliskiej. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

13.01.2008
Turysta doznał kontuzji nogi na Skupniów Upłazie. Mężczyzna śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

22.01.2006
Turysta z Wrocławia doznał kontuzji nogi w Dolinie Jaworzynki. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

23.01.2008
Narciarz jadący trawersem z Suchej Przełęczy do Kotła Goryczkowego spadł do Doliny Cichej. Na pomoc nieposzkodowanemu mężczyźnie przybyli ratownicy, pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu.

26.01.2008
Turysta z kontuzją nogi został przewieziony do szpitala z Doliny Chochołowskiej.

28.01.2008
Do Doliny Cichej spadł narciarz. Narciarz wjechał na trawers, który był zamknięty z powodu pozrywanych siatek oraz nawianej dużej ilości śniegu grożącej zejściem lawiny. Upadek skończył się kontuzją barku. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ratownicy wyciągnęli mężczyznę na Kasprowy Wierch.

01.02.2008
W rejonie Zmarzłego Stawu turysta został porwany przez niewielką lawinę. W wyniku upadku doznał kontuzji nogi.

02.02.2008
Narciarz poślizgnął się na stromym odcinku zamkniętego trawersu i spadł około 200 m do Doliny Cichej. Szczęśliwie nie doznał kontuzji. Został wyprowadzony na Kasprowy Wierch przez ratowników.

02.02.2008
W rejonie Czerwonych Wierchów we mgle pobłądził turysta. Zapadał zmrok a turysta nie miał światła. Po pomoc poprosił ratowników, którzy o godz. 20:00 dotarli do mężczyzny w masywie Krzesanicy.

03.02.2008
Chłopiec tak osłabł wycieczką, że nie był w stanie o własnych siłach przejść z Hali Pisanej do Kir. O godz. 12:30 został przewieziony do szpitala.

03.02.2008
Schodząc z Kościelca turysta poślizgnął się powyżej Karbu i spadł na stronę Zielonego Stawu Gąsienicowego. Kilkudziesięcio metrowy upadek skończył się kontuzją nogi. Na pomoc wyruszył śmigłowiec, ale dotarcie uniemożliwiły problemy techniczne. Poszkodowany został przetransportowany na Halę Gąsienicową, a dalej skuterem do Brzezin przez ratowników z Kasprowego Wierchu i Hali Gąsienicowej.

03.02.2008
Ratownicy zostali poinformowani, że ze wspinaczki płn. Ścianą Giewontu nie powróciło trzech taterników. Kontakt przez telefon komórkowy okazał się niemożliwy. O godz. 20:00 wyruszyli ratownicy pod ścianę Giewontu. W końcu o godz. 21:00 jeden z taterników zadzwonił do centrali informując, że nikomu nic się nie stało.

13.02.2008
50-letni doświadczony taternik Piotr A. z Warszawy 12.02.2008 wybrał się na dwudniową wspinaczkę z Morskiego Oka filarem Mięguszowieckiego. O godz. 9:00 rano zwłoki mężczyzny znaleźli taternicy w rejonie Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego. Pomimo doświadczenia mężczyzna zmarł przez uduszenie, w momencie odpadnięcia od skały i prawie 30-metrowego upadku taternik zaklinowania się w szelki asekuracyjne. Zwłoki mężczyzny z trudnego skalnego terenu zostały śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

14.02.2008
Znany himalaista Artur Hajzer wraz z kolegami wychodzili na Ciemniak od strony Przełęczy Tomanowej. Był to dla nich trening przed planowana wyprawą w Himalaje. Zdając sobie sprawę z zagrożenia lawinowego, wszelkie ostrożności zostały zachowane. Niestety, w połowie odcinka z nawisami masy śniegu uwolniły się. Artur H. stracił równowagę i wraz z lawiną zaczął obsuwać się na dół. Znajdował się na wierzchu lawiny. W momencie, kiedy czoło lawiny zatrzymywało się, masy śniegu zaczęły zasypywać poszkodowanego od tyłu powodując niemożliwość poruszania jakąkolwiek częścią ciała. Szczęśliwie, mężczyzna nie został przysypany głęboko i zdążył wyprostować rękę w której trzymał czekan. Kiedy poruszył nadgarstkiem, przez dziurkę w śniegu zobaczył błękit niebo, co oznaczało dopływ powietrza. Po 25 min mężczyzna został odkopany przez ratowników TOPR i przetransportowany do szpitala. Taternik nie odniósł żadnych obrażeń.

24.02.2008
Podczas podejścia na Ciemniak turysta poślizgnął się w Czerwonym Żlebie na stromych, twardych śniegach i zjechał w dól doznając kontuzji stawu skokowego przez uderzenia w wystające kamienie i konary. Został przetransportowany do szpitala.

05.03.2008
53-letni turysta z Mikołowa na szlaku z Kuźnic na Halę Gąsienicową nagle zasłabł i stracił przytomność. Na pomoc przybyli ratownicy TOPR, którzy przez cały czas reanimowali poszkodowanego. Niestety, mężczyzna nie przeżył rozległego zawału.

07.03.2008
W Dolince pod Kołem turyści schodzący z Zawratu zauważyli wystające spod śniegu zwłoki. Znalezione ciało, to mężczyzna, który poszukiwany był od 28.02.2008 bez skutku. Mężczyzna wyruszył na samotną wycieczkę w Tatry na nartach z Rusinowej Polany z zamiarem przejścia przez Zawrat, Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka. Mężczyzna prawdopodobnie poślizgnął się na stromym i zalodzonym szlaku tracąc przytomność. Nagłe załamanie pogody, wiatr, mróz i śnieg spowodował, że ciało zostało zasypane, a poszukiwania zaginionego udaremnione.

08.03.2008
Do Doliny Cichej spadł turysta z nawisem. Szczęśliwie nie doznał poważniejszych obrażeń. Jego wołanie o pomoc usłyszeli turyści znajdujący się w rejonie Suchego Kondrackiego Wierchu, którzy poinformowali TOPR. Turysta został przetransportowany do szpitala.

19.03.2008
Wspinający się samotnie taternik w rejonie Buli pod Bandziochem utknął w trudnym terenie. Po pomoc poprosił ratowników, ponieważ jego ruch groził odpadnięciem. Z Zakopanego przyleciał śmigłowiec. Taternik został przetransportowany na linie śmigłowcowej nad Czarny Staw, a stamtąd na pokładzie śmigłowca do Morskiego Oka.

20.03.2008
Grupa turystów zgubiła szlak z powodu mgły, silnego wiatru i śnieżycy. Nie mogąc odnaleźć szlaku w kierunku Przełęczy pod Kopą Kondracką poprosili ratowników o pomoc. Numer słupka granicznego podanego przez turystów pomógł ratownikom ich odnaleźć i szczęśliwie sprowadzić do schroniska na Hali Kondratowej.

21.03.2008
Litworowym Żlebem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zeszła lawina, która porwała 4 osoby z 8 osobowej grupy turystów. Szczęśliwie, nikomu nic się nie stało. Akcja została odwołana.

27.03.2008
Z Doliny Chochołowskiej do szpitala przewieziona została turystka z kontuzją nogi.

17.04.2008
17-letnia turystka z powodu kłopotów żołądkowych została zwieziona z Doliny Kościeliskiej.

18.04.2008
Turystka w ciąży przy schronisku w Morskim Oku poczuła się słabo. Na pomoc wyjechał samochód TOPR. W międzyczasie turystka poczuła się lepiej i nie informując o tym ratownika zeszła w dół o własnych siłach.

19.04.2008
W rejonie Wielkiego Kotła Mięguszowieckiego jeden z taterników został porwany przez lawinę, którą sami taternicy podcięli. Taternik spadł z ogromną masą śniegu ok. 100 m w dół w żlebie zwanym „Maszynka do Mięsa”. Żleb jest wąski, a masy śniegu spadające w dół mają ogromną niszczącą siłę. Na pomoc przybyli ratownicy TOPR śmigłowcem, którzy przez cały czas reanimowali mężczyznę, niestety bez skutku. 32-letni mężczyzna zmarł na oddziale ratunkowym w szpitalu.

24.04.2008
55-letnia turystka z Krakowa doznała kontuzji nogi podczas zejścia z Morskiego Oka. Ratownicy przewieźli kobietę na Palenicę Białczańską.

01.05.2008
Turystka doznała ran głowy upadając na Kalatówkach. Została zabrana do szpitala.

02.05.2008
Młody turysta dostał ataku padaczki na drodze do Morskiego Oka. Ponieważ panował duży ruch, ratownicy mieli problem z dojazdem.

02.05.2008
Grupa turystów wybrała się z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Krzyżne a następnie do Doliny Pańszczycy. Z powodu załamania pogody, mgły, zerowej widoczności i zawianych śladów nie byli w stanie iść dalej. Na pomoc wystartował śmigłowiec z Zakopanego, ale dolecieli tylko do schroniska w Pięciu Stawach. Ratownicy poszli pieszo na Krzyżne i stamtąd sprowadzili turystów do Dolinki Buczynowej, z której po polepszeniu się pogody śmigłowiec zabrał grupę.

02.05.2008
54-letnia turystka złamała nogę w Dolinie Strążyskiej. Kobieta została zabrana do szpitala.

07.05.2008
14-letnia turystka szkolnej wycieczki z kontuzją stawu skokowego z Ornaku została przewieziona do szpitala.

09.05.2008
Idący szlakiem turysta z Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę do Morskiego Oka zgubił szlak w rejonie Kępy. Z powodu mgły i ograniczonej widoczności nie mógł iść dalej. Po pomoc zadzwonił do TOPR. Na pomoc wyruszył ratownik z Morskiego Oka. Po przybyciu na miejsce ratownik nie zastał turysty. Okazało się, w momencie kiedy mgły ustąpiły turysta nie czekając ani nie informując ratownika zszedł na dół.

10.05.2008
Przypadkowi turyści zauważyli 30-letnią Katarzynę na południowej stronie grani w okolicy Czuby Goryczkowej. Turystka dwie doby spędziła w Tatrach, gdzie w nocy temperatura spadała poniżej zera. Kobieta samotnie wybrała się na wycieczkę. Poślizgnęła się i spadła. Ponieważ była ranna nie mogła wrócić na szlak. Wołała o pomoc, ale nikt jej nie słyszał. Podczas upadku zgubiła komórkę. Na szczęście była dobrze wyposażona. Posiadała ze sobą koc, płachtę NRC i była ciepło ubrana. Do jedzenia miała czekoladę, cukier i wodę. Po udzieleniu turystce pierwszej pomocy ratownicy przetransportowali ją śmigłowcem do szpitala w Zakopanem. Była jedynie mocno wychłodzona, ale w dobrym stanie.

11.05.2008
Dwóch turystów utknęło w stromych śniegach na szlaku pomiędzy Przełęczą pod Kopą Kondracką a Kasprowym Wierchem. Po pomoc zadzwonili do TOPR. Ratownicy śmigłowcem przylecieli w tamten rejon. Ponieważ turyści dokładnie nie potrafili określić swojego miejsca ratownicy napotkali ich w rejonie Suchych Czub. Turyści zostali zabrani na pokład śmigłowca. Byli lekko ubrani i mieli adidasy, a w górach panowały jeszcze zimowe warunki.

14.05.2008
Młoda turystka skręciła staw skokowy. Z Ornaku została zabrana do szpitala.

14.05.2008
Na Hali Pysznej młoda turystka z Wyszkowa skręciła staw skokowy. Została zabrana do szpitala.

15.05.2008
14-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki poczuła się źle podczas zejścia z Jaskini Mroźnej. Została przetransportowana do szpitala.

22.05.2008
Schodząc z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich turyści we mgle zgubili szlak. Mężczyzna próbując odnaleźć szlak poślizgnął się i spadł zaśnieżonym, stromym żlebem na stronę Doliny Roztoki. O godz. 20:00 do TOPR zadzwoniła dziewczyna poszkodowanego, którą udało się telefonicznie naprowadzić na właściwy szlak biegnący do schroniska w Stawach. Na pomoc mężczyźnie wyruszyło dwóch ratowników, którzy o godz. 20:50 spotkali dziewczynę. Jeden z ratowników poszedł z dziewczyną do schroniska, a drugi do poszkodowanego. O godz. 21:30 udało się ratownikowi nawiązać kontakt głosowy. Turysta znajdował się 150 m poniżej szlaku w jednym ze żlebów. Niestety, dotarcie do turysty wymagało specjalistycznego sprzętu. Natychmiast z Zakopanego wyruszyła grupa ratowników z odpowiednim sprzętem. Dotarli na miejsce o godz. 2:00 w nocy. Turysta miał uraz miednicy i ręki. Był mocno potłuczony i wyziębiony. Po udzieleniu mężczyźnie pierwszej pomocy i ogrzaniu rozpoczęto transport do Doliny Pięciu Stawów Polskich, następnie do Wodogrzmotów i do szpitala. Akcja ratunkowa skończyła się następnego dnia o godz. 17:00.

23.05.2008
W Dolinie Białego poważnie zasłabła 15-letnia turystka. Została zabrana do szpitala.

23.05.2008
Podczas podejścia zaśnieżonym szlakiem na Rysy, turysta poślizgnął się i spadł kilkaset metrów w dół zatrzymując się powyżej Buli pod Rysami. W wyniku upadku turysta doznał złamania ręki, ran głowy, mocnych potłuczeń i otarć. Na miejsce wypadku wyruszył ratownik ze schroniska oraz grupa ratowników z odpowiednim sprzętem. Po udzieleniu pierwszej pomocy, poszkodowany w noszach francuskich został zniesiony do Morskiego Oka, a stamtąd karetką do szpitala. Akcja trwała od 14:00 do 20:10.

24.05.2008
Turysta z Chin zasłabł w Dolinie Chochołowskiej. Został przetransportowany do szpitala.

25.05.2008
48-letnia turystka zasłabła. Z Ornaku została przewieziona do szpitala.

25.05.2008
Schodząc stokiem narciarskim na Harendzie poślizgnęła się turystka z Inowrocławia. Została zabrana do szpitala.

27.05.2008
Bolesnej kontuzji barku doznał snowboardzista pomiędzy „Kamieniem” a Bulą pod Rysami. Powodem było poślizgnięcie na stromych śniegach.

28.05.2008
14-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki zasłabła podczas zejścia z Jaskini Mroźnej. Została zabrana do szpitala.

29.05.2008
Turystka z Piekar Śląskich zasłabła w rejonie Palenicy Białczańskiej. Została przewieziona do szpitala.

29.05.2008
10-letni uczestnik szkolnej wycieczki złamał rękę na Włosienicy. Samochodem został zabrany do szpitala.

29.05.2008
W rejonie Karczmiska 12-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki z Lublina złamała nogę. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

30.05.2008
54-letni turysta z Wrocławia doznał kontuzji nogi w rejonie Hali Gąsienicowej. Został przetransportowany do szpitala.

30.05.2008
15-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki ze Skarżyska Kamiennej zasłabła na drodze z Morskiego Oka. Została przetransportowana do szpitala.

30.05.2008
Dwóch turystów po godz. 17:00 utknęło na szlaku na Rysy w rejonie Grzędy Rysów. Stromy, śliski i zaśnieżony odcinek sprawił, że turyści bali się ruszyć z miejsca żeby nie spaść. Na ratunek przylecieli ratownicy śmigłowcem, desantując się w pobliżu mężczyzn.

31.05.2008
30-letni turysta z Warszawy podczas schodzenia z Kasprowego na Halę Gąsienicową upadł i doznał ran głowy i kontuzji nogi. Do rannego pod wpływem alkoholu turysty przylecieli ratownicy śmigłowcem. Akcja trwała w deszczu, gradzie i burzy.

01.06.2008
Dwóch turystów utknęło w eksponowanym terenie na grani Cubryny. Po godz. 19:00 zadzwonili do TOPR z prośbą o pomoc, ponieważ robiło się ciemno, a oni nie wiedzieli gdzie są. W trójkątach ewakuacyjnych zostali wciągnięci na pokład śmigłowca i przetransportowani na Palenicę Białczańską.

05.06.2008
Kontuzji nogi doznał 9-letni uczestnik szkolnej wycieczki. Z Hali Gąsienicowej został zabrany do szpitala.

06.06.2008
7-latek poślizgnął się na mokrych kamieniach w Wąwozie Kraków doznając kontuzji nogi. Został przewieziony do szpitala.

10.06.2008
20-letnia turystka z USA boleśnie stłukła miednicę. Z Ornaku została przewieziona do szpitala.

10.06.2008
Z kłopotami sercowymi 64-letni turysta z Hali Kondratowej został przewieziony do szpitala.

11.06.2008
Podczas schodzenia z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich dwie turystki bały się kontynuować zejścia z powodu płatu śniegu, który zalegał w dolnej części żlebu. Zadzwoniły do TOPR z prośbą o sprowadzenie. Kobiety nie miały raków, czekana, ani dobrego obuwia. Ratownicy przybyli śmigłowcem. Po zabezpieczeniu sprzętem ewakuacyjnym, kobiety na linie pod śmigłowcem zostały przetransportowane do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

11.06.2008
O godz. 18:00 TOPR otrzymał informację od turysty znajdującego się w rejonie Buli pod Rysami, że widział turystę, który przemknął na stromym śniegu i znikł w rejonie „Kamienia”. Turysta prawdopodobnie spadł z rejonu Grzędy Rysów. Ratownicy ze śmigłowca zauważyli siedzącego mężczyznę poniżej Kamienia. Po udzieleniu pierwszej pomocy, turysta w noszach francuskich został wciągnięty na pokład śmigłowca i przewieziony do szpitala. Turysta miał wiele szczęścia, że przeżył ponad 400 m zjechanie po stromym śniegu. Doznał złamania nogi, urazu głowy oraz mocnych otarć i potłuczeń. Mężczyzna nie był przygotowany do zimowych warunków jakie panowały na szlaku na Rysy.

13.06.2008
Po ataku epilepsji przewieziono turystę z Wierchu Porońca do szpitala.

13.06.2008
5-osobowa grupa młodych turystów nie była w stanie wydostać się z Doliny Pańszczycy z powodu braku światła. Na dodatek jedna z uczestniczek wycieczki doznała kontuzji stawu skokowego. Po godz. 21:00 na pomoc przybyli ratownicy. Po udzieleniu turystce pierwszej pomocy, w noszach Konga przetransportowali ją na Halę Gąsienicową, a stamtąd do szpitala.

15.06.2008
Kontuzji nogi doznała 28-letnia taterniczka z Obornik podczas wspinaczki Granią Kościelca. Przy pomocy kolegów została wyprowadzona na wierzchołek Kościelca, gdzie czekali na przybycie ratowników. Niestety, nagłe mgły, które przykryły Kościelec uniemożliwiły lądowanie śmigłowca w tamtym rejonie. Śmigłowiec wylądował w Dolinie Pańszczycy, a ratownicy metodą klasyczną przetransportowali taterniczkę.

17.06.2008
Turystka złamała nogę na szlaku z Kasprowego na Halę Gąsienicową. Kobieta została przetransportowana na Halę Gąsienicową, a stamtąd samochodem do szpitala.

17.06.2008
Turysta z Łodzi poślizgnął się w rejonie Grzybowca i złamał nogę. W noszach francuskich został zniesiony przez ratowników do Doliny Strążyskiej, a stamtąd samochodem do szpitala.

17.06.2008
Dwóch turystów utknęło na stromych śniegach w Zawratowym Żlebie. Ratownicy asekurując sprowadzili ich na Halę Gąsienicową. Akcja trwała od godzin wieczornych do 1:00 w nocy.

18.06.2008
56-letnia turystka ze Skarżyska Kamiennej schodząc ze Świnicy w kierunku Zawratu poślizgnęła się na odcinku pokrytym śniegiem i spadła 150 m na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich. Podczas upadku w skalisto-trawiastym terenie doznała licznych mocnych otarć i potłuczeń, ran głowy i klatki piersiowej. Z powodu złych warunków atmosferycznych akcja ratunkowa odbywała się klasycznie. Ratownicy pieszo z Kasprowego Wierchu przez Świnicę dotarli do turystki. Po udzieleniu pierwszej pomocy przez ratowników, poszkodowana w noszach francuskich została zniesiona do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a stamtąd w dół do śmigłowca i szpitala.

20.06.2008
Kontuzji nogi doznał turysta z Warszawy podczas zejścia ze Szpiglasowej Przełęczy. Śmigłowcem został zabrany do szpitala.

20.06.2008
Kontuzji nogi doznała turystka na Beskidzie. Po udzieleniu pierwszej pomocy, poszkodowana została zabrana na Kasprowy Wierch i kolejką do Kuźnic.

22.06.2008
TOPR otrzymał informację o mocno osłabionej turystce w rejonie Buczynowych Turni na Orlej Perci. Ratownicy polecieli śmigłowcem. Turystka została wciągnięta na pokład śmigłowca i zabrana do szpitala.

23.06.2008
62-letnia turystka z Poznania doznała kontuzji nogi w rejonie Suchych Czub. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

24.06.2008
54-letnia turystka z Warszawy w rejonie Kopy Kondrackiej złamała nogę. Na pomoc poszkodowanej polecieli ratownicy śmigłowcem, ale z powodu nagłego załamania pogody musieli z Przełęczy Kondrackiej w silnym deszczu pieszo dojść do kobiety. Po udzieleniu pierwszej pomocy, kobieta w noszach francuskich została zniesiona poniżej pułapu chmur, skąd została zabrana śmigłowcem do szpitala.

24.06.2008
Podczas wycieczki przez Świstówkę do Morskiego Oka turysta z Kanady upadł na szlaku i doznał ran głowy. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

25.06.2008
Turysta z Węgier doznał kontuzji nogi. Z drogi do Morskiego Oka został przetransportowany do szpitala.

25.06.2008
26-letnia turystka z Warszawy złamała nogę upadając na szlaku na Nosal. Kobieta została zabrana do szpitala.

25.06.2008
63-letnia turystka z Białegostoku doznała kontuzji nogi w rejonie Hali Gąsienicowej. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

25.06.2008
72-letni turysta z Otwocka został przez ratowników zniesiony z Boczania do Kuźnic, ponieważ po całodziennej wycieczce nie był w stanie iść dalej.

25.06.2008
78-letni turysta z Krakowa nie był w stanie samodzielnie zejść z Przysłopu Miętusiego do Kir. Na pomoc przybyli ratownicy.

26.06.2008
55-letnia turystka z Radomia złamała nogę w rejonie Gładkiego Upłazińskiego. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

27.06.2008
18-latka z Morskiego Oka została przewieziona do szpitala z powodu kontuzji nogi.

28.06.2008
74-letni turysta z Warszawy podczas zejścia z Gubałówki upadł i złamał nogę. Mężczyzna został zabrany do szpitala.

28.06.2008
Podczas zejścia ze Szpiglasowej Przełęczy 23-letni turysta z Sosnowca poślizgnął się na stromych śniegach i zjechał 200 m śnieżno-skalnym terenem doznając licznych otarć i potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy przez ratowników mężczyzna w noszach francuskich został wciągnięty na pokład śmigłowca i zabrany do szpitala.

28.06.2008
W rejonie Buli pod Rysami 11-latek został uderzony spadającym kamień, co skończyło się złamaniem ręki. Chłopiec został przetransportowany do szpitala.

28.06.2008
Bolesnego urazu stawu skokowego doznał 42-letni turysta z Warszawy schodząc z Kopy Kondrackiej. Mężczyzna śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

29.06.2008
Na szlaku na Rysy turysta z Warszawy doznał kontuzji kolana. Ratownicy udzielili turyście pierwszej pomocy. Następnie mężczyzna został wciągnięty na pokład śmigłowca i zabrany do szpitala.

30.06.2008
8-letni chłopiec zgubił swoją grupę kolonijną na Wiktorówkach.

01.07.2008
55-letni turysta z Danii doznał urazu nogi w Głazistym Żlebie. Śmigłowcem został zabrany do szpitala.

01.07.2008
48-letnia turystka z Wyszkowa pod Giewontem złamała nogę. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

01.07.2008
Bardzo poważnej kontuzji nóg doznał taternik podczas wspinaczki Filarem Świnicy. Taternik spadł z ruchomym głazem kilkanaście metrów. Na pomoc przybyli ratownicy. W noszach francuskich mężczyzna został wciągnięty windą na pokład śmigłowca i zabrany do szpitala.

01.07.2008
Wycieczka na Orlą Perć zmogła 30-letniego turystę z Dąbrowy Górniczej. Mężczyzna nie miał sił aby kontynuować wyprawę. Śmigłowcem z Kozich Czub został przewieziony do Zakopanego.

02.07.2008
Turysta doznał kontuzji stawu kolanowego. Z Doliny Pięciu Stawów Polskich został przetransportowany do szpitala.

02.07.2008
15-letnia turystka z Łodzi zasłabła w Dolinie Małej Łąki. Na pomoc przybyli ratownicy.

03.07.2008
15-latek zasłabł w rejonie Boczania. Został zabrany do szpitala.

04.07.2008
Na szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka upadła i złamała nogę turystka. Została przetransportowana do szpitala.

05.07.2008
Na Orlej Perci w rejonie Buczynowych Turni, dwóch turystów zgubiło szlak. O godz. 21:00 zadzwonili do TOPR prosząc o pomoc. Turyści znaleźli się w miejscu, z którego bali się ruszyć w którąkolwiek stronę. Zapadał zmrok, a oni nie mieli latarki. Grupa ratowników wyruszyła z Murowańca. Ok. godz.1:00 w nocy ratownicy nawiązali kontakt głosowy z turystami. Znajdowali się ok. 200 m poniżej grani, w rejonie Małej Buczynowej Turni. Niestety, z powodu mgły i ograniczonej widoczności ratownicy nie byli w stanie dotrzeć do turystów. Następna grupa ratowników wyruszyła od Doliny Pięciu Stawów Polskich. Turyści zostali odnalezieni ok. 5:50 i sprowadzeni do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Akcję ratunkową zakończono o godz. 12:00 następnego dnia 06.07.2008.

06.07.2008
26-letnia turystka z Chełma doznała potłuczeń. Z Kotła Gąsienicowego została przewieziona do szpitala.

06.07.2008
Z podejrzeniem ataku wyrostka robaczkowego przewieziono turystkę ze Świstówki do szpitala.

08.07.2008
Ratownicy TOPR wraz z ratownikami słowackimi brali udział w poszukiwaniu turysty w Dolinie Jarząbczej i Wyżniej Chochołowskiej. Turysta wyszedł na wycieczkę w rejon Rohaczy i od kilku dni nie dawał znaku życia.

08.07.2008
W Dolinie Kościeliskiej turystka doznała kontuzji nogi. Kobieta została przewieziona do szpitala.

10.07.2008
Ratownicy natrafili na ludzkie zwłoki będące w stanie rozkładu w Żlebie Kirkora. Tożsamość ustala policja.

11.07.2008
Dwie starsze turystki z Hali Gąsienicowej zostały przetransportowane do szpitala, ponieważ z powodu wyczerpania wycieczką nie były w stanie o własnych siłach powrócić do Zakopanego.

12.07.2008
Starsza turystka została przewieziona z Hali Gąsienicowej do szpitala z powodu zawrotów głowy.

12.07.2008
Na szlaku na Rysy zasłabł turysta. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

13.07.2008
TOPR po godz. 22:00 otrzymał informację o zaginięciu młodego turysty. Chłopak wyszedł na wycieczkę z domu o godz. 5:00 rano. Jego zamiarem było wyjście na Giewont i przejście do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Przez cały dzień nie było z nim żadnego kontaktu. Ratownicy po godz. 23:00 rozpoczęli poszukiwania. Sprawdzono wszystkie schroniska. Ratownicy przeszukali rejon Wodogrzmotów Mickiewicza i rejon Zawratu, ale bez rezultatu. W poniedziałek 14.07.2008 od samego rana szukano zaginionego. Do akcji włączył się śmigłowiec. Z pokładu śmigłowca przeszukano ściany Giewontu, Suche Czuby i masyw Świnicy. Bez rezultatu. We wtorek o godz. 6:50 TOPR otrzymał wiadomość od ojca zaginionego syna, że jego beztroski syn odnalazł się cały i zdrów na Łysej Polanie.

16.07.2008
Ataku padaczki dostała 41-letnia turystka z Lipiec. Z Doliny Kościeliskiej została zabrana do szpitala.

16.07.2008
Kontuzji nogi doznała 51-letnia turystka z Poznana. Ratownicy udali się na Wiktorówki, aby udzielic pomocy kobiecie.

17.07.2008
Po stronie słowackiej u podstawy Rysów ratownicy znaleźli ciało 25-letniego mieszkańca Jawornika. Mężczyzna od półtora miesiąca był poszukiwany przez rodzinę. Pięć dni wcześniej pod Rysami został znaleziony plecak zaginionego.

17.07.2008
21-letnia turystka ze Zwolenia skeciła nogę na Wiktorówkach. Ratownicy udzielili pomocy poszkodowanej.

18.07.2008
Ataku padaczki dostał młody mężczyzna w rejonie Kotelnicy. Ratownicy udzieli pomocy.

19.07.2008
Mieszkaniec Łapsz Wyżnich dostał ataku padaczki na Kotelnicy. Został zabrany do szpitala.

19.07.2008
37-letni turysta z Warszawy nie był w stanie kontynuować wycieczki. Po osłabionego turystę na Kasprowy Wierch poleciał śmigłowiec .

19.07.2008
26-letnia Polka z Francji doznała kontuzji nogi na Opalonem. Kobieta śmigłowcem została zabrana do szpitala.

21.07.2008
W Tatrach Słowackich Polka wpadła do Wodospadu Zimnej Wody. Mokry szlak i nieuwaga turystki były powodem tragedii. Ratownicy Horskiej Służby dostali się na dno wodospadu za pomocą lin. Pomimo natychmiastowej reanimacji turystka zmarła.

21.07.2008
66-letni turysta z Holandii złamał nogę na Świnickiej Przełęczy. Pogoda w tym dniu nie pozwalała na przylot śmigłowca. Ratownicy na noszach przenieśli mężczyznę na Kasprowy Wierch, następnie został zwieziony kolejką do Kuźnic i samochodem zabrany do szpitala.

22.07.2008
57-letni turysta ze Słupska zasłabł w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w okolicy Siklawy. Pomimo godzinnej reanimacji mężczyzna zmarł na zawał serca.

22.07.2008
58-letni turysta z Warszawy doznał kontuzji nogi przy Zielonym Gąsienicowym Stawie. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

22.07.2008
Na Progu Stawiarskim 57-letni turysta ze Słupska poważnie zasłabł. Na pomoc przybyli ratownicy TOPR. Mężczyzna nie dawał oznak życia. Szybka reanimacja ratowników nie przyniosła rezultatu. Zwłoki śmigłowcem zostały przetransportowane do Zakopanego.

22.07.2008
58-letni turysta z Warszawy poważnie zasłabł na szlaku z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ratownicy w noszach francuskich przetransportowali mężczyznę do śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

22.07.2008
Kontuzji nogi doznała turystka na Hali Gąsienicowej. Kobieta została przewieziona do szpitala.

22.07.2008
Bolesnej kontuzji stawu skokowego doznała turystka w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

22.07.2008
38-letnia turystka z Hali Gąsienicowej została przetransportowana do szpitala z powodu problemów z ciśnieniem.

25.07.2008
Kontuzji nogi doznała turystka w rejonie Wodogrzmotów Mickiewicza. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

28.07.2008
Z wierzchołka Nosala młoda sportsmenka została przetransportowana do szpitala z powodu osłabnięcia spowodowanego treningiem.

28.07.2008
W Żlebie Kulczyńskiego jeden z turystów obsunął się i utknął w trudnym odcinku. Na pomoc przyleciał śmigłowiec. Mężczyzna w trójkącie ewakuacyjnym został wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego.

29.07.2008
45-letnia turystka z Piły złamała nogę na szlaku do Morskiego Oka. Z rejonu Kępy kobieta została w noszach francuskich wciągnięta na pokład śmigłowca i zabrana do szpitala.

29.07.2008
Kontuzji nogi doznał 18-letni turysta. Ratownicy udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy w rejonie Siodłowej Przełęczy.

30.07.2008
Trzy turystki utknęły na szlaku w rejonie Przełęczy w Grzybowcu z powodu braku światła. Grupa ratowników wyruszyła po godz. 23:30 i dotarła około godz. 0:50. Kobiety zostały sprowadzone do Doliny Małej Łąki.

31.07.2008
18-latek dostał ataku epilepsji podczas zejścia z Gubałówki. Ratownicy udzielili turyście pierwszej pomocy, w noszach francuskich znieśli na dół i przewieźli do szpitala.

01.08.2008
Urazu nogi doznał młody turysta z Bydgoszczy. Z Doliny Jaworzynki został przewieziony do szpitala.

01.08.2008
Ratownicy TOPR zostali wezwani do kobiety znajdującej się w Dolinie Gąsienicowej, która nie była w stanie kontynuować górskiej wycieczki z powodu osłabienia.

02.08.2008
Z powodu osłabienia i odwodnienia 23-letni turysta z Torunia nie był w stanie kontynuować wycieczki. Z Hali Kondratowej został zabrany do szpitala.

04.08.2008
18-letnia turystka z Warszawy straciła przytomność w rejonie Myślenickich Turni. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

04.08.2008
Kontuzji nóg doznali turyści znajdujący się na szlakach w rejonie Hali Pisanej, Hali Gąsienicowej i Hali Kondratowej.

04.08.2008
52-letnia turystka z Radomia była tak osłabiona, że nie była w stanie kontynuować wycieczki. Kobieta została przeniesiona w noszach francuskich z Kotła Gąsienicowego na Kasprowy Wierch, a stamtąd kolejką do Kuźnic.

05.08.2008
Po godz. 22:00 ratownicy TOPR zostali wezwani do grupy turystów z Częstochowy, którzy z 4 dzieci po godz. 14:00 wyszli z Kuźnic na Kasprowy Wierch i dalej przez Halę Gąsienicową do Kuźnic. Niestety, grupa osłabła na szlaku ponieważ nie miała nic do jedzenia.

06.08.2008
Z Doliny Kościeliskiej i Roztoki przetransportowano turystów do szpitala z kontuzjami.

06.08.2008
Ratownicy zostali wezwani do turystki, która na szlaku ze Świnicy na Zawrat doznała kontuzji nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została w noszach francuskich wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

06.08.2008
51-letni turystka z Jasła złamał nogę schodząc z Rysów. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ratownicy przetransportowali kobietę śmigłowcem do szpitala.

07.08.2008
Z dolegliwościami sercowymi Anglik został przetransportowany do szpitala śmigłowcem z Morskiego Oka.

07.08.2008
Z Hali Gąsienicowej 18-letni turysta z Przeworska został zabrany do szpitala, ponieważ zmogła go wycieczka i nie dał rady iść dalej.

08.08.2008
43-letnia turystka z Aleksandrowa zasłabła na szlaku z Przełęczy pod Kopą Kondracką na Kondratową. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy, w noszach francuskich znieśli kobietę na Halę Kondratową i samochodem przetransportowali do szpitala.

10.08.2008
TOPR otrzymał informację o młodym turyście, który nie był w stanie kontynuować wycieczki, ponieważ cierpiał na zatrucie pokarmowe. Ratownicy wyruszyli i o godz. 19:40 dotarli do turysty oczekującego na pomoc pomiędzy Grzesiem a Rakoniem. Mężczyzna w noszach francuskich został zniesiony na Polanę Chochołowską, a stamtąd samochodem zabrany do szpitala.

11.08.2008
11-letnia dziewczynka za zgodą matki samotnie wybrała się z Kopy Kondrackiej na Kasprowy Wierch, gdzie miała zaczekać na matkę. Niestety, kiedy matka dotarła na Kasprowy, śladu po córce nie było. Zaniepokojona zadzwoniła prosząc o pomoc ratowników. Szczęśliwie, dziewczynka odnalazła się w rejonie Kasprowego Wierchu.

11.08.2008
Na szlaku z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich młodemu turyście tak osłabły nogi, że nie mógł kontynuować zejścia. Po pomoc do TOPR zadzwoniła matka. Chłopiec został sprowadzony przez ratowników.

12.08.2008
34-letni turysta z Chorzowa wybrał się na samotną wycieczkę w okolice Murania w Tatrach Bielskich. Kiedy mężczyzna nie wrócił wieczorem z wycieczki, żona zadzwoniła do ratowników informując o zaginięciu męża. Przez trzy dni ratownicy Horskiej Zachrannej Służby szukali zaginionego. W akcji brało udział 54 ratowników i sześć psów lawinowych. Mężczyzna został znaleziony w górnych partiach Murania, gdzie nie ma szlaków turystycznych. Turysta spadł ze skały.

20.08.2008
Dwóch turystów zostało przewiezionych z Doliny Chochołowskiej do szpitala. Jeden z kontuzją nogi, a drugi z dolegliwościami żołądka.

20.08.2008
Młoda turystka doznała kontuzji nogi w rejonie Świstówki Roztockiej. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

20.08.2008
80-letnia turystka upadła na Hali Gąsienicowej i doznała ran głowy. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

20.08.2008
25-letnia turystka doznała kontuzji nogi nad Morskim Okiem. Turystka śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

20.08.2008
59-letnia turystka z Wałbrzycha doznała urazu twarzy w rejonie Białego Żlebu. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

21.08.2008
53-letnia turystka ze Sosnowca zasłabła w rejonie Nosala. Kobieta w noszach francuskich została zniesiona do Kuźnic, a stamtąd samochodem zabrana do szpitala.

21.08.2008
Na szlaku do Morskiego Oka w rejonie Kępy turysta złamał nogę. Ratownicy udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy i śmigłowcem przetransportowali do szpitala.

21.08.2008
Podczas zejścia z Giewontu turystka złamała nogę. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

22.08.2008
Urazu kolana doznała 20-letnia Francuzka. Z Doliny Roztoki została przewieziona do szpitala.

22.08.2008
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich kontuzji nogi doznał turysta, który został przetransportowany do szpitala.

23.08.2008
W podeszłym wieku turysta osłabł na szlaku w rejonie Przełęczy między Kopami. Mężczyzna śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

25.08.2008
18-letnia turystka z Jawora zasłabła w rejonie Karczmiska. Kobieta została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

25.08.2008
23-letnia turystka z Mińska Mazowieckiego złamała nogę na szlaku podczas zejścia do Doliny Strążyskiej w rejonie Grzybowca. Ratownicy udzielili kobiecie pierwszej pomocy, w noszach francuskich znieśli ją do Doliny Strążyskiej i samochodem przewieźli do szpitala.

26.08.2008
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich przetransportowano do szpitala 17-letnią turystkę z Jaworzna cierpiącą na dolegliwości brzuszne.

26.08.2008
17-letni turystka doznał kontuzji stawu skokowego. Z Hali Gąsienicowej został przetransportowany do szpitala.

27.08.2008
Kontuzji stawu skokowego doznała 48-letnia turystka z Kłodzka. Z rejonu Żlebu Żandarmerii na szlaku do Morskiego Oka z Doliny Pięciu Stawów Polskich została przetransportowana do szpitala.

27.08.2008
59-letnia turystka z Łodzi złamała nogę na zjeżdżalni na Gubałówce. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przetransportowali kobietę do szpitala.

27.08.2008
14-letni turysta z Niemiec doznał kontuzji stawu skokowego podczas zejścia z Rysów. Ratownicy polecieli śmigłowcem nad Czarny Staw nad Morskiem Okiem, skąd po udzieleniu pierwszej pomocy ranny został w noszach francuskich wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

27.08.2008
59-letni turysta z Niemiec złamał nogę w rejonie Grzybowca podczas zejścia do Doliny Strążyskiej. Mężczyzna został zabrany do szpitala.

27.08.2008
19-letnia turystka z Czeladzi doznała kontuzji stawu skokowego podczas zejścia z Czarnego Stawu nad Morskim Okiem. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

29.08.2008
Podczas wspinaczki na Kościelcu 32-letni taternik z Warszawy odpadł i doznał kontuzji stawu skokowego. Został przetransportowany do szpitala.

30.08.2008
Grupa turystów ze Szwecji została przetransportowana do szpitala z Morskiego Oka z powodu silnych dolegliwości gastrycznych.

02.09.2008
55-letnia turystka z Warszawy złamała nogę w rejonie Suchych Czub. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

02.09.2008
W rejonie Karbu poważnie zasłabła dziewczynka z powodu zatrucia pokarmowego. Ojciec dziecka zadzwonił po pomoc do TOPR ponieważ jego córka nie była w stanie kontynuować wycieczki. Po przybyciu na miejsce ratownicy udzielili pierwszej pomocy, w noszach francuskich znieśli dziewczynę do Murowańca i samochodem przewieźli do szpitala.

02.09.2008
Grupa turystów wybrała się na wycieczkę poza szlak w rejon Wołoszynów. Kiedy jeden z trójki turystów zasłabł, koledzy wezwali ratowników TOPR. Turyści zostali wciągnięci na pokład śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego. Dobry humor turystom popsuła Straż Parku, która ukarała ich mandatem za chodzenie po ścisłym rezerwacie przyrody.

03.09.2008
49-letnia turystka z Będzina w rejonie Suchych Czub doznała kontuzji nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy w noszach francuskich wciągnęli turystkę na pokład śmigłowca i przetransportowali do szpitala.

06.09.2008
Turysta z Bytomia doznał kontuzji nogi w Pięciu Stawów Polskich. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

06.09.2008
13-letnia turystka doznała kontuzji nogi na Hali Gąsienicowej.

06.09.2008
39-letnia turystka z Tomaszowa Mazowieckiego poważnie zasłabła w rejonie Myślenickich Turni. Kobieta śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

07.09.2008
Z Ornaku przewieziono do szpitala 22-letnią turystkę cierpiącą na dolegliwości gastryczne.

07.09.2008
21-letnia turystka poważnie zasłabła na Gubałówce, skąd została zabrana do szpitala.

15.09.2008
TOPR otrzymał telefon od turysty, który wraz z kolegą znajdował się na szlaku na Rysy. Z powodu zimna, śniegu i mokrej pogody byli przemoczeni i przemarznięci, niezdolni do utrzymania łańcucha odmrożonymi rękami. Prosili ratownika o pomoc i sprowadzenie ich do schroniska. Po godzinie ratownik otrzymał od turysty telefon, że zejdą o własnych siłach ponieważ spotkali na szlaku turystów, którzy dali im zapasowe rękawice i herbatę.

17.09.2008
12-letnia turystka z Kozienic poślizgnęła się na szlaku schodząc z Kondratowej do Kuźnic. Dziewczyna doznała kontuzji stawu skokowego i została przetransportowana do szpitala.

18.09.2008
61-letni turysta z Czech zasłabł na szlaku na Grzesia. Na pomoc przybyli ratownicy, którzy znieśli turystę do schroniska i przetransportowali go do szpitala.

18.09.2008
Turysta poinformował TOPR, o dwójce turystów, którzy znajdowali się na szlaku na Świnicę i nie byli w stanie zejść do schroniska o własnych siłach. Ratownicy sprowadzili turystów na Halę Gąsienicową.

18.09.2008
Grupa turystów miała trudności na szlaku z Krzyżnego do Doliny Pięciu Stawów Polskich ponieważ szlak był zasypany, zapadał zmrok a oni nie mieli światła. Na pomoc turystom wyruszył ratownik ze schroniska w Pięciu Stawach Polskich. Po skontaktowaniu się z turystami, okazało się, że dali radę zejść sami do Doliny Roztoki.

20.09.2008
49-letnia turystka z Wilkowic doznała urazu kolana przy schodzeniu zaśnieżonym szlakiem z Hali Gąsienicowej do Doliny Jaworzynki. W noszach francuskich turystka została zniesiona przez ratowników do Doliny Jaworzynki i samochodem przetransportowana do szpitala.

26.09.2008
Podczas trawersowania Czuby Goryczkowej 56-letnia turystka poślizgnęła się na śniegach i spadła 250 m na stronę Doliny Cichej. Kobieta doznała urazu nogi, głowy i stłuczenia kręgosłupa. Ratownicy udzielili pierwszej pomocy. Następnie w noszach została zniesiona do Doliny Cichej i zabrana do szpitala w Smokowcu.

26.09.2008
W rejonie Świnickiej Przełęczy pobłądził turysta. Po wyjechaniu na Kasprowy Wierch dwóch ratowników przed godz. 18:00 dotarło do oczekującego turysty.

27.09.2008
33-letnia turystka z Węgier doznała kontuzji nogi podczas zejścia z Kasprowego Wierchu. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

27.09.2008
Dwóch turystów z Anglii utknęło w rejonie Kondrackiej Przełęczy. Około 20:30 ratownicy dotarli do oczekujących turystów. Po ogrzaniu sprowadzili ich na dół.

28.09.2008
Na szlaku z Palenicy Białczańskiej na Polanę Rusinową 22-letnia turystka upadła i straciła przytomność. Ratownicy udzielili kobiecie pierwszej pomocy i przetransportowali ją do szpitala.

05.10.2008
16-letnia turystka z Warszawy poślizgnęła się w Wąwozie Kraków i doznała kontuzji nogi. Została przetransportowana do szpitala.

06.10.2008
W rejonie Koziej Przełęczy turysta obsunął się na śniegu. Na szczęście turysta nie doznał obrażeń. Ratownicy sprowadzili mężczyznę na dół.

06.10.2008
31-letni turysta z Warszawy podczas zejścia z Koziej Przełęczy do Doliny Pustej zszedł ze szlaku i utknął w trudnym terenie. Na pomoc przylecieli ratownicy śmigłowcem. Asekurując, mężczyzna został sprowadzony na szlak, a następnie do Doliny Pustej. Stamtąd śmigłowcem został zabrany do Zakopanego.

11.10.2008
20-letnia turystka z Rzeszowa podczas schodzenia z Zawratu na Halę Gąsienicową poślizgnęła się na stromym śniegu i spadła kilka metrów. Kobieta doznała stłuczenia miednicy i złamania nogi. Ratownicy przylecieli śmigłowcem, udzielili pierwszej pomocy, w noszach francuskich została wciągnięta na pokład śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

11.10.2008
TOPR otrzymał informację o turyście, który utknął w rejonie Żlebu Drege'a. Na pomoc 38-letniemu turyście z Gliwic przybyli ratownicy. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej został on oraz ratownik wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany na Halę Gąsienicową.

20.10.2008
Dwóch turystów wybrało się na wycieczkę w kierunku Zawratu. W drodze rozdzielili się i każdy poszedł w innym kierunku. Kiedy jeden z nich nie wrócił w umówione miejsce, wtedy TOPR został poinformowany o zagubionym koledze. Ratownicy rozpoczęli poszukiwania. Ciało Słowaka z Koszyc zostało znalezione w okolicach Zawratu. Powodem tragicznego wypadku było poślizgnięcie na oblodzonym szlaku.

22.10.2008
Z dolegliwościami żołądka ze schroniska na Ornaku do szpitala przewieziona została 17-letnia turystka.

23.10.2008
Wycieczka szlakiem z Doliny Pańszczycy do Murowańca dla dwojga turystów okazała się bardzo wyczerpująca. Nie opodal schroniska jeden z turystów upadł i nie mógł iść dalej o własnych siłach. W noszach został zaniesiony do schroniska, a stamtąd Angielka i Hindus zostali samochodem przewiezieni do Zakopanego.

26.10.2008
25-letni turysta z Hiszpanii,wybrał się na samotną wycieczkę w Tatry nie mówiąc dokąd idzie. Gdy wieczorem nie wrócił z wyprawy TOPR został poinformowany o jego zaginięciu. Poszukiwania trwały do środy. Ratownicy natrafili na ciało przed południem. Okazało się, że turysta szedł Orlą Percią. Spadł z Koziej Przełęczy na stronę północną do Doliny Koziej.

01.11.2008
Grupa turystów z Węgier wybrała się na Zawrat. Byli bardzo dobrze wyposażeni w raki i czekany oraz alpinistyczny sprzęt. Do tragedii doszło w górnej części szlaku. 31-letnia turystka poślizgnęła się i spadła 250-300 m uderzając głową o skałę. Zginęła na miejscu. Na ratunek ruszyli koledzy, którzy ratując koleżankę odnieśli obrażenia, na szczęście lekkie. Turystka, która zginęła miała raki w plecaku.

02.11.2008
W zapadającym zmroku dwóch turystów zgubiło szlak. Ratownicy odnaleźli zagubionych o godz. 21:50 niedaleko Pańszczyckiej Polany. Zostali sprowadzeni na Psią Trawkę i przewiezieni samochodem do Zakopanego.

02.11.2008
26-letni turysta z Oświęcimia obsunął się 300 m na śniegu i utknął w trudnym terenie w Rysie Zaruskiego. Turysta przez dwa dni nie mógł się ruszyć, ani z nikim skontaktować ponieważ zgubił komórkę podczas upadku. Jego wołanie o pomoc usłyszeli przypadkowo ratownicy. Turysta miał na szczęście śpiwór. Był mocno potłuczony i wyziębiony.

08.11.2008
30-letni turysta z Gorzowa Wielkopolskiego skręcił nogę w rejonie Przełęczy Białego. W noszach francuskich turysta został zniesiony do wylotu Doliny Białego i samochodem przetransportowany do szpitala.

11.11.2008
W Dolinie Lejowej jeden z taterników doznał kontuzji nogi. Został przetransportowany do szpitala.

15.11.2008
Młody turysta dostał ataku padaczki w rejonie Kasprowego Wierchu. Został przetransportowany do szpitala.

28.11.2008
36-letni turysta z Ostródy zasłabł i stracił przytomność. W rejon Karczmiska wyruszyła grupa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy turysta został przetransportowany do schroniska w Murowańcu, a stamtąd samochodem do szpitala.

13.12.2008
Podczas podchodzenia z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch dwóch turystów nie było w stanie wyjść o własnych siłach z powodu stromego odcinka stoku, twardego śniegu i braku raków. Na pomoc przybyli ratownicy i wyprowadzili ich do stacji kolejki.

13.12.2008
Podczas wspinaczki drogą Byczkowskiego jeden z taterników został uderzony sporych rozmiarów głazem, który spowodował złamanie nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratownicy przetransportowali rannego do szpitala.

14.12.2008
44-letnia turystka z Krakowa zasłabła nad Czarnym Gąsienicowym Stawem. Na pomoc przybyli ratownicy, którzy udzielili kobiecie pierwszej pomocy i przetransportowali ją do szpitala.

15.12.2008
Turysta z silnymi dolegliwościami gastrycznymi z Hali Gąsienicowej został przewieziony do szpitala.

29.12.2008
Czterech turystów zgubiło szlak pomiędzy dolną stacją wyciągu na Gąsienicowej a schroniskiem Murowaniec. Turyści weszli w łany kosówek pod grań Małego Kościelca.

29/30.12.2008
Ratownicy TOPR szukali turysty, który samotnie, chciał przez Zawrat i Szpiglasową Przełęcz dotrzeć do Morskiego Oka. Podczas poszukiwania zadzwonił poszukiwany turysta, informując, że znajduje się w Podbańskiej.
wypadki w Tatrach

rok 2006

wypadki w Tatrach

rok 2007

wypadki w Tatrach

rok 2008

wypadki w Tatrach

rok 2009

wypadki w Tatrach

rook 2010

wypadki w Tatrach

rok 2011

wypadki w Tatrach

rok 2012

wypadki w Tatrach

rok 2013

wypadki w Tatrach

rok 2014

wypadki w Tatrach

rok 2015

wypadki w Tatrach

rok 2016 w opracowaniu

wypadki w Tatrach

rok 2017 w opracowaniu